کد خبر : 82106

مصوبات بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد

در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس لایحه‌‎های زیر به اتفاق آرا تصویب شد.

به گزارش شهرآراآنلاین، در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به اتفاق آرا تصویب شد؛

ماده واحده: به شهرداري مشهد مقدس اجازه داده مي‌شود بهاي خدمات (هزینه جمع‌آوري و پاكسازي) را از مؤسسات و شركت‌هاي خدماتی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی سفارش دهنده (صاحب تبلیغات) یا موزع و مجری تبلیغات که نسبت به نصب و الصاق برچسب‌ها، پوسترها و تراکت‌های تبلیغاتی و یا نصب و ترسیم نوشتار و ساير موارد اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی به صورت غیر مجاز و بر خلاف ضوابط و مقررات موضوعه (مصوبه شماره 4/94/6387/ش مورخ 1394/5/14 درخصوص ضوابط و مقررات تبليغات شهري) بر روی جداره‌ها و عناصر شهری اقدام می‌نمایند، به شرح ذیل دريافت و به حساب درآمدهاي عمومي شهرداري واريز نمايد.

1- هزينه پاكسازي يك متر مربع پوستر و تراکت  و نظایر آن

الف- الصاق با استفاده از چسب نواری یا سایر موارد مشابه: 54.000 ریال

ب- الصاق با استفاده از چسب مایع یا سایر موارد چسبنده: 125.000 ریال

ج- توزیع در معابر: 6.110 ریال؛ در این مورد حداقل تعداد تخلف، 500 عدد در نظر گرفته شده و بهای خدمات بر اساس این رقم محاسبه می‌شود.

2- هزينه پاكسازي يك متر مربع ديوار نوشته و نظایر آن

الف- به صورت مکانیزه و به وسیله سند پلاست: 600.000 ریال

ب- به صورت سنتی و با استفاده از رنگ: 100.000 ریال

ج - به صورت سنتی و با استفاده از آهک یا سایر پوشش‌ها: 67.000 ریال

3- هزينه جمع‌آوري يك متر مربع پرده نوشته و بنر و نظایر آن

الف- تا ارتفاع 2 متر (پاکسازی و امحاء به صورت دستی): 25.000 ریال

ب- ارتفاع بیشتراز 2 متر (پاکسازی و امحاء به صورت مکانیزه و با استفاده از خودرو بالابر): 100.000 ریال

تبصره 1- كسر مقدار كمتر از متر مربع، يك متر محاسبه مي‌شود.

تبصره 2- شهرداری مشهد مقدس مجاز است هر ساله به میزان تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حداکثر تا سقف 20 درصد بهای یادشده را اضافه نموده و برای افزایش بهای خدمات بیش از 20 درصد، مصوبه شورای اسلامی شهر را اخذ نماید.

تبصره 3- شهرداری می‌تواند در صورت همکاری متخلفان در رفع آثار تبلیغات غیر مجاز، حداکثر تا 30% هزینه جمع‌آوری را به آنان تخفیف دهد.

تبصره 4- در صورت تکرار تخلف، بهای خدمات مندرج در بندهای 1 و 2 و 3، در نوبت دوم با  30%، در نوبت سوم با 50% و از نوبت چهارم به بعد با 100% افزایش دریافت خواهد شد.

تبصره 5- پرده نوشته‌ها و بنرهای آویز در سطح معابر که دارای مجوز از شهرداری می‌باشند، در صورت عدم رعایت ضوابط درج شده در مجوز که منجر به جمع‌آوری موارد توسط شهرداری گردد مشمول بهای خدمات این مصوبه می‌باشند.

تبصره 6- با استناد به بند 6-1-3 مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری با عنوان ضوابط و مقررات ارتقای کیفی سیما و منظر شهری مصوب 1387، کلیه فعالان حوزه تبلیغات محیطی اعم از ادارات و موسسات دولتی، خصوصی، عمومی، غیر دولتی، اشخاص حقوقی و حقیقی یا موزع و مجری تبلیغات غیر مجاز به منظور استفاده از ظرفیت نصب پرده نوشته و بنر بر روی سازه‌های ستونی باید نسبت به دریافت مجوز لازم از شهرداری (مدیریت خدمات شهری) اقدام نمایند و شهرداری می‌تواند بهای خدمات صدور مجوز را بر اساس مصوبه شماره 6387/94/4/ش مورخ 14/05/1394 درخصوص ضوابط و مقررات تبليغات شهري، محاسبه و دریافت نماید.

تبصره 7- اجرایی‌شدن این مصوبه منوط به اطلاع‌رسانی لازم به شهروندان درخصوص مفاد موضوع این مصوبه و حقوق ذی‌نفعان ذی‌ربط حداکثر ظرف مدت 2 ماه بوده و شهرداری مشهد مقدس مکلف است هماهنگي لازم در این خصوص را با كليه حوزه‌هاي مرتبط اعم از رسانه‌هاي جمعي، جذب همكاري و مشاركت شوراياري‌ها و معتمدين محلات، همچنين استفاده از فضاي تبليغات محيطي شهري و ساير موارد ممكن بعمل آورده و گزارش اقدامات خود را در مهلت زمانی مقرر به شورای اسلامی شهر ارایه نمايد.

تبصره 8- از زمان ابلاغ این مصوبه، کلیه مصوبات مغایر در این خصوص لغو می‌شوند.

ماده واحده: به منظور ایجاد محیط های شهری پویا، سرزنده، فرح بخش و دستیابی به استراتژی منتخب «مشهد شهر امید و زندگی»، آیین‌نامه ساماندهی بهره‌برداری اصناف از پیاده‌روها و فضای شهری، تصویب شد.

آیین‌نامه ساماندهي بهره‌برداري اصناف از پياده‌روها و فضاهای شهري به شرح زیر است؛ (1)

ماده 1- اهداف:

  استفاده حداکثری از ظرفیت‌های بالقوه شهر مشهد مقدس برای ایجاد فضاهای شهری امن، پویا و فرح‌بخش

  ساماندهی به چینش مبلمان معابر پیاده و بهبود سیما و منظر شهری

  پاسخ‌گویی به اصناف متقاضی برای تجهیز و مبلمان معابر پیاده شهری

ماده 2- تعاريف

 -  واحد صنفي: هر واحد اقتصادي كه فعاليت آن در محل ثابت و توسط افراد صنفي با اخذ پروانه كسب داير شده باشد.

 -  حق بهره‌برداري موقت: وجوهی است كه اصناف، در قبال بهره‌برداري موقت از پياده‌روها، به شهرداري پرداخت مي‌کنند.

 -  مبلمان شهري: مجموعه اجزايي كه در فضاهاي شهري چيده مي‌شود و برای رفع نيازهاي زيست‌محيطي مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد و منظر و هويت شهري را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.

 -  پروانه كسب: سندي كه از سوي اتحاديه‌هاي صنفي صادر مي‌شود و دارنده آن مجاز به كسب‌وكار در حرفه‌اي معين خواهد بود.

 -  كميته ساماندهي پياده‌روها: متشكل از نماینده کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر، معاونت خدمات و محيط زيست شهري، ‌معاونت شهرسازي و معماري،‌ معاونت حمل و نقل و ترافيك، سازمان حمل و نقل و ترافیک، ‌سازمان ميادين ميوه و تره‌بار و ساماندهي مشاغل شهري، سازمان پارك‌ها و فضاي سبز ، نماینده اتاق اصناف، و نماینده منطقه شهرداری مربوطه مي‌باشد.

- دبیرخانه کمیته: به منظور پیگیری آیین‌نامه حاضر و اجرای مصوبات کمیته ساماندهی پیاده‌روها، دبیرخانه این کمیته در محل سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری و زیر نظر مدیرعامل سازمان یاد شده دایر می‌گردد.

ماده 3- مسئولیت‌ها

  مسئولیت اجرای این دستورالعمل بر عهده دبیرخانه کمیته است.

  مسئولیت نظارت بر اجرای این دستورالعمل بر عهده کمیته ساماندهی پیاده‌روها است.

ماده 4- دامنه کاربرد

همه واحدهای صنفی که با توجه به رسته‌های شغلی اتحادیه‌های تحت پوشش اتاق اصناف در گروه‌های کالایی زیر باشند مشمول این آیین‌نامه می‌شوند.

  اتحادیه رستوران داران ، چلو کباب و حلیم مشهد

  اتحادیه چایخانه داران و سفره خانه های سنتی مشهد

  اتحادیه غذاهای سفره خانه ها و غذاهای سنتی

  تحادیه آبميوه و بستني و کافی شاپ مشهد

  اتحادیه فروشندگان فراورده های گوشتی، اغذیه و پیتزا و غذاهای فانتزی

  اتحادیه کتاب و نوشت افزار

  اتحادیه فروشندگان و تولید کنندگان شیرینی مشهد

تبصره: هرگونه تصميم براي توسعه يا كاهش رسته‌هاي شغلی مشمول آیین‌نامه بر عهده كميته ساماندهی پیاده‌روها می‌باشد.

ماده 5- شیوه اجرا ( شرح روش)

  واحد صنفی متقاضی باید درخواست خود را به همراه مدارک و اسناد اعم از مجوزهای صنفی و پروانه کسب، پلان واحد صنفی و جزئیات فضاي مورد درخواست از نظر چيدمان و نوع مبلمان شهري، روشنايي، نورپردازي، عرض پياده‌رو و عرض واحد صنفي را به دبیرخانه کمیته ارائه نماید.

تبصره: هر گونه هزینه کرد به عهده واحد متقاضی است.

  دبیرخانه کمیته با توجه به درخواست‌ دریافتی و نشانی واحد صنفی، نسبت به تشکیل جلسه کمیته ساماندهی پیاده‌روها اقدام می‌نماید.

  کمیته ساماندهی پیاده‌روها موظف است درخواست‌های وارده و ضمائم آن (مدارک و مجوزها، نقشه‌ها، طراحی مبلمان و فضاسازی پیشنهادی و ...) را بررسی و پس از بازدید از مکان واحد صنفی (در صورت لزوم) و بررسی کاربری‌های مجاور و نبود مزاحمت در مکان مورد نظر، نسبت به صدور مجوز بهره‌برداری اعلام نظر نماید.

  در صورت تصویب کمیته ساماندهی پیاده‌رو مبنی بر صدور مجوز بهره‌برداری، دبیرخانه کمیته موظف است نسبت به تعیین و دریافت حق‌ بهره‌برداری موقت (موضوع ماده 6) و در نهایت، صدور مجوز بهره‌برداری (برابر با شرایط مندرج در ماده 5) اقدام نماید.

تبصره: به منظور تعیین برخوردهای قانونی با متخلفان و ارائه راهکارهای پیشگیرانه، کمیته ساماندهی پیاده‌روها باید در اولین جلسه خود نسبت به تهيه فرمت شاخصه مناسب از موارد تخلف واحد صنفي در بهره‌برداري از معابر پياده و مجوز صادره اقدام نماید. واحد صنفی بهره‌بردار باید فرمت مذکور را در معرض دید ناظران و شهروندان نصب نماید.

آیین‌نامه ساماندهي بهره‌برداري اصناف از پياده‌روها و فضاهای شهري به شرح زیر است؛ (2)

ماده 6- شرايط صدور مجوز بهره‌برداری

  مجوز بهره‌برداري حداكثر برابر عرض واحد صنفي در پياده‌رو بوده و باید تنها به پروانه کسب واحد صنفي متقاضی اختصاص يابد.

  فضاي مورد نظر برای صدور مجوز بهره‌برداری، در برگیرنده حداكثر یک دوم عرض پیاده رو است مشروط بر آن كه عابران پياده و افراد کم توان و معلولین بدون مزاحمت تردد نمايند.

تبصره 1: در صورتیکه واحد صنفي متقاضي درخواست بهره‌برداري از فضاهاي خالي یا‌ فضاي سبز مناسب اطراف واحد صنفی (حداكثر شعاع 50 متر) را داشته باشد، درخواست وی در كميته مطرح و در صورت تاييد نسبت به صدور مجوز اقدام خواهد شد.

  مجوز براي هر واحد صنفي مجاز به صورت سالانه (يك سال شمسي) و با مدت زمان استفاده 24 ساعته صادر می‌شود.

تبصره 2: مدت زمان صدور مجوز براي واحدهاي صنفي خاص با توجه به شرايط فصلي و ساير عوامل احتمالی، در صورت تایید كميته ساماندهی پیاده‌روها از حداقل سه ماه تا يك سال متغير خواهد بود(3 ماهه، 6 ماهه، 9 ماهه و 12 ماهه)

تبصره 3: در صورت وجود مزاحمت برای تردد مناسب عابران پياده، ایجاد ترافيك و ساير مواردي كه امكان بهره‌برداري 24 ساعته وجود نداشته باشد، با نظر كميته نسبت به تغيير ساعت بهره‌برداري اقدام خواهد شد.

 تبصره 4:  تعبيه فلاورباكس، نورپردازي، جداكننده‌ها و سایر تجهیزات ضروري، بر عهده واحد صنفی بهره‌بردار بوده و باید به تاييد كميته ساماندهی پیاده‌روها برسد.

 تبصره5:  نظافت محل پياده‌رو، باغچه و فضاي سبز محدوده اخذ مجوز بر عهده واحد صنفي بهره‌بردار است و واحد صنفی بهره‌بردار موظف است نسبت به نصب سطل‌هاي زباله مطابق با استانداردها و ضوابط شهرداري اقدام نمايد.

 تبصره 6:  هرگونه هزينه تامين روشنايي ، نورپردازي و سایر تجهیزات محل اخذ مجور بر عهده واحد صنفي بهره‌بردار مي‌باشد.

-   شرایط زیر در مجوز بهره‌برداری درج می‌شود و واحد صنفي بهره‌بردار موظف به رعایت آن بوده و در صورت عدم رعايت هر یک از موارد، دبیرخانه کمیته ابتدا اقدام به صدور اخطار 48 ساعته نموده و در صورت عدم رفع مشکل توسط واحد صنفی بهره‌بردار، با تایید کمیته ساماندهی پیاده‌رو، اقدام به ابطال مجوز صادره نموده و متقاضي واحد صنفي هيچگونه ادعايي را نخواهد داشت:

  واحد صنفی بهره‌بردار حق واگذاري محل به واحد صنفی یا فرد دیگر یا بهره‌برداری در غیر از رسته مندرج در پروانه كسب را ندارد.

  واحد صنفی بهره‌بردار حق استفاده از ميز، ‌صندلي، ‌گلدان، سايبان، فلاورباكس و نورپردازي‌هايي كه مغاير با طرح مصوب كميته ساماندهی پیاده‌روها باشد را ندارد.

  واحد صنفی بهره‌برداری حق استفاده تبليغاتي از محل بهره‌برداري را ندارد.

  مجوزهاي صادره هيچ‌گونه حق و حقوق استيجاري يا كسب و پيشه براي متقاضيان صنفي ايجاد نكرده و واحدهاي صنفي باید پس از درخواست شهرداری و تایید کمینه ساماندهی پیاده رو ها نسبت به جمع‌آوري امكانات بصورت دائم و موقت و آزادسازي معابر اقدام نمايند؛ در صورت رعايت كليه شرايط مندرج در بند 6-7 حقوق باقيمانده واحد صنفي بهره‌بردار تا انتهاي مدت مجوز محفوظ خواهد بود.

  درصورت اجراي پروژه‌هاي خدماتي و شهري كه موجب عدم امکان ادامه بهره‌برداري توسط واحد صنفي شود، مجوز صادره كان لم يكن تلقي می‌شود و حقوق باقيمانده واحد صنفي بهره‌بردار تا انتهاي مدت مجوز محاسبه شده ومحفوظ خواهد بود.

ماده 7- حق بهره‌برداري موقت

حق بهره‌برداري موقت از پياده‌روها طبق فرمول زیر محاسبه، دریافت و به حساب شهرداری مشهد مقدس واریز مي‌شود:

S  × P × Z × T/12 = حق بهره‌برداری موقت

T: ضریب زمانی که معادل مدت زمان مجوز صادره (به ماه) بوده و از حداقل 3 تا حداکثر 12 ماه خواهد بود.

Z: ضریب ردیف 1 جدول مصوبه شماره 6232/92/4/ش مورخ 03/11/1392.

P: قیمت معاملاتی ملاک عمل مصوبه شماره 6232/92/4/ش مورخ 03/11/1392.

S: مساحت فضای مورد استفاده بر حسب مترمربع.

ماده8- مقرر گردید تا قبل از بررسی لایحه در صحن علنی شورای اسلامی شهر براورد درامد و هزینه های اجرای این آیین نامه به کمیسیون برنامه بودجه ارایه شود.

ماده 9- این آیین‌نامه مشتمل بر 9 ماده و 8 تبصره، در جلسه علنی مورخ 1397/01/27 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس مورد تصویب قرار گرفت.

در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس طرح اعضای شورای اسلامی شهر با موضوع اجرای تبصره 1 ماده 9 آیین نامه اجرایی قانون حد نگار (صدور پایان کار ساختمانی مستند به نقشه های تهیه شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان) به شرح زیر  تصویب شد؛

ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس مکلف است ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ قانونی این مصوبه با هماهنگی اداره کل ثبت اسناد و املاک، نقشه های ساختمانی جهت پایانکار و صدور اسناد مالکیت ساختمان را توسط کارشناسان نقشه برداری مورد تأیید اداره ثبت اسناد و املاک ، در یک مرحله تهیه و ملاک عمل اداره ثبت اسناد و املاک کشور قرار گیرد .

تبصره- شهرداری مشهد مقدس مکلف است ، نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی متناسب با ضوابط شهرداری و سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسان نقشه بردار سازمان نظام مهندسی که مجوز لازم برای تهیه نقشه های تفکیکی ثبت را دارند ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ قانونی این مصوبه اقدام نماید .

طرح اعضای شورای اسلامی شهر با موضوع اجرای تبصره 1 ماده 9 آیین نامه اجرایی قانون حد نگار (صدور پایان کار ساختمانی مستند به نقشه های تهیه شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان) به شرح زیر  تصویب شد؛

ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس مکلف است ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ قانونی این مصوبه با هماهنگی اداره کل ثبت اسناد و املاک، نقشه های ساختمانی جهت پایانکار و صدور اسناد مالکیت ساختمان را توسط کارشناسان نقشه برداری مورد تأیید اداره ثبت اسناد و املاک ، در یک مرحله تهیه و ملاک عمل اداره ثبت اسناد و املاک کشور قرار گیرد .

تبصره- شهرداری مشهد مقدس مکلف است ، نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی متناسب با ضوابط شهرداری و سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسان نقشه بردار سازمان نظام مهندسی که مجوز لازم برای تهیه نقشه های تفکیکی ثبت را دارند ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ قانونی این مصوبه اقدام نماید .

در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس طرح اعضای شورای اسلامی شهر با موضوع اجرای تبصره 1 ماده 9 آیین نامه اجرایی قانون حد نگار (صدور پایان کار ساختمانی مستند به نقشه های تهیه شده توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان) به شرح زیر  تصویب شد؛

ماده واحده: شهرداری مشهد مقدس مکلف است ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ قانونی این مصوبه با هماهنگی اداره کل ثبت اسناد و املاک، نقشه های ساختمانی جهت پایانکار و صدور اسناد مالکیت ساختمان را توسط کارشناسان نقشه برداری مورد تأیید اداره ثبت اسناد و املاک ، در یک مرحله تهیه و ملاک عمل اداره ثبت اسناد و املاک کشور قرار گیرد .

تبصره- شهرداری مشهد مقدس مکلف است ، نسبت به برگزاری کلاس های آموزشی متناسب با ضوابط شهرداری و سیستم یکپارچه شهرسازی برای مهندسان نقشه بردار سازمان نظام مهندسی که مجوز لازم برای تهیه نقشه های تفکیکی ثبت را دارند ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ قانونی این مصوبه اقدام نماید .

در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، لایحه شهرداری با موضوع لحاظ نمودن هزینه های انجام شده توسط شرکت عمران و مسکن سازان ثامن در قطاع 2  در حساب فی مابین، به شرح زیر تصویب شد:

ماده واحده: با عنایت به مفاد قراردادهای شماره 2998 مورخ 23/04/1392 و 249 مورخ 30/01/1394 و نظر به اینکه احداث بلوار شارستان رضوی و خیابان شعاعی قطاع 2 منطقه ثامن در تعهد شهرداری مشهد مقدس بوده و شرکت عمران و مسکن‌سازان ثامن به عنوان کارگزار شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری، اجرای پروژه مذکور را در قالب قرارداد با شرکت ساختمانی و راهسازی طوس عامر متقبل گردیده است، به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود هزینه‌های انجام شده توسط شرکت عمران و مسکن سازان ثامن در قطاع 2 را در حساب فی‌مابین شهرداری و حساب طرح لحاظ نماید.

لایحه شهرداری با موضوع واگذاری یک قطعه زمین به صورت عاریه به اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی برای ساخت کتابخانه، به شرح زیر تصویب شد:

ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، به منظور توسعه فضاهای فرهنگی و کمک به ارتقا و ترویج امر کتابخوانی در مناطق کم‌برخوردار و پیرامونی شهر، نسبت به واگذاری زمینی متعلق به خود واقع در خیابان نظام دوست، مقابل نظام دوست 1 به مساحت 600 مترمربع، برای ساخت کتابخانه، با حفظ مالکیت شهرداری و در قالب عقد قرارداد عاریه به مدت 30 سال و با رعایت بندهای زیر، به اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی اقدام نماید.

1- اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی برابر موافقنامه، متعهد خواهد بود پس از تحویل زمین، نسبت به جذب اعتبارات ملی (سنواتی) مرتبط با بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محلات هدف، از طریق اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، برای طراحی، ساخت و تجهیز زمین یاد شده اقدام نموده و حداکثر ظرف مدت 2 سال، نسبت به دریافت پروانه، ساخت و بهره‌برداری از کتابخانه مزبور اقدام نماید. در غیر این صورت، موافقتنامه کان لم یکن می‌باشد و شهرداری می‌بایست نسبت به عودت زمین اقدام نماید.

2- استفاده از زمين و ساختمان احداثي، صرفاً به عنوان کتابخانه بوده و اداره كل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی مجاز به تغيير كاربري، واگذاري و فروش آن نخواهد بود و در صورت تغيير در نوع استفاده از زمين، واگذاري یا فروش آن، موظف به پرداخت بهاي زمين به شهرداري بر اساس قیمت روز ارزیابی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری مي‌باشد.

3- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، حداکثر ظرف مدت 1 ماه، نسبت به تهیه و تدوین تفاهم‌نامه‌ای فی‌مابین اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی، اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شهرداری مشهد اقدام و تفاهمنامه مزبور را به تایید کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر برساند.

در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، لایحه شهرداری با موضوع واگذاری یک قطعه زمین به صورت عاریه به اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی برای ساخت کتابخانه، به شرح زیر تصویب شد:

ماده واحده: به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده می‌شود، به منظور توسعه فضاهای فرهنگی و کمک به ارتقا و ترویج امر کتابخوانی در مناطق کم‌برخوردار و پیرامونی شهر، نسبت به واگذاری زمینی متعلق به خود واقع در خیابان نظام دوست، مقابل نظام دوست 1 به مساحت 600 مترمربع، برای ساخت کتابخانه، با حفظ مالکیت شهرداری و در قالب عقد قرارداد عاریه به مدت 30 سال و با رعایت بندهای زیر، به اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی اقدام نماید.

1- اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی برابر موافقنامه، متعهد خواهد بود پس از تحویل زمین، نسبت به جذب اعتبارات ملی (سنواتی) مرتبط با بازآفرینی پایدار محدوده‌ها و محلات هدف، از طریق اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، برای طراحی، ساخت و تجهیز زمین یاد شده اقدام نموده و حداکثر ظرف مدت 2 سال، نسبت به دریافت پروانه، ساخت و بهره‌برداری از کتابخانه مزبور اقدام نماید. در غیر این صورت، موافقتنامه کان لم یکن می‌باشد و شهرداری می‌بایست نسبت به عودت زمین اقدام نماید.

2- استفاده از زمين و ساختمان احداثي، صرفاً به عنوان کتابخانه بوده و اداره كل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی مجاز به تغيير كاربري، واگذاري و فروش آن نخواهد بود و در صورت تغيير در نوع استفاده از زمين، واگذاري یا فروش آن، موظف به پرداخت بهاي زمين به شهرداري بر اساس قیمت روز ارزیابی شده توسط کارشناس رسمی دادگستری مي‌باشد.

3- شهرداری مشهد مقدس مکلف است، حداکثر ظرف مدت 1 ماه، نسبت به تهیه و تدوین تفاهم‌نامه‌ای فی‌مابین اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی، اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شهرداری مشهد اقدام و تفاهمنامه مزبور را به تایید کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر برساند.

در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس،لایحه شهرداری با موضوع دستورالعمل اجرایی واگذاری مدیریت خطوط تاکسیرانی به شرکت های حمل و نقل درون شهری، به شرح زیر تصویب شد:

ماده واحده: در راستای تحقق اهداف اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور چابک‌سازی سازمانی، ایجاد فضای رقابتی، کاهش هزینه‌ها، سرعت‌بخشی به انجام‌ امور و با هدف استفاده بهینه از ظرفیت و توانمندی بخش خصوصی و تعاونی در ساماندهی و مدیریت حمل و نقل سبک درون‌شهری، دستورالعمل اجرایی واگذاری مدیریت خطوط تاکسیرانی به شرکت‌های حمل و نقل درون‌شهری مورد تصویب قرار گرفت.

تبصره1: شهرداری مشهد مقدس مکلف است، دستورالعمل درجه بندی و توانمند سازی شرکت های حمل و نقل درون شهري را حداکثر ظرف مدت یک ماه برای تصویب به شورای اسلامی شهر مشهد مقدس ارائه نماید.

تبصره 2: این مصوبه، جایگزین مصوبات شماره 1801/3/ش مورخ 1387/5/29، شماره 1538/3/ش مورخ 1388/4/1 و شماره 2947/91/3/ش مورخ 1391/7/11شد.

در بیست و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، استفساریه در خصوص مصوبات ارایه تسهیلات و خدمات به ایثارگران به شرح زیر تصویب شد:

1- هریک از همسران، فرزندان و والدین شهدا و مفقودالاثرها، از خدمات و تسهیلات مصوبه شماره 3225/94/4/ش مورخ 12/03/1394 و اصلاحات بعدی آن، برخوردار می باشند.

2- در املاک و مستحدثات مشاعی دارای سند رسمی، استفاده از این تسهیلات در هر ملک حداکثر برای 2 نفر از افراد مشمول خدمات و تسهیلات مزبور، متناسب با سهم مالکیت هر فرد (از میزان کل بدهی ملک) میسر می‌باشد. درصورتی که سهامداران

املاک مربوطه صرفاً اعضای یک خانواده از شهدا و مفقود الاثرها (همسران،‌ فرزندان و والدین) باشند، متناسب با سهم مالکیت هر فرد (از میزان کل بدهی ملک) تسهیلات بدون محدودیت در تعداد، قابلیت اعطا خواهد داشت.

 

  لینک
http://shahraraonline.ir/news/82106