کد خبر : 83048
/ 08:59
دکترمحمدعلی اسلامی ندوشن، دکتر میر جلال الدین کزازی و پری صابری صاحب نشان ملی فردوسی شدند

نشان‌حکیم

نشان فردوسی به دکتر میرجلال‌الدین کزازی، نویسنده، مترجم و شاهنامه‌پژوه، و دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، شاعر، نویسنده و اندیشمند توانا و مؤسس فرهنگ‌سرای فردوسی، و پری صابری، کارگردان تئاتر، نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس، اهدا شد.

نشان‌حکیم

فاطمه خلخالی استاد- در مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانیِ ایران و سرکنسول‌های ترکیه، تاجیکستان، افغانستان، عراق و پاکستان، نشان فردوسی به دکتر میرجلال‌الدین کزازی، نویسنده، مترجم و شاهنامه‌پژوه، و دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، شاعر، نویسنده و اندیشمند توانا و مؤسس فرهنگ‌سرای فردوسی، و پری صابری، کارگردان تئاتر، نمایشنامه‌نویس و رمان‌نویس، اهدا شد.
به گزارش شهرآرا هم‌زمان با ٢۵ اردیبهشت، روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، در مراسمی علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، و قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، نشان فردوسی را به سه شخصیت فرهنگی و ادبی یادشده اعطا کردند.

فردوسی پا‌سدار هویت ایرانی است
در این برنامه که با حضور دیگر مقامات استانی و ملی و نیز استادان دانشگاه، پژوهشگران و علاقه‌مندان به ساحت ادب و اندیشه برگزار شد، معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: در روزگار سامانیان و در ایامی که کشور ما ازنظر قدرت و شکوه وضعیت مناسبی نداشت، حکیم فرزانه توانست با شاهنامه، هویت ایرانیان را پاسداری کند.
مونسان افزود: ملت ایران همواره تاریخ‌ساز بوده و در شکل‌گیری تمدن بشری نقش داشته است. این ملت، ملتی بزرگ با تاریخی کهن و داشته‌های فرهنگی کم‌نظیر است.
وی تصریح کرد: آنچه از پسِ جنگ‌هایی که بر این کشور رفته، باقی مانده است، هویت ایرانی است که میراث‌‌دارانمان آن را حفظ کرده‌اند و به ما سپرده‌اند. ما هم وظیفه انتقال آن را به آیندگان داریم.

ملت ما ریشه در تاریخ دارد
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه حکیم ابوالقاسم فردوسی شاهنامه را با توحید آغاز کرده، سپس به ملیت ایرانی پرداخته و زبان پارسی را گرامی داشته است، افزود: در طول تاریخ ایرانیان زحمات بسیاری کشیدند تا این هویت را به ما منتقل کنند و افراد بسیاری نیز جان و خون خود را اهدا کردند.
مونسان تأکید کرد: در شرایط کنونی ما هم باید با برقراری اتحاد مشکلات را پشت‌سر بگذاریم و به جهان نشان دهیم ملت ما ریشه در تاریخ دارد. ما ملت امروز نیستیم، ما بوده‌ایم، هستیم و خواهیم بود. هر‌زمان که کشور ما مورد هجمه خارجی قرار گرفته است، با هم‌دلی و وفاق توانسته ایم آن را از آسیب در امان نگه‌ داریم.
معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه داشته‌های فرهنگی و تاریخی ما باید در معرض دید ملل مختلف قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم از طریق گردشگری، هویت و فرهنگ غنی خودمان را به جهان معرفی کنیم. در این میان سازمان میراث فرهنگی تمام تلاش خود را خواهد کرد تا گردشگری رونق بگیرد.

اختصاص ١۶ میلیون تومان اعتبار به احیای توس
وی با اشاره به مجموعه فرهنگی‌تاریخی توس بیان کرد: این مکان باید میزبان میلیون‌ها گردشگر ایرانی و خارجی باشد و نباید غریب بماند. ما باید بتوانیم ازطریق گردشگری، تعامل سازنده‌ای با دنیا داشته باشیم.
مونسان گفت: سازمان میراث فرهنگی امسال سه میلیارد تومان اعتبار استانی و چهار میلیارد تومان اعتبار ملی را برای توسعه این مکان در نظرگرفته است تا در سال ٩٧ بتوانیم پروژه‌هایی را در این زمینه اجرا کنیم. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: افزون بر این، در سفر آقای رئیس‌جمهور به استان، ٩ میلیارد تومان اعتبار اختصاص پیدا کرد که در مجموع ١۶ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های احیای توس در نظر گرفته شده است.
معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: ضمن توافقی که با شهرداری مشهد انجام گرفته است، قرار شده است تا با مشارکت این سازمان، مجموعه کم‌نظیر آرامگاه فردوسی مکان مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی باشد تا بتوانیم در حد توان خود، شأن و جایگاه فردوسی را گرامی بداریم.

شاهنامه بر موسیقی و نقالی هم تأثیرگذار بود
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور نیز در این همایش اظهار کرد: شاهنامه نه تنها بر ادبیات که بر هنر نگارگری مؤثر بود و پا به نگارخانه‌ها گذاشت، تاآنجاکه بیشترین شمار کتاب‌هایی که دست‌مایه نقاشان قرار گرفت از شاهکار فردوسی است.
حسینی افزود: شاهنامه افزون بر ادبیات با لحن‌ها و آوازهای استادانه هم در یادها درآمیخت و مقام‌ها و نغمه‌ها و الحان فراوانی را چه در قالب رسمی هنر و چه در قالب مردمی موسیقی بازآفرینی کرد.
وی ادامه داد: شاهنامه در پرده‌های نقالی و روایتگری، یکی از گونه‌های بدیع نمایشی را پدید آورد، گونه‌ای که ترکیبی از نقاشی و موسیقی و ادبیات بود، قالبی چونان جاودانه که با تاروپود احساس مخاطبان درمی‌آمیخت و گره‌ می‌خورد و در برآمدن و بالیدن هویت ایرانی اثرها داشت.
معاون وزیر گفت: حکیم و شاهنامه‌اش نه تنها زنده‌کننده تاریخ گذشته ایرانیان است بلکه برانگیزاننده آدمیان و الهام‌بخش هنرمندان برای آفرینشگری فرداهاست و محتوای شاهنامه همچنان و همیشه می‌تواند منبع خلاقیت پیوسته هنرمندان باشد.
حسینی تصریح کرد: بیراه نیست اگر بگوییم هر روزی که اثری با الهام از اثر حکیم پدید می‌آید، به راستی روز فردوسی است، حتی اگر ٢۵ اردیبهشت نباشد.

پاسداری از زبان در مواجهه با تهاجم فضای مجازی
استاندار خراسان رضوی در این مراسم با بیان اینکه حکیم توس چه در زمان حیات خود و چه پس از آن، با شعر و حماسه زبان و هویت ملت ایران را حفظ کرد، افزود: فردوسی نه تنها برای ما ایرانیان که برای تمام فارسی‌زبانان قابل احترام است.
علیرضا رشیدیان گفت: امروزه با گسترش فضای مجازی، واژه‌ها و زبان و فرهنگ‌ها مورد تهاجم قرار می‌گیرد و امیدواریم که این برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی در این دنیای پر از تهاجم زمینه حفظ زبان فارسی را فراهم کند. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی