کد خبر : 54902
/ 10:27
دلالی میوه و تره بار چگونه شغلی است؟

شغلی با درآمد گزاف و مالیات اندک

قیمت بالای اجاره غرفه‌های میدان بار خود نشان‌دهنده سود سرشاری است که در این شغل وجود دارد اما نکته دیگری که در میدان بار وجود دارد افراد بدون شناسنامه کاری یا بدون مجوز است.

شغلی با درآمد گزاف و مالیات اندک

علیرضا ظهیری - یکی از مراکز مهم در خریدوفروش میوه و تره‌بار میادین میوه‌ای است که میوه و تره‌بار را از کشاورز تحویل و به فروشندگان سطح شهر عرضه می‌کنند.

یکی از انتقاداتی که همیشه متوجه شاغلان میادین میوه‌وتره‌بار این است که غرفه داران خود تعیین‌کننده قیمت میوه و سیفی‌جات هستند و هرگونه بخواهند و بدون نظارت این قیمت‌گذاری را انجام می‌دهند.

البته با توجه به سوابقی که از اقدامات صورت گرفته در میادین بار وجود دارد، چنین ادعایی دور از ذهن نیست، قیمت بالای اجاره غرفه‌های میدان بار خود نشان‌دهنده سود سرشاری است که در این شغل وجود دارد اما نکته دیگری که در میدان بار وجود دارد افراد بدون شناسنامه کاری یا بدون مجوز است.

اجاره ١٠میلیونی در میدان بار

در همین رابطه رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد در گفتگو با شهرآرا درخصوص قیمت بالای اجاره یک غرفه در میدان بار اظهار کرد: چنین موضوعاتی که مطرح می‌شود قیمت یک غرفه در میدان بار ماهیانه ١۵الی٢٠میلیون تومان است صحت ندارد چراکه در شرایط ایدئال قیمت اجاره تا مرز ١٠تا ١٢میلیون تومان رسیده است.

حسین ساکن با تاکید بر اینکه درگذشته عده‌ای وارد میدان بار شدند که از این صنف نبودند، عنوان کرد: درحال‌حاضر میدان بار به‌شدت تحت نظر ماست و غرفه‌ها و افرادی که مجوز ندارند اخطارهای لازم را دریافت کرده‌اند و حتی در برخی موارد تا مرز پلمب هم پیش رفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه طرح خاصی روی سامان‌دهی افراد فعال در میدان بار اجرانشده است، تصریح کرد: اتحادیه بارفروشان مشهد قصد دارد تا قانون صنفی را اجرا نماید؛ چراکه این قانون درگذشته رعایت نمی‌شد درحالی‌که در یک حجره یک یا دو صاحب پروانه فعالیت می‌کردند اما در مواردی شاهد این بودیم که تا پنج نفر هم مشغول فعالیت بودند که بسیاری از آنان حتی مجوزهای لازم را نیز نداشتند، این روند در حال سامان‌دهی است.

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد تصریح کرد: متاسفانه با این اقدامی که درگذشته صورت گرفته است بحث نرخ اجاره بی‌دلیل بالا رفته است که همین موضوع روی قیمت میوه و تره‌بار نیز تاثیرات خاص خود را گذاشته است.

وی بابیان اینکه ٣۵٠غرفه فعال در میدان بار مرکزی مشهد وجود دارد، ادامه داد: همچنین حدود ٣٢٠غرفه فعال نیز در میادین بار رضوی و نوغان نیز فعال هستند و حدود ٧٢٠نفر پروانه گرفته‌اند و ١۶٠نفر هم در حال گرفتن مجوز هستند و عده‌ای در صنف فعال هستند و حائز گرفتن پروانه نیستند به دنبال این هستیم تا این افراد از صنف خارج شوند.

انتقاد انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان از مسئولان

همچنین رئیس انجمن حمایت از مصرف‌کنندگان خراسان‌رضوی با تاکید بر اثرات منفی دلال‌بازی در بخش میوه و تره‌بار، گفت: یکی از مشکلات اساسی بازار میوه ما وجود واسطه‌ها و دلال‌هاست و متاسفانه دستگاه‌های نظارتی هیچ‌گونه ورودی روی این موضوع ندارند.غلامحسین صاحبی با اشاره به اینکه دستگاه‌های متولی امر تولید، مثل جهاد کشاورزی هیچ‌گونه راه‌حلی برای جلوگیری از این دلال‌بازی و عرضه مستقیم کالا و خدمات ندارند، تصریح کرد: این موضوع به‌شدت به مصرف‌کننده ضربه زده است و هزینه قیمت‌ها را به‌شدت بالا می‌برد و اشتغال و سرمایه کاذبی دراین‌بین نصیب دلال و واسطه می‌شود که در اینجا تولیدکننده و مصرف‌کننده با هم ضربه می‌خورند.

وی افزود: در این راستا انجمن پیگیری‌های زیادی را انجام داده است و نشستی را با رئیس سازمان جهاد کشاورزی داشتیم و اعلام کردیم که بازارهای شهرداری آمادگی این را دارند که محصولات تولیدی تولیدکنندگان روستایی را مستقیم در این بازارها عرضه نمایند تا حداقل جلوی این دلال‌بازی را بگیریم اما هنوز جهاد کشاورزی در این رابطه اعلام آمادگی و همکاری نکرده است.

صاحبی بابیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت بازرسی‌ها را به خود اتحادیه‌ها واگذار کرده است که همین موضوع نیز سبب ایجاد مشکلاتی شده است، عنوان کرد: اتحادیه به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند بازرسی صحیحی داشته باشد و نظارت بر خود را نظارت نمی‌توان گفت، لذا این نظارت‌ها و این روش در کل معیوب است و سازمان صنعت، معدن و تجارت اقدام ویژه‌ای در حوزه نظارت انجام نمی‌دهد و مردم هم دادشان به هیچ کجا نمی‌رسد.

مالیات اندک واسطه های میوه

همچنین کارشناس اقتصاد کشاورزی موسسه مطالعاتی ایتان نیز بابیان اینکه هم‌اکنون نظام قیمت‌گذاری در بخش کشاورزی به‌گونه‌ای است که دلال‌ها بیشترین استفاده را از محصولات کشاورزی می‌برند، گفت: یک مغازه‌دار سالی ١٢٠میلیون تومان برای یک واحد اجاره می‌دهد. با احتساب هزینه‌های جانبی سالی حداقل ١٧٠میلیون تومان هزینه می‌پردازد.

حیدری افزود: بااین‌حال اگر نگاهی به روند مالیات‌هایی که این صنف می‌پردازند کنیم متوجه می‌شویم که متوسط سرانه مالیات تشخیصی و سرانه مالیات قطعی صنف مزبور به ترتیب با رقم ۵۶٠هزارتومان و ۵١٢هزارتومان است.

وی ادامه داد: براین اساس اگر محاسبه کنید باید واحدهای میدان بار از درآمدی بین ٢٠٠تا ٣٠٠میلیون برخوردار باشند تا بتوانند به فعالیت ادامه دهند. حیدری تصریح کرد: شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای است که راه را برای دلالی باز کرده به‌طوری‌که واسطه‌ها در بخش کشاورزی به‌راحتی درآمد کسب می‌کنند اما مالیات اندکی می‌پردازند.

این کارشناس اقتصاد کشاورزی تاکید کرد: باید گرفتن مالیات از واسطه‌گر‌ها افزایش بیابد از طرفی با فعال کردن تعاونی‌های کشاورزی نظام توزیع به دست آن‌ها داده شود تا قیمت میوه افزایش کاذب نیابد.

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی