کد خبر : 83113
/ 10:48
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

دولت از توسعه صنایع معدنی حمایت می‌کند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از موزه علوم زمین مشهد بازدید کرد.

دولت از توسعه صنایع معدنی حمایت می‌کند

موسوی زاده-شهرآراآنلاین، مهدی کرباسیان در جریان این بازدید گفت: توسعه این موزه ضمن اینکه بسترهای افزایش آگاهی علمی در بین دانشجویان و محققان را فراهم می‌کند، می‌تواند به افزایش جذب توریسم نیز کمک کند. وی افزود: ایران و به خصوص خراسان رضوی در زمینه معدن و صنایع معدنی دارای پتانسیل‌های فراوانی است؛ از این‌رو وجود این موزه می‌تواند، زمینه‌های توسعه بهره‌برداری از این منابع را فراهم کند.همچنین وی با اشاره به سیاست‌های دولت در زمینه کاهش خام فروشی در بخش معدن گفت: دولت از توسعه صنایع معدنی حمایت می‌کند.
مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی منطقه شمال‌شرق نیز گفت: هدف از ایجاد این موزه آگاهی عموم مردم از ظرفیت‌های معدنی کشور است. جعفر طاهری افزود: برای اینکه علوم زمین را به مردم معرفی کنیم، در حال احداث پارک موزه هستیم تا در آن به مردم چگونگی بهره‌برداری و استفاده از زمین را معرفی کنیم.
وی افزود: سه پارک ویژه شامل پارک فیزیک زمین، پارک علوم زمین و پارک اکتشاف در حال احداث در موزه علوم زمین مشهد هستند.
انتقال پساب مشهد به سنگان خواف
همچنین به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در جریان بازدید از طرح‌های مجتمع سنگ آهن سنگان شهرستان خواف نیز گفت: توسعه زیرساخت‌های مجتمع معادن سنگ آهن سنگان خواف مورد توجه خاص دولت قرار دارد و از آن حمایت می‌شود.
کرباسیان افزود: شرکت زیرساخت ایمیدرو از افزایش ظرفیت راه‌آهن و ساخت فرودگاه در خواف حمایت می‌کند و دولت دوازدهم توسعه بخش‌های مختلف مانند طرح‌های صنعتی و معدنی و سرمایه‌گذاری در این بخش را وظیفه خود می‌داند. وی مشارکت در ۵٠ درصد تأمین هزینه اعتبار ساخت جاده خواف-سلامی را از مصادیق این موضوع ذکر و بیان کرد: اجرای طرح‌های مجتمع سنگ آهن سنگان خواف نقش مهمی در توسعه اشتغال داشته و نویدبخش آینده خوبی در توسعه و رونق اقتصادی منطقه و کشور است.
وی تأمین آب، توسعه ‌حمل‌‌و‌نقل و همچنین فرودگاه را ذکر کرد و گفت: انتقال پساب شهری مشهد به این ناحیه،‌کمک بزرگی به تأمین آب منطقه خواهد کرد.
کرباسیان درباره تعیین حامل‌های انرژی اظهار کرد: مذاکراتی را با وزارت نیرو آغاز کرده‌ایم و پیشنهادهایی نیز به دولت ارایه شده است. رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: اشتغال‌زایی کارخانه‌ها و پروژه‌های سنگان تا شش‌ هزار نفر خواهد بود.
معادن فاقد توجیه اقتصادی
همچنین استاندار خراسان رضوی نیز در نشست کارگروه ستاد معادن خراسان رضوی که با حضور معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت برگزار شد گفت: به متقاضیان معادن فاقد توجیه اقتصادی مجوز برای فعالیت‌های معدنی داده نمی‌شود. علیرضا رشیدیان افزود: معادن تعطیل شده استان باید مورد بررسی قرار گیرند تا معادنی که قابلیت برگشت به کار دارند، دوباره فعال شوند.
وی اظهار کرد: برای واحدهای معدنی مشکل‌دار و در معرض تعطیلی نیز باید کلینیک تخصصی معادن شامل گروهی از افراد متخصص مانند آنچه برای بخش صنعت استان راه اندازی شد، ایجاد شود. 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی