کد خبر : 83023
/ 12:02
آمارها نشان می‌دهد این بیماری روزهای سالمندی به سرعت درحال شیوع است؛

پیری و لرزش

به گزارش تسنیم آمارهای سال ٢٠١٧‌‌‌نشان می‌دهد حدود ۶.٩‌میلیون نفر در سراسر جهان پارکینسون داشته‌اند و دانشمندان هشدار داده‌اند که تا سال ٢٠۴٠این تعداد به حداقل ١۴‌میلیون نفر خواهد رسید. پارکینسون، همان لرزش بدن در وضعیت استراحت است که شیوع آن‌ در دهه پنجم زندگی است.

پیری و لرزش

تکتم جاوید- نتایج آخرین ‌بررسی‌ها در سال گذشته حاکی از این ‌است که بیماری پارکینسون تا ٧‌سال آینده به میزان ‌یک پنجم در جهان رشد می‌کند و تا سال ٢٠۴٠‌موارد ابتلا به آن با ٢‌برابر افزایش رو‌به‌رو خواهد بود. به گزارش تسنیم آمارهای سال ٢٠١٧‌‌‌نشان می‌دهد حدود ۶.٩‌میلیون نفر در سراسر جهان پارکینسون داشته‌اند و دانشمندان هشدار داده‌اند که تا سال ٢٠۴٠این تعداد به حداقل ١۴‌میلیون نفر خواهد رسید. پارکینسون، همان لرزش بدن در وضعیت استراحت است که شیوع آن‌ در دهه پنجم زندگی است. ‌از آنجایی که مشاهده تنها یک نشانه نمی‌تواند گواه وجود یک بیماری باشد ‌دکتر مرتضی سعیدی متخصص مغز و اعصاب درباره نشانه‌ها و ‌مراحل درمان این بیماری توضیح می‌دهد.

لاله قرمز پارکینسون
روز تولد دکتر «جیمز پارکینسون» کاشف این بیماری به عنوان روز جهانی پارکینسون انتخاب شده است. دکتر پارکینسون اولین‌بار در سال ١٨١٧‌‌‌‌‌در یکی از تشخیص‌هایش بیماری پارکینسون را تشریح کرد و اظهار داشت: این بیماری موجب بروز حرکت‌های غیرارادی در فرد می‌شود به گونه‌ای که قدرت عضلانی بیمار را تضعیف می‌کند.در روز یازدهم آوریل سال ٢٠٠۵‌‌میلادی طی اجلاسی به مناسبت روز جهانی پارکینسون در لوکزامبورگ، «لاله قرمز» به عنوان نماد جهانی بیماری پارکینسون انتخاب و مقرر شد برای آگاهی بیشتر مردم یک روز در سال به این نام اختصاص یابد. شیوع پارکینسون در تمام مناطق دنیا یکسان است یعنی درصد شیوع بیماری با تغییر در منطقه خیلی فرق نمی‌کند. ‌درعین حال آمار دقیقی درباره تعداد مبتلایان به این بیماری در ایران وجود ندارد و درصد ابتلا به آن مانند سایر کشورهای جهان است.
نخستین نشانه‌های هشدار
لرزش دست‌و‌پا به خصوص در حالت استراحت یا هنگامی که بیمار با دست‌و‌پای خود هـیچ‌کاری انجام نمی‌دهد، ‌‌‌نخستین نشانه هشداردهنده است. این نشانه اغلب از یک دست شروع می‌شود و به دست مقابل، اندام‌ها تحتانی، لب پایین و چانه هم سرایت می‌کند. البته لرزش سر در این بیماری دیده نمی‌شود. پیشروی این بیماری اغلب بین چندماه تا چندسال طول می‌کشد و تدریجی است و از آنجایی که شباهتی با بیماری‌های دیگر همچون بیماری‌های ارثی دارد ممکن است در ابتدا فرد نسبت به آن بی‌توجه باشد.در مراحل بعدی بیماری، به تدریج فرد دچار سفتی و خشک شدن دست‌و‌پا، کندی حرکات و طولانی شدن زمان انجام کارها، سفتی و خشکی‌ای در ‌دست‌و‌پا که می‌تواند باعث نارسایی بلع و یبوست شود، ضعف تعادل یا دشواری در راه رفتن و طولانی‌شدن فرآیند فکرکردن می‌شود.
یک بیماری با آسیب مغزی
بیماری زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های تولید‌کننده دوپامین تخریب شوند.‌ در افراد دچار پارکینسون این نورون‌ها آسیب دیده ‌یا می‌میرند. بنابراین فرد تا پایان عمر با کمبود دوپامین مواجه و الگوی اصلی پیام‌ها مختل می‌شود. در نتیجه او نمی‌تواند به راحتی حرکت کند. از‌آنجا‌ که پارکینسون اغلب بعد از ۵٠‌سالگی دیده می‌شود، انتظار می‌رود میزان ابتلا، با افزایش طول عمر افراد افزایش پیدا کند.
فردی که نشانه‌های اولیه لرزش را در خود احساس می‌کند، باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند. پزشک نخست سؤالاتی از بیمار می‌پرسد. سپس عصب نواحی مختلف بدن مانند وضعیت حرکت بدن، نیروی ماهـیچه‌ها و واکنش‌های عصبی بینایی و وضعیت روانی بیمار ‌را بررسی می‌‌کند.

درمان‌های کنترلی
درمان این بیماران تا پایان عمر ادامه پیدا می‌کند و تدریجی است. از ابتدای بیماری داروهای ضعیف‌تر تجویز می‌شود و به تدریج شامل داروهای قوی‌تر می‌شود. گاهی لازم است عمل جراحی هم روی بیماری انجام شود که همه چیز به وضعیت بیمار بستگی دارد. درمجموع باید گفت پزشکان نه برای معالجه، بلکه برای کاهش سرعت پیشروی بیماری، از برخی داروها به جای عمل جراحی بهره می‌گیرند تا سطح دوپامین را در مغز بالا ببرند‌.
علاوه بر درمان‌های دارویی به بیماران توصیه می‌شود از فیزیوتراپی و کاردرمانی هم برای بهبود وضعیت خود کمک بگیرند زیرا مانع پیشرفت بیماری و محدودیت عملکرد می‌شود. درعین حال این بیماران برنامه غذایی نخواهندداشت ومی‌توانند مانند دیگر افراد از رژیم‌های غذایی استفاده کنند.
رعایت برنامه غذایی
- داروهای مصرفی این گروه از بیماران معمولا سبب کاهش فرآیندهای گوارشی و عمل ضعیف دستگاه هاضمه می‌شود. در نتیجه اغلب آن‌ها با یبوست دست به گریبان خواهند بود. اگر غذاهای فیبردار و ملین در رژیم غذایی این افراد بگنجانید مشکلات بیمار از این نظر کاهش فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

- به دلیل اختلال در به حرکت درآوردن اندام و کاهش توانایی فردی در بلع، مدت غذا خوردن مبتلایان طولانی‌تر و سخت‌تر از افراد عادی است. سعی کنید صبر و حوصله بیشتری هنگام غذا خوردن آن‌ها داشته باشید. غذاهای نرم برای این افراد بهتر است.

مراقبت‌های خانگی از بیمار
- همواره طبق توصیه‌های پزشک عمل کنید و اگر در مورد یا موارد خاصی شک دارید حتما از پزشک معالج بیمارتان راهنمایی و مشاوره بخواهید.

- بیماران مبتلا به پارکینسون اغلب به دلیل وضعیت خود دچار حالتی می‌شوند که به بحران پارکینسونی معروف است. این بحران می‌تواند با علائمی چون عرق کردن بسیار و احساس تنگی‌نفس خود را نشان دهد. از‌این‌رو یادگیری روش‌های امدادی و به خصوص کمک تنفسی و ماساژ قلبی برای کسانی که بیشتر با این بیمار سروکار دارند ضروری است.

- هنگام خواب بهتر است از تشکی استفاده شود که کمی سفت‌تر از حالت معمول باشد و شخص مبتلا به پشت بخوابد. این روش باعث می‌شود اختلال در ستون مهره‌ها دیرتر پدید آید.

- مبل‌های راحتی یا صندلی‌هایی با نشیمنگاه بسیار نرم برای این دسته افراد چندان مناسب نیست، چرا که بر سرعت تخریب جسمی بیمار می‌افزاید.

- بیمار را ترغیب کنید همواره از عصا یا واکر استفاده کند. هنگام استفاده از واکر نیز به او آموزش دهید تا آنجا که می‌تواند از خم شدن روی دسته‌های آن خودداری کند.

- این بیماران برای استحمام به کمک نیاز دارند. بهتر است به این منظور نیز برنامه استحمام به مواقعی موکول شود که داروها اثرات خود را بر شخص گذاشته‌اند و حال بهتری دارد. همچنین در حمام می‌توان با ماساژ‌دادن عضلات از گرفتگی‌های دردناک عضلانی در این افراد کاست.

- به کودکان تأکید کنید هرگز فرد مبتلا به پارکینسون را برای لرزش اندام‌ها یا برای مثال ریختن چای و غذایشان تمسخر نکنند. این کار به‌شدت روح و روان بیمار سالمند را آزرده می‌کند. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی