• خانه
  • فرهنگی
  • جدیدترین اثر محمود دولت‌آبادی با محوریت شاهنامه فردوسی
کد خبر : 83018
/ 11:31

جدیدترین اثر محمود دولت‌آبادی با محوریت شاهنامه فردوسی

در روز جهانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، دولت‌آبادی از انتشار تازه‌ترین کار خود با عنوان «برنایان جاودان» خبر داد، کاری که شامل برخوانی سرگذشت سهراب، سیاوش و اسفندیار در شاهنامه است.

جدیدترین اثر محمود دولت‌آبادی با محوریت شاهنامه فردوسی

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از ایبنا، در روز جهانی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، دولت‌آبادی از انتشار تازه‌ترین کار خود با عنوان «برنایان جاودان» خبر داد، کاری که شامل برخوانی سرگذشت سهراب، سیاوش و اسفندیار در شاهنامه است.این نویسنده برجسته ایرانی درباره متفاوت‌ترین کار خود که در قالب یک پروژه صوتی به همراه کتاب منتشر خواهد شد گفت: «برنایان جاودان» ازطریق شاهنامه فردوسی به مقوله جوان و جوانی در تاریخ ادبیات ایران پرداخته است و اینکه چگونه جوانان قربانی جاه‌طلبی پیران از جمله پدرانشان می‌شوند.او که سه شخصیت جوان شاهنامه را برای تازه‌ترین کارش انتخاب کرده است اظهار کرد: از نظر من، ویژگی این سه شخصیت زلالی و جوانی آن‌هاست در مقابل رفتارهای خسیسانه پیرانه‌سرانی در شاهنامه که حاضرند برای بقای بیشتر، جوانان را طعمه و قربانی سیاست‌های خود کنند. من می‌توانستم بیژن یا فرود را هم برای این کار انتخاب کنم اما فارغ از اینکه پرداخت شخصیت سهراب و سیاوش و اسفندیار در شاهنامه کامل‌تر است، آن‌ها سرنوشت مهم‌تری در مقایسه با دیگر شخصیت‌ها دارند و برای این کار مناسب‌تر بودند.دولت‌آبادی که پیش از این هم تجربه و فرصت شنیدن داستان بر دار کردن حسنک وزیر از کتاب تاریخ بیهقی را در اختیار علاقه‌مندان متون ادبی کلاسیک قرار داده بود درباره زمان انتشار این کار بیان کرد: در حال حاضر، فرهاد دولت‌آبادی به عنوان مدیر اجرایی پروژه مشغول رایزنی برای تدارک انتشار این سه‌گانه است تا داستان سهراب در سال جاری منتشر شود. بعد از آن، داستان سیاوش به دست خواهد آمد و سپس اسفندیار.نویسنده رمان «کلیدر» درباره همکاری‌اش با کیاوش صاحب‌نسق به عنوان آهنگ‌ساز این کار گفت: امتیاز این آهنگ‌ساز این بود که آشنایی خوبی با سازهای بازسازی‌شده ایران باستان داشت و درباره این سازها پژوهشی دقیق انجام داده بود. برای این کار هم از این سازهای کمترشنیده‌شده استفاده کرد. او ادامه داد: درباره موسیقی این سه‌گانه، ارباب موسیقی باید صحبت کنند. امیدوارم به او دست‌مریزاد بگویند اما به گمان من، توفیق خوبی به دست آمده و کاری مدرن و نو بر اثری کهن انجام شده است.
نویسنده رمان «جای خالی سلوچ» همچنین درباره طراحی گرافیک و نوع صفحه‌آرایی «برنایان جاودان» گفت: ایمان صفایی به عنوان گرافیست در این کار با من همکاری داشت که قدردان زحمت، دقت و عشقی که برای این کار گذاشت هستم.
دولت‌آبادی در پایان خاطرنشان کرد: خوانش درست شاهنامه و ارائه «برنایان جاودان» فرصتی‌ است که متون کلاسیک که بخش عمده‌ای از فهم آثار ادبی را شامل می‌شوند در اختیار علاقه‌مندان و جوانان قرار گیرند.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی