کد خبر : 82094

دوراهی پیاده‌راه

اما و اگرهای راه‌اندازی طرحی نو در برخی خیابان‌های شهر
شهردار منطقه ١١ مشهد از آمادگی این مجموعه برای تبدیل چهار محور منطقه مذکور به پیاده‌راه خبر داده و خیابان‌های دارای این قابلیت را نیز معرفی کرده است.
بنیامین یوسف‌زاده- موضوع پیاده‌راه‌ها چند سالی است که به صورت جدی در سطح مطالعه و اجرا در برخی از محدوده‌های شهری آغاز شده است. در مشهد نیز طلیعه آن با رونمایی از پیاده‌راه آیت‌ا... واعظ طبسی در واپسین روزهای سال گذشته همراه شد. در کنار این پیاده‌راه ویژه که بار سنگینی را در تردد راحت و آسوده زائران و مجاوران حرم امام رضا(ع) به اماکن متبرکه آستان قدس رضوی دارد، هفت خیابان دیگر نیز در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی برای ایجاد یک حلقه ترددی مطلوب ایجاد خواهد شد و موی‌رگ‌هایی جدید را در پیکره شهر به وجود خواهد آورد اما چندی است که بحث ایجاد پیاده‌راه‌ها در برخی نقاط شهرداری منطقه ١١ مطرح شده که واکنش‌های موافق و مخالفی را در پی داشته است.
در تازه‌ترین اظهار نظر در این خصوص، شهردار منطقه ١١ مشهد از آمادگی این مجموعه برای تبدیل چهار محور منطقه مذکور به پیاده‌راه خبر داده و خیابان‌های دارای این قابلیت را نیز معرفی کرده است.
سعید ریخته‌گر دراین‌باره به ایسنا گفته است: آمادگی داریم در این منطقه چهار محور را به عنوان پیاده‌راه راه‌اندازی کنیم. بر این اساس، حد فاصل چهارراه آزادشهر تا میدان جلال‌ آل‌احمد، دانشجوی ٢٨، منظریه و انتهای بولوار معلم تا وکیل‌آباد برای تبدیل به پیاده‌راه در نظر گرفته‌ شده‌اند.

بولوار معلم، اولین گام
وی با بیان اینکه «تلاش می‌کنیم در روزهای آینده بولوار معلم را یک روز به صورت آزمایشی به پیاده‌راه تبدیل کنیم تا تبعات آن را بسنجیم» افزود: مشهدِ امروز تهران دیروز است و چنانچه چاره‌ای نیندیشیم، به وضعیتی خواهیم رسید که دیگر مهارنشدنی است.
شهردار منطقه ١١ بیان کرد: به دلیل دود، ترافیک و مشکلات روحی و روانی زیاد در شهرها در حال خفه شدن تدریجی هستیم و هر اندازه راه، بزرگ‌راه، پل و سایر تمهیدات برای خودرو پیش‌بینی و ساخته شود باز هم پاسخ‌گوی خودروها نیست.
وی با بیان اینکه تبدیل یک منطقه به پیاده‌راه باعث رونق اقتصادی آن محله می‌شود تصریح کرد: بعضی مغازه‌دارها مایل ‌اند که خودرو خود را جلو مغازه پارک کنند. چه اشکالی دارد مقداری بالاتر یا پایین‌تر از مغازه پارک کنند و پنج دقیقه پیاده‌روی کنند؟
ریخته‌گر اضافه کرد: پیاده‌راه با پیاده‌رو فرق دارد و برخی اصلا معنای پیاده‌راه را نمی‌دانند. به عنوان مثال، خیابان جنت مشهد یک پیاده‌راه است.
به گفته شهردار منطقه ١١ شهرداری مشهد، به‌کارگیری سیستم‌هایی مانند الیت و محدودکردن پارکینگ‌ها یا اضافه‌ کردن پارکینگ‌ها در کلان‌شهرها پاسخ‌گو نیست و باید ایجاد و استفاده از پیاده‌راه‌ها را یکی از راهکارهای اصلی در نظر بگیریم و به سمت دوری از خودرو برویم.
ریخته‌گر با اشاره به اینکه باید با تمهیدات لازم عرصه را برای دوچرخه‌سواری فراهم کنیم اظهار کرد: مردم باید بدانند با دوچرخه در خیابان امنیت دارند و هر لحظه امکان برخورد یک خودرو آهنی با آن‌ها وجود ندارد.

احداث پیاده‌راه‌ها در طرح تفصیلی شهری
وی با بیان اینکه «احداث پیاده‌راه‌ها در طرح تفصیلی شهری دیده شده است اما متأسفانه مدیران جرئت اجرای آن را ندارند گفت: مطبوعات و رسانه‌ها باید این حرکت اجتماعی را آغاز و ضرورت‌های ایجاد پیاده‌راه را برای مردم تشریح کنند. ایجاد پیاده‌راه در یک منطقه به رونق کسب‌وکار آن منطقه کمک می‌کند. متأسفانه مطبوعات هم دچار روزمرگی شده‌اند و گویا مسئله ترافیک و هوای آلوده برایشان اهمیتی ندارد. چند درصد از صفحات روزنامه‌ها و مطالب خبرگزاری‌ها به مسئله آلودگی‌های صوتی، هوا، ترافیک و ... مربوط می‌شود؟ صداوسیما هم مادی به مسائل می‌نگرد و در ارتباط با مطالب معمولی درباره فرهنگ‌سازی هم طلب وجه می‌کند.

هنوز طرحی به شورا ارائه نشده است
اما رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به شهرآرا در واکنش به اظهارات اخیر شهردار منطقه ١١ گفت: هنوز طرحی با این مضمون به شورا ارائه نشده است.
مجتبی بهاروند همچنین به مسیرهایی که شهردار منطقه ١١ آن‌ها را دارای قابلیت پیاده‌راه شدن مطرح کرده بود اشاره کرد و ادامه داد: برخی از این مسیرها اصلا قابلیت پیاده‌راه شدن ندارند و بر عکس، باعث افزایش ترافیک در آن محدوده خواهند شد.
وی افزود: به طور مثال، بافت پیرامون حرم مطهر رضوی به دلیل حجم بالای تردد زائر، مسافر و مجاور، یکی از بهترین فضاها برای ایجاد پیاده‌راه است و باید برای این منطقه طرح‌های پیاده‌راه اجرایی شود.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مسیر حدفاصل خیابان جلال آل‌احمد تا اول آزادشهر را یکی از محورهای مهم تردد خودرو دانست و گفت: به طور مثال، این مسیر به‌هیچ‌وجه نه نیازی به پیاده‌راه شدن دارد و نه وضعیت خیابان‌های مجاور آن اجازه می‌دهد که چنین رخدادی در این نقطه شهری به وقوع بپیوندد.
وی با اشاره به تجربیات جهانی در حوزه ساخت پیاده‌راه و مسیرهای ویژه عابر پیاده بیان کرد: پیاده‌راه‌ها بیشتر در مراکز بسیار شلوغ و دارای تردد بالا احداث می‌شوند. به طور مثال، میدان تقسیم شهر استانبول در ترکیه به دلیل جایگاه تجاری و گردشگری خود، برای رفاه حال گردشگران و شهروندان، به پیاده‌راه تبدیل شده است.
بهاروند اضافه کرد: اما اماکنی که معمولا مشکلی در زمینه تردد عابران پیاده ندارند هیچ‌وقت مکان‌های خوبی برای پیاده‌راه شدن نیستند. مسئولان شهری مشهد نیز باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند زیرا اجرای طرحی نامناسب در این حوزه ممکن است نه‌تنها به کاهش ترافیک کمکی نکند بلکه عاملی برای افزایش این معضل باشد.
  لینک
http://shahraraonline.ir/news/82094