کد خبر : 83004
/ 10:01
تصمیم‌گیری درباره تعطیلات مدارس به استان‌ها واگذار شود

خان آخر تعطیلات زمستانی

روی دیگر سکه تعطیلات زمستانی، آلودگی‌ها و وارونگی دما در ایام کم‌بارش زمستان است. به گزارش شهرآرا، طرح تعطیلات زمستانی پنج سال پیش از سوی سازمان گردشگری به هیئت دولت ارائه شد اما از آن زمان تاکنون مخالفت‌هایی مبنی بر اینکه «اجرای برنامه‌های متمرکز نظیر ثبت‌نام، اجرای امتحانات سراسری،

خان آخر تعطیلات زمستانی

زهرا اسکندریان- شاید خلیج فارس و هوای مطبوع جنوب بهانه قشنگی باشد تا گردشگری در ایام زمستان هم رونق پیدا کند اما روی دیگر سکه تعطیلات زمستانی، آلودگی‌ها و وارونگی دما در ایام کم‌بارش زمستان است.
به گزارش شهرآرا، طرح تعطیلات زمستانی پنج سال پیش از سوی سازمان گردشگری به هیئت دولت ارائه شد اما از آن زمان تاکنون مخالفت‌هایی مبنی بر اینکه «اجرای برنامه‌های متمرکز نظیر ثبت‌نام، اجرای امتحانات سراسری، آزمون سراسری دانشگاه‌ها،‌ نقل‌و‌انتقال معلمان و برنامه‌های آموزشی با یک تقویم آموزشی متمرکز امکان‌پذیر است» با مخالفت‌هایی از سوی وزارت آموزش و پرورش روبه‌رو می‌شد تا اینکه چند روز پیش علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان گردشگری کشور، از موافقت وزارت آموزش و پرورش با تعطیلی مدارس در میان‌ترم تحصیلی به مدت ١۵ روز زمستانی خبر داد. این تعطیلات قرار است با شروع شدن مدارس از ١۵ شهریور جبران شود.
البته این را هم نباید فراموش کرد که برخی عوامل باعث شده‌است تصمیم‌گیری برای این طرح به سرعت بیفتد. آلودگی‌های پی‌در‌پی هوا و تعطیلی مدارس در زمستان ٩۵، باعث شد هیئت دولت تشکیل کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها را با اصلاح طرح تقویم آموزشی کشور، پیشنهاد دهد و هم‌زمان هم لایحه «لغو قانون بازگشایی مدارس در اول مهر ماه» را با قید دو فوریت برای طرح مجلس تصویب کند.
با آنکه مجلس شورای اسلامی سال گذشته طرح تقویم آموزشی را رد کرد، اما طرح تعطیلات زمستانی به شکل دیگری در هیئت دولت مطرح شد. مونسان هم در این‌باره به دنیای اقتصاد گفته است که فکر می‌کنم مصوبه دولت برای تأیید این طرح کفایت کند اما باید معاونت حقوقی رئیس‌جمهور هم نظر بدهد که مصوبه مجلس را لازم دارد یا نه.

تعیین تکلیف تعطیلات به استان‌ها واگذار شود
«باید شروع، خاتمه و در مجموع برنامه مدارس را به استان‌ها واگذار کنیم.» این بخشی از اظهار نظر مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی درباره تعطیلات زمستانی است که در ادامه هم اظهار کرد: به این دلیل که اقلیم هر منطقه متفاوت است؛ برای مثال شروع ١۵ روز زودتر مدارس در شهرهای جنوبی دردسر و هزینه‌هایی از بابت تنظیم دمای مناسب در کلاس‌ها خواهد داشت.
قاسم‌علی خدابنده این را هم به شهرآرا گفت که طرح تعطیلات زمستانی برای بسیاری از استان‌ها مانند استان‌های غربی که زمستان سردتری دارند، بسیار مفید است و به همین جهت هر استان باید متناسب با اقلیم خود در این‌باره تصمیم‌گیری کند. او معتقد است در مجموع وزارت آموزش و پرورش کلیات سند ملی را ابلاغ کند و استان‌ها خودشان درباره تعطیلی‌ها تصمیم بگیرند.

اقلیم‌ها تعیین‌کننده تعطیلات هستند
او وضعیت مشهد و مدارس خراسان رضوی را متعادل دانست و گفت: برای اقلیم استان ما شروع مدارس از ١۵ شهریور تفاوت خاصی ایجاد نمی‌کند و طرح تعطیلات زمستانی با توجه به اینکه مشهد نیز در زمستان روزهای آلوده بسیاری را تجربه می‌کند، برای استان ما نیز مناسب خواهد بود.
خدابنده به موضوع تفویض اختیار به استان‌ها و تمرکززدایی اشاره و تأکید کرد: با توجه به گستردگی اقلیم و آب‌‌و‌هوا در کشور، تصمیم‌گیری در این زمینه به استان‌ها واگذار شود.
با این اوصاف، مونسان، رئیس سازمان گردشگری کشور در ادامه صحبت‌های خود به دنیای اقتصاد گفته است که ١۵ روز آن‌قدر زمان زیادی نیست که تأثیر چندانی در وضعیت گرمای هوا داشته باشد و دانش‌آموزان به مشکل بخورند. اگر می‌خواستیم این ملاحظات جزئی را در نظر بگیریم، باز هم طرح دچار مشکلات قبلی که تاکنون به نتیجه نرسیده‌اند، می‌شد.
مدیرکل آموزش و پرروش خراسان رضوی در مجموع طرح تعطیلات زمستانی را طرحی با هدف رونق گردشگری دانست و اضافه کرد: با تعطیلات زمستانی مردم را به سمت‌و‌سویی می‌بریم که حوزه گردشگری در تمام ایام سال فعال شود و بالطبع استان‌های جنوبی به دلیل آب‌وهوای مناسب نفع بسیاری از این تعطیلات خواهند برد.
خدابنده ادامه داد: با این حال طرح تعطیلات زمستانی چیزی شبیه به تعطیلات مدارس در سال‌های ٧۴ و ٧۵ است که در آن دوران مدارس به شیوه ترمی واحدی برگزار و از طرفی برای جبران ساعات آموزشی مدارس در شهریور ماه زودتر شروع می‌شد.

اشغال هتل‌های مشهد کمتر از ۶٠ درصد
سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی نیز در این زمینه از اشغال کمتر از ۶٠ درصد تخت‌های مراکز اقامتی در استان گفت و بیان کرد: باید برای توزیع سفر در تمام طول سال برنامه‌ریزی مشخصی انجام شود. یوسف بیدخوری به شهرآرا اظهار کرد: خانواده‌های بسیاری هستند که زمان سفرشان با تعطیلات و آزادی عمل فرزندانشان تنظیم می‌شود؛ همچنین بسیاری از فرهنگیان نیز در تعطیلات زمستانی از این فرصت استفاده خواهند کرد.
وی اضافه کرد: مشهد معمولا در تمام روزهای سال، زائر و مسافر دارد، به‌طوری که پاییز و زمستان پذیرای کشاورزان است. با این حال نوروز و تابستان اوج حضور مسافر در این شهر است و تعطیلات زمستانی می‌تواند به توزیع سفر کمک کند. همچنین این تعطیلات می‌تواند میانگین درصد اشغال تخت‌ها را افزایش دهد.
بیدخوری با بیان اینکه در جلسات مختلف آمادگی کامل از سوی سازمان گردشگری استان به آموزش و پرورش درباره پذیرایی از فرهنگیان اعلام شده است، اضافه کرد: تاکنون برای بسیاری از مدارس استان، هتل‌هایی در مشهد با قیمت مناسب در اختیار فرهنگیان قرار گرفته است و این الگو می‌تواند برای تمام فرهنگیان کشور ایجاد شود.
سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان بیان کرد: با این‌حال نمی‌توان منکر این بود که هزینه حضور فرهنگیان در مدارس بسیار کمتر خواهد بود اما امکانات در مدارس برای پذیرایی از فرهنگیان بسیار کم است.
به گزارش شهرآرا، در طرح تعطیلات زمستانی قرار است سازمان گردشگری کشور با وزارت علوم نیز رایزنی داشته باشد تا این تعطیلات برای دانشجویان نیز در نظر گرفته شود. این‌طرح کارمندان دولت را شامل نمی‌شود، زیرا کارمندان دولت امکان استفاده از مرخصی را دارند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی