کد خبر : 53537
/ 10:05
در سه ماه ابتدای سال ٣هزار فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار در کاریابی های استان ثبت‌نام کردند؛

مدرک: دکترای بیکاری!

«بیکاری فارغ‌التحصیلان ده برابر زیر دپیلم‌ها» این آماری بود که معاون وزیر کار دو روز قبل رسانه‌ای می‌کند و با رسانه‌ای شدن این آمار آنچه که بیش از گذشته پررنگ می‌شود حلقه مفقوده آموزش‌های دانشگاهی با آموزش‌ها و مهارت‌های مورد نیاز بازار کار است.

مدرک: دکترای بیکاری!

گویا این مسئله دولتمردان را از چندی قبل به فکر تدبیری برای کم‌کردن این رقم از فهرست بیکاران انداخته است و در همین راستا کوروش پرند، معاون وزیر کار در همان جلسه از اجرای طرح ویژه بازتوانمندسازی دانش‌آموختگان دانشگاهی برای ورود به بازار کار خبر داد و گفت: این طرح به عنوان یک برنامه راهبردی تکمیل کننده و جبران‌ساز مهارت‌های دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی پیشنهاد و در شورای عالی اشتغال مصوب شد.

به گفته معاون وزیر کار آئین‌نامه اجرایی این طرح هم اکنون در کمیسیون‌های تخصصی هیئت دولت در حال طی مراحل قانونی برای تصویب است اما مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌‌رضوی در گفتگو با ما برای بیان جزئیات طرح ویژه اشتغال فارغ‌التحصیلان عنوان کرد: این طرح از چند ماه قبل مطرح شده است و اطلاعاتی نیز در اختیار مسئولان قرار گرفته است اما جزئیات کاملی از چگونگی اجرای طرح ابلاغ نشده است.

محمود احمدی در ادامه افزود: اما آنچه که قبلا و در زمان مطرح شدن این طرح ارائه داده‌اند آن است که این طرح در نظر دارد تا مهارت دانش‌آموختگان دانشگاهی را به منظور حضور در بازار کار افزایش دهد.

به گفته وی بر این اساس، فرد در یک مدت مشخص در فضای بازار کار آموزش‌های لازم را می‌بیند و در این مدت بخشی از حقوق او توسط دولت و درصدی نیز توسط کارفرما پرداخت می‌شود و با پایان دوره و آموزش‌دیدن، فرد کارفرما می‌تواند این فرد آموزش دیده را استخدام کند.

با‌سوادها بیکارتر از کم‌سوادها

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان‌‌رضوی در پاسخ به آمار بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی؛ اشاره‌ای به آمار بیکاران استان در بهار امسال کرد و گفت: در بهار٩٤ نرخ بیکاری در استان خراسان‌رضوی ٦/١٤ درصد بود. نکته‌ای که در بیان آمار فارغ‌التحصیلان باید به آن اشاره داشت آن است که نرخ بیکاری باسوادها بیشتر از کم‌سوادها است.

وی در پاسخ به آمار دقیق بیکاران فارغ‌التحصیل در استان گفت: آمار موردی بیکاری توسط مرکز آمار ایران ارائه می‌شود اما بر اساس وضعیت آشکار بازار کار در استان و نیز وضعیت ثبت‌نام کنندگان در کاریابی‌های استان برآورد می‌شود که بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی بیش از کم‌سوادها باشد.

٣ هزار باسواد بیکار در سه ماهه نخست

احمدی در ادامه اظهار کرد: بر اساس آماری که از ثبت‌نام کنندگان کاریابی‌های استان ارائه شده است باید عنوان کرد که در سه ماهه نخست امسال ٩٦٠نفر در مقطع فوق دیپلم، ٢هزارو٧١٩ نفر در مقطع کارشناسی و ٣٨٢نفر در مقطع ارشد به بالا ثبت‌نام کردند.

فارغ التحصیلان سال گذشته ١٥ هزار نفر

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در بیان آمار مجموع بیکاران باسوادی که سال گذشته ثبت‌نام کردند، گفت: در سال گذشته و در مجموع کاریابی‌های استان ١٣هزارو١٧٩ نفر در مقطع کارشناسی ثبت‌نام کردند.

به گفته احمدی همچنین در سال گذشته و در خراسان‌رضوی یک هزار و ٨١١ نفر در مقاطع کارشناسی ارشد به بالا در کاریابی‌های استان ثبت‌نام کردند.

٩٣بدون آمار بیکاران گذشت

وی در ادامه نگاهی نیز به آمار بیکاران باسواد سال گذشته داشت و افزود: مرجع آمار بیکاران و تفکیک موارد بر اساس مدرک و جنسیت برعهده مرکز آمار ایران است اما تاکنون آماری از تعداد بیکاران کشور و استان روی سایت این مرکز قرار نگرفته است و با توجه به همین مسئله آمارهایی که برای سال گذشته ارائه شد تماماً بر اساس آمار کاریابی‌های استان بود.

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای خراسان‌رضوی گفت: افزایش مهارت در بین دانشجویان رشته‌های دانشگاهی تسهیل جذب آنان را در بازار کار رقم می‌زند.

افشین رحیمی خاطرنشان کرد: اغلب آموزش‌های دانشگاهی بدون توجه به نیاز بازار کار و صرفا در قالب‌های نظری ارائه می‌شود این در حالی است که نظر گرفتن از نیاز بازار کار، صنعت و بخش‌های مختلف تولیدی، ضرورت نخست برای تربیت نیروی دانشگاهی و تحصیل‌کرده است.

فقدان مهارت دانش آموختگان

همچنین رئیس کانون کارآفرینان برتر خراسان رضوی نیز با اشاره به افزایش تعداد تحصیل کرده‌های جویای کار درکشور گفت: وقتی بین رشته‌های تحصیلی و نیاز بازار تناسبی وجود ندارد، مشخص است که بیکاری افزایش می‌یابد. 

قنبری افزود: علاوه براین ‌آموزش‌های دانشگاهی نیز کاربردی نبوده از این رو حتی افرادی که در واحدهای تولیدی مشغول به‌کار می‌شوند مدتی طول می‌کشد که راه و روش کار را یاد بگیرند.

وی تاکید کرد: فقدان مهارت دانش آموختگان دانشگاهی بزرگترین عامل بیکاری است.

الهام مهدیزاده

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی