کد خبر : 82111

راهکارهای جلوگیری از سرمازدگی باغ‌ها

در گفت‌وگو با شهرآراآنلاین:
مدیر امور باغبانی و زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:در بیشتر مواقع اگر دما به ۱- تا ۵- درجه سانتی‌گراد برسد و رطوبت هوا و خاک کاهش پیدا کند ممکن است به باغ‌های آسیب برسد.
ملیحه فلاح- شهرآراآنلاین، هاشم نقیبی عنوان کرد: با توجه به کاهش بارندگی در استان سال خشکی را در پیش داشتیم اما بارندگی روزهای گذشته خوب بود و تا حدودی نیاز آبی گیاهان را بر طرف کرد.
وی با اشاره به انواع باغ‌های میوه‌ که در سطح استان وجود دارد اظهار داشت: به دلیل این تفاوت حساسیت‌های گل‌ها و شکوفه‌ها متفاوت است.  
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی اظهار داشت: در بیشتر مواقع اگر دما به ۱- تا ۵- درجه سانتی‌گراد برسد و رطوبت هوا و خاک کاهش پیدا کند ممکن است به باغ‌های آسیب برسد.
نقیبی عنوان کرد: باتوجه به این که پیش بینی شده است در روزهای آینده در برخی نقاط استان دما به زیر صفر خواهد رسید کشاورزان برای پیش‌گیری از سرمازدگی درختان باید اقدامات لازم را انجام دهند.
وی گفت: در این راستا اگر رطوبت خاک نمی‌تواند با سرما مقابله کند کشاورزان اقدام به آبیاری باغ‌ها کنند و یا در صورت داشتن مه پاش از آن استفاده کنند.در مناطقی که دما افت شدیدتری دارد بخاری‌های باغی روشن شود و یا با سوزاندن کاه و لاستیک در فاصله‌های ۵۰ تا ۱۰۰متری در جهت وزش باد و ایجاد دود مانع از سرمازدگی درختان شوند.
مدیر امور باغبانی و زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: تا امروز شاهد کاهش شدید دما نبوده‌ایم و همچنین به دلیل وجود رطوبت در هوا خسارتی به باغ‌های استان وارد نشده است.  
  لینک
http://shahraraonline.ir/news/82111