کد خبر : 83055
/ 09:56
گفت‌وگو با فاطمه ارژنگی، تنها ملی‌پوش مشهدی تیم فوتسال بانوان ایران

آسیا را شگفت زده کردیم

فاطمه ارژنگی در سال2015 و در اولین دوره جام ملت‌ها در رشته فوتبال فعالیت می‌کرد، اما این دوره با عملکرد خوب خود نظر شهرزاد مظفر را جلب کرد و راهی تایلند شد.

آسیا را شگفت زده کردیم

مژده رنگیان- شهرآراآنلاین، این سال‌ها فوتسال برای ایرانیان با حس خوبی همراه شده است، همان‌طور که والیبال در دل مردم نشسته است. ورزشکاران این دو رشته توانسته‌اند آن‌چنان مقتدر در عرصه‌های بین‌المللی ظاهر شوند که دیگر انتظاری جز پیروزی و قهرمانی از آن‌ها نداریم. حالا به جمع این تیم‌ها، تیم ملی فوتسال بانوان نیز اضافه شده است. پس از 22 سال از آغاز فعالیت بانوان ایران در این رشته نسلی از دختران فوتسالیست ایرانی شکل گرفت که توانستند در نخستین رویداد رسمی فوتسال بانوان در آسیا دو قهرمانی متوالی را از آنِ خود کنند و عناوینی همچون برترین گل و برترین بازیکن را به دست آورند. زمانی این قهرمانی ارزشمندتر می‌شود که بدانیم ملی‌پوشان ما با کشورهایی رقابت کردند که از نظر امکانات و علم روز خود را مدعی می‌دانند و با یک‌سوم محدودیت‌های دختران ما مواجه نیستند. 

تیم ایران در جام ملت‌های آسیا برای رسیدن به قهرمانی پنج پیروزی کسب کرد و با 37 گل نمایش مقتدرانه‌ای را به ثبت رساند. در جمع این دختران افتخارآفرین ورزشکاری از خطه خراسان و شهر مشهد نیز حضور داشت که با تجربه 15ساله خود توانست کمک زیادی به تیم داشته باشد. فاطمه ارژنگی در سال2015 و در اولین دوره جام ملت‌ها در رشته فوتبال فعالیت می‌کرد، اما این دوره با عملکرد خوب خود نظر شهرزاد مظفر را جلب کرد و راهی تایلند شد.

ارژنگی درحالی‌که چندین پاس گل خوب در این دیدارها داد، مقابل ازبکستان نیز توانست دروازه حریف را باز کند. بامداد روز سه‌شنبه تیم ملی بانوان با استقبال مسئولان وارد ایران شد و عصر روز گذشته نیز فوتسالیست مشهدی در جمع خانواده، دوستان و هم‌بازی‌های خود، مسئولان هیئت فوتبال و عضو شورای شهر مشهد و نماینده شهردار درحالی‌که مدال خوش‌رنگ طلای خود در رقابت‌های آسیایی را به گردن داشت، به مشهد آمد.

ملی‌پوش فوتسال درباره مسابقاتی که پشت‌سر گذاشتند، اظهار کرد: همه‌چیز خوب بود، اما تیم‌هایی مانند چین، ویتنام و ژاپن همگی حریفان سرسختی بودند که سطح خوبی برای مسابقات ایجاد کرده بودند، اما ما هم خیلی پرتلاش و همدل بودیم و از همان اول هدفمان قهرمانی بود که خداراشکر به آن رسیدیم.

رقیبان آسیایی را غافل‌گیر کردیم

وی ادامه داد: تک‌تک اعضای تیم در این چندین ماه از همه‌چیز خود گذشتند. می‌توانم بگویم در قدم اول به‌خاطر خانواده‌هایمان و سختی که در این مسیر کشیدند، تلاش کردیم به قهرمانی برسیم، پس از آن به خاطر مردم و بعد برای چیزهای دیگر بود و خوش‌حالیم که بچه‌ها توانستند به مزد تلاش‌های خود برسند. از مهرماه اردوهای مداوم ما شروع شد و حتی در ایام عید در کنار خانواده خود نبودیم. بچه‌ها مزد زحمتشان را گرفتند و مسئولان قول پاداش را دادند و امیدوارم به قولشان عمل کنند.

ارژنگی درباره واکنش حریفان آسیایی خود نسبت به قهرمانی ایران گفت: ژاپن و تایلند فکرش را نمی‌کردند که امسال ایران باز هم بتواند قهرمان شود و این‌قدر با قدرت به میدان برویم. حریفان فکر می‌کردند دختران ایران از پس دیدارهای سخت برنمی‌آید، اما همه را در تایلند غافل‌گیر و شگفت‌زده کردیم. وی عملکرد خود را در مسابقات مطلوب خواند و بیان کرد: از عملکرد خود راضی بودم، اما امسال همه بازیکنان خوب بودند و حتی نیمکت تیم ملی نیز قدرتمند بود و فاصله زیادی بین بازیکنان نبود. کسی برایش مهم نبود چقدر بازی می‌کند یا اصلا بازی نکند، همه برای یک هدف تلاش می‌کردند.

سختی‌ها انگیزه مضاعف به ما می‌دهد

ملی‌پوش فوتسال با اشاره به موضوع حجاب و محدودیت‌هایی که بانوان ایران در مسابقات با آن مواجه بودند، اظهار کرد: حجاب‌داشتن بازیکنان ما موضوع جالبی برای افراد حاضر در رقابت‌ها بود. درواقع این تفاوت ما با تیم‌های دیگر انگیزه مضاعفی برای ماست و کمک می‌کند و می‌دانند که به‌خاطر حجاب سعی می‌کنیم بهتر بازی کنیم. تیم‌های خارجی که برای دیدار تدارکاتی به ایران می‌آیند، در بازی‌ها باید با حجابی شبیه به ما به میدان بروند و برای ما جالب است که در آن بازی‌ها می‌توانند ما را شکست دهند و این همان انگیزه مضاعف در شرایط سختی است که باعث می‌شود بهتر و بیشتر تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه امسال تیم ایران از نطر امکانات و تمرینات نسبت به تیم‌های دیگر یک پله بالاتر بود، خاطرنشان کرد: امسال تیم ایران هیچ تفاوتی با تیم‌های خارجی دیگر نداشت، بلکه یک پله بالاتر بود. تنهاسالی بود که فوتسال بانوان کادر بسیار کاملی داشت و اگر مقام نمی‌آوردیم، جایی برای بهانه وجود نداشت. حتی مربی ژاپن نسبت به اردوها و بازی‌های تدارکاتی ما واکنش نشان داد و گفت چقدر برنامه‌ریزی خوبی برای این مسابقات داشته‌ایم.

بعد از 15 سال ورزش حرفه‌ای چنین‌مراسمی را تجربه کردم

ارژنگی درباره وضعیت مشهد و حمایت از ورزش بانوان نیز گفت: بعد از 15 سال که فوتبال و فوتسال حرفه‌ای بازی می‌کنم، این اولین‌بار است که شاهد چنین‌استقبال و حضوری هستم و واقعا شگفت‌زده شدم. انتظار چنین‌استقبالی را نداشتم. امیدوارم در رشته‌های دیگر و برای ورزشکاران دیگر نیز این مراسم‌ها باشد، زیرا کمک می‌کند تا بچه‌ها ورزش قهرمانی را با انگیزه بیشتری ادامه دهند. توجه مسئولان به ورزش بانوان سال به سال بهتر می‌شود. این قهرمانی‌ها کمک می‌کند تا مردم بیشتر آشنا شوند و توجهات را جلب می‌کند. در طول سفر از تهران به مشهد مردم مدام درحال تبریک‌گفتن بودند و این حس خوبی دارد که دیده می‌شویم.

ملی‌پوش مشهدی درباره تیم فوتسال مشکی‌پوشان و اینکه آیا سال دیگر در این تیم خواهد بود یا نه، گفت: مشهد امسال تیم فوتسال بانوان را راهی لیگ برتر کرد که اتفاق بسیار خوبی بود، اما مهم این است که حمایت‌ها ادامه داشته باشد تا بچه‌ها بی‌انگیزه نشوند و درمورد اینکه سال دیگر برای این تیم به میدان بروم، بستگی به شرایط و حضور حامی مالی است. قطعا هر ورزشکاری دوست دارد برای شهر خودش به میدان برود.

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی