کد خبر : 53105
/ 09:34
یک مقام مسئول از نحوه تخصیص بودجه‌ها انتقاد کرد:

اعتبارات قطره‌چکانی برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری

مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی گفت: از اعتبار صدمیلیارد‌وششصدمیلیون‌تومانی‌ اختصاص‌یافته به سامانه‌های نوین آبیاری این استان در بودجه‌۹۳، فقط ٥٠‌درصد محقق و از اعتبار ١٢٠‌میلیارد‌تومانی امسال هم برای طرح مذکور، تاکنون فقط حدود ٤تا‌۵‌درصد محقق شده که البته هنوز رقمی‌مبتنی بر همین درصد اندک نیز به حساب استان واریز نشده است.

اعتبارات قطره‌چکانی برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری

محمد‌ابراهیم بهبودی در گفتگو با شهرآرا عنوان کرد: ما در استان تا پایان سال‌٩٢، در مجموع چیزی حدود ١٢٠هکتار را تحت پوشش سامانه‌های نوین آبیاری قرار دادیم و در سال گذشته هم یازده‌‌هزار هکتار با اعتبار تخصیصی به سیستم‌های آبیاری قطره‌ای، بارانی و سطحی مجهز شد.

این مقام مسئول متذکر شد که «مقرر شده تا برای سال‌٩٤، حدود بیست‌هزار هکتار با اعتباری بالغ بر ١٢٠‌میلیارد تومان، زیر پوشش این طرح‌های آبیاری قرار گیرند؛ البته پیشنهاد ما برای امسال ٢٥هزار هکتار بود که با سطحی کمتر موافقت شد

اما از وی در‌خصوص طرح‌های جدید نهاد متبوعش در استان در حوزه آبیاری و آبرسانی کشاورزی پرسیدیم که در پاسخ گفت:‌ «آبیاری زیرسطحی» یکی از طرح‌های جدیدی است که با محوریت آبرسانی و آبیاری باغات استان در دست پیگیری داریم و راندمان آن چیزی حدود ٩٠درصد تخمین‌زده می‌شود.

بهبودی افزود: این طرح به‌صورت پایلوت در گناباد به مرحله اجرا درآمده و قصد داریم در‌صورت حصول نتیجه مثبت، آن را به سراسر استان تسری دهیم. «آبیاری زیرسطحی» به‌طور ویژه کشت‌هایی را که نیاز به آب زیاد دارند، پوشش می‌دهد و مطلوب نقاط پسته‌خیز است.

 

٣٠٠هزار هکتار از اراضی استان، ظرفیت اجرای سیستم‌های نوین آبیاری را دارند

این مقام مسئول در‌خصوص صرفه‌جویی که با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری به عمل می‌آید، عنوان کرد: آبرسانی به ١١٠‌هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان‌رضوی از طریق آبیاری تحت فشار در سال گذشته منجر به صرفه‌جویی ٦١٦‌میلیون متر مکعب آب در استان شده است.

وی تاکید کرد: در مجموع سیصدهزار هکتار از اراضی زیر کشت در این استان، ظرفیت و استعداد اجرای سیستم‌های نوین آبیاری را دارند و تاکنون ٤٠‌درصد این میزان یعنی حدود ١٢٠‌هزار هکتار زیرپوشش سیستم‌های آبیاری تحت فشار و آبیاری نوین قرار گرفته‌اند.

 

سهم بخش کشاورزی در الگوی مصرف آب استان، دیگر ٩٠درصد نیست

اما محور بعدی صحبت ما با مدیر آب، خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی، سهم بخش کشاورزی در الگوی مصرف آب استان بود که «بهبودی» در این‌‌باره گفت: آماری که به‌طور مرسوم اعلام می‌شود و حتی شرکت آب و فاضلاب هم بر آن پا می‌فشارد، سهمی ‌٩٠درصدی را برای بخش کشاورزی در آب مصرفی استان قائل می‌شود؛ در‌حالی‌که این رقم درست نیست و صرفا مبتنی بر پروانه‌های صادره برای چاه‌های کشاورزی در استان است.

وی ادامه داد: همین چاه‌هایی که مصرف آب را در این بخش بالا نشان می‌دهند، به‌لحاظ بازدهی در سال‌های گذشته با افت شدیدی مواجه بوده‌اند و بعضا تا ٥٠درصد از آب‌دهی آن‌ها کاسته شده است؛ پس این سهم، دیگر آن ٩٠درصد تخمینی نیست و باید در اظهارات مسئولان اصلاح شود.

 

سهم ٨٥درصدی دولت در تامین هزینه‌های تجهیز به سامانه‌های نوین آبیاری

اما مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی هم با اعلام اینکه «۵۰‌درصد اعتبارات سامانه‌های نوین آبیاری سال‌۹۳در کشور تأمین نشد.» عنوان کرد: از اعتبار هزار و سیصدمیلیارد‌تومانی‌ اختصاص‌یافته به این طرح در بودجه‌۹۳فقط ۴۷‌درصد محقق و از اعتبار هزار و ۲۱۷‌میلیاردی امسال به طرح مذکور در بودجه تاکنون ‌٥درصد محقق شده است.

عباس زارع با بیان اینکه طبق قانون تا ٨٥‌درصد هزینه‌های مربوط به تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری را باید دولت تأمین کند، به فارس گفت: اولویت‌بندی وزارت جهاد برای تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری وضعیت منابع آب‌‌های زیرزمینی و شاخص خشک‌سالی منطقه است.

وی با اشاره به تعامل خوب دستگاه‌های مختلف آب و کشاورزی بیان کرد: فقدان میزان آب مصرفی در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت یکی از دغدغه‌های مهم در برنامه‌ریزی است که حتما باید در برنامه ششم محور اهداف قرار گیرد.زارع با اشاره به برنامه ده‌ساله وزارت جهاد برای تجهیز کل اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری، گفت: از ٦٠٩ دشت موجود کشور با توجه به شرایط آب و خاک سیستم آبیاری هر منطقه باید مختص خودش باشد و نمی‌توان یک نسخه را برای همه مناطق با شرایط اقلیمی‌ متفاوت در نظر گرفت.وی بیان کرد: در موافقتنامه‌ای که با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی داشته‌ایم، پیشنهاد شده تا ٧درصد اعتباراتی که به برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در‌اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد، برای مطالعه و طراحی شیوه‌های نوین در مناطق صرف شود.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: اراضی پایاب چاه‌ها، قنوات و چشمه‌ها معمولا اراضی خرد و پراکنده هستند؛ بنابراین پیشنهاد داده شده تا وزارت جهاد به‌صورت پایلوت تجمیع آب را در چاه‌های خرد و پراکنده انجام دهد.

 

فاطمه آستانی

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی