کد خبر : 83068
/ 10:50

ایران‌خودرو یا گران‌خودرو؟!

رئیس انجمن قطعه‌سازان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم: قیمت خودرو باید ۵/١٩ درصد افزایش یاید. یک شهروند منصف: به نظر من، این منصفانه نیست زیرا حلب شانزده‌کیلویی روغن تا چند وقت پیش ۶٠ هزار تومان بود؛ حالا شده ٩٠‌هزار تومان. پس وقتی ماده اولیه تولید خودرو ۵٠‌درصد گران شده است، خودرو هم باید ۵٠‌درصد گران شود، نه کمتر.

ایران‌خودرو یا گران‌خودرو؟!

مهدی محمدی- شرکت ایران‌خودرو هفته پیش قیمت چند مدل پژو را گران کرد. این گران‌کردن‌ها آن‌قدر به دهان آن‌ها مزه داد که به‌تازگی قیمت چند مدل خودرو دنا را نیز افزایش داده اند.
رئیس انجمن قطعه‌سازان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم: قیمت خودرو باید ۵/١٩ درصد افزایش یاید.
یک شهروند منصف: به نظر من، این منصفانه نیست زیرا حلب شانزده‌کیلویی روغن تا چند وقت پیش ۶٠ هزار تومان بود؛ حالا شده ٩٠‌هزار تومان. پس وقتی ماده اولیه تولید خودرو ۵٠‌درصد گران شده است، خودرو هم باید ۵٠‌درصد گران شود، نه کمتر.
مدیر خط تولید خودرو دنا: می‌دانید چرا دنا گران شد؟ چون خیلی مقاوم است. دنا آن‌قدر مقاوم است که پارسال وقتی با یک هواپیما تصادف کرد، دنا هیچ خسارتی ندید ولی از آن هواپیمای غول‌پیکر چیزی جز چند تکه آهن باقی نماند.
یک قبرکن: شما الان قبر هم بخواهید بخرید گران شده است. پس افزایش قیمت وسایل جانبی آن همانند خودروهای داخلی که ما را به آنجا می‌برد نیز یک امر طبیعی است.
یک نفر توی صف خودرو: هرقدر هم گران کنید من توی صف خرید خودرو می‌ایستم؛ جایی هم نمی‌روم.
یک مشتری راضی: شرکت بوگاتی خودروی ساخته است که قابلیت تغییر رنگ دارد. شما هم این خودروها را چند روز توی آفتاب بگذارید. اگر تغییر رنگ نداشت، بروید پس بدهید.
یک کاربر عضو سروش: کاش با خودرو داخلی، مثل پیام‌رسان داخلی برخورد می‌کردید. مثلا من با پیام‌رسان داخلی هرجا بخواهم بروم مجانی است ولی متأسفانه با خودرو داخلی هرجا می‌روم باید پول بدهم و قطعه‌ای از آن را عوض کنم.
یک مشتری راضی دیگر: وای که چقدر شما از این خودروسازها انتقاد می‌کنید! من یک خودرو قسطی از نمایندگی خریدم که از همان روز اول، چراغ چک آن روشن بود. وقتی رفتم نمایندگی، گفتند به علت خالی بودن موجودی چکی که به نمایندگی داده‌اید این‌طوری است. وقتی جای چک را پر کردم، باز هم چراغ روشن بود. دوباره رفتم و سؤال کردم. فهمیدم به این علت است که یادم نرود چک بعدی را پاس کنم. تازه وقتی همه چک‌های خودرو را پاس کردم، باز هم چراغ چک روشن بود. بعدا فهمیدم به این علت است که به برخی اشخاص دیگر هم چک داده‌ام. ایران‌خودرو! ممنونم که نمی‌گذاری چک‌هایم برگشت بخورند!
یک عضو سابق پویش نخریدن خودرو صفر: فکر کنم این دفعه پویش نخریدن خودرو صفر را خودروسازها دارند عملیاتی می‌کنند؛ یعنی آن‌قدر فرت و فرت قیمت‌ها را افزایش می‌دهند که ملت قید ماشین خریدن را بزند و بگوید: اصلا ماشین نخواستیم بابا!
یک اقتصاددان ناقلا: البته می‌شد این‌قدر فضای جامعه را ملتهب نکرد. مثلا خودرو را گران نمی‌کردید ولی در عوض از شخصی که خودروش را تحویل می‌گرفت و می‌خواست از نمایندگی بیرون بیاید، عوارض خروج از نمایندگی خودرو می‌گرفتید. هر سال هم اعلام می‌کردید عوارض خروج از نمایندگی دوبرابر یا سه‌برابر افزایش یافته است.
یک تحلیلگر واقع‌گرا: من فکر می‌کنم به این علت که قیمت طلا ثابت ماند، مردم به جای سرمایه‌گذاری در بازار طلا، سرمایه‌های خود را به سمت بازار حلب می‌برند. خودروسازها هم وقتی این افزایش تقاضا در بازار حلب، مشهور به بازار خودرو، را مشاهده کردند، از فرصت استفاده کردند و قیمت حلب‌های چهارچرخ خود را بالا بردند.
خودروساز: در اصل، ما می‌خواستیم ١٠ درصد کیفیت را افزایش دهیم و بعد، به همین میزان قیمت را هم افزایش دهیم. برای همین، اول ١٠ درصد قیمت را افزایش دادیم ولی چون خسته بودیم و حوصله نداشتیم که ١٠ درصد کیفیت را افزایش دهیم، دوباره قیمت را ١٠ درصد افزایش دادیم تا در برنامه‌ریزی‌هایمان اختلالی پیش نیاید.
فرهنگستان زبان و ادب فارسی: زین پس نگوییم «خودرو گران شد»؛ بگوییم «خودرو گران‌تر شد». 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی