کد خبر : 63137
/ 16:14
امام جمعه مشهد:

حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن باعث عقب نشینی دشمن می‌شود

امام جمعه مشهد با بیان اینکه حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن باعث عقب نشینی دشمن می‌شود اظهار کرد: دلبستگی شما مردم به انقلاب بار دیگر در راهپیمایی 22 بهمن به نمایش گذاشته خواهد شد.

حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن باعث عقب نشینی دشمن می‌شود

به گزارش شهرآراآنلاین، آیت‌الله سید‌احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور علی ابن موسی الرضا(ع)، اظهار داشت: کلام ما در باب انسان الگویی قرآن و تفسیر آیات سوره انسان است. درباب مراتب خوف و انواع آن در هفته گذشته عرایضی صورت گرفت و نهایت به این نتیجه رسیدیم که خوف از خدا، ترس به معنای احساس خطر نیست و بلکه به معنای خشیت و یا خوف به معنای عشق است.

امام‌جمعه مشهد‌مقدس گفت: ما ترسمان از خدا مبتنی بر ترس از روز قیامت است، روزی که روز عبوس و احمو و غضب است و غضبی که به تعبیر قرآن، قمطریر یعنی شدید است و این معنای یکی از آیات سوره انسان است؛ براساس آن خوف از خدا به معنای عشق چگونه قابل توجیه است؟

وی خاطرنشان کرد: وجود اقدس، مولی امیرالمومنین(ع) که در راس ابرار هستند و این سوره مبارکه آیاتش درباب تبیین شخصیت آن حضرت است به درگاه خدا عرضه می‌دارند: خدایا من تو را پرستش و عبادت نمی‌کنم به‌خاطر ترس از آتش جهنم و بخاطر طمع بر بهشت، بلکه تو را شایسته عبادت یافتم.

امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به اینکه مولی به‌خاطر ترس از عذاب خدا را عبادت نمی‌کند پس چطور در این آیه این گونه عنوان شده افزود: در این آیه آمده ما از پروردگار به‌خاطر روز قیامت می‌ترسیم و این مسئله با کلام مولی چگونه قابل توجیه است؟

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: درباره عبد و عبودیت مباحثی عرضه شد، عبودیت در برابر خدا با نوع بردگی بشر در برابر بشر متفاوت است، در زمان قدیم انسان خرید و فروش می‌شد و انسان عبد انسان می‌شد و به‌صورت برده در اختیار دیگران قرار می‌گرفت و اسلام این جریان بردگی و برده داری را برانداخت.

وی افزود: عبودیت بشر برای بشر از نوع عبودیت بشر برای خدا نیست، انسان عبد انسان قرار می‌گیرد و این عبودیت ایجاد ارتباط دوطرفه می‌کند، از طرفی عبد با همه وجود مملوک ارباب است و ارباب از وی بهره کشی می‌کند و مجموعه منافع عبودیت در اختیار ارباب است و ارباب نیز در مقابل، وی را تامین می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ارباب به بردگی بنده نیازمند است خاطرنشان کرد: عبودیت برای خداوند متعال اینگونه نیست، عبودیت در برابر خدا از این نوع بردگی نیست، عبودیت یک جریان واقعی و قطعی در وجود انسان در درگاه خداوند است، خداوند مالک تمام هستی انسان است و این ملکیت حقیقی و واقعی است.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: خداوند استعداد انسان را خلق کرده  و امکانات مختلف در عرصه زندگی و تکامل در اختیار انسان قرار داده است و تمامی امکانات همه مملوک خداوند است و نه ملکیت اعتباری بلکه این ملکیت واقعی است.

وی افزود: خداوند ایجاب کرده انسان را و مالک وی است، ذات مقدس پروردگار امکانات را برای زندگی بشر آفریده است و این یک عبودیت واقعی است، از طرفی این عبد مورد استثمار مولی نیست و خداوند به دنبال بهره کشی نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: این عبد، عبودیتش در درگاه خدا و منافعش به خود وی برمی‌گردد، این یک نوع عبودیت است و براساس این عبودیت، بشر وابسته به خداوند است.

وی گفت: ابرار می‌گویند ما از خدا می‌ترسیم به‌خاطر روز قیامت، زیرا قیامت روز عذاب و کیفر و حساب است. آیا به این خاطر وحشت دارند؟ وحشت آن‌ها به این خاطر است که روز قیامت مظهر غضب خداوند است.

وی خاطرنشان کرد: همه چیز در محشر مظهر غضب خداوند متعال است، این خوف از نوع خوف سوم است که مبتنی بر عشق ذات مقدس پروردگار است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در خطبه دوم نماز جمعه مشهد مقدس اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمودند هرگاه 22 بهمن آمد و مردم مردانه و حکیمانه و با کمال قدرت و اراده در راهپیمایی روز 22 بهمن شرکت کردند این هیجان و حرکت مردمی در حقیقت دشمنان ما را به عقب نشینی وادار کرد.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: دشمن دنبال توطئه چینی است اما در 22 بهمن با حضور مردم دشمن از همه حرکت‌ها عقب نشینی می‌کند.

وی افزود: شناخت ماهیت این انقلاب برای ما از دیدگاه امام یک چهره دارد و از دیدگاه دشمن یک چهره دیگر، عظمت این انقلاب صرفنظر از اینکه براساس عشق و ارادت و وابستگی ما به امام بزرگوار یک مبنای دقیق معنوی و اعتقادی و دینی دارد از دیدگاه دشمن هم برمبنای دشمنی و عداوتش انقلاب یک جریان باعظمت جلوه کرده است.

آیت الله علم الهدی افزود: هانتیگنتون می‌گوید پیروزی انقلاب در ایران می‌تواند نقطه آغاز جنگ پنهان تمدن غرب و اسلام در نظر گرفته شود و با این چشم به انقلاب ما نگاه می‌کنند، انقلابی که شکننده عظمت استکبار است.

وی خاطرنشان کرد: فوکویاما دیگر متفکر کاخ سفید می‌گوید انقلاب ایران نشان داده تا صد سال در نتیجه انقلاب غرب در چالش است، وی می‌گوید انقلاب ایران روح یک جهان بی روح است و این واقعیتی است که در انقلاب ایران نمایش داده شده است، این حرف‌ها از نظری تمجید انقلاب است اما آنها اعلام خطر کردند تا تاکتیک و راهبرد اتخاذ شود.

امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به اینکه 37 سال پهانه عمر این انقلاب است گفت: همه جا مردم در برابر تهاجمات استکبار و دشمن ایستاده‌اند، 37 سال عمر انقلاب، 37 سال مقاومت جانانه مردمی در برابر تهاجمات دشمن بوده است.

آیت الله علم الهدی عنوان کرد: دشمن انواع ضربه‌ها را زده است و آنچه برای ما یک نقطه درخشش است، 37 سال مقاومت جانانه مردم ما در پای این انقلاب است.

وی گفت: دشمن انواع جنایات را انجام داد و با مقاومت و دفاع مردم ما شکست خورد و اخیراً برحسب اعلام خطر مقام معظم رهبری، دشمن درصدد نفوذ است زیرا با مقابله و درگیری و برخورد به ما ضربه نزده و درصدد نفوذ است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با طرح این سوال که چرا دشمن درصدد نفوذ است افزود: چه چیزی به دشمن نشان دادیم و چه موضعی گرفتیم و چه رنگی پیدا کردیم که دشمن الان درصدد نفوذ است؟ دشمن در این مسئله تجربه‌ای از انقلاب مشروطیت دارد. وقتی دشمن انقلاب مشروطه که براساس دین و اعتقاد مردم و وابستگی مردم شکل گرفته بود منحرف کرد دنبال یک مسئله بود، ابتدا در قانون اساسی مشروطیت عنوان شد چهار مجتهد طراز اول در مجلس باشند و تمامی قوانین و مقررات به تصویب این چهار مجتهد برسد.

وی افزود: این مسئله اسلامیت نظام مشروطه را تضمین می‌کرد، نخستین کاری که شد این بود که این چهار مجتهد را کنار زدند و آنها را مورد هجمه قرار دادند و سپس انگلیس نفوذ کرد و انقلاب مشروطه را منحرف کرد.

وی بیان کرد: دشمن امروز می‌بیند فقهای شورای نگهبان اسلامیت نظام را تضمین می‌کنند و حمله به شورای نگهبان را در دستور کار قرار داد تا جاده انقلاب مشروطه را احیا کند و در این زمینه از عوامل داخلی استفاده می‌کند، عواملی که سنگ زیرین آسیاب انقلاب بودند دهن باز کردند و به شورای نگهبان حمله کردند و دشمن دید راه باز شده است.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: امام فرمودند اهانت به شورای نگهبان برای اسلام و انقلاب خطر است؛ مبنای فرمایش امام که فرمودند خطر است تجربه انقلاب مشروطه بود. یعنی همان خطر این انقلاب را تهدید می‌کند.

وی گفت: می‌گویند فقهای شورای نگهبان صلاحیت خود را از کجا آورده‌اند؟ آیات عظام جنتی و یزدی حکم از شخص امام(ره) و بقیه حکم از مقام معظم رهبری دارند، صلاحیتی که از امام(ره) رسیده را زیرسوال می‌برید؟ دم از امام(ره) می‌زنید و این‌گونه اهانت می‌کنید؟ این دو نفر حداقل حکم از خود امام(ره) داشتند و این قابل خدشه نیست. نعوذ‌بالله مگر امام(ره) اهل داد و ستد بود؟ توهین و اهانت در این حد؟ دشمن می‌بیند عجب جاده‌ای باز شده و سد شکسته شده است و وابستگان به سیاست نظام خودشان این کار را کرده‌اند.

امام جمعه مشهد مقدس گفت: امام بزرگوار در وصیت نامه خودشان فرمودند از شورای نگهبان می‌خواهم و توصیه می‌کنم چه در نسل حاضر و چه آینده، با کمال دقت و مراقبت وظایف خود را ایفا کنند و تحت تاثیر هیچ قدرتی واقع نشوند.

آیت‌الله علم الهدی خاطرنشان کرد: نکته دومی که دشمن را به طمع نفوذ انداخته است این لبخندهای به آمریکا و اروپا است، اینکه می‌بیند عده‌ای صورتشان را به غرب برگردانده‌ اند و این دشمن را به طمع نفوذ می‌اندازد و می‌بیند عده‌ای دلداده هستند. این سنگین است که وزیری بگوید نه تنها کالا، بلکه مدیریت را نیز باید از غرب وارد کنیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند اگر افراد را نمی‌شناسید به فهرست‌ها رای دهید اما فرمودند فهرست جریانهایی که به آمریکا دل بسته‌اند مورد اطمینان نیست. این نکته رهبری برای پیشگیری از نفوذ دشمن است. دشمن بهترین راه نفوذ خود را همین جریانات دلبسته می‌داند و نباید به اینها اطمینان کرد و شما برادران و خواهران وظیفه روشنگری دارید و باید در مردم بصیرت افزایی کنید.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی