کد خبر : 83109
/ 09:24
پخش جام جهانی در سینماهای مشهد، هیجانی که تعیین تکلیف نشده است

به وقت فوتبال

کسی نمی داند در مشهد قرار است چه اتفاقی بیفتد و آیا مشهدی ها هم می توانند بازی های جام جهانی را در سینما های بزرگ و پرده‌های عریض آن تماشا کنند؟!

به وقت فوتبال

جواد طاری‌بخش- شهرآراآنلاین، با نزدیک‌شدن به جام‌جهانی2018 و راهیابی تیم کشورمان به این بازی‌ها، موضوع نمایش مسابقات مهیج این رویداد فوتبالی در سینماهای مشهد نیز حالا تازه می‌شود.مهم‌ترین، جذاب‌ترین و درعین‌حال نفس‌گیرترین رقابت‌های ورزشی محبوب فوتبال، مسابقات جام‌جهانی است مکه چند سالی است در ایران هم مانند کشورهای دیگر نمایش عمومی این بازی ها باب شده است.
بعد از نمایش عمومی بازی های تیم ملی در بوستان های پایتخت که با استقبال بسیار خوب مردم همراه شد برخی از مسابقات مهم مثل  ال کلاسیکو هم در سینماها به نمایش در آمد که بازخورد خوبی از طرف مردم داشت. حالا در آستانه شروع جام جهانی در حالی گفته می‌شود در تهران سینماها آماده نمایش بازی‌های جام جهانی هستند که  کسی نمی داند در مشهد قرار است چه اتفاقی بیفتد و آیا مشهدی ها هم می توانند بازی های جام جهانی را در سینما های بزرگ و پرده‌های عریض آن تماشا کنند؟!

تجربه 6 سال قبل

امسال بیست‌ویکمین دوره از مسابقات جام‌جهانی در کشور روسیه برگزار می‌شود و تیم ایران نیز در این دوره حضور دارد. درهمین‌راستا سینماداران کشور علاقه‌مندند بازی‌های تیم ملی ایران را در سالن‌های سینمای خود به نمایش درآورند و تماشای این مسابقات را جذاب‌تر کنند.

این اقدام البته در سینماهای تهران به‌عنوان پایتخت با موافقت پلیس همراه شده است، اما هنوز در مشهد نیز این کار با توجه به افزایش سینماهای جدیدی که راه‌اندازی شده است، مشخص نیست که انجام شود. این درحالی است که تجربه پخش فوتبال در سینماهای مشهد پیش‌از‌این در خرداد سال91 به دست آمد و برخی از بازی‌های جام ملت‌های اروپا در سینماهای قدس و سیمرغ پخش شد؛
اما به دلایلی جلوی آن گرفته شد.حالا اما در سال97 و بعد از چندین سال از آن تجربه، هنوز هم مشخص نیست که سینماهای مشهد هم آیا می‌توانند از فضای خود برای پخش بازی‌های جام‌جهانی که تیم ملی هم در آن حاضر است، استفاده کنند یا خیر؛ هرچند در این چند سال گاه‌وبیگاه برخی از سینماهای مشهد بازی‌های اروپایی را که با استقبال کمتری روبه‌رو بوده است، اقدام به پخش کرده‌اند.مسلما برگزاری این بازی ها در سالن ها دیدن فوتبال مخصوصا بازی های تیم ملی را هیجانی تر می کند اما ناگفته پیداست که باید اقدامات لازم از سوی ارگان های مختلف هم انجام شود تا این  اتفاق خوب در محیطی سالم انجام شود.

سخن گوی شورای صنفی نمایش کشور :سینمادارها درخواست بدهند

در حالی که بحث پخش شدن یا نشدن مسابقات فوتبال جام جهانی در سینماهای مشهد نامعلوم است سخن‌گوی شورای صنفی نمایش کشور دراین‌باره گفت: سینماداران باید برای نمایش فوتبال در سینمایشان از نیروی انتظامی مجوز بگیرند و رضایت صاحبان فیلم‌های درحال‌اکران را نیز جلب کنند. غلامرضا فرجی گفت: خوشبختانه نیروی انتظامی با نمایش فوتبال در سینماها موافقت کرده، ولی اگر قرار است فوتبال در سینماها پخش شود، باید مجوزهای قانونی رسما صادر شود. وی درباره اینکه آیا در مشهد نیز امکان پخش فوتبال جام‌جهانی وجود دارد، گفت: انجمن سینماداران باید سینماهایی که شرایط پخش فوتبال را دارند به نیروی انتظامی معرفی کند تا مجوزهای لازم دراین‌زمینه ازسوی نیروی انتظامی صادر شود.
علاوه بر آن سینماداران باید از صاحبان فیلم‌هایی که سانس نمایش آثارشان هم‌زمان با نمایش فوتبال است، مجوز بگیرند و رضایت آن‌ها را کسب کنند. فرجی اضافه کرد: بر اساس ضوابط و قوانین شورای صنفی نمایش، سینمادار نمی‌تواند در زمان اکران فیلم، فوتبال نمایش دهد و به‌همین‌دلیل تأکید دارم که سینمادار باید مجوز لازم را از صاحبان فیلم‌هایی که سانس نمایش آثارشان با نمایش فوتبال تداخل دارد، نیروی انتظامی و اداره اماکن عمومی کسب کند و در صورت داشتن این مجوزها ما هم ممانعتی نمی‌کنیم. مجوز پخش فوتبال در سینماها را باید سینماداران از نیروی انتظامی دریافت کنند.
معتقدیم نمایش فوتبال در سالن‌های سینما باعث می‌شود تا گروه جدیدی از مخاطبان وارد سالن‌ها شوند و نه‌تنها به رونق فیلم‌های روی پرده آسیب نمی‌زند، بلکه با افزایش جذابیت حتی امکان بالابردن تعداد مخاطبان فیلم‌ها را نیز فراهم می‌کند. سخن‌گوی شورای صنفی نمایش ادامه داد: در جلسه هفته آینده شورا درباره قیمت بلیت و همچنین سالن‌هایی که اجازه دارند مسابقات فوتبال نمایش دهند، تصمیم‌گیری نهایی می‌شود.

رئیس کانون پخش کنندگان سینمای ایران :آمار دقیقی نداریم

چندی پیش نیز رئیس کانون پخش‌کنندگان سینمای ایران با اشاره به موضوع نمایش فوتبال‌های حساس به‌ویژه بازی‌های تیم ملی در سالن‌های سینما گفت که برای تحقق این امر، درخواستی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده است. محمد قاصداشرفی، رئیس انجمن سینماداران ایران، نیز خاطرنشان کرد: «طرح نمایش فوتبال در جام‌جهانی2014 آزمایشی بود و به‌هیچ‌عنوان در آن سال به‌صورت جدی قصد نمایش فوتبال در سالن‌های سینمایی را نداشتیم؛ اما بااین‌حال استقبال مخاطبان از اندک‌سالن نمایش‌دهنده بازی‌های جام‌جهانی بسیار بود؛ ولی آمار دقیق و متقنی از تماشاگران یا سینماهای نمایش‌‌دهنده وجود ندارد.» وی ادامه داد: «درباره نمایش بازی‌های جام‌جهانی2018 در سینماهای کشور هنوز هیچ تصمیمی نداریم و هیچ جلسه‌ای درباره این موضوع تشکیل نداده‌ایم.»

 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی