کد خبر : 66257
/ 11:05

کتابخانه مرکزی مشهد شهریور ماه به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: طبق قولی که شورای فنی استانداری به ما داده است پروژه کتابخانه مرکزی مشهد در شهریور ماه سال جاری همزمان با هفته دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

کتابخانه مرکزی مشهد شهریور ماه به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از ایسنا، حسین اکبری، در پاسخ به سوالی در خصوص روند اجرایی پروژه کتابخانه مرکزی مشهد عنوان کرد: کتابخانه مرکزی استان خراسان رضوی یکی از پروژه‌های ملی است که مورد ارزیابی خوبی قرار گرفته است و با یک ساختار استاندارد ساخته می‌شود که می‌تواند یکی از زیباترین کتابخانه‌ها در سطح کشور باشد.
 
مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: این پروژه تقریبا 70 درصد پیشرفت داشته و اعتبار این پروژه نیز از محل اعتبارات استانی تخصیص داده می‌شود. 
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان پیشرفت پروژه در سال گذشته، خاطر نشان کرد: در طول سال گذشته نماسازی، مقاوم سازی، اجرای نازک‌ کاری و تاسیسات کتابخانه صورت گرفت و امیدواریم  با اقدامات صورت گرفته هر چه زودتر شاهد افتتاح و حضور علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی استان در این کتابخانه باشیم.
 
وی با بیان اینکه یکی از برنامه هایی که در سال گذشته به صورت ویژه و با هدف تاتیرگذاری بر فضای مطالعه و کتابخوانی کشور انجام گرفت برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان بود، افزود: در هر جلسه از سلسله نشست‌های کتاب‌خوان 10 نفر با توجه به گستردگی و موقعیتی که جلسه دارد، کتاب‌هایی را که خوانده‌اند به مدت 10 دقیقه برای علاقه‌مندانی که در این جلسات حضور دارند ارائه می‌دهند.
 
اکبری تصریح کرد: نشست کتاب‌خوان در سال جاری با رویکردهای متفاوت ادامه دارد و افرادی چون فرهیختگان، دانشگاهیان و اساتید دانشگاه با ارائه موضوعات مختلف در آن‌ها شرکت می‌کنند که در نتیجه این جلسات از جایگاه و ساختار بسیار خوبی برخوردار شده است.
 
وی عنوان کرد: در طول هر ماه کتابخانه‌ها نیز موظف هستند یکی از جلسات را در محل کتابخانه برگزار کنند که در نتیجه این جلسات با هزینه‌ای حداقلی و کیفیت بالاتر برای افزایش سطح آگاهی علاقه‌مندان برگزار می‌شود. 
 
مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: سلسله نشست‌های کتاب‌خوان در سطح کتابخانه‌های کشور یک موج مطالعه و ارائه کتاب به راه انداخته است که برنامه‌های مربوط به آن در صدا وسیما و شبکه آموزش با همکاری نهادهای فرهنگی پخش می‌شود.
 
وی در خصوص کیفیت برگزاری این نشست‌ها، گفت: نشست کتابخوان یک مسیر مطالعاتی هدفمند است که کتابخانه‌ها و کتابداران می‌توانند برای بالا بردن میزان مطالعه مفید با برگزاری و نهادینه‌سازی آن در محیط کتابخانه آن را به اقدامی اثربخش در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی تبدیل کنند. 
 
اکبری تصریح کرد: این نشست‌ها به صورت مستمر در کل استان برگزار می‌شود و همه شهرستان‌ها در برگزاری آن نقش به‌سزایی دارند و برگزاری این جلسات باعث استقبال و توجه ویژه علاقه‌مندان به مطالعه شده است.
 
وی افزود: در 25 اردیبهشت به مناسبت بزرگداشت فردوسی نیز نشست کتابخوان ویژه فردوسی پژوهی برگزار شد که در آن 10 نفر از اساتید، بزرگان، صاحبان اثر و فردوسی پژوهان و شاهنامه دوستان با ارائه کتاب دراین نشست به معرفی 10 عنوان شاخص در این زمینه پرداختند.
 
اکبری در خصوص استقبال مردم از این نشست‌ها خاطر نشان کرد: استقبال از این طرح در تمامی جلساتی که برگزار شده قابل توجه بوده است. به عنوان مثال در مدارس،  دانش‌آموزان با شور و اشتیاق در این جلسات شرکت می‌کنند چرا که آنان هنگامی در جمع قرار می‌گیرند و کتابی را که خوانده‌اند معرفی می‌کنند یک حلقه ارتباطی بین کتاب و دیگر دوستانشان ایجاد می‌شود که از جذابیت خاصی برخوردار است. 
 
پروژه کتابخانه مرکزی مشهد حدود 21 سال قبل شروع شده است و  تا کنون در چند نوبت وعده آغاز به کار آن توسط مسئولان مختلف داده شده است.
 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی