کد خبر : 83063
/ 10:29
رویداد نوآفرینی دوازده‌رخ با محوریت فردوسی و گردشگری برگزار شد؛

کارآفرینی بر‌مدار شاهنامه

شاید بتوان به جرئت گفت مشهد پر از مزیت‌های رقابتی است که مشابه‌ آن را نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا مشاهده نخواهید کرد. یکی از این ویژگی‌های بی‌نظیر وجود مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد است. شاعری بی‌همتا که زبان فارسی مدیون او و شاهنامه‌اش است و شیفتگان فراوانی در ایران و دنیا دارد.

کارآفرینی بر‌مدار شاهنامه

سرادار / وفایی نیا - یکی از اصول اصلی موفقیت هر کسب و کاری برخورداری از مزیت رقابتی است. مزیت رقابتی، ویژگی مشتری پسندی است که کسب و کار شما دارد و رقیب شما ندارد. شاید بتوان به جرئت گفت مشهد پر از مزیت‌های رقابتی است که مشابه‌ آن را نه تنها در ایران بلکه در هیچ جای دنیا مشاهده نخواهید کرد. یکی از این ویژگی‌های بی‌نظیر وجود مقبره حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد است. شاعری بی‌همتا که زبان فارسی مدیون او و شاهنامه‌اش است و شیفتگان فراوانی در ایران و دنیا دارد. ظرفیتی جهانی که می‌تواند فرصت‌های بسیاری برای خلق کسب و کارهای جدید فراهم کند.
بی‌توجهی به این بستر ارزشمند و کم‌کاری‌های گذشته در این حوزه موجب شد تا معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و مدیریت گردشگری و زیارت
دست به کار شوند و به مناسبت بزرگداشت روز حکیم ابوالقاسم فردوسی رویداد نوآفرینی دوازده رخ را برگزار کنند.
رویدادی که در آن کارآفرینان، ایده‌پردازان، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برتری که با محوریت فردوسی، شاهنامه و گردشگری اقدام به راه‌اندازی کسب و کاری نو کرده بودند، از فرصت‌های فراوان موجود در این حوزه سخن گفتند. در ادامه سخنان این صاحب‌نظران و کارآفرینان برتر را با شما به اشتراک می‌گذاریم.
115890.jpg

در مسیر فردوسی
با نگاه به گذشته به فردوسی و شاهنامه افتخار می‌کنیم، شاهنامه را می‌توان حاصل نوآوری‌های فردوسی در زمانه خود و با درک نیازهای آن دوره دانست. فردوسی با نوآوری به مهم‌ترین نیاز آن دوره که احیای زبان فارسی بود، اقدام کرد و در این حوزه موفق بود.
امروزه نیز ما باید در همین مسیر و با درک نیازها و مشکلات جامعه، ایده‌های نوآورانه‌ای در راستای رفع آن‌ها داشته باشیم و تلاش‌کنیم که با هم‌فکری متخصصان، آن ایده‌ها را به کسب و کارهایی با آورده‌های مادی و معنوی تبدیل کنیم.
هادی بختیاری
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد

برای آشنایی با ایران
دکتر لیلی ماحوزی از کودکی به خارج از کشور رفته و فوق‌تخصص خود را در حوزه غدد و هورمون‌های مغزی در آمریکا گرفته است. او به علت علاقه به ایران، تلاش داشت تا ایران و ادبیات آن را به استادان خود در دانشگاه معرفی کند و همین موضوع جرقه‌ای برای اجرای پروژه‌ای در ایران شد که شاهنامه در محوریت آن قرار داشت. دکتر ماحوزی پس از بازگشت به ایران به برگزاری کلاس‌هایی اقدام کرد که در ابتدا با جمعیت ١۵ نفره آغاز شد. پس از این برای گسترش این دوره‌ها به شروع پروژه‌ای اقدام کرد که در قالب آن بتواند امکان آشنایی با شاهنامه و اسطوره‌های ایران را برای تمام ایرانی‌ها فراهم کند.
این پروژه در سه مرحله در حال اجراست که مرحله اول آن در قالب بسته‌های محتوایی مدتی پیش در موزه ملی ایران رونمایی شد و اجرای مراحل بعدی نیز به زودی به پایان خواهد رسید. دکتر ماحوزی ایده اولیه خود برای اجرای این پروژه را بی‌ارتباط با حوزه درمان نمی‌داند و کمک به بهبود شرایط ایرانی‌های ساکن در خارج از کشور و کم‌کردن از احساس غربت و دورافتادگی از کشورشان در آن‌ها را از اهداف اجرای این پروژه می‌داند.
دکتر لیلی ماحوزی
فوق تخصص غدد

اساطیر سه بعدی شاهنامه
آیدین سلسبیلی متولد خرداد ۶۰ در تهران، گرافیست و انیماتور است که در پروژه‌ای اقدام به خلق سه‌بعدی شخصیت‌های شاهنامه به شیوه واقع‌گرایانه کرده است. این پروژه شامل ۶٠ تصویر منحصربه فرد از شخصیت‌ها و داستان‌های شاهنامه بر مبنای تحقیقات علمی و اسناد تاریخی است.
سلسبیلی برای این پروژه به عنوان بهترین چهره جوان کوشنده میراث کهن ایرانی، از سوی انجمن سرو ایرانی، برگزیده شده است. او که از کودکی به واسطه خانواده و تشویق آن‌ها، به شاهنامه علاقه‌مند شده بود در حوزه پویانمایی و طراحی گرافیکی بازی‌ها مشغول به‌کار شد. همین علاقه سلسبیلی به شاهنامه باعث شد زمانی که مجموعه سه‌گانه فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» را دید، ایده اجرای فیلمی با محوریت شاهنامه در همین قالب در ذهن او شکل بگیرد.
با توجه به دشواری‌های ورود به عرصه ساخت فیلم سینمایی و هزینه‌های بالای آن، در نهایت تصمیم گرفت در گام اول این پروژه را در قالب یک کتاب تولید کند. آیدین برای اجرای پروژه تصویرسازی شاهنامه، به مدت دو سال هر روز مشغول طراحی بود و نتیجه این تلاش به ایجاد شاهنامه ای مصور منجر شد.
آیدین سلسبیلی
طراح و انیماتور

شاهنامه در صحنه اجرا
علی اصغر دشتی از جمله کارگردان های مطرح تئاتر کشورمان است که ایده‌پردازی و خلق کسب وکارهای نو از شاهنامه فردوسی را مسئله‌ای مهم می‌داند و در این حوزه به انجام کارهایی نیز پرداخته است. از جمله مهم‌ترین این کارها می‌توان از نمایش «سی» نام برد که در آن هنرمندان مطرحی مانند «بهرام رادان»، «سحر دولتشاهی»، «همایون شجریان» و «سهراب پورناظری» با دشتی همکاری داشتند. این نمایش که به بازخوانی شاهنامه با زبانی نو و در فضایی تازه می‌پرداخت توانست با استقبال بیش از ١٢٠ هزار تماشاچی در ۴۵ شب به اجرا درآید و لقب بزرگ‌ترین پروژه نمایشی در ایران را به خود اختصاص دهد. به عقیده دشتی درگذشته نیز افراد با ارائه نوآوری و با استفاده از قابلیت‌های موجود در شاهنامه به ایجاد کسب وکارهایی موفق شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به نقالی و شاهنامه‌خوانی در قهوه‌خانه‌های قدیم پرداخت. این کسب وکارها متناسب با زمان و شرایط آن دوران، با موفقیت نیز همراه بود. در شرایط فعلی نیز دشتی معتقد است با استفاده از ظرفیت‌های موجود در شاهنامه و با توجه به شرایط و نیازهای امروز، می‌توان آن را به بستر مناسبی برای ایجاد کسب و کارهای موفق تبدیل کرد.
علی اصغر دشتی
کارگردان تئاتر

تعریفی جدید از شاهنامه
دکتر امیرحسین ماحوزی را می‌توان از جمله افرادی دانست که در حوزه شاهنامه و توانایی‌های آن در حفظ هویت ایرانی دغدغه داشته و فعالیت‌های فراوانی را در این‌باره به انجام رسانده است.
به عقیده او کسب وکارهایی که در این حوزه بخواهند فعالیت کنند، علاوه بر نفع مادی که برای صاحب کسب و کار دارد، می‌تواند منافع اجتماعی فراوانی برای جامعه داشته باشد.
نیاز به بازتعریف شاهنامه به منظور اینکه مخاطب امروزی بتواند بیشتر با مفاهیم آن ارتباط بگیرد از مواردی‌است که دکتر ماحوزی روی آن تأکید دارد. یکی از پروژه‌هایی که او با همین هدف به انجام آن پرداخته است، مجموعه «خداوند رخش» بود که ماحوزی در آن تلاش داشت تا مفاهیم عمیق شاهنامه را بازتعریف کند و با زبانی جدید و تازه شاهنامه را به مردم ارائه دهد.
دکتر امیرحسین ماحوزی
عضو هیئت علمی
دانشگاه تهران

حفظ هویت ایرانی به کمک شاهنامه
دکتر علیرضا توکلی دانش‌آموخته MIT چند سال پیش به همراه دوست و هم دانشگاهی‌اش از آمریکا به ایران بازگشتند و با تجربیات کسب کرده در دوران تحصیل و زندگی در خارج از کشور، اقدام به راه‌اندازی استارتاپ «سیمیا سرویس» کردند. ایده این استارتاپ که درباره ارائه خدمات به ایرانیان ساکن در خارج از کشور است، از تجربیات زندگی توکلی در خارج از کشور شکل گرفت. او تصمیم گرفت به کمک این استارتاپ برخی از مشکلات هشت و نیم میلیون ایرانی را که در خارج از کشور زندگی می‌کنند، حل کند. این استارتاپ به مهاجران امکان می‌دهد که وسایل موردنیاز و هدایایی را برای خانواده و دوستانشان در ایران خریداری و برای آن‌ها ارسال کنند.
از مشکلاتی که توکلی در خانواده‌های ایرانی خارج از کشور مشاهده کرد، بیگانگی فرزندان این خانواده‌ها با فرهنگ و زبان فارسی بود. وی تلاش کرد در راستای کمک به حل این مشکل از شاهنامه کمک بگیرد. توکلی در پروژه جدید خود با الهام از داستان‌های شاهنامه اقدام به تولید داستان‌ها، پویانمایی‌ها و بازی‌هایی مناسب کودکان کرد تا به‌وسیله آن‌ها کودکان ایرانی حاضر در خارج از کشور بتوانند بیشتر از قبل با زبان فارسی ارتباط بگیرند و هویت ایرانی خود را حفظ کنند.
علیرضا توکلی
بنیان‌گذار استارتاپ «سیمیا سرویس
_____________________
آوای شاهنامه
یوسف مذهب، مدیر و مؤسس شرکت داده‌پردازی آموت، از جمله افرادی‌است که شاهنامه را بستری برای کسب وکار خود قرار داده است. وی که معتقد است پیشرفت فناوری امروزه اثر زیادی بر توسعه فرهنگ دارد، تلاش کرده است با ترکیب این دو مقوله با هم به کسب وکار بپردازد. مذهب با استفاده از فناوری‌های پیام صوتی، امکان شنیدن داستان‌های شاهنامه را برای مشترکان تلفن ایجاد کرده است.

توس بر بستر واقعیت افزوده
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به آرامگاه فردوسی و آثار‌تاریخی مرتبط رفته باشید اما اطلاعات کاملی درباره آن آثار نداشته باشید. حسین ممبینی به منظور حل این مشکل به تولید نرم‌افزار گردشگری مشهد با عنوان «تارا» اقدام کرده است که در آن اطلاعات ١٠ مکان گردشگری مشهد از جمله آرامگاه فردوسی، با استفاده از فناوری واقعیت‌افزوده و به صورت صوتی و سه‌بعدی در اختیار بازدید‌کنندگان قرار می‌گیرد.

کاشی‌های شاهنامه‌ای
مهندس رضوی تلاش داشته است تا با کمک فناوری‌های روز، بتواند شاهنامه را بیشتر از قبل در معرض‌دید عموم قراردهد.
به همین منظور وی با استفاده از فناوری چاپ روی کاشی و سرامیک به تولید آثاری از شاهنامه اقدام کرده است. این کاشی‌ها قابلیت نصب در مکان‌های عمومی شهر مانند متروها و پارک‌ها را دارد و به آشنایی بیشتر مردم با بخش‌های مختلف شاهنامه کمک می‌کند.

شاهنامه در قاب داستان‌های مصور
سید مصطفی حسینی،تصویرگرکتاب و سازنده پویانمایی، است. علاقه هم‌زمان او به کار طراحی و شاهنامه به تلفیق این دو با هم و به تصویر درآمدن شاهنامه در قالب کتاب‌های کمیک منجر شد. حسینی از سال ٩٣ تا امروز شش‌عنوان کتاب کمیک تولید کرده‌ که هرکدام درباره یکی از داستان‌های شاهنامه است. این کتاب‌ها با اقبال عمومی نیز روبه‌رو شده‌اند و تا کنون ٧٠ هزار نسخه از آن‌ها فروخته شده است. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی