• خانه
  • بین الملل
  • آمانو: نشانه‌ای دال بر ابعاد نظامی در برنامه ایران وجود ندارد
کد خبر : 57397
/ 06:56

آمانو: نشانه‌ای دال بر ابعاد نظامی در برنامه ایران وجود ندارد

گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل گذشته و حال ایران یا ابعاد نظامی احتمالی (پی‎ام‎دی) منتشر شد. خبرها حاکیست آمانو در بخشی از این گزارش می‌گوید در برنامه هسته‌ای ایران هیچ نشانه‌ای دال بر انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی (PMD) وجود ندارد.

آمانو: نشانه‌ای دال بر ابعاد نظامی در برنامه ایران وجود ندارد

این گزارش در ادامه تاکید می کند که آژانس هیچ نشانه‌ای از چرخه اعلام نشده سوخت هسته‌ای در ایران، فراتر از آن دسته از فعالیت‌های اعلام شده دولت جمهوری اسلامی، نیافته است. با این حال این گزارش محرمانه بوده و صرفا در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته است.

اعضای شورای حکام باید در جلسه 15 دسامبر- 24 آذر - خود درباره بسته شدن پرونده مسائل گذشته وحال ایران یا همان پی‌ام‌دی تصمیم بگیرند.

طبق توافق ایران و کشورهای 1+5 شش کشور طرف مذاکره با ایران متعهد شده‌اند پیش نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام بدهند که به موجب آن پرونده پی‌ام‌دی که سال‌ها ایران را با آژانس درگیر کرده، بسته شود.

اکنون نوبت گروه 1+5 است

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز گزارش ارزیابی نهایی آژانس از مسائل گذشته را نشانه صلح آمیز بودن برنامه ایران ارزیابی کرد و گفت: «اکنون نوبت گروه 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.»

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه عصر چهارشنبه در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون ارزیابی نهایی درباره مسایل گذشته موسوم به پی ام دی گفت: «گزارش ارزیابی نهایی آژانس درباره مسایل گذشته نشان می دهد که هیچ نشانه ای از یک برنامه نظامی هسته ای و یا انحراف مواد هسته ای در ایران پیدا نشده و صلح آمیز بودن برنامه ایران اثبات شده است. حالا نوبت گروه 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.»

عراقچی اظهار داشت: «آژانس در گزارش خود ضمن اشاره به همکاری های کامل ایران با آژانس بر طبق نقشه راه اذعان کرده است که این همکاری ها آژانس را قادر ساخته تا ارزیابی نهایی خود از موضوع پی ام دی را ارائه کند.»

پی‌ام‌دی پشت سر گذاشته شد

وی افزود: «بنابراین می توان گفت که همه اقدامات در زمینه مسایل گذشته به طور کامل به سرانجام رسیده و موضوع پی ام دی پشت سر گذاشته شده است.»

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: «در گزارش آژانس هیچ عبارتی مبنی بر عدم پایبندی ایران به تعهداتش طبق ان‌پی‌تی وجود ندارد. آژانس همچنین تایید کرده که هیچ علامتی مبنی بر انحراف مواد هسته ای در ایران پیدا نشده است. بدین ترتیب این گزارش بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران صحه گذارده و راه را برای بسته شدن موضوع در شورای حکام همواره می کند.»

عراقچی گفت: «بنابراین کشورهای عضو گروه 1+5 اکنون می بایست بر طبق بند 14 برجام قطعنامه ای را با هدف بستن موضوع به شورای حکام ارائه کنند و شورای حکام نیز نسبت به تصویب این قطعنامه و بستن پرونده مبادرت نماید. وی گفت این اقدام ظرف دو هفته آینده صورت خواهد گرفت.»

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای وجود چرخه سوخت اعلام نشده در ایران اظهار داشت: «آژانس به صراحت در ارزیابی نهایی خود تایید می کند که هیچ نشانه ای مبنی بر وجود چرخه سوخت اعلام نشده در ایران وجود ندارد.»

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه اتهامات مربوط به تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته ای بر مبنای اسناد دریافتی از منابع خارجی، گفت: «آژانس در این گزارش صریحا اعلام کرده که هیچ علامت و نشانه ای مبنی بر فعالیت های مرتبط با ساخت سلاح هسته ای براساس اسناد ادعایی پیدا نکرده است.»

انفجارات آزمایشی مردود است

وی درباره موضوع مریوان هم گفت که آژانس در گزارش خود اذعان کرده که ادعای انجام انفجارات آزمایشی درمنطقه مریوان درست نیست و تلویحا بر گفته ایران که همواره بر ساختگی بودن این موضوع تاکید داشت صحه گذارده است.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در جواب به این سوال که آژانس ادعا کرده قبل از سال 2003 فعالیت های اندکی در رابطه با بعضی فناوری های با کاربرد دوگانه مرتبط با ساخت سلاح هسته ای در ایران انجام شده است گفت: «شاید تنها نکته قابل تامل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری های دومنظوره باشد. اولا باید گفت که مطالعه در مورد تمامی فناوری های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیا مطالعه در خصوص چنین فناوری هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می شود. مهم این است که مواد هسته ای به سمت مقاصد غیر صلح آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تایید عدم انحراف است.»

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای وجود مخزن آزمایش در پارچین در سال 2000 براساس عکس های ماهواری اظهار داشت: «یک سوال مهم این است که در سال‌های 2004 و 2005 که آژانس بر اساس عکس های ماهواره ای درخواست دسترسی و بازدید از پارچین را کرد به چنین عکس هایی استناد نشد. مضافا اینکه ما عکس هوایی معتبری به آژانس نشان داده ایم که خلاف ادعای آژانس را نشان می دهد.»

وی اضافه کرد: «به هرحال در بازدید مدیرکل آژانس از محل، وی به چشم خود دید که مخزنی وجود ندارد و گزارش آژانس نشان می دهد که در نتایج آنالیز نمونه های جمع آوری شده نیز این ادعاها تأیید نشده است.»

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تاکید کرد شاید مهمترین نکته این گزارش آن است که ارزیابی نهایی آژانس بسیاری از ادعاهای گذشته را رد کرده یا مورد تردید قرار داده است.

عراقچی گفت البته طبیعی است بسیاری از موضوعاتی که مربوط به سال های خیلی دور هستند را نمی توان بصورت کامل و صد در صد روشن ساخت. به همین جهت مدیرکل آژانس خود نیز تایید می کند که گزارش سیاه یا سفید نخواهد بود.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه افزود: «البته ما بواسطه حفظ خطوط قرمز و بر اساس منافع و امنیت ملی خود نمی توانستیم همه گونه دسترسی به آژانس بدهیم و به همین دلیل در نقشه راه توافق شده، آن مواردی را قبول کردیم که از یک طرف خطوط قرمزمان حفظ شود و از طرف دیگر آژانس بتواند در موقعیتی قرار گیرد که ارزیابی نهایی خود را ارائه دهد.»

وی تاکید کرد: «همانطور که بارها اعلام کرده ایم سلاح هسته ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران نداشته و نخواهد داشت. اکنون که بی اعتباری ادعاهای گذشته به اثبات رسیده و صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران بر همگان آشکار شده است، طرف های مقابل نیز باید به تعهدات خود از جمله بستن موضوع به اصطلاح پی ام دی در جلسه 24 آذر شورای حکام عمل کنند.»

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی