کد خبر : 83062
/ 10:19
گزارشی از مراسم جشن فردوسی درمیدان بزرگ شهر؛

نمایش دل‌نشین شاهنامه

مراسم زادروز فردوسی بزرگ در کنار دیوارنگاره‌‌های فردوسی در حاشیه میدان برپا شد. صدها صندلی در راسته بولوار فردوسی چیده شده و دعوت‌شوندگان ساعتی پیش از شروع برنامه بیش از نیمی از آن‌ها را پرکردند.

نمایش دل‌نشین شاهنامه

قاسمی- اگر درآن لحظه می‌شد شهر را از بالا تماشا کرد، جمعیت شاد مردمی که برای حضور در جشن زادروز بزرگ فردوسی در میدان بزرگ شهرمان یعنی میدان فردوسی گرد هم آمده بودند، پرتراکم‌ترین نقطه مشهد بود.
مراسم زادروز فردوسی بزرگ در کنار دیوارنگاره‌‌های فردوسی در حاشیه میدان برپا شد. صدها صندلی در راسته بولوار فردوسی چیده شده و دعوت‌شوندگان ساعتی پیش از شروع برنامه بیش از نیمی از آن‌ها را پرکردند.
مسئولان شهرداری، اعضای شورای شهر و مدیرعامل موسسه شهرآرا از دقایق آغازین در برنامه حضور پیدا کرده بودند.
مردم هم در حالی‌که سعی داشتند با افرادی که برای این جشن شبیه به شخصیت‌های تاریخی شده بودند، عکس یادگاری بگیرند، در فضای قهوه‌خانه‌ای کوچکی می‌نشستند و در کنار مرشدان و نقالان حاضر در مراسم با چای قند پهلو از خود پذیرایی می‌کردند.

شبیه به یک عکس تاریخی
همه چیز شبیه به یک عکس تاریخی بود. تنها مردم بودند که با سرازیر شدن از همه مسیرهای ممکن و نشستن در جایگاه‌ها این تصویر را متحرک می‌کردند. در ابتدا، نقال‌ها برنامه را دست گرفتند. هریک بخشی از داستان ضحاک و کاوه آهنگر را نقل و ادامه آن را به نقال دیگری واگذار کردند. چیزی نگذشت که همه صندلی‌ها پر شده و جمعیت تازه از راه رسیده ایستاده برنامه را تماشا کردند.
بعد از نقالی گروهی اسب‌سوار با سر و شکلی شبیه به شخصیت‌های شاهنامه، لباس‌های تاریخی و موهای بلند و سینه‌های ستبر به فضای مقابل جمعیت آمدند و با حرکتی آرام و دوار خبر از اجرای نمایش بزرگ تاریخی دادند.

اجرای نمایش «جام جهان‌نما» بخش مهم برنامه
اجرای نمایش «جام جهان‌نما» که بیش از یک ساعت به طول انجامید، بخش مهم جشن بزرگ فردوسی بود. این نمایش داستان شخصیت‌های مختلفی بود که هر کدام به گونه‌ای با فردوسی ارتباط داشتند. فردوسی در هر یک از بخش‌های نمایش با این شخصیت‌ها روبه‌رو می‌شد؛ از دقیقی شاعر گرفته تا بیژن عاشق و رستم و سهراب و برخی شاهان ستمگر. دیالوگ‌های دوطرفه بین شخصیت‌ها و فردوسی برای تماشاگران آن‌قدر جالب بود که با وجود ظاهر شدن قطرات باران بر صورت ودست‌ها از جایشان تکان نخوردند. در لحظات پایانی نمایش و درحالی‌که هر لحظه به جمعیت افزوده می‌شد، بارش شدیدتر شد و فضای عجیبی به مراسم داد. مردم که از این اتفاق مسرور شده بودند به تماشای نمایش ادامه دادند و بازیگران نیز نمایش را به پایان بردند. اجرای مارش نظامی ارتش بعد از اجرای نمایش، عرق ملی حاضران را شدت بخشید و برای دقایقی قلب‌ها محسور واژه ایران زمین شد.
جشن قرار نبود اینجا پایان پذیرد اما بارش شدید مانع از اجرای برنامه‌های بعدی شد. هرچند که به گفته مدیر گردشگری شهرداری مشهد این برنامه‌ها به شکل دیگری اجرا شده یا خواهند شد.

رونمایی«واقعیت افزوده» با خوانش ٣۶ داستان
نرگس شالچیان با بیان اینکه رونمایی از نرم‌افزار «ارزش افزوده» یکی از برنامه‌های مهم این جشن بوده‌است در توضیح آن می‌گوید: این نرم‌افزار برای خوانش دیوارنگاره‌ها طراحی شده بود. قرار بود این نرم‌افزار با خوانش یکی از داستان‌های دیوارنگاره رونمایی شود. اما با پایان یافتن برنامه به علت باران قرار شد هر ٣۶ داستان دیوارنگاره را خوانش و نرم افزار واقعیت افزوده را در آینده‌ای نزدیک و با هر ٣۶ داستان رونمایی کنیم.
او درادامه به برنامه ویژه نقالی که قرار بود با اجرای نوجوانی اهل شوشتر برگزار شود، اشاره می‌کند و می‌گوید: این برنامه نقالی را به مراسم دیگری در کوهسنگی که در حال اجرا بود، منتقل کردیم و این کودک هنرمند در حضور آقای شهردار سوگ سیاوش را به بهترین شکل اجرا کرد. آن‌طور که شالچیان می‌گوید در پایان جشن قرار بود آسمان آن تکه از شهر نورافشانی شود و بادبادک‌هایی به رنگ پرچم ایران در آسمان شهر به پرواز درآیند.
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی