کد خبر : 82069

درخواست اعدام برای قاتل «ندا»

اقدام قضایی برای قاتل دختربچه هفت‌ساله درمشهد انجام شد
پس‌از تکمیل تحقیقات و ارسال پرونده جنجالی قتل ندا علیزاده ، دختربچه هفت‌ساله مشهدی، به واحداظهار نظر دادسرای ناحیه٢، بررسی‌های ویژه از‌سوی قاضی مهدی امانی دادیار اظهار نظر آغاز و در‌نهایت، اولین اقدام قضایی با صدور کیفرخواست که تقاضای قصاص نفس در ملأعام بود، صادر شد.
محمد‌جواد ابوعطا- شهرآرا آنلاین ، پس‌از تکمیل تحقیقات و ارسال پرونده جنجالی قتل ندا علیزاده ، دختربچه هفت‌ساله مشهدی، به واحداظهار نظر دادسرای ناحیه٢، بررسی‌های ویژه از‌سوی قاضی مهدی امانی دادیار اظهار نظر آغاز و در‌نهایت، اولین اقدام قضایی با صدور کیفرخواست که تقاضای قصاص نفس در ملأعام بود، صادر شد.
به گزارش شهرآرا، ١٧روز از آن واقعه تلخ می‌گذرد و صدای شیرین «ندا»، ١٧روز است که دیگر در خانه‌شان شنیده نمی‌شود و داغی همیشگی برای پدر و مادرش به جا مانده است. آن‌ها منتظرند و درخواست داده‌اندکه قاتل جگرگوشه‌شان که با قساوت تمام پس از آزار دخترک او را کشته بود، قصاص شود تا التیامی باشد بر این زخم باز و جان‌کاه.

پس‌از دستگیری قاتل که مردی چهل‌و‌یک‌ساله و دارای سه فرزند بود، اعترافات تکان‌دهنده او و بازسازی صحنه قتل، راه گریز از این اتهام بزرگ را از او گرفت. البته متهم نیز طبق قانون حقوقی داشت و برای دفاع از وی، یک وکیل تسخیری همراهش شد. متهم در اولین مراحل بازجویی اعلام کرد که چون مواد مخدر مصرف کرده بوده در لحظه وقوع قتل، اختیار اعصاب و روان خود را نداشته است؛ موضوعی که بررسی آن به پزشکی قانونی سپرده شد. بررسی‌های چند‌روزه کارشناسان پزشکی قانونی نشان داد که این فرد به‌علت استعمال مواد مخدر سنتی، تریاک و شیشه، و به‌یاد‌داشتن تمام جزئیات حادثه، هنگام ارتکاب جرم کاملا هوشیار بوده است و موضوع جنون و مشکلات روانی وی نیز کاملا رد شد.
پس‌از اعلام نظریه پزشکی قانونی، والدین ندا که یک وکیل با هماهنگی کنسولگری افغانستان آن‌ها را راهنمایی می‌کرد، با حضور در دادسرا تقاضای اشد مجازات کردند و قصاص متهم را خواستار شدند. با ثبت این درخواست، پیگیری‌های بعدی پرونده، آغاز و پس‌از تکمیل ، به شعبه اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ٢مشهد ارسال شد.

بررسی مجدد پرونده
با رسیدن پرونده به واحد اظهارنظر دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه‌٢مشهد، قاضی مهدی امانی، بررسی های ‌لازم پیرامون این پرونده آغاز کرد.
بررسی‌های تخصصی با‌توجه‌به اعترافات صریح متهم، که در چند مرحله، به اذیت و آزار و قتل دختر‌بچه هفت‌ساله افغانی اقرار کرده بود، آغاز شد. بررسی‌ها نشان می‌داد که این دختربچه حوالی غروب برای خرید نان از منزل خود در خیابان شهید‌غلامی بولوار حر مشهد خارج شده اما بازنگشته است. والدین نگران او برای یافتن دخترشان، تمام محل را گشته و به منازل آشنایان رفته بودند، اما هیچ‌کس از او خبری نداشت. والدین نگران ندا که بی‌تابانه در جست‌و‌جوی دخترشان بودند، به‌سراغ مرد نانوا رفته بودند و به گفته او، ندا پس از خرید نان، راهی خانه شده. نگرانی و دلهره، والدین و به‌ویژه مادر ندا را زمین‌گیر کرده و اینجا بود که پلیس به کمک خانواده آمد و جست‌و‌جوها جنبه عمومی پیدا کرد و سایر همسایه‌ها نیز که متوجه موضوع شده بودند، برای کمک به همسایه مهاجرشان بسیج شدند. نتیجه این عملیات گسترده، یافتن جسد ندا در کیسه‌ای چند کوچه بالاتر از محل زندگی‌اش در‌کنار یک تیر چراغ برق بود.
با کشف جسد درون کیسه و این احتمال که فرد یا افرادی، او را خفه کرده و درون کیسه انداخته بودند، پای بازپرس ویژه قتل و کارآگاهان پلیس آگاهی به پرونده باز شد. تحقیقات گسترده‌ در محله آغاز و نگاه پرسشگر کارآگاهان به روی تمام خانه‌ها و اهالی محل متمرکز شد. بازگشت ندا از نانوایی با زنبیل پلاستیکی قرمزرنگ که چند عدد نان هم درون آن قرار داشته و مفقود‌شدن کفش‌های او، تنها سرنخ این پرونده بود.
کارآگاهان پلیس آگاهی و بازپرس ویژه قتل پس‌از ٢۴ساعت بررسی، به منزل یکی از همسایه‌ها که در این مدت هیچ فردی به آن وارد یا از آن خارج نشده بود، مشکوک شدند. ظن آن‌ها زمانی بیشتر شد که متوجه شدند مرد این خانواده پنج‌نفره در حیاط منزلش میوه می‌فروشد. از‌آنجا‌که کیسه‌ای که جسد ندا در آن پیدا شده بود، کیسه پلاستیکی مخصوص میوه بود، کارآگاهان مشکوک شدند و در انتظار بازگشت این خانواده ماندند. پس‌از ۴٨ساعت زیرنظر گرفتن خانه، مردی چهل‌و‌یک‌ساله قصد وارد‌شدن به خانه را داشت که به‌عنوان تنها مظنون پرونده دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل شد. 
ساعاتی بعد، این مرد به جرم خود اعتراف کرد. متهم در اعترافاتش اقرار کرد: می‌خواستم به خانه مادرخانمم که آن شب آنجا مهمان بودیم، بروم. چند پک دود گرفتم و حدود ١٠هزار‌تومان تریاک و شیره کشیدم. هنگام بیرون‌رفتن، چشمم به این دختربچه افتاد که در‌حال خروج از منزل بود. حال خودم را نمی‌فهمیدم. او را به بهانه اینکه برای خواهر و برادرانش غذا ببرد، به درون منزل کشیدم. پس‌از اذیت‌کردن او، می‌خواستم رهایش کنم اما مدام می‌گفت موضوع را به پدرش می‌گوید. خیلی ترسیده بودم؛ به‌همین‌دلیل او را خفه کردم و جسد را درون کیسه گذاشتم و چند کوچه بالاتر رها کردم و خودم به مهمانی رفتم.

صدور کیفرخواست
قاضی امانی، دادیار اظهار‌نظر ویژه قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه‌٢مشهد، درباره این پرونده گفت: پس‌از بررسی تمام مستندات و به‌ویژه اعترافات صریح متهم به بزه انتسابی و قتل یک دختربچه هفت‌ساله افغانی، با‌توجه‌به تکمیل بودن پرونده و تقاضای قصاص اولیای دم با استناد به ماده‌٢٩٠قانون مجازات اسلامی مصوب ٩٢، و درخواست اشد مجازات که همان قصاص نفس است را برای متهم، در کیفرخواست این پرونده درخواست شد.
در بخش دیگری از این کیفرخواست، قاضی امانی به‌منظور پیشگیری از تکرار این قبیل جنایات و بازدارندگی، اجرای حکم در ملأعام را درخواست کرد. 
قاضی مهدی امانی درخصوص بحث اذیت و آزار و عمل منافی عفت مقتول بیان کرد: رسیدگی به این جرم در حوزه اختیارات ما نیست و خود محاکم کیفری به‌صورت ویژه به این موضوع ورود پیدا می‌کنند.
وی در پاسخ به اینکه در‌صورت رضایت خانواده مقتول چه اتفاقی در این پرونده می افتد، تصریح کرد: در این‌صورت متهم تنها از جنبه عمومی حکم محاکمه می‌شود که به استناد ماده‌۶١٢قانون مجازات اسلامی مصوب ٧۵ درخواست اشد مجازات که ١٠سال حبس است، برای این پرونده شده است.
دادیار اظهار‌نظر ویژه قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه‌٢مشهد با‌اشاره به صدور کیفرخواست بیان کرد: کیفرخواست صادره به دادگاه کیفری یک ارسال شده است و پس از انجام مراحل لازم به‌صورت خارج از نوبت، حکم نهایی پرونده اعلام خواهد شد.
قاضی امانی در ادامه گفت: کودکان در جامعه به ویژه جوامع بزرگ بسیار آسیب‌پذیر هستند. والدین باید نهایت دقت خود را در مراقبت از کودکان‌ به کار گیرند. متاسفانه گاه سهل‌انگاری والدین موجب اتفاقات ناگوار برای کودکان شده است. باید توجه داشت که هیچ وقت برای کارهایی که لازم است به خیابان مراجعه شود از کودکان استفاده نشود یا حداقل بزرگ تری با آن‌ها همراه شود چرا که افراد سودجو و شیاد در کمین هستند و حتی ممکن است حوادث غیر عمدی همچون تصادفات باعث وارد شدن خسارات جبران‌ناپذیری برای کودکان شود. 
  لینک
http://shahraraonline.ir/news/82069