کد خبر : 82967
/ 10:36

۴٠٠ برنامه فرهنگی برای حکیم توس

«امسال نخستین‌بار است که سازمان‌های مختلف اعم از حوزه هنری خراسان رضوی، جهاد دانشگاهی مشهد و اداره آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی مشارکت می‌کنند.»

۴٠٠ برنامه فرهنگی برای حکیم توس

محبوبی-شهرآراآنلاین، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با اعلام این خبر گفت: علاوه بر شهرداری مشهد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان، سازمان‎‌های دولتی و خصوصی متعددی در برپایی مراسم بزرگداشت فردوسی مشارکت کردند و در مجموع، حدود ۴٠٠ رویداد فرهنگی و هنری به همین مناسبت در سطح استان خراسان رضوی اجرا خواهد شد.
این نشست خبری یکشنبه، ٢٣ اردیبهشت، با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در محل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.
مشارکت سازمان‌ها در مراسم بزرگداشت
سید سعید سرابی بیان کرد: سمن‌های متعددی برای برپایی مراسم امسال بزرگداشت فردوسی پای کار آمده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به مؤسسه فرهنگی و هنری شاهنامه توس و خردسرای فردوسی اشاره کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: مراسم‌ اعطای نشان حکیم ابوالقاسم فردوسی که از سال ١٣٩٣ آغاز شده است امسال نیز با تقدیر از سه شخصیت برجسته در این حوزه، در محل آرامگاه فردوسی برگزار خواهد شد.
همایش علمی و پژوهشی حکیم ابوالقاسم فردوسی با همکاری قطب علمی فردوسی‌شناسی و انجمن علمی آموزشی معلمان زبان و ادبیات فارسی خراسان رضوی از دیگر برنامه‌هایی بود که سرابی به آن اشاره کرد و درباره آن این‌گونه توضیح داد: این همایش در روزهای ٢۴ و ٢۵ اردیبهشت در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود.
سرابی خاطرنشان کرد: هشتمین کنگره بین‌المللی شعر «از توس تا نیشابور» نیز از تاریخ ٢۴ تا ٢٨ اردیبهشت ماه اجرا خواهد شد.
جلوخان آرامگاه فردوسی بهسازی می شود
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس نیز با بیان اینکه در شورای پنجم شهر مشهد کمیسیونی به نام توس راه‌اندازی شده است ابراز کرد: در سال جاری ردیف بودجه‌ای برای مسائل فرهنگی توس در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم منشأ خیر باشد.
هادی بختیاری ابراز کرد: طبق تفاهم‌نامه‌ای که با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان انجام داده‌ایم قرار شده است فضای جلوخان آرامگاه فردوسی بهسازی و آماده‌سازی شود تا زیرساخت لازم برای اجرای برنامه‌های فرهنگی در این مکان فراهم آید.
برپایی نمایشگاه خوش‌نویسی در چهارسوق هنر واقع در پارک کوهسنگی، اجرای تئاتر در فضاهای عمومی، معابر و بوستان‌ها در روزهای ٢٢، ٢٣ و ٢۴ اردیبهشت، ٢٠٠ اجرای نقالی در مکان‌های مختلف به‌ویژه در مدارس و فرهنگ‌سراهای شهرداری، اجرای تبلیغات گسترده شهری، نمایش تصاویری از مشاهیر توس در بولوار شاهنامه، برگزاری مسابقه ورزش کشتی چوخه در منطقه ١٢ و حرکت کاروان دوچرخه‌سواری از میدان استقلال تا میدان فردوسی از برنامه‌های بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی بود که بختیاری به آن‌ها اشاره کرد.معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: ٢۵ اردیبهشت، رویدادی فرهنگی با نام «نوآفرینی با موضوع شاهنامه» خواهیم داشت. طی این برنامه، از فعالان حوزه فرهنگی دعوت کرده‌ایم از تجارب فرهنگی خود در این زمینه صحبت کنند.
وی ضمن دعوت از مردم برای حضور در میدان فردوسی در روز ٢۴ اردیبهشت تصریح کرد: نقالی‌ از روی نقاشی‌‌های دیواری‌ بولوار فردوسی و اجرای تئاتر برنامه‌ای است که برای چنین روزی در نظر گرفت شده است.
وی افزود: با مشارکت اداره آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز قرار است برای دانش‌آموزان در سطح مدارس برنامه شاهنامه‌خوانی داشته باشیم. علاوه بر این، با همکاری جهاد دانشگاهی مشهد، نمایشگاه تصویرگری شاهنامه برپا خواهد شد.
تجلیل از مرمتگر باغ فردوسی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی نیز در ادامه از سخنرانی استاندار، برگزاری مراسم نقالی، شاهنامه‌خوانی و اجرای تئاتر «زال و رودابه» در محل آرامگاه، و گل‌باران این مکان فرهنگی گردشگری به عنوان دیگر برنامه‌های این مناسبت فرهنگی نام برد.
ابوالفضل مکرمی‌فر ادامه داد: اجرای ورزش باستانی و موسیقی سنتی، حرکت کاروان تشییع نمادین پیکر فردوسی از پاژ (زادگاه فردوسی) به آرامگاه، برپایی نمایشگاه‌های هنری متعدد، اجرای «نبرد دوازده‌رخ» به عنوان یکی از مهم‌ترین جنگ‌های شاهنامه در روستای زیبد گناباد، برگزاری مسابقه دوچرخه‌سواری و دوومیدانی برنامه‌های متنوع دیگری است که برای مناسبت پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی اجرا خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین نخستین‌بار است که از استادکارانی که ۵٠ سال پیش به ساخت آرامگاه اقدام کردند تجلیل خواهد شد. در ٢۶ اردیبهشت‌ماه نیز در مراسم نکوداشتی، از دکتر یعقوب دانش‌دوست به عنوان پدر مرمتگری و احیای بناهای خراسان به‌ویژه باغ فردوسی تجلیل خواهد شد.
مکرمی‌فر تأکید کرد: درصدد هستیم با هماهنگی‌هایی که با کاخ‌موزه گلستان انجام شده است، شاهنامه بایسنقری را که از نسخه‌های منحصربه‌فرد شاهنامه به شمار می‌آید، برای نخستین‌بار در خراسان به نمایش بگذاریم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی گفت: هم‌زمان با نواختن زنگ فردوسی در ٢٣ شهرستان استان خراسان رضوی، برنامه‌های متنوعی همچون شاهنامه‌خوانی، نقالی و نشست ادبی اجرا می‌شود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی