• خانه
  • فرهنگی
  • سریال دنباله‌دار کتابخانه مرکزی پس از 17 سال وعده، هنوز به آخر نرسیده است
کد خبر : 24480
/ 15:11
جایگاه هفتمی مشهد در حوزه کتاب و کتابخوانی در میان 8کلان‌شهر

سریال دنباله‌دار کتابخانه مرکزی پس از 17 سال وعده، هنوز به آخر نرسیده است

شهرآرا آنلاین: 17 سال از آن روزی که کلنگ احداث ساختمان کتابخانه مرکزی مشهد، به زمین خورد، می‌گذرد و با گذشت این مدت تنها بخش محدودی از آن به بهره‌برداری رسیده است.

سریال دنباله‌دار کتابخانه مرکزی پس از 17 سال وعده، هنوز به آخر نرسیده است

به گزارش گروه شهر شهرآرا آنلاین این سوژه شاید برای رسانه‌های خیلی کهنه باشد. هر بار یک وعده و هردفعه یک قول تازه اما حالا که تقویم دوباره برگ خورده و رسیده به هفته‌ای که مزین به نام کتاب و کتابخوانی است، بار دیگر باید همان سوال کهنه را پرسید، و آن اینکه؛ پرونده کتابخانه مرکزی مشهد، کِی بسته می‌شود؟

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی این‌بار در پاسخ کندی کار را گردن مجری طرح می‌اندازد که؛«سستی و کم‌کاری» می‌کند.

موضوع کتابخانه مرکزی مشهد و افتتاح این پروژه هم شده حکایتی برای مشهد جماعت کتابخوان آن تا جایی که بیش از 17 سال از افتتاح این کتابخانه صحبت به میان می‌آید و چند مسئول و مدیر کل نهاد کتابخانه‌های استان کرسی مسئولیت خود را به دیگری دادند اما خبری از افتتاح آن نیست که نیست.

 البته هرکدام از مسئولان که آمدند در همان ابتدا و یا هر بار که خبرنگاری این پرونده خاک‌خورده را ورق می‌زد، وعده‌هایی برای افتتاح می‌دادند که شاید کفاف عمر مسئولیت آنان را نمی‌کرد مشکلات در ادامه جای وعده‌های افتتاح را میان صحبت‌های مسئولان می‌گرفت.

برخی از موارد مشکلات فنی کتابخانه محور افتتاح نشدن این کتابخانه از سوی مسئولان قرار می‌گرفت به عنوان مثال شهریور ماه سال گذشته کارشناسان 160 نقص فنی را برای این ساختمان برشمرده و مسئولان نیز آن‌ها را پذیرفته‌اند.

 نواقصی ریز و درشت که از جمله آن می‌توان به مشکل تهویه آن اشاره کرد که جوابگوی فضای این مکان نیست و یا پیش‌بینی نشدن پارکینگ برای کتابخانه‌ای که عضویت 50‌ هزار نفر برای آن دیده شده است.

از دیگر نقص‌های که عنوان شد نوع معماری این بنا بود که با توجه به اندازه و تعداد پنجره‌ها، نورپردازی بسیار اندکی دارد.

گاهی هم مسئولان پای اعتبارات را به میان می‌کشیدند به عنوان مثال امیرا... شمقدری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان‌رضوی اوایل شهریور امسال در جلسه‌ای عنوان کرده بود: «سال گذشته و در جلسه‌ای که با حضور معاونان عمرانی و برنامه‌ریزی استانداری، فرماندار و شهردار مشهد مقدس تشکیل شد؛ مدیرکل نوسازی مدارس استان اعلام کرد پروژه کتابخانه مرکزی با 3میلیارد تومان اعتبار تا 22 بهمن 1392 تکمیل شود اما اخیرا طی مکاتبه‌ای از اداره کل نوسازی مدارس، اعتبار مورد نیاز برای تکمیل کتابخانه مرکزی 5/8 میلیارد تومان اعلام شده است.

شمقدری در آن جلسه عنوان کرده بود:« اگر بخواهیم این پروژه در موعد مقرر به اتمام برسد باید همه مشارکت کنیم و احتیاج به یک همت مضاعف داریم و اینجانب متعهد پیگیری اعتبارات مورد نیاز بوده و خواهم بود.»

او ادامه می‌دهد:« اما اینکه بدون هیچ‌گونه برنامه زمان‌بندی، دلایل و مستندات متقن اعتبارات درخواستی طی 5 ماه ، 3 برابر می‌شود توجیه نداشته و پاسخ مناسبی به مردم و اهالی فرهنگ و ادب و علاقه‌مندان به بهره‌برداری سریع‌تر از پروژه کتابخانه مرکزی نیست.»

حالا و در بیست و یکمین هفته کتابخوانی موضوع خاک خورده کتابخانه مرکزی را در گفتگوی با مسئولان، یک‌بار دیگر پیگیری کردیم:

*پول داریم؛ مشکل مجری پروژه است

امیرا... شمقدری در این رابطه می‌گوید:« نمی‌خواستم در این هفته صحبت تلخی از کتاب و کتابخوانی داشته باشم اما اگربخواهیم پاسخ شما را بدهم باید بگویم که اعتبارات لازم در حساب هست اما مجری کم‌کار و سست است.»

او در بیان اعتباراتی که برای اجرای پروژه کتابخانه مرکزی مشهد در سال جاری در نظر گرفته شده، بیان می‌کند: « ما اعتبارات امسال برای اجرای این پروژه را همین الان در حساب داریم و اگر مشکلی برای اجرای پروژه کتابخانه مرکزی مشهد وجود دارد ارتباطی به پول و نیاز مالی ندارد.»

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی بیان می‌کند:« متاسفانه موضوع کتابخانه مرکزی مشهد به یک موضوع نخ‌نما تبدیل شده است و بارها در این رابطه صحبت شده و حتی خبر آن نیز رسانه‌ای شده است اما الان موضوع و مشکل اجرای این پروژه به مجری طرح برمی‌گردد.»

شمقدری گلایه‌های خود از مجری پروژه را این‌گونه ادامه می‌دهد:« مجری یک نهاد اداری است که نمی‌خواهم اسمی از آن ببرم. مشکل اینجاست که پروژه‌های بسیاری به این نهاد برای اجرا داده می‌شد اما در اجرای این پروژه سست و کم‌کار است.»

شمقدری در بخشی دیگری از گله‌های خود عنوان می‌کند:« مجری پروژه سال گذشته بخشی از اعتبارات کتابخانه را صرف اموری غیر از ماموریت خود کرد که در این ارتباط به مجری پروژه تذکر داده شد.»

*گذشت چهار ماه از زمان یک هفته‌ای ارائه گزارش مجری

از مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در رابطه با اعتبارات موجود برای اجرای پروژه می‌پرسیم که عنوان می‌کند:  اعتبار امسال بیش از یک میلیارد تومان بود که گرفتیم و در این راستا اعتبار مربوط به تملک و دارایی استانداری به مبلغ 600 میلیون تومان نیز تامین شده است.»

شمقدری در ادامه از جلسه استانداری و پیگیری نهاد کتابخانه‌های عمومی استان برای تسریع در این پروژه خبر می‌دهد و می‌گوید:« در این جلسه تکلیف شد که در مدت یک هفته مجری طرح گزارشی از روند اجرا و نیز چگونگی ادامه کار خود ارائه دهد که با این وجود الان نزدیک چهار ماه از این مصوبه می‌گذرد اما همچنان گزارشی از سوی مجری ارائه نداده است.»

*سراغ مجری دیگری برای اجرای کتابخانه مرکزی می‌رویم

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تاکید می‌کند:« تغییر مجری را با توجه به این اوصاف یک ضرورت می‌بینم و منتظر نظر استانداری برای مشخص کردن شرایط مجری طرح هستیم.»

تمام صحبت‌های شمقدری در رابطه با وضعیت کتابخانه مرکزی مشهد در حالی است که در صورت افتتاح این نهاد، علاوه بر اینکه شرایط مطلوبی برای کتابخوانان مشهدی فراهم می‌شود، می‌تواند نقش به‌سزایی در میزان سرانه فضای کتابخانه‌ای و تعداد کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی مشهد داشته باشد.

*از نظر کتابخانه در بین هشت کلان شهر هفتم هستیم

یکی دیگر از آن آماری که شمقدری لابه‌لای حرف‌هایش ارائه می‌کند، مربوط می‌شود به وضعیت کتاب مشهد و اینکه همه شاخص‌های موجود از سرانه فضای کتابخانه‌ای تا تعداد کتب موجود در این شهر، برآیندی را شکل می‌دهند که براساس آن مشهد در میان هشت کلان شهر کشور، در حوزه کتاب و کتابخوانی، در جایگاه هفتم قرار می‌گیرد و به عبارت ساده‌تر بر سکوی یکی‌مانده به آخر ایستاده‌ایم.

البته مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی به این آمار تامل‌برانگیز این نکته را نیز اضافه می‌کند که؛ اگر آمار کتابخانه‌های آستان قدس رضوی و نیز میزان کتاب‌های موجود آن‌ها را به آمار موجود کتاب و کتابخانه‌های مشهد اضافه کنیم ؛در بسیاری موارد از جمله سرانه فضا، تعداد کتاب و مواردی دیگر یا در جایگاه نخست و یا در جایگاه دوم قرار می‌گیریم.

*جایگاه مشهد در میان سایر کلان شهرها اصلا خوب نیست

در رابطه با آماری که گفته شد، حسن موحدیان فرماندار مشهد که از قضا رئيس انجمن كتابخانه‌هاي عمومي شهرستان مشهد نیز است، به این نکته تاکید می‌کند:«جایگاه هفتم مشهد در میان هشت کلان شهر قابل‌قبول نیست و اینکه می‌گویید با آستان قدس در جایگاه‌های اول تا دوم قرار داریم نیز صحیح نیست چرا که مشهد و ویژگی فرهنگی این شهر به گونه‌ای است که حتی بدون آمار کتابخانه‌ها و کتاب‌های آستان قدس باید در جایگاه‌های نخست باشد.»

 

با نصب نوار ابزار شهرآرا آنلاین بر روی مرورگر خود، آخرین اخبار این رسانه را بدون ورود به سایت دریافت نمائید.

 

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی