کد خبر : 82965
/ 10:27
نگاهی به فضاهای شهری مشهد که به نام فردوسی مزین شده است

هشت نشانه از حکیم

رسیدن به آمار ۶٢‌درصدی از بی‌اطلاعی گردشگران درباره وجود آرامگاه فردوسی در شهر مشهد، بی‌راه نیست؛ وقتی نه در پایانه مسافربری ما، نه در راه‌آهن و فرودگاه و نه حتی در ورودی شهر، تابلو راهنمای آرامگاه فردوسی، سردیسی از او یا حتی بروشوری پیدا نمی‌شود که به گردشگر بگوید بزرگی در این خاک خفته است، چه انتظاری از گردشگران داریم؟

هشت نشانه از حکیم

 سمیرا منشادی- ردیف‌کردن هشت‌نشان در طول هزار و ١١٠‌سال، خجالت‌زده‌مان می‌کند، اما این تمام آماری است که توانستیم از سال ٣٢٩ هجری قمری که حکیم ابوالقاسم فردوسی متولد شد تا به امروز در شهر مشهد پیدا کنیم. بگذریم که نیمی از این تعداد نیز روی اماکن خصوصی و بنا به علاقه صاحبان آن، نام‌گذاری شده است و دولت‌ها در‌این‌میان، نقشی نداشته‌اند. با این احتساب، رسیدن به آمار ۶٢‌درصدی از بی‌اطلاعی گردشگران درباره وجود آرامگاه فردوسی در شهر مشهد، بی‌راه نیست. وقتی نه در پایانه مسافربری ما، نه در راه‌آهن و فرودگاه و نه حتی در ورودی شهر، تابلو راهنمای آرامگاه فردوسی، سردیسی از او یا حتی بروشوری پیدا نمی‌شود که به گردشگر بگوید بزرگی در این خاک خفته است، چه انتظاری از گردشگران داریم؟

١٣١٣
میدان فردوسی
سال‌١٣١٣ که مقارن با برگزاری کنگره بین‌المللی هزاره فردوسی و افتتاح آرامگاه وی در توس است، تنها مسیر دستیابی به آرامگاه فردوسی از داخل شهر مشهد، «میدان فردوسی» و بولواری که این میدان را به آرامگاه فردوسی وصل می‌کند، «بولوار توس» نام گرفت. در سال‌های بعد، خیابانی را نیز که به میدان فردوسی منتهی می‌شود، «بولوار فردوسی» نام‌گذاری کردند.

١٣٨٩
بازار بزرگ فردوسی
محمد‌هادی غضنفری، سرمایه‌گذار و کارآفرین موفق، تا‌کنون چندین بازار در مشهد افتتاح کرده است که همه آن‌ها به‌دلیل ارادت و علاقه خاص وی به شعر و ادب پارسی به نام شاعران نام‌گذاری شده است. بازار فردوسی، از‌جمله این بازارها واقع‌در انتهای سی‌متری طلاب‌، نبش میدان مفتح است که در سال‌١٣٨٩ افتتاح شد.

١٣١٣
دبیرستان فردوسی
این دبیرستان در سال‌١٢٩۶ با نام «دانش»، توسط شخصی به همین نام افتتاح و به‌صورت خصوصی اداره شد. سال‌١٣٠۶ با افزایش تعداد کلاس‌ها، اداره مدرسه از خصوصی به دولتی تغییر یافت. در سال تحصیلی ١٣١٣-١٣١۴ به یادگار جشن هزارمین سال تولد حکیم و سخنور بزرگ ایران، فردوسی توسی، دبیرستان را به نام وی خواندند و به دستور وزارت معارف، ساخت بنای جدید دبیرستان فردوسی بین دو محله پرجمعیت عیدگاه و ارگ آغاز شد. دکتر علی شریعتی‌مزینانی و همچنین دکتر سید‌حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر بهداشت دولت یازدهم و دوازدهم، از‌جمله دانش‌آموختگان موفق این دبیرستان هستند.

١٣۵٨
پاساژ فردوسی
پاساژ فردوسی، واقع‌در خیابان فردوسی را بیشتر مشهدی‌های تازه بچه‌دار‌شده می‌شناسند و احتمالا برای تهیه سیسمونی به آن سر زده‌اند. این پاساژ که به‌دلیل ارادت سازنده آن به حماسه‌سرای شعر پارسی به این نام سند خورده، در سال ١٣۵٨مجوز ساخت گرفت، اما تا سال‌۶٨ نتوانست پایان‌کار بگیرد.

١٣٧۶
هتل فردوسی
هتل چهار‌ستاره فردوسی واقع‌در بولوار مدرس، در سال‌۱۳۷۶ توسط محسن عباس‌زادگان و محمدجواد رضایی افتتاح شد. علاقه خاص مؤسسان آن به حکیم فرزانه توس، سبب نام‌گذاری اسم فردوسی برای هتل بوده است. نصب بزرگ‌ترین تابلو معرق شاهنامه ایران، برخورداری نمادی از هفت‌خان در هر طبقه هتل و همچنین تأکید مدیران آن بر اجرای فعالیت‌های هتل بر محور فردوسی، از‌جمله ویژگی‌های این هتل است.

١٣۴٧
کتابخانه فردوسی
کتابخانه فردوسی سال‌١٣۴٧‌در میدان توحید تأسیس شد. این کتابخانه سال‌١٣۵٢ به سه‌راه کاشانی، کاشانی‌٧٣ انتقال یافت. در گذشته، ورودی کتابخانه با سردیسی از فردوسی تزیین شده بود، اما در بازسازی‌ سال‌١٣٨٢ این سردیس شکسته شد و در حال حاضر، نشانی از فردوسی در این کتابخانه دیده نمی‌شود.

١٣۵٣
دانشگاه فردوسی
بی‌شک، یکی از مکان‌های شناخته‌‌شده‌ که در شهر مشهد «فردوسی» نام‌گذاری شده، دانشگاه فردوسی است. اولین گام برای تأسیس این دانشگاه در سال‌١٣٢٨‌خورشیدی، با راه‌اندازی آموزشگاه عالی بهداری برداشته شد. در آبان‌١٣٣۵ وزارت فرهنگ، مجوز «دانشگاه مشهد» را با محوریت سه دانشکده صادر کرد. این دانشگاه سرانجام سال١٣۵٣ و در زمان ریاست دکتر مقتدر به «دانشگاه فردوسی» تغییر نام پیدا کرد. هم‌جواری با شاهنامه‌سرای بزرگ و تأثیر وی بر فرهنگ و ادب ایران زمین دلیل این تغییر نام بوده است. دکتر علوی، پزشک متخصص مغز و عضو هیئت‌امنای «آرامگاه شاعران خراسان در توس»، مدعی است تغییر نام از «دانشگاه مشهد» به «دانشگاه فردوسی» به پیشنهاد وی صورت گرفته است.

١٣٩٢
بولوار شاهنامه
با الحاق محدوده منفصل توس در اردیبهشت‌٩٢ به شهر مشهد، شورای نام‌گذاری، بولواری را که بزرگراه آسیایی را به آرامگاه فردوسی وصل می‌کند، «بولوار شاهنامه» نامید. نام پهلوانان نامی چون سیاوش، سهراب، رستم و...، شاهان خوش‌نام چون بهرام، کی‌کاووس و...، زنان غیور چون گردآفرید، تهمینه و... و حیوانات معروف در شاهنامه چون رخش، سیمرغ و... بر تابلوی معرفی خیابان‌های این بولوار نشسته است. البته در این پنج‌سال، نام برخی خیابان‌ها بنا به درخواست ساکنان تغییر کرد و دیگر آن یکدستی اولیه را نمی‌توان بر تابلوها دید.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی