کد خبر : 13170
/ 21:20

جزئیات تکان‌دهنده زندگی زن 38‌ساله

زن جوانی که به دست همسرش مورد شکنجه شدید قرار گرفته بود، به بیمارستان طالقانی مشهد انتقال یافت.

جزئیات تکان‌دهنده زندگی زن 38‌ساله

به‌گزارش گروه جامعه شهرآراآنلاین، شنبه، پنجم مردادماه، تلفن123 اورژانس به صدا درآمد و جوانی پرده از راز سر‌به‌مهر زندگی زن 38‌ساله‌ای برداشت که به علت شکنجه و ضربات وارده به سر و صورت در بیمارستان طالقانی بستری است.

اکیپ سیار اورژانس اجتماعی مشهد بلافاصله با دریافت این گزارش برای تحقیق درباره چگونگی وقوع حادثه به بیمارستان طالقانی اعزام شد. مددکاران در همان لحظات اولیه به سراغ مصدوم رفتند و با بیماری مواجه شدند که آثار کبودی و ضرب‌وشتم بر سر و صورتش نمایان بود. این زن جوان روی تخت بیمارستان به مددکاران گفت: 16سال پیش‌، زن مرد 43‌ساله‌ای شدم و تنها دل‌خوشی‌ام در زندگی، دو پسر 16 و 5‌ ساله و دخترک 11 ساله‌ام است.

زن جوان در‌حالی‌که به سختی حرف می‌زد، افزود: ازهمان شروع زندگی، شوهرم عصبی و پرخاشگر بود. مدام به هر بهانه‌ای مرا به باد کتک می‌گرفت و دنبال بهانه می‌گشت تا عقده‌اش را سر من خالی کند.

 زن آهی کشید و افزود: شوهر معتادم که جانش به تریاک، بند است 10 سال پیش مرا از طبقه دوم ساختمان به پایین پرتاب کرد.

 همان روز رفتم تکلیف خودم را با این زندگی لعنتی یکسره کنم. شکایت کردم. پزشکی قانونی رفتم، اما ریش‌سفیدهای فامیل پادرمیانی کردند و از من خواستند به‌خاطر بچه‌هایم برگردم سر خانه و زندگی‌‌ام و من هم گذشت کردم.

وی با وجود اینکه شکستگی بینی و درد و کبودی دور‌وبر چشم و اندام‌های پانسمان شده‌اش نمایان بود، ادامه داد: روز سوم مردادماه بود که شوهرم از پسر 16‌ساله‌ام خواست برود مواد کوفت و زهر‌ماری برایش تهیه کند، پسرم نرفت. همسرم بی‌رحمانه افتاد به جان او. من دیگر طاقت نیاوردم. خواستم بچه را نجات بدهم که با چوب و چماق به سمتم هجوم آورد و دیگر نفهمیدم چه شد تا اینکه خودم را روی تخت بیمارستان دیدم.

من دیگر به آن خانه بر نمی‌گردم. امنیت جانی ندارم. از او جدا شده و نزد برادرم می‌روم.

پسر 16‌ساله که کنار مادرش به‌دقت حرف‌هایش را گوش می‌داد: حرف مادر را تأیید کرد و گفت: ما نیز از پدرم می‌ترسیم و اگر مادرمان نباشد، یک‌لحظه با او نمی‌مانیم و من و خواهر و برادرم چند ماه به تهران خواهیم رفت.

اظهارات پرستار بخش، درباره وضعیت مصدوم

پرستار بخش نیز درباره وضعیت بیمار 38‌ساله گفت: به علت ضربات وارده، این زن جوان از ناحیه چشم و بینی و سر و صورت آسیب دیده است و به عمل جراحی نیاز دارد و با توجه به وضعیت وی درحال حاضر ترخیص نمی‌شود؛ همچنین مراحل پزشکی‌قانونی در بیمارستان انجام شده است.

با تشکیل پرونده برای این زن جوان از سوی مددکاران اورژانس اجتماعی مشخص شد، مددجو پس از بهبودی برای مشاوره‌های تخصصی و رسیدگی به وضعیتش به مرکز مداخله در بحران ارجاع داده شود.

تمام اعضای این خانواده به خدمات مشاوره‌ای و روان‌پزشکی نیاز دارند

در تحلیل این پرونده نظر یکی از مدرسان مهارت‌های زندگی را جویا شدیم. حسین سلیمان‌پورمقدم با توجه به اظهارات مادر خانواده گفت: روان‌شناسان معتقدند انسان مجاز است وقتی ناکام و حقش پایمال می‌شود و... عصبانی شده و حق دارد این عصبانیت را نه به صورت پرخاشگری؛ بلکه به شکل منطقی، شفاف، صادقانه و بدون تخریب شخصیت طرف مقابل ابراز کند.

وی افزود: اما انسان‌هایی هستند که نحوه بیان درست آن را نمی‌دانند و از شیوه‌های پرخاشگرانه، مثل برخوردهای فیزیکی، پرتاب کردن اشیاء، توهین و... استفاده می‌کنند و وقتی این رفتارها به صورت مکرر انجام می‌شود، نشان از وجود و بروز یک اختلال روانی و عاطفی در فرد دارد.

سلیمان‌پورمقدم اظهار کرد: پرخاشگری‌های متعدد و مکرر به هر علتی که باشد، در بیشتر اختلالات شخصیتی مثل اختلالات شخصیت مرزی و اختلال شخصیت تکانشی دیده می‌شود که به شدت نیازمند اقدامات روان‌پزشکی و روان‌شناختی است.

سلیمان‌پورمقدم افزود: البته یک‌سری عوامل حاشیه‌ای وجود دارند که این رفتار پرخاشگرانه را تشدید می‌کنند مانند مصرف موادمخدر، مشروبات الکلی،گرسنگی، خستگی، کم‌خوابی، تشنج‌های دوران کودکی، اختلالات هورمونی، اختلال سیستم عصبی که باید از سوی متخصص بررسی شود.

وی گفت: با توجه به این گزارش باید گفت؛ اگرچه ممکن است همسر نیز در تحریک احساسات و هیجانات منفی شوهرش نقش داشته است، اما متاسفانه شوهر مهارت کنترل خشم نداشته و با بروز رفتارهای پرخاشگرانه آسیب‌های متعددی به همسر و فرزندانش وارد کرده است.

این مشاور ارشد خانواده خاطرنشان کرد: آنچه مهم است اینکه پیش از ازدواج می‌توان با دریافت خدمات مشاوره‌ای، جلوی بسیاری از این رفتارها را گرفت و پس از ازدواج هم با آموزش مهارت‌های زندگی به‌ویژه مهارت کنترل خشم از این آسیب‌ها جلوگیری کرد.

وی گفت: اگر به هر علتی یکی از زوجین دچار مشکلات رفتاری یا روانی شدند، پس از تشخیص یک متخصص و دریافت مشاوره‌های لازم، می‌توان پیش از فرزندآوری به گزینه طلاق هم فکر کرد. اعضای این خانواده به شدت نیازمند خدمات مشاوره‌ای و و روان‌پزشکی هستند. همچنین اگر چنین پدیده‌ای در خانواده به وقوع می‌پیوندد، زن و شوهر نباید از کنار موضوع بی‌تفاوت رد شوند و با بروز اولین علائم از کانال‌های مشاوره‌ای و قانونی موضوع را پیگیری کنند. 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی