کد خبر : 83091
/ 14:09
ساعتی با یک گروه نقاشی‌دیواری جوان در آرامگاه فردوسی

ترسیم فرهنگ با قلم

هم‌زمان با 25اردیبهشت، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، طرح نقاشی‌دیواری براساس داستان‌های شاهنامه در دو مدرسه محله فردوسی به اجرا درآمد.

ترسیم فرهنگ با قلم

حسین برادران‌فر: شهرآراآنلاین، هم‌زمان با 25اردیبهشت، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، طرح نقاشی‌دیواری براساس داستان‌های شاهنامه در دو مدرسه محله فردوسی به اجرا درآمد. 

نقاشی از داستان‌های شاهنامه

مانلی رسولی، مسئول این طرح با اشاره به اجرای طرح نقاشی‌دیواری برای اولین‌بار در محله فردوسی، گفت: طرح اولیه این نقاشی‌دیواری که برگرفته از داستان‌های شاهنامه است به پیشنهاد‌ دکتر ریاضی، مسئول کمیسیون ویژه توس شورای شهر مشهد ارائه شد و با همکاری شهرداری مشهد، آموزش و پرورش و دانشجویان رشته نقاشی (دانشگاه آزاد مشهد) به پاسداشت مقام والای حکیم ابوالقاسم فردوسی و درجهت آشنایی بیشتر ساکنان و دانش‌آموزان محله فردوسی با این شاعر بلندآوازه ایرانی به مرحله اجرا درآمد.

در این طرح داستان زال و سیمرغ، که یکی از آموزنده‌ترین داستان‌های شاهنامه است، توسط دانشجویان نقاشی دانشگاه آزاد مشهد روی دیوارهای دو مدرسه محله فردوسی، یعنی دبستان پسرانه شهادت و دبستان دخترانه زینبیه نقاشی شده است. تعدادی از دانش‌آموزان این مدارس نیز در جریان آماده‌سازی دیوار و رنگ‌آمیزی نقاشی مشارکت داشته‌اند. قبل از کشیدن نقاشی بر روی دیوار مدرسه یکی از همکاران به نام خانم قمصری، شرح وقایع و ماجراهای داستان زال و سیمرغ را برای دانش‌آموزان مدرسه توضیح داده‌اند تا آن‌ها نیز با این داستان آشناشوند و حس نزدیکی بیشتری با آن داشته باشند، بعد از آن نیز نقاشی‌دیواری داستان به سبک پرده‌خوانی و به صورت چند تصویر پشت سرهم کشیده شده است. این تابلودیواری با تولدزال، بزرگ‌شدن او توسط سیمرغ و آمدنش به دربار پدر، تصویرسازی شده است. در یک نگاه گذرا به این تصاویر می‌توان ماجرای زال و سیمرغ را مجسم کرد.

شاهنامه کتاب زندگی‌ساز

رسولی در ادامه با اشاره به عبرت‌آموزبودن داستان‌های شاهنامه، افزود: شاهنامه فقط کتاب حماسه و جنگ نیست، کتابی است که با داستان‌های آموزنده و عبرت‌آموز، بدی‌ها، نیکی‌ها و سرنوشت انسان‌های ظالم، عدالت‌خواه، بخشنده و کینه‌جو را به‌خوبی بیان‌ کرده است. داستان‌های شاهنامه می‌تواند کتاب زندگی‌ساز برای دانش‌آموزان مدارس و نسل امروز ما باشد و بی‌شک هنر نقاشی در انتقال این مفاهیم می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. با وجود اجرای این طرح برای اولین‌بار و فرصت اندکی که برای اجرای آن داشتیم، دانش‌آموزان استقبال خوبی داشتند و با شور و حال خاصی در کلاس‌های شاهنامه‌خوانی که در حیاط مدرسه برگزار می‌شد، شرکت می‌کردند. امیدوارم اجرای چنین طرح‌هایی، موقتی و منوط به روزهای خاص نباشد و با حمایت‌های مسئولان فرهنگی شهر بتوانیم شاهد اجرای طرح‌های شاهنامه‌خوانی، نقاشی‌دیواری و طرح‌های مشابه در دیگر مدارس شهر نیز باشیم، به‌طوری‌که دانش‌آموزان علاوه‌بر آشنایی بیشتر با فردوسی و شاهنامه از داستان‌های عبرت‌آموز آن بهره کافی ببرند.

در ادامه این گزارش با چند نفر از دانش‌آموزانی که در جریان کشیدن این نقاشی‌دیواری حضور داشتند، دوستانه گفت‌وگو کرده‌ایم.

115930.jpg

فردوسی افتخار ملی

محدثه صفایی‌نژاد با تشکر از مجریان طرح نقاشی‌دیواری، گفت: فردوسی و شاهنامه از افتخارات ملی کشور ما هستند و پاسداشت مقام این شاعر و حماسه‌سرای بزرگ، درواقع بزرگداشت هویت و قوم ایرانی است. با وجودی‌که این نقاشی‌دیواری برای اولین‌بار در مدرسه اجرا شده است، به‌شدت دانش‌آموزان از آن استقبال کرده‌اند. بسیاری از دانش‌آموزان در آماده‌سازی دیوار، ترکیب رنگ و ‌رنگ‌آمیزی طرح همکاری داشته‌اند و با نگاه و دیدگاه جدیدی به‌سراغ شاهنامه و فردوسی رفته‌اند. من هم چون علاقه زیادی به ادبیات و فردوسی ‌دارم، در مدت اجرای این نقاشی بارها و بارها روایات مختلف داستان زال و سیمرغ را مطالعه کرده‌ام. داستان سیمرغ و زال، داستان بسیارآموزنده‌ای است و ارتباط پدر و فرزندی را نشان می‌دهد، پدری که به خاطر عیب ظاهری فرزند(موی سفید) و غروری که دارد، فرزندش را از خود طرد می‌کند و از آن طرف شاهد لطف خداوند به این فرزند بی‌پناه هستیم و سیمرغی که قرار است او را بخورد، به مادری مهربان تبدیل می‌شود و در پایان همین فرزند(زال) بدون هیچ‌گونه تلافی و بی‌احترامی با پدر همراه می‌شود. در این داستان عبرت‌آموز نکات آموزنده بسیاری وجود دارد.

مشکلات بسیار در محله فردوسی

فرزانه‌ کرمانی، یکی دیگر از دانش‌آموزان شرکت‌کننده در طرح نقاشی‌دیواری مدرسه است، او نیز بابت اجرای این طرح در مدرسه‌اش خوشحال است و درخواست رسیدگی مسئولان به وضعیت نامطلوب آرامگاه و محله فردوسی را دارد. 

کرمانی در توضیح این مطلب، می‌گوید: بسیاری از کسانی که برای دیدار آرامگاه حافظ و سعدی به شیراز رفته‌اند، از امکانات خوب و بی‌نظیر در اطراف مقبره این دو شاعر بزرگ تعریف‌ کرده‌اند. وجود کتابخانه مجهز، رستوران‌های سنتی و مراکز فروش صنایع دستی، هتل‌ها و رستوران‌های متعدد در جوار مقبره این دو شاعر بزرگ، این دو محل را به یکی از مراکز مهم گردشگران و توریست‌ها تبدیل کرده است. توریست‌ها و گردشگران خارجی نیز همیشه درحال رفت‌وآمد به این مکان‌ها هستند. اما در مجموعه فرهنگی‌تاریخی آرامگاه فردوسی با وجود آرامگاه این شاعر بزرگ، ارگ و دیگر آثار تاریخی بی‌نظیر، به‌دلیل نبود امکانات رفاهی، تفریحی و تبلیغات‌ لازم، گردشگران تمایل زیادی برای حضور و ماندن در این محل ندارند. در این مجموعه حتی یک سرویس بهداشتی شبانه‌روزی وجود ندارد. از مسئولان فرهنگی و اجتماعی شهر می‌خواهم با برطرف‌کردن این کمبودها قدری از زحمات فردوسی را جبران کنند.

چاپ داستان‌های اخلاقی شاهنامه

زهرا جنتی هم که به شاهنامه‌خوانی علاقه زیادی دارد، خواستار انتشار داستان‌های اخلاقی و آموزنده شاهنامه به زبان ساده برای دانش‌آموزان در سنین مختلف شد.

جنتی در توضیح این مطلب، گفت: با وجود علاقه دانش‌آموزان به شاهنامه و داستان‌های آن به‌دلیل گرانی و حجم زیاد مطالب، خرید آن برای هرکس به‌ویژه دانش‌آموزان امکان‌پذیر نیست. مسئولان فرهنگی می‌توانند با تهیه داستان‌های اخلاقی و پندآموز شاهنامه و چاپ آن‌ها در کتابچه‌های کوچک، آن‌ها را در مدارس مختلف توزیع و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهند. با این روش دانش‌آموزان با فردوسی و شاهنامه آشنا خواهند شد و در سنین بالاتر به‌سراغ شاهنامه اصلی خواهند رفت و از سرچشمه معرفت شاهنامه بهره‌مند خواهند شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی