کد خبر : 83089
/ 13:48
گفت‌وگوی شهرآرامحله با شهردار منطقه12درباره اقدامات شهرداری در توس

37میلیارد تومان هزینه بدون یک‌ریال درآمد

م‌زمان با فرارسیدن 25اردیبهشت، روز ملی بزرگداشت مقام فردوسی، احمد محبی شهردار منطقه12 در گفت‌وگو با شهرآرامحله به تشریح برنامه‌های شهرداری منطقه در توس پرداخت.

37میلیارد تومان هزینه بدون یک‌ریال درآمد

فاطمی‌نسب/ریاحی_شهرآراآنلاین، هم‌زمان با فرارسیدن 25اردیبهشت، روز ملی بزرگداشت مقام فردوسی، احمد محبی شهردار منطقه12 در گفت‌وگو با شهرآرامحله به تشریح برنامه‌های شهرداری منطقه در توس پرداخت.

در حق توس و مردمانش کم‌کاری شده است

احمد محبی درباره تضییع حقوق ساکنان منطقه توس در گذشته، گفت: باید پذیرفت در حق شهرتوس، مردم توس و شأن فردوسی کم‌کاری شده است. ما یک بدهی بزرگ به فردوسی، که از مشاهیر بزرگ زبان پارسی است، داریم و وظیفه خود می‌دانیم که در حد بضاعت و بدون کم‌کاری، همان‌طور که در نواحی دیگر فعال هستیم، در ناحیه توس هم فعالیت کنیم. در همه شهرها، مشاهیر از جایگاه ویژه‌ای در نزد مسئولان برخوردارند و شاید به‌خاطر بی‌توجهی مسئولان در گذشته بوده که توس به شهر مشهد ضمیمه شد و امروز ناحیه3 شهرداری منطقه12 است.

در توس هزینه کرده‌ایم ولی هیچ درآمدی تا به امروز نداشته‌ایم

شهردار منطقه12 با اشاره به این موضوع که مجموعه مدیریت شهری، هزینه برای مردم را افتخار خود می‌داند، اضافه کرد: از سال92 که ناحیه توس به شهرداری منطقه12 ضمیمه شده است، ارائه خدمات فقط محدود به آرامگاه و بولوار شاهنامه و اطراف آن نبوده است، بلکه 16ناحیه جمعیتی دیگر به‌عنوان نواحی منفصل به حوزه فعالیت خدماتی شهرداری اضافه شده است. به همین خاطر شهرداری منطقه12 مجبور به تاسیس ناحیه3 در محدوده توس شده است. وی تصریح کرد: قوانین و مقررات مدیریت شهری به ما می‌گوید مناطقی که در حوزه خدمات شهرداری هستند، باید درآمدزا باشند، این درحالی است که تا به امروز شهرداری در منطقه12 هیچ‌گونه درآمدی نداشته است. در مقابل 37میلیارد تومان از منابع شهری مشهد در ناحیه توس هزینه شده است.

ابلاغ طرح تفصیلی در آینده نزدیک

دبیر کارگروه نجات توس از ابلاغ طرح جامع تفصیلی توس در آینده نزدیک خبر داد و گفت: شاید بهترین خبر برای مردم توس، ارائه طرح تفصیلی است که توسط اداره راه و شهرسازی در حال تکمیل است و بعد از آماده‌شدن طرح، برای تصویب نهایی به کمیسیون ماده5 ارسال شده است و بعد از تصویب در کمیسیون، برای اجرا به شهرداری ابلاغ خواهد شد. با ابلاغ طرح تفصیلی، چگونگی ارائه خدمات، نحوه ساخت‌وساز، استقرار کاربری‌های مختلف و تمام مسائل مربوط به حوزه مدیریت شهری تعیین تکلیف خواهد شد و ساکنان و شهرداری از بلاتکلیفی و سردرگمی رها خواهند شد.

نبود طرح تفصیلی، عاملی بازدارنده برای پیشرفت

احمد محبی، نبود طرح تفصیلی را علت اصلی بلاتکلیفی و سردرگمی ساکنان و ارگان‌های مرتبط دانست و ادامه داد: یکی از دلایلی که شهرداری نتوانسته است آن‌طور که باید و شاید به مردم توس خدمات شهری و رفاهی ارائه دهد، به‌طور حتم نبود طرح تفصیلی است. مهم‌ترین دغدغه مردم و بیشترین اولویت شهرداری در ناحیه، آسفالت معابر است. در نبود طرح تفصیلی، شهرداری نمی‌داند عرض خیابان چقدر است یا قرار بر تعریض خیابان است یا خیر. نحوه استقرار کانال آب‌های سطحی چگونه است یا مسیر حرکت آب‌های سطحی به چه ترتیب است. شهرداری نمی‌تواند ریسک کند، ازاین‌رو در این شرایط کار بسیار مشکل می‌شود. همچنین در نبود طرح تفصیلی نمی‌توان در بعضی نقاط اجازه ساخت‌وساز داد زیرا کاربری معبر نامشخص است. نمی‌توانیم شهری بنا کنیم که افراد بعد از ما مجبور به هزینه دوباره و تخریب آن باشند.

قوانین سخت‌گیرانه میراث، دست‌وپاگیر ولی محترم

شهردار منطقه12 درباره درجه‌بندی حریم سازمان میراث فرهنگی به شهرآرامحله، گفت: غیر از نبود طرح تفصیلی، عوامل بازدارنده و قوانین بالادستی هم در منطقه وجود دارد که پیشرفت پروژه‌های عمرانی شهرداری را مختل کرده است. قوانینی که باید به آن احترام گذاشت و الزامی است که رعایت شود اما برای طرح‌های عمرانی شهرداری دست‌وپا گیر است. وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی حریمی دارد که باعنوان درجه1، درجه2، درجه3، درجه4 و به همین منوال تقسیم‌بندی می‌شود و کار در بعضی نقاط از نظر این سازمان غیرممکن است. به‌عنوان مثال اجرای حفاری، جدول‌کشی، نصب کانیو و آسفالت در بعضی معابر ناحیه توس از دید مسئولان سازمان میراث فرهنگی باعث تخریب آثار باستانی می‌شود، بنابراین از اجرای پروژه‌های شهرداری در این معابر ممانعت می‌شود. جلسات متعددی بین نمایندگان طرفین برگزار شده است و به نتایج مثبتی هم دست پیدا کرده‌ایم.

کمیته ویژه عمران توس، گامی جدید در شورای اسلامی

دبیر کمیته نجات توس، تصریح کرد: در اینجا وظیفه خود می‌دانم از مدیریت شهری مشهد و شورای اسلامی شهر تشکر کنم که توجه بسیار زیادی به توس، آرامگاه فردوسی و ساکنان آن دارند. در شورا، کمیته حریم شهر فعالیت دارد که پیگیر اجرای مصوبات مربوط به حاشیه شهر مشهد است اما برای اولین‌بار در شورای اسلامی کمیسیونی باعنوان کمیته ویژه عمران توس به ریاست دکتر ریاضی تشکیل شده و به‌جد پیگیر امور هستند و هدف نهایی آن‌ها توسعه و آبادانی بافت توس است.

شروع عملیات اجرایی احداث فضای سبز جلوخان آرامگاه

احمد محبی از مطالعه طرح ایجاد فضای سبز جلوخان آرامگاه فردوسی خبر داد و گفت: در پی جلساتی که با نمایندگان سازمان میراث فرهنگی برگزار کردیم، موافقت شد اجرای فضای سبز جلوخان آرامگاه فردوسی به شهرداری محول شود. طرح آن در کمیته زیباسازی و فضای سبز شهرداری در حال بررسی است و برآورد شده است 7میلیارد تومان هزینه برای شهرداری داشته باشد. وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته و در هفته درختکاری، 3هزار درخت در منطقه غرس شد و این روال هر سال ادامه خواهد داشت. پیش‌بینی چندین پروژه عمرانی، آسفالت معابر و حاشیه بولوار اصلی و احداث پارک خطی در حاشیه بولوار شاهنامه از دیگر برنامه‌های شهرداری برای تغییر چهره ناحیه توس است. همچنین کاربری‌های خدماتی در توس را گسترش خواهیم داد و سازمان میراث فرهنگی تعهد داده است که برج و باروی شهر مرمت شود.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی