کد خبر : 83011
/ 10:39
شورای شهر مشهد موافقت کرد؛

مساعدت یک‌میلیاردی به دانش‌آموزان استثنایی

تا قبل از این، خانواده‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه برای رفت‌وآمد فرزندانشان باید رقمی را به‌صورت سالانه پرداخت می‌کردند، اما ازاین‌پس، با موافقت شورای اسلامی شهر مشهد، مدیریت شهری برای سال٩٧، این بار سنگین را از دوش خانواده‌های کم‌برخوردار برداشته و با تخصیص اعتبار، آن را بردوش می‌کشد.

مساعدت یک‌میلیاردی به دانش‌آموزان استثنایی

امیرعلی قاسمی‌مقدم- با مساعدت مدیریت شهری، دانش‌آموزان استثنایی، دیگر مشکلی برای ایاب‌وذهاب نخواهند داشت. تا قبل از این، خانواده‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه برای رفت‌وآمد فرزندانشان باید رقمی را به‌صورت سالانه پرداخت می‌کردند، اما ازاین‌پس، با موافقت شورای اسلامی شهر مشهد، مدیریت شهری برای سال٩٧، این بار سنگین را از دوش خانواده‌های کم‌برخوردار برداشته و با تخصیص اعتبار، آن را بردوش می‌کشد.
طبق مصوبه شورای شهر مشهد، مقرر شده است یک‌میلیارد تومان اعتبار از محل ردیف اعتباری کمک به اقشار آسیب‌پذیر در بودجه سال٩٧ به اداره آموزش‌وپرورش استثنایی خراسان رضوی اختصاص یابد و صرف ارائه خدمات ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان شود.بررسی طرح تأمین هزینه‌های ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان استثنایی و با نیازهای ویژه، یکی از دستورکارهای مهم بیست‌وچهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بود که پس از بحث و بررسی، جزئیات آن به تصویب رسید.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر درباره جزئیات این طرح گفت: طرح تأمین هزینه‌های ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان استثنایی به‌دنبال درخواست رئیس اداره آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین شده است.
بتول گندمی افزود: تا سال٨۵ هزینه‌های مربوط به ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان با نیازهای خاص توسط دولت پرداخت می‌شد، اما از سال٨۵ تا ٩٢ در دولت‌های نهم و دهم پرداخت این هزینه متوقف شد.
وی ادامه داد: با توجه به پرداخت‌نشدن هزینه‌های مربوط به سرویس دانش‌آموزان استثنایی، خانواده‌های آنان که از اقشار کم‌برخوردار جامعه هستند، تمام این هزینه را بردوش می‌کشیدند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه دولت یازدهم و دوازدهم تأمین بخشی از هزینه‌های سرویس دانش‌آموزان استثنایی را متقبل شده است، گفت: هم‌اکنون ۴٠درصد هزینه توسط خانواده‌ها پرداخت می‌شود که درمجموع ماهانه معادل ٢٩٠میلیون تومان است.وی با اشاره به مفاد نظریه کمیسیون متبوع خود گفت: در این نظریه تأکید شده است که مدیریت شهری برای ایجاد ناوگان ویژه دانش‌آموزان استثنایی تلاش کند و اقدامات لازم دراین‌راستا انجام گیرد.گندمی تأکید کرد: در نظریه کمیسیون برنامه و بودجه مقرر شده است که دستگاه‌های اجرایی هم برای جذب کمک‌های دولتی و کاهش پرداختی مدیریت شهری بابت ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان با نیازهای ویژه تلاش کنند.

تامین اعتبار از ردیف کمک به اقشار کم برخوردار
وی گفت: در قانون بودجه سال٩٧ شهرداری مشهد، هشت‌میلیارد تومان اعتبار درقالب ردیف کمک به اقشار کم‌برخوردار پیش‌بینی شده است که می‌توان اعتبار موردنیاز برای اجرای این طرح را از این محل تأمین کرد.
وحید برکچی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد، در ادامه بررسی این طرح، خواستار تشکیل کارگروهی برای تعیین نحوه توزیع اعتبارات ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان استثنایی شد.
محمدحسین ودیعی،نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز در ادامه، به روند بررسی طرح تأمین هزینه‌های ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان استثنایی ورود کرد و گفت: در برخی از کشورها خیلی بیشتر از ما به دانش‌آموزان استثنایی رسیدگی می‌کنند. رقم موردنیاز بیش از یک‌میلیارد تومان است، اما برای سال نخست مقرر شده است بخشی از هزینه‌های موردنیاز تأمین شود.
درنهایت پس از بحث و بررسی، اعضای شورای اسلامی شهر مشهد با نظریه کمیسیون برنامه و بودجه موافقت کردند. براین‌اساس، مقرر شد یک‌میلیارد تومان اعتبار برای تأمین هزینه‌های ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان استثنایی اختصاص یابد.

برگشت یک لایحه به کمیسیون
در ادامه جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، بررسی لایحه بازگشایی و تحصیل حریم بزرگ‌راه آزادی در دستورکار قرار گرفت. حمیدرضا موحدی‌زاده که در غیاب محمدرضا حیدری ریاست جلسه را برعهده داشت، اعلام کرد که پنج نفر از اعضا خواستار بازگشت این لایحه به کمیسیون‌های تخصصی برای بررسی بیشتر شده‌اند.
رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر مشهد به‌عنوان یکی از موافقان خروج این لایحه از دستورکار، گفت: هیئت‌امنای صنایع محور غرب در نامه‌ای خواستار بررسی بیشتر لایحه بازگشایی و تحصیل حریم بزرگ‌راه آزادی شده‌اند.
احمد نوروزی افزود: با اینکه نمایندگان صنایع محور غرب در جلسات کمیسیون حضور داشتند، درراستای تعامل بیشتر با بخش خصوصی پیشنهاد می‌شود که لایحه مذکور یک هفته از دستورکار خارج شود.
وی ادامه داد: شورای شهر به نمایندگی از مردم باید حافظ حقوق مدیریت شهری باشد، اما تعامل با بخش خصوصی می‌تواند مؤثر واقع شود.
محمدحسین ودیعی، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا، نیز با طرح سؤالی گفت: اگر این لایحه برگشت داده شود، در چه کمیسیون‌هایی باید بررسی شود؟ این لایحه پیش‌از‌این در کمیسیون مشترک مطرح شده است.
رئیس جلسه در پاسخ به این سؤالِ عضو شورا، گفت که موضوع در هیئت‌رئیسه تعیین تکلیف خواهد شد.
محمد حاجیان‌شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر، نیز در تذکری به درخواست خروج لایحه مذکور از دستورکار جلسه علنی انتقاد کرد و گفت: اگر ابهامی در لایحه وجود دارد، باید در کمیسیون‌ها بررسی می‌شد، لزومی ندارد به این دلیل که منابع ذی‌نفعان کم‌رنگ است، مجدد به کمیسیون تخصصی ارجاع شود.
مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورا هم گفت: دعوت‌نکردن از نمایندگان بخش خصوصی برای حضور در جلسات تخصصی و دریافت دیدگاه‌های آن‌ها، قصوری است که ما مرتکب شده‌ایم.وی افزود: شعار شورای پنجم این بود که با همه بخش‌های دولتی و خصوصی تعامل کند. اگر این لایحه به کمیسیون ارجاع شود، درحقیقت گامی درراستای تحقق شعار شورا برداشته شده است.
شهناز رمارم، عضو هیئت‌رئیسه شورا، در تذکری آیین‌نامه‌ای گفت: هر زمان که یک طرح و لایحه در صحن علنی بررسی می‌شود، اعضای شورا حق دارند که با ارائه درخواستی، خواستار بازگشت لایحه به کمیسیون شوند.وی افزود: درباره این لایحه نیز هیچ ایرادی به هیئت‌رئیسه شورا وارد نیست، چراکه دستورکار مربوط به چهار کمیسیون ارجاع و بررسی شده است.
محمدحسین حسین‌نژاد، معاون شهرسازی و معماری شهرداری مشهد، در ادامه بررسی این لایحه اظهار کرد: این موضوع در کمیسیون ماده۵ بررسی و مقرر شده است که محور آزادی، هرچه‌سریع‌تر آزادسازی و منظر ورودی اصلاح شود.درنهایت پس از بحث و بررسی، اعضای شورا با درخواست خروج لایحه بازگشایی و تحصیل حریم بزرگ‌راه آزادی از دستورکار صحن علنی شورا، موافقت کردند.

در ادامه جلسه علنی شورای شهر، بررسی طرح ارائه تخفیف به ایثارگران و رزمندگان در استفاده از غرفه‌های بازارهای سیار شهرداری مشهد در دستورکار قرار گرفت.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا دراین‌زمینه گفت: با تصویب این طرح، یک تبصره به بودجه سال٩٧ سازمان سامان‌دهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد افزوده می‌شود.
بتول گندمی افزود: در قالب این طرح، به جانبازان و رزمندگان متقاضی دریافت غرفه در بازارهای سیار شهرداری مشهد، تخفیف ارائه خواهد شد.
در ادامه، مسعود ریاضی، عضو شورای شهر، گفت: در شرایطی که بحث رقابتی و مالی وجود دارد، به نظر می‌رسد که ارائه تخفیف به دور از شأن ایثارگران باشد.
موحدی‌زاده رئیس جلسه در واکنش به اظهارنظر این عضو شورا گفت: فارغ از اینکه از دیدگاه شخصی مخالف یا موافق هستیم، این امتیاز در قانون جامع ایثارگران ازسوی مجلس ارائه شده است و وجهه قانونی دارد.
کیانی، مدیرعامل سازمان سامان‌دهی مشاغل شهری و فراورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد، نیز در توضیحاتی گفت: در بازارهای موقت، ۴٢۵ نفر هم‌اکنون مشمول این طرح می‌شوند که ماهانه ٣٠میلیون تومان هزینه به مدیریت شهری تحمیل خواهد کرد.

ممنوعیت واگذاری مجوز به دیگران
خلیل‌ا... کاظمی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد نیز گفت: کسانی که مجوز دریافت می‌کنند، باید به‌صورت شخصی فعالیت کنند و اجازه واگذاری مجوز به دیگران را نداشته
باشند.وی ادامه داد: ارائه ٣٠ تا ۴٠درصد تخفیف به جانبازان و رزمندگان متقاضی، از اختیارات شوراست؛ چراکه بهای خدمات شب‌بازارها و روزبازارها در شورای شهر به تصویب رسیده است.اعضای شورا پس از بحث و بررسی، نظریه کمیسیون برنامه و بودجه را به تصویب رساندند. براین‌اساس، شهرداری مشهد مکلف شد به منظور حمایت از ایثارگران، به صدور مجوز بازارهای سیار با اعمال ۵٠درصد تخفیف اقدام
کند.

در آخرین دستورکار جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، اساسنامه جدید مرکز پژوهش‌های شورای شهر بررسی شد و به تصویب رسید. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی