کد خبر : 82994
/ 15:03
مدیرکل هلال احمر خراسان رضوی اعلام کرد:

کمبود واکسن مننژیت نداریم

بر اساس آخرین اطلاعات ثبت شده در سازمان حج و زیارت استان خراسان رضوی تاکنون ثبت نام 10هزارو 909نفر متقاضی سفر به حج تمتع تائید شده که بیانگر این است که خراسان رضوی، بیشترین آمار را در کل کشور دارد.

کمبود واکسن مننژیت نداریم

نجمه سرباز- شهرآراآنلاین،سید مجتبی احمدی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی در گفتگو با شهرآراآنلاین با بیان این مطلب گفت: از این تعداد 5 هزارو 265 نفر مرد و 5 هزار و644 نفر زن هستند، که میانگین سنی افراد تا این لحظه 55 سال است و افراد بالای80 سال،153نفر هستند که برای این گروه از افراد چون شرایط خاصی را دارهستند، تدابیر لازم اندیشیده شده است.

نماینده مرکز پزشکی حج و زیارت در خراسان رضوی در ادامه تعداد کاروان‌های حج را 78 کاروان اعلام کرد و اظهار داشت: برای تمامی مدیران، روحانیون، افراد معین و عوامل کاروان‌ها،کارت بهداشت و گواهی سلامت صادرشده است و تمام آزمایش‌ها و معاینات مربوط به این افراد توسط کمیسیون پزشکی انجام و تائید شده است.

احمدی تعداد پزشکان حاضر در کاروان‌ها را 37نفر اعلام کرد و ادامه داد: از این تعداد 6 نفر خانم و 31پزشک آقا در تمام مدتطول سفر همراه زائران هستند تا بتوانند خدمات موردنیاز پزشکی زائران را تامین کنند.

به گفته وی، در حال حاضر از دوماه گذشته انجام معاینات زائران آغاز شده است که تاکنون تعداد زائرانی که مورد تائید پزشکی قرار گرفته‌اند، 10هزار و 297زائر تایید قطعی شده‌اند. یعنی صلاحیت جسمی و سلامت آنها تایید شده است. برهمین اساس نیز 27نفراز افرادی که ثبت نام کرده‌اند به دلیل بیماری‌های خاص و در مواردی هم اعتیاد، رد مطلق شده‌اند.

مدیرکل هلال احمر خراسان رضوی در ادامه از انجام واکسیناسیون زائران به منظور مصون ماندن از بیماری مننژیت در سراسر شعب جمعیت هلال احمر در استان از ابتدای خردادماه خبر داد و گفت: مشهدی‌ها نیز می‌توانند با مراجعه به درمانگاه امام خمینی(ره) در خیابان رازی و درمانگاه نخریسی در جمعیت هلال احمر نسبت به تزریق واکسن مننژیت اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه مشکلی برای تامین این واکسن نداریم و به اندازه کافی در استان موجود است، می‌گوید: تزریق این واکسن  به دلیل شرایط کشور عربستان برای تمامی زائران اجباری است وگرنه زائران حق ورود به این کشور را ندارند..

همچنین جواد شاد، رییس سازمان حج و زیارت خراسان رضوی نیز در گفتگو با شهرآراآنلاین با اعلام آمادگی این سازمان به منظور واکسیناسیون حجاج بیت ا..الحرام می‌گوید: به محض اینکه واکسن مننژیت از سوی هلال احمر تامین و مراکزدرمانی و پایگاه‌های مربوطه اعلام شود، این سازمان نیز به کاروان‌ها اعلام می‌کند تا آنها نیز حجاج را مجاب به تزریق واکسن مننژیت کنند.

حجاج حتما به فکر تزریق واکسن باشند

دکتر زهرا نهبندانی، رئیس اداره پیشگیری و بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با شهرآراآنلاین گفت: مراکز واکسیناسیون هلال احمر باید به منظور تزریق واکسن مننژیت ویژه حجاج بیت ا...الحرام اقدام کنند تا بدنشان ایمن شود و از بروز خیلی از بیماری‌های عفونی پیشگیری شود.

وی در ادامه بیماری مننژیت را یک بیماری عفونی ،میکروبی،ویروسی و باکتریایی اعلام کرده و می‌گوید:این بیماری از طریق ترشحات بزاق، سرفه و عطسه در هوا پخش می‌شود و از این طریق وارد خون افراد می‌ شود.این بیماری واگیردار به محض ورود به سیستم بدنی افراد، می‌تواند بر مخاط مغز یاپرده های  نخاع تأثیر بگذارد و منجر به عفونت خون و ذات الریه ،فلج و در ‌‌نهایت مرگ فرد شود

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی