کد خبر : 83092
/ 14:13
منطقه ثامن در مدت 22سال نوسازی، 32هزار نفر از جمعیتش را از دست داد

چقدر بودیم، چقدر شدیم؟!

هم‌ترین محلات منطقه ثامن شامل عیدگاه، چهارباغ، پایین‌خیابان، بالاخیابان، تپل‌محله و نوغان می‌شود که جمعیت همه آن‌ها تا سال‌های ابتدایی دهه70 حدود 45هزار نفر بوده است

چقدر بودیم، چقدر شدیم؟!

منشادی-شهرآراآنلاین، زیاد بودیم، آن‌قدر زیاد که نصف جمعیت مشهد در منطقه ما سکونت داشت. در سال75 که سرشماری نفوس‌ومسکن ایران در منطقه ما هم اجرا شد، یعنی پنج سال بعد از اجرای پروژه‌های عمرانی و طرح نوسازی‌وبهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، جمعیتمان 44هزارو836نفر بود اما این جمعیتِ تقریبا 45هزار نفری با اجرای تملک‌ها برای پیشرفت طرح بهسازی کمتروکمتر شد، تاجایی‌که در سال83 جمعیت منطقه به 34هزارو25نفر رسید و اکنون بعد از گذشت 22سال از اجرای این طرح، به رقم 13هزارو400نفر رسیده‌ است.

شهرآرامحله هم‌زمان با فرارسیدن 30اردیبهشت، روز ملی جمعیت، درقالب گزارشی آماری به تعداد جمعیت این منطقه، قبل و بعد از اجرای طرح نوسازی بافت قدیمی‌ و چرایی افت و گریز جمعیت از آن پرداخته‌ است. آنچه می‌خوانید، اشاره‌ای آماری به کاهش جمعیت منطقه و گفت‌و ‌گو با علی صابری، معاون برنامه‌ریزی‌وتوسعه شهرداری منطقه ثامن، است.

32هزار نفر رفتند

مهم‌ترین محلات منطقه ثامن شامل عیدگاه، چهارباغ، پایین‌خیابان، بالاخیابان، تپل‌محله و نوغان می‌شود که جمعیت همه آن‌ها تا سال‌های ابتدایی دهه70 حدود 45هزار نفر بوده است؛ جمعیت گسترده‌ای که بخش زیادی از آن‌ها یعنی 32هزار نفر در مدت 22سال اجرای طرح نوسازی‌وبهسازی بافت قدیم اطراف حرم مطهر رضوی از این محدوده به سایر نقاط شهر کوچ کرده‌اند. درواقع تملک‌های شهرداری و همچنین مشکلات اجرای طرح که شامل آلودگی هوا و محیط با گرد‌وغبار حاصل از خرابی املاک تملکی ، ترافیک، کمبود امکانات و موارد مشابه بوده، دلیل اصلی رفتن شده‌ است. به‌دنبال همین موضوع درحال‌حاضر مساحت 337هکتاری منطقه ثامن حدود 13هزار نفر جمعیت دارد.

عیدگاه؛ پرجمعیت‌ترین محله ثامن

عیدگاه یکی از محله‌های قدیمی‌ مشهد است که روزگاری، درست زمانی‌ که خبر از اجرای طرح بهسازی‌ونوسازی بافت پیرامون حرم مطهر نبود، یکی از محله‌های پرجمعیت‌ منطقه و حتی مشهد به‌شمار می‌رفت. این محله به‌دلیل اینکه تقریبا تمام مشاغل قدیمی‌ مشهد را در خود جای داده بود، از پرجمعیت‌ترین محله‌ها محسوب می‌شد و این روزها اگرچه دیگر خبری از مشاغل قدیمی‌ مشهد در این محله نیست، همچنان پرجمعیت‌ترین محله در منطقه ثامن به‌حساب می‌آید.علی صابری، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری منطقه ثامن، در همین زمینه می‌گوید: عیدگاه، از دیرباز پرجمعیت‌ترین محله در منطقه ما محسوب می‌شده است. درحال‌حاضرهنوز هم جزو محلات پر‌جمعیت منطقه است.

جمعیت 51هزار نفری تا پایان طرح

نعمتی، شهردار منطقه ثامن، در آخرین نشست رسانه‌ای خود اعلام کرده‌ بود: در بازه‌ای از زمان، فشار اجتماعی زیادی به مردم ساکن در منطقه وارد شد که نتیجه آن، خالی شدن این منطقه از مجاوران بود اما با حفظ هویت‌های تاریخی منطقه که برای مدیریت شهری دارای اهمیت است و همچنین با استفاده از ظرفیت‌های مردمی‌ تلاش می‌کنیم در پایان طرح بهسازی‌ونوسازی بافت پیرامون حرم مطهر، جمعیت مجاور به 51هزار نفر برسد.افق و هدفی که به‌گفته صابری، بعد از پایان طرح دور از دسترس نیست. او در این‌باره اظهار می‌کند: طبق مصوبه طرح بهسازی‌‌ونوسازی در سال87، افق جمعیت منطقه ثامن 51هزار نفر پیش‌بینی شده است.

وی ادامه می‌دهد: این افق زیاد دور از دسترس نیست؛ چراکه افزایش خدمات شهری و مناسب‌سازی شهری در منطقه، موجب رضایت شهروندان می‌شود و همین رضایت، جمعیت را به‌سمت منطقه سوق خواهد داد.

صابری با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته درزمینه گسترش و افزایش خدمات شهری در منطقه ثامن می‌افزاید: افزایش فضای سبز از 5/2هکتار آغاز طرح به 10هکتار امروز و 67 هکتار در پایان طرح و همچنین ایجاد 9مرکز خرید محلی درکنار بقالی‌ها و سوپرهای سنتی، می‌تواند در برگشت جمعیت بسیار تاثیرگذار باشد.شهردار منطقه ثامن هم در گذشته به این موضوع اشاره کرده‌ بود. نعمتی در نشست خبری خود گفته‌ بود که استفاده از پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری برای رونق کسب‌وکار در منطقه ثامن و درنظر گرفتن حق‌وحقوقی همانند دادن وام‌های مناسب به متقاضیان سکونت در منطقه ثامن یکی از راه‌های افزایش جمعیت است.

طرح بهسازی، خوب یا بد؟

اگر با مردم قدیمی‌ منطقه صحبت کنید و دلیل کوچ ساکنانش را جویا شوید، اولین جمله‌ای که می‌گویند، این است: تملک‌های شهرداری برای اجرای طرح بهساز‌ی‌ونوسازی بافت اطراف حرم مطهر باعث شد تعدادی از ساکنان، خانه‌های خود را بفروشند و به سایر مناطق مشهد کوچ کنند اما معاون برنامه‌ریزی شهرداری منطقه ثامن خلاف این نظر را مطرح می‌کند و می‌گوید: کوچ مردم منطقه دلایل زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، ارزش و قیمت زیاد زمین نسبت‌به سایر مناطق است. همین وسوسه مالی باعث واگذاری زمین‌ و خانه‌های ویلایی منطقه توسط مالکان و کوچ آن‌ها به سایر مناطق شهری شد. یکی دیگر از دلایل کوچ مردم منطقه، کمبود امکانات شهری بود. همچنین محله‌های مختلف در منطقه ثامن در تمام طول سال، پذیرای زائران است که درکنار تمام محاسن و مزایای حضور زائران در این محدوده، معضلات و مشکلاتی نیز به‌وجود می‌آید. یکی از این مشکلات، ترافیک است که با اجرای طرح و کامل شدن بهسازی، تا حد زیادی این مشکلات و معضلات، حل و باعث افزایش جمعیت خواهد شد.

به گفته وی، درحال‌حاضر یکی از دلایل اجرای طرح بهسازی، مناسب‌سازی و فراهم کردن امکانات خدمات شهری به‌منظور بازگرداندن جمعیت به منطقه است.

افزایش جمعیت با آپارتمان‌های ارزان‌قیمت

همان‌طور که صابری نیز در صحبت‌هایش به آن اشاره‌ می‌کند، قیمت زمین در منطقه ثامن در ‌حال حاضر به‌واسطه نزدیکی به حرم مطهر زیاد است؛ قیمتی که با پایان طرح بهسازی‌ونوسازی در بافت تجاری تا حدودی کنترل خواهد شداما در بافت مسکونی تلاش بر کم شدن رقم است .وی در این خصوص توضیح می‌دهد:شهرداری برای این موضوع هم پیش‌بینی‌های لازم را کرده‌ است. ساخت آپارتمان‌‌ها و مجتمع‌های ارزان‌قیمت که توان رقابت با املاک و مستغلات در مناطق دیگر را داشته باشد، یکی از این پیش‌بینی‌ها و راه‌حل‌هاست. همچنین با استاندارد‌سازی کوچه‌های قدیمی‌ درکنار افزایش امکانات خدمات‌شهری، می‌توان شاهد افزایش جمعیت در منطقه بود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی