• خانه
کد خبر : 64392
/ 19:36
تیم هندبال ثامن الحجج

از هندبال به کشتی و والیبال

هندبال مشهد درطول چهل سال حیات خود به‌ویژه بعد از سال ۱۳۶۶ که مسابقات باشگاه‌های کشور کلید خورد، هرسال تحت نامی در مسابقات حضور داشته است.

از هندبال به کشتی و والیبال

هندبال مشهد درطول چهل سال حیات خود به‌ویژه بعد از سال ۱۳۶۶ که مسابقات باشگاه‌های کشور کلید خورد، هرسال تحت نامی در مسابقات حضور داشته است. دخانیات، بنیاد شهید، آستان قدس، ابومسلم، جمکو، صنایع، کارتن مشهد، داروسازی ثامن مشهد، پیکان و کابل‌خودرو سبزوار، آدنیس و ثامن مشهد، شهرداری و پرسپولیس سبزوار، نام تیم‌های استان بوده که ناگفته پیداست همه تحت حمایت بخش خصوصی بودند. 

هندبال قبل از اینکه فوتسال به‌صورت باشگاهی و جدی در کشور راه‌اندازی شود، بهترین جایگاه را برای حضور بخش خصوصی با قدرت متوسط داشت. هزینه‌های کمتر و جذابیت این ورزش توپی، فرصت خوبی برای کارخانه‌داران هرچند‌کوچک ایجاد کرده بود که در این رشته فعالیت کنند؛ اما بعد از گذشت بهار این رشته در دهه۶۰ و ۷۰ و هم‌زمان با رشد فوتسال، هندبال به حاشیه رفت. سال۱۳۸۹ سالی بود که موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج(ع) آماده ورود به تیمداری حرفه‌ای شد. ازآنجا‌که خاستگاه این موسسه در سبزوار است و مدیرعامل آن هم حساسیت و تعصب ویژه‌ای به شهرش دارد، طبیعی بود که هندبال به‌عنوان رشته اول شهر سبزوار مورد توجه

«میر علی» قرار بگیرد. او به‌سرعت و با بودجه خوب، تیمی در حد قهرمانی بست و خیلی زود سبزوار را دوباره به صدر هندبال ایران رساند. هم‌زمان میرعلی تیم کشتی هم تشکیل داد و در دو دوره مسابقات لیگ برتر با گردآوری شهیرترین کشتی‌گیران ایران و حتی جهان، قهرمان هم شد. موسسه ثامن‌الحجج به موازات تیمداری در سبزوار در مشهد هم تیم هندبال تشکیل داد که مثل تیم سبزواری پرستاره بود؛ ولی طوری که از تیم اول بهتر نباشد. درحالی‌که همه‌چیز خوب پیش می‌رفت و تیم‌های ثامن‌الحجج سه سال در لیگ برتر اول و دوم شدند، ناگهان میرعلی عطای کار را به لقایش بخشید و تیم‌های بزرگ‌سال خود را جمع کرد. او که انگار از قهرمان‌شدن در هندبال خسته شده بود، به والیبال آمد و امتیاز روی‌زمین‌مانده میزان را گرفت؛ اما انگار که این امتیاز نفرین‌ شده باشد، به مشکلی شبیه به آن‌ها دچار شد و حالا تیم والیبالش سرنوشت نامعلومی دارد.

 

چگونه وارد شدند؟

امتیاز تیم هندبال اعتماد ایرانیان را خریدند و موفق شدند در لیگ برتر حضور پیدا کنند. در سال نخست با هزینه خوبی که کردند، تیمی را در حد قهرمانی بستند و آن‌قدر پول داشتند که تیم دوم دیگری هم این‌بار در مشهد ایجاد کردند.

 

بحران از کی شروع شد؟

ثامن‌ هم در بحرانی که برای موسسات مالی ایجاد شد، گرفتار گردید؛ بحرانی که میزان را هم زمین زد.بعد از اینکه میزان تحت نظارت بانک مرکزی قرار گرفت، ثامن هم تحت نظارت این بانک قرار گرفته و به‌دلیل دغدغه‌های مالی بعید است در ورزش ادامه بدهد. 

 

ادامه داستان

ثامن‌ در روزهای اوجش نه‌تنها بر بام هندبال ایران و کشتی قرار داشت، بلکه به‌شدت در تصمیم‌گیری‌های فدراسیون هندبال هم تاثیر داشت؛ ولی حالا همه این روزهای خوب تمام شده و هیچ چشم‌اندازی درباره آینده آن‌ها وجود ندارد.

 

   ................................................

 

اصل ۴۸ و مورد استان ما

محمدرضا خزاعی/ پیش‌کسوت هندبال

87770.jpgشاید بتوان گفت خراسان‌رضوی تنهااستانی است که در پنج‌ساله اخیر، بخش خصوصی فعالی در ورزش داشته است؛ بخشی که باید با باشگاه‌های قدرتمند دولتی بقیه استان‌ها رقابت کند. براساس اصل۴۸ قانون اساسی، «در بهره‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استان‌ها و توزیع فعالیت‌های اقتصادی میان استان‌ها، باید تبعیض در کار نباشد؛ به‌طوری‌که هر منطقه فراخور نیاز و استعداد رشد خود، سرمایه و امکانات لازم در دسترس داشته باشد.» حرف ما این است که آیا این تبعیض نیست که باشگاه‌های سپاهان و ذوب‌آهن در اصفهان، فولاد، نفت و پتروشیمی در خوزستان، مس در کرمان، نفت و پیکان و سایپا در تهران، تراکتورسازی و ماشین‌سازی در تبریز و... از درآمد کارخانجات و صنایع دولتی به‌طور ۱۰۰درصد استفاده کنند و خراسان‌رضوی باوجود منابع و کارخانه‌های فولاد نیشابور، ایران‌خودرو بینالود، چندین کارخانه قطعه‌سازی خودرو، گاز سرخس و...، حتی دیناری از درآمد این صنایع را در ورزش استان نبیند؟ چرا وزارت ورزش و جوانان تمامی هزینه‌های دو تیم تهرانی پرسپولیس و استقلال را تامین می‌کند، اما در استان ما می‌گویند وظیفه اداره کل ورزش و جوانان و هیئت‌های ورزشی استان تیمداری نیست؟ شاید مسئولان فکر می‌کنند که استان ما استعداد رشدندارد! و به‌همین‌دلیل اصل۴۸ درمورد ما، مصداق پیدا نمی‌کند! 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی