کد خبر : 55552

اقتصاد پُست در ارتفاع پَست

مدیرکل پست خراسان رضوی در پاسخ به شهرآرا: سهم ما از اقتصاد استان خجالت‌آور است؛
محمد شفیعی در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی پست برگزار شد اظهار کرد: خجالت می‌کشم که بگویم در شرایطی که حمل و نقل مرسولات حداقل ۸درصد اقتصاد را به خود اختصاص می‌دهد، پست استان دراین‌میان جایگاه و سهمی درخورتوجهی ندارد.

الهام مهدیزاده- زیان ۶میلیاردی پست استان در سالی که گذشت، سهم چند صدم درصدی از اقتصاد ۲ هزار و ۸۰۰ میلیاردی استان و در نهایت پست‌چی‌شدن برخی نهادها از جمله صحبت‌های مدیرکل پست خراسان‌رضوی در نشست خبری روز جهانی پست بود.

به گزارش شهرآرا، محمد شفیعی روز گذشته در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی پست برگزار شد در پاسخ به خبرنگار شهرآرا برای سهم پست استان خراسان‌رضوی از اقتصاد استان اظهار کرد: من خجالت می‌کشم که بگویم در شرایطی که حمل و نقل مرسولات حداقل ۸درصد اقتصاد را به خود اختصاص می‌دهد، پست استان دراین‌میان جایگاه و سهمی درخورتوجهی ندارد.

مدیرکل پست استان در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر سهم پست استان از اقتصاد ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی فقط چند صدم درصد است و سال گذشته درمجموع، درآمد پست خراسان‌رضوی ۳۵میلیارد تومان بود.

زیان ۶میلیاردی پست استان

شفیعی زیان‌ده بودن پست کشور و به تبع آن پست استان را از جمله چالش‌های فرآروی این نهاد عنوان کرد و افزود: در دو سال اخیر شرکت پست ایران در آستانه ورشکستگی قرار داشت اما با ارزش‌یابی‌های که از مستغلات و اماکن این شرکت صورت گرفت و نیز تدابیر دولت از ورشکستگی نجات یافت.

وی در ارزیابی وضعیت پست استان، بیان داشت: در حوزه درآمدی پست استان سال گذشته در حدود ۶میلیارد تومان زیان دید که در این ارتباط شرکت پست کشور این زیان را از محل دیگر استان‌ها و بودجه‌های آنان تأمین کرد. برای امسال نیز پیش‌بینی درآمد ۵۴میلیاردتومانی داشته‌ایم که تاکنون و با گذشت ۶ ماه از سال فقط ۲۵ درصد آن محقق شده است.

مدیرکل پست خراسان‌رضوی به حضور ۲۰میلیون زائر در استان و مشهدالرضا(ع) نیز اشاره داشت و گفت: به رغم حضور سالانه این تعداد زائر پست و ارسال مرسولات پستی سهمی در سبد کالای زائران ندارد که باید به این نکته توجه ویژه شود.

وقتی سازمان‌ها پستچی می‌شوند

وی دلایلی نظیر فعالیت شرکت‌های خصوصی در حوزه جابه‌جایی مرسولات با اساسنامه غیرمرتبط آن هم در شرایطی که مجوزی از پست ندارند، فعالیت چندین هزار پیک موتوری در سطح شهر که بخشی از جابه‌جایی‌ها مرسولات را به خود اختصاص داده‌اند را از جمله علل مؤثر در کمرنگ‌شدن حضور پست در جابه‌جایی مرسولات و در نهایت کاهش درآمد این نهاد عنوان کرد.

به گفته وی هم‌اکنون در حدود ۲۰ سازمان متولی مراجعه به درب منازل افراد هستند و این درحالی است که در دیگر کشورها فقط پست به درب منازل مراجعه می‌کند و فعالیت این سازمان‌ها در کاهش ترافیک فعالیت‌های شرکت پست نقش بسزایی داشته است.

مدیرکل پست خراسان‌رضوی افزود: برخی از مدیران دیگر نهادها پستچی شده‌اند. به عنوان مثال در برخی از بانک‌ها هم‌اکنون حوزه مبادلات ایجاد کرده‌اند و فردی را نیز در این حوزه استخدام کرده‌اند این درحالی است که باید این جابجایی‌ها توسط پست صورت پذیرد.

افزایش ۲۸درصدی ترافیک مرسولات پستی

شفیعی در ادامه نگاهی نیز به آمار استان داشت و گفت: در شش‌ماهه نخست امسال و حضور گسترده‌تر شبکه‌های مجازی، ارسال نامه‌ها در استان در حدود ۲درصد کاهش داشت اما در سایر مرسولات پستی به دلیل چابک کردن سیستم پست در حوزه خریدهای اینترنتی و حمل مرسولات، در قیاس با سال گذشته رشد ۲۸درصدی داشتیم.

مدیرکل پست خراسان رضوی همچنین از افزایش ۱۵۰درصدی خرید و فروش اینترنتی در ۶ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: جهت‌گیری آینده پست باید براساس خرید و فروش اینترنتی باشد.

وی تعداد مرسولات پستی استان در شش‌ماهه نخست امسال را ۲۹میلیون عنوان کرد و گفت: با توجه به این تعداد باید اذعان داشت که در شش‌ماهه نخست امسال سرانه ارسال مرسولات پستی به ۸/۴ رسید. پیش‌بینی ما این است که این سرانه تا پایان سال به عدد ۱۰ برسد.

کشف دو مرسوله حامل مواد مخدر

شفیعی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار شهرآرا مبنی بر جابه‌جایی مواد مخدر توسط مرسوله‌های پستی و برنامه‌های کنترلی این اداره کل گفت: تمامی محموله‌های پستی با وزن بیش از دو کیلوگرم مشمول بازگشایی در حضور فرستنده است و درمورد بسته‌های خارجی نیز با در نظر گرفتن همین قانون و در حضور گیرنده، مرسوله بازگشایی و ارزش‌گذاری می‌شود و چنان‌چه ارزش بسته بیش از ۵۰ دلار باشد مطابق قانون مشمول مالیات خواهد شد. 

وی ادامه داد: در همین ارتباط سال گذشته ۲ مرسوله حامل مواد مخدر شناسایی کردیم.

مدیرکل پست خراسان رضوی تعداد دفاتر پیشخوان استان را ۴۷۰ مورد اعلام کرد و افزود: از این تعداد دفتر پیشخوان، سهم مشهد مقدس ۱۷۰ دفتر است.

شفیعی در بیان تعداد دفاتر پستی و واحدهای رسمی پست استان گفت: به ازای هر ۵ هزار و ۵۰۰ نفر، یک واحد دفتر آی‌سی‌تی، دفتر پیشخوان دولت و واحدهای رسمی پستی وجود دارد و به ازای هر ۱۱۵هزار کیلومتر مربع یک واحد پستی در مناطق مستقر است.

مدیرکل پست خراسان رضوی با مناسب ارزیابی کردن وضعیت تعداد دفاتر پستی در مشهد، بیان داشت: به ازای هر ۱۲هزار نفر در مشهد یک واحد پستی مشغول به ارائه خدمت است که به‌دلیل ساختار ارتفاعی این شهر، تعداد فعلی پذیرفتنی احساس می‌شود.

تمبرهای طلا و نقره بارگاه رضوی

مدیرکل پست خراسان‌رضوی همچنین به تمبرهای طلا و نقره چاپ شده در سال جاری نیز اشاره‌ای کوتاه داشت و افزود: تمبرهای یک گرمی طلا و ۱۰گرمی نقره برای نخستین بار در کشور با تمثال امام خمینی(ره) از خردادماه امسال تولید شد. همچنین تولید تمبرهای طلا و نقره با طرح‌هایی از گنبد و بارگاه و ضریح امام رضا(ع) و همچنین حافظ در دستور کار قرار دارد که درمورد تمبر بارگاه رضوی امیدواریم با همکاری آستان قدس رضوی این تمبر در آینده‌ای نزدیک تولید شود.

  لینک
http://shahraraonline.ir/news/55552