کد خبر : 83087
/ 13:44
از زمین‌های قولنامه‌ای تا نبود مدرسه و پرسه سگ‌های ولگرد

نگاهی به مشکلات محله ارمغان

از میدان نمایشگاه بین‌المللی که وارد بزرگ‌راه امام‌علی(ع) می‌شویم سمت راست، تابلوی‌ خیابان ارمغان به چشم می‌خورد. محله‌ای که ظاهرا کمی با سایر محلات تفاوت دارد و می‌شود گفت شهرکی است در حاشیه منطقه 11‌شهرداری مشهد.

نگاهی به مشکلات محله ارمغان

فهیمه شهری-شهرآراآنلاین، از میدان نمایشگاه بین‌المللی که وارد بزرگ‌راه امام‌علی(ع) می‌شویم سمت راست، تابلوی‌ خیابان ارمغان به چشم می‌خورد. محله‌ای که ظاهرا کمی با سایر محلات تفاوت دارد و می‌شود گفت شهرکی است در حاشیه منطقه 11‌شهرداری مشهد. وقتی وارد محیط آنجا می‌شویم در ظاهر تفاوت چندانی با سایر محله‌های شهر ندارد اما در واقع مردم این محله کوچک با کم و کاستی‌ها و مشکلات متعددی رو‌به‌رو هستند. از زمین‌های قولنامه‌ای گرفته تا نداشتن شبکه فاضلاب، نبود مدرسه و پرسه سگ‌های ولگرد. این‌ها گوشه‌ای از مشکلاتی است که مردم این محله با شهرآرا در میان گذاشتند و ما در این گزارش به آن‌ها پرداخته‌ایم.

به گفته اهالی، اولین گام ساخت این محله به حدود 30‌سال پیش باز می‌گردد زمانی که محدوده شهر هنوز نتوانسته بود مرزهای فعلی را درنوردد. آن زمان بنیاد مسکن به منظور حمایت از مستضعفان، زمین‌هایی را به آن‌ها اختصاص می‌دهد و برایشان خانه می‌سازد. به تعدادی از آن‌ها آب و برق رایگان هم می‌دهد. پس از گذشت چند سال، با بولوارکشی و شروع ساخت نمایشگاه بین‌المللی، قیمت خانه‌ها افزایش پیدا می‌کند، تعدادی از ساکنان اولیه این محله در آن دوره خانه‌هایشان را می‌فروشند تا سود‌ی عایدشان ‌شود، ساکنان جدید رشد و توسعه چشمگیر این منطقه را در کوتاه مدت انتظار می‌کشیدند اما در عمل در بلند‌مدت نیز این موضوع رخ نداد.

قسمتی از زمین‌های این محله متعلق به نهضت سوادآموزی است و قرار بوده این مجموعه، خانه‌هایی ۲۰۰‌متری در آنجا بسازد اما در عمل، زمین‌های ۲۰۰‌متری را تبدیل به دو خانه ۱۰۰‌متری کرده‌اند و ضمن کاستن از استانداردهای معماری، این خانه‌ها به صورت قولنامه‌ای خرید‌و‌فروش می‌شوند و اکثرا فاقد سند رسمی هستند. در سال‌های گذشته، ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در اینجا خیلی رواج داشته اما اکنون این موضوع کنترل شده است. ضمن اینکه به گفته معتمدان محل، به تازگی شهرداری خدمت‌رسانی زیادی به اهالی منطقه داشته و در راستای زیباسازی، احداث فضای سبز، مسجد و ... گام‌های ارزشمندی برداشته است.

اسماعیلی یکی از اهالی همین محل است. او ۲۵‌سال پیش منزلی را از یک فرد روحانی خریداری می‌کند و از آن زمان تاکنون ساکن محله ارمغان است. او از همان ابتدای سکونتش در محله ارمغان، تلاش‌های زیادی برای آبادی و رفاه هم‌محله‌ای‌هایش انجام داده است، از درخت‌کاری خیابان‌ها گرفته تا ارتباط‌های مستمر با شهرداری برای آسفالت و زیبا‌سازی و امنیت محل. وقتی با او درحال گشت‌و‌گذار در محله ارمغان هستیم، تقریبا همه مردم محل می‌شناسندش و با او چاق سلامتی دارند.

برخلاف سایر محلات که اغلب مردم ترجیح می‌دهند مستقیم با خود خبرنگار صحبت کنند اهالی این محله وقتی ما را می‌دیدند خواسته‌هایشان را به اسماعیلی می‌گفتند تا او آن‌ها را به ما منتقل کند. در واقع می‌توانیم بگوییم امین و مورد اعتماد اهالی است.

زمین‌ها و زباله‌های رها شده

همین‌طور که با او در حال بازدید از منطقه بودیم، زمین‌های بایری را نشانمان داد که ملک‌شخصی و رها شده بودند و به خاطر اینکه دیوارکشی مناسبی نداشتند، چهره آنجا را زشت کرده بودند .همچنین می‌شد از چشم‌اندازی که به درون کال چهل‌بازه وجود داشت زباله‌های بسیاری را دید و این منظره انسان را به فکر فرو می‌برد که چرا کال چهل‌بازه که می‌تواند از نقاط قوت و مکان‌های زیبای مشهد باشد اکنون در این شرایط قرار دارد.

ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز موجب شده بود در بعضی قسمت‌ها، عقب‌نشینی‌ها رعایت نشود، مطلبی که در نهایت شهرداری ارفاق کرده و کوتاه آمده بود.

قطع کردن برق زمین ورزش

اختصاص زمینی برای ‌ورزش در این محله، اقدامی است که اهالی را خوشحال کرده و مورد استقبال آن‌ها قرار گرفته است. اما این زمین ورزشی هنوز ناقص است. ‌نداشتن دروازه و سیستم روشنایی از اصلی‌ترین کمبود‌های آن است. ابتدا که شهرداری زمین ورزشی را ایجاد می‌کند، از ستون برق نزدیک زمین، برایش برق می‌گیرند اما کارکنان شرکت برق آن را قطع می‌کنند و می‌گویند وقتی کابل‌های برق فشار قوی را بگذاریم، برق این زمین هم وصل می‌شود اما با اینکه مدت‌هاست آن کابل‌ها را گذاشته‌اند، برق زمین ورزشی وصل نشده است.

نبود مدرسه و هزینه‌های بالای سرویس

در این محله هیچ مدرسه‌ای نیست و اهالی باید بچه‌هایشان را به مدرسه‌های محله‌های دیگر بفرستند بنابراین یا خود خانواده‌ها به سختی از کال و بزرگ‌راه رد می‌شوند و بچه‌ها را به مدرسه می‌برند و یا باید هزینه‌های هنگفتی بابت سرویس پرداخت کنند.

اسماعیلی می‌گوید: مدرسه بچه من در فارغ‌التحصیلان است، سالی ۷۰۰‌هزار تومان بابت هزینه سرویس او پرداخت می‌کنم اما این مبلغ برای خیلی از اهالی زیاد است و توان پرداخت آن را ندارند چقدر خوب است که اتوبوس یا مینی‌بوسی را با هزینه پایین، برای رفت‌و‌آمد دانش‌آموزان در اختیار مردم اینجا قرار دهند.

یک پارک برای دو هزار و ۵۰۰ خانوار

در محله ارمغان، با دو هزار و ۵۰۰ خانوار، فقط یک پارک کوچک وجود دارد. امکانات این پارک خلاصه می‌شود به یک سر‌سره و چهار وسیله ورزش بزرگ‌سالان. حتی سرویس بهداشتی و آبخوری هم ندارد. در حال حاضر به خاطر جمعیت زیاد و فضای کوچک پارک، مخصوصا در فصل تابستان، مردم این محله برای استفاده از پارک دچار مشکل می‌شوند. داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود، همین تنها سرسره موجود نیز به دلیل غیر استاندارد بودن موجب مصدومیت کودکان می‌شد که پس از مدتی قسمت زیرین آن را پوشاندند، برای کودکان خطرناک بود چون بچه‌ها به داخل آن می‌رفتند و سرشان به جداره فلزی برخورد می‌کرد. آن راپوشاندند تا بچه‌ها نتوانند به داخلش بروند اما معتادان و افراد ناباب، راهی به داخل پیدا کردند و اکنون، این محل، مخصوصا شب‌ها، تبدیل به پناهگاهی برای آن‌ها شده است و در آن کارهای خلاف انجام می‌شود.

اسماعیلی در این زمینه اظهار می‌کند: اطراف این سرسره باید با فنس‌ فلزی پوشانده شود تا هم ایمنی بچه‌ها تأمین شود و هم دیگران نتوانند از آن سوء‌استفاده کنند.

خیمه‌ای که منجر به ساخت مسجد شد

کنار پارک کوچک محله زمین بایری قرار دارد‌ که در سنوات ‌گذشته، ایام محرم و صفر در آن خیمه می‌زده‌اند و مراسم مذهبی و عزاداری برگزار می‌‌کرده‌اند، چون این منطقه مسجد ندارد، مردم خیلی از خیمه استقبال می‌کردند و با اتمام محرم، مخالف جمع‌کردن آن بودند.

115921.jpg

اسماعیلی در یکی از برنامه‌های خیمه، شهردار منطقه را برای بازدید دعوت می‌کند و وقتی به او می‌گوید که مردم به خاطر نداشتن مسجد، می‌گویند خیمه را برندارید، مساعدت شهرداری جهت اختصاص زمین برای ساخت مسجد آغاز می‌شود. در نهایت شهرداری ۲۹۰‌متر از زمین فضای سبز را به مسجد اختصاص می‌دهد و تاکنون 145‌‌‌‌میلیون تومان بابت ساخت آن هزینه کرده و قرار است 155‌میلیون تومان دیگر هم پرداخت کند.

در حال حاضر ساختمان مسجد کامل نشده و نیمه‌ساز است، دیوارهای آجری طبقه هم‌کف آن را که قرار است آشپزخانه باشد با بنرهای اضافی پوشانده‌اند و موقتا به عنوان مسجد استفاده می‌کنند. آب، برق و گاز مسجد هنوز وصل نشده و از خانه همسایه‌ها تأمین می‌شود .

مسجد این محله ساده اما معنوی است. برخلاف بعضی مساجد که بسیار تجملاتی و تشریفاتی هستند و عملا از کارکرد و هدف اولیه خود دور شده‌اند.

توزیع شیرینی و دود کردن اسپند برای کارگران فاضلاب

نبود شبکه فاضلاب، مشکل دیگر اهالی محله ارمغان است. آن‌ها حدود ۱۰‌سال است که در قبض آب خود، بهای فاضلاب را پرداخت می‌کنند اما شبکه فاضلاب ندارند. بعد از پیگیری‌های زیادی که اهالی محله انجام دادند، چند ماهی است که کار ایجاد شبکه فاضلاب آغاز شده است و مردم محل آن‌قدر از حضور کارگران فاضلاب خوشحال می‌شوند که برای آن‌ها شیرینی می‌برند و اسپند دود می‌کنند. مسئولان وعده داده‌اند که تا حدود سه ماه دیگر ساخت این پروژه به اتمام می‌رسد.

برخورد با ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز

آن قسمت از ارمغان که در حاشیه بزرگ‌راه امام علی قرار دارد، در گذشته خاکی بوده است، تریلی و ماشین‌های سنگین پارک می‌کرده‌اند و گرد و خاک و دود و مشکلات متعددی برای اهالی داشته است. همچنین ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز زیادی در آن می‌شده است اما با آن‌ها برخورد و این فضا تبدیل به فضای سبز می‌شود.

اسماعیلی می‌گوید: قبل از اینکه با ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز برخورد شود، آسیب‌های اجتماعی زیادی در این قسمت دیده می‌شد اما اکنون با احداث فضای سبز، هم نمای محله زیباتر شده و هم با آسیب‌های اجتماعی مقابله شده است.

گذاشتن سرویس بهداشتی در این فضای سبز، یکی از خواسته‌های اهالی است.

ترس از سگ‌های ولگرد

گرفتن سگ‌های ولگرد، ایجاد عابر‌بانک و سرعت‌گیر هم خواسته دیگر آن‌ها است. سگ‌های ولگرد نه تنها موجب ترس و اضطراب بزرگ‌سالان می‌شوند بلکه بسیار پیش‌آمده که دنبال بچه‌ها کرده‌اند و همین کار‌ موجب شده است که والدین جرئت نکنند بچه‌هایشان را تنها بیرون بفرستند.

در بعضی خیابان‌ها هم که سراشیبی دارد، نیاز به سرعت‌گیر است چراکه بعضی رانندگان با سرعت می‌آیند و حادثه‌آفرین می‌شوند.

فکر نمی‌کردیم بتوانیم با شورای شهر جدید کنار بیاییم

اسماعیلی به رضایت مردم محل از خدمات شهرداری اشاره می‌کند و می‌گوید: من سپاهی هستم و با آمدن شورای شهر جدید فکر می‌کردم اصلا نتوانیم با آن‌ها صحبت کنیم و به توافق برسیم اما در عمل دیدیم که چقدر دلسوزانه، پیگیر مشکلات مردم هستند و انصافا همکاری زیادی با ما داشتند، در حال حاضر هم اهالی محله ارمغان از تنها نهادی که راضی هستند، شهرداری است چراکه خدمات زیادی برای حل مشکلات مردم این محله انجام داده است .

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی