• خانه
  • خبرهای سایت
  • «خواف» و «قوچان» مناطق ویژه اقتصادی می‌شوند
کد خبر : 67673
/ 20:17
موافقت نمایندگان مجلس با یک فوریت لایحه ایجاد 19منطقه آزاد و وی‍ژه اقتصادی

«خواف» و «قوچان» مناطق ویژه اقتصادی می‌شوند

نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز گذشته خانه ملت، یک فوریت لایحه‌ای را به تصویب رساندند که درصورت تایید نهایی آن از سوی بهارستانی‌ها، هفت منطقه آزاد تجاری‌صنعتی و ۱۲منطقه وی‍ژه اقتصادی در کشور ایجاد می‌شود.

«خواف» و «قوچان» مناطق ویژه اقتصادی می‌شوند

به گزارش شهرآراآنلاین، در ماده‌واحده این لایحه آمده‌است: به دولت اجازه داده می‌شود در استان‌های گلستان (اینچه‌برون)، ایلام (مهران)، سیستان‌وبلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه و مریوان)، هرمزگان (جاسک) و بوشهر (بوشهر) منطقه آزاد تجاری‌صنعتی را در محدوده‌هایی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، ایجاد کند.

براساس لایحه دولت، در استان‌های فارس (فسا)، یزد (ابرکوه و میبد)، زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، آذربایجان‌غربی (سرو و ارومیه)، خراسان‌رضوی (خواف و قوچان)، لرستان (خرم‌آباد)، قزوین (تاکستان) و اصفهان (شاهین‌شهر) هم منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ) منطقه ویژه اقتصادی دارویی ایجاد می‌شود.

از سوی دیگر، اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز در محدوده مصوب هیئت وزیران و با تایید ستاد فرماندهی کل قوا به وسعت ۲۱کیلومترمربع به هم پیوسته و راه اتصال دریایی آن به جزیره قشم به محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی قشم ملحق می‌شود.

در بخش پایانی این لایحه تصریح شده‌است که مناطق آزاد تجاری صنعتی یادشده براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی ایران مصوب۱۳۷۲ با اصلاحات بعدی آن و مناطق ویژه اقتصادی مذکور براساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب۱۳۸۴ اداره خواهندشد.

فلسفه وجودی مناطق آزاد ارتباط با همسایگان است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در صحن علنی مجلس با دفاع از لایحه دولت، گفت: فلسفه وجودی منطقه آزاد تجاری‌صنعتی ارتباط با همسایگان است.

اکبر ترکان با بیان اینکه «از پیشنهاد لایحه برخی مناطق مانند منطقه آزاد جاسک نزدیک به دو سال و نیم می‌گذرد»، افزود: همسایگان بهترین بازارهای ما برای روابط دوجانبه اقتصادی هستند؛ لذا مناطق آزاد جدید که لایحه آن تقدیم شد، همه در مناطق مرزی هستند و هریک از این مناطق جهت افزایش ارتباط با همسایگان ماموریتی دارند.

وی با بیان اینکه «در رابطه با همسایه غربی، عراق، منطقه آزاد اروند را داریم که با عراق جنوبی نیز در تعامل و داد و ستد تجاری است»، خاطرنشان کرد: صادرات کشور ایران از طریق منطقه آزاد اروند به عراق، سال گذشته یک‌میلیارد و 200میلیون دلار بوده‌است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: دو منطقه دیگر در این هفت منطقه پیشنهادی نیز ماموریت توسعه روابط را دارند که شامل مهران با عراق مرکزی و مریوان با اقلیم کردستان می‌شود. البته می‌دانم مناطق مستعد دیگری در رابطه با عراق وجود دارند که باید در زمان خود مورد بررسی قرار گیرند.

وی به دیگر مناطق آزاد پیشنهادی اشاره کرد و گفت: اینچه‌برون یکی از این مناطق است که ظرفیت بالایی جهت همکاری معدنی با قزاقستان از طریق راه‌آهن سراسری در شرق دریای خزر دارد و می‌تواند به یک قطب متالوژی برای توسعه صنعت در استان گلستان تبدیل شود.

ترکان افزود: منطقه آزاد جاسک، به‌عنوان پایانه دوم صادرات نفت ایران، قرار است به غیر از خارک، به‌عنوان منطقه دوم صادرات نفت خام کشور معرفی شود. در واقع، می‌خواهیم از شمال خلیج فارس نفت خام را به جاسک بیاوریم.

در مناطق آزاد جز واردات کار دیگری انجام نمی‌گیرد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت با یک فوریت لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری‌صنعتی و 12منطقه وی‍ژه اقتصادی در کشور، گفت: این لایحه به‌صورت طرحی در مجلس نهم پیشنهاد شد، اما رای نیاورد که دلیل آن بازدهی‌نداشتن مناسب مناطق آزاد کنونی بود.

جبار کوچکی‌نژاد تصریح کرد: مناطق آزادی که هم‌اکنون در جنوب و شمال کشور وجود دارند، کارنامه موفقی ندارند و با توجه به اینکه فلسفه مناطق آزاد تولید و صادرات است، نقش اساسی‌ای ایفا نکرده‌اند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم با بیان اینکه «در حال حاضر در مناطق آزاد جز واردات کار دیگری انجام نمی‌گیرد»، عنوان کرد: در این مناطق مالیات دریافت نمی‌شود که برخلاف منافع عمومی است. همچنین برای واردات کالا مشکلاتی وجود دارد و فسادهایی شکل گرفته‌است که اگر سازمان بازرسی گزارش دهد، از موافقت خود می‌گذرید.

صورت‌مسئله را نباید پاک کرد

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی هم در این ارتباط گفت: اصل مناطق آزاد یا ویژه مطلوب است، اما اشکالاتی دارد که این اشکالات یا به مجریان و یا به قوانین نحوه اداره مناطق آزاد بازمی‌گردد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: اگر اشکال از مجریان باشد، باید به آن‌ها فشار آورد تا براساس قانون عمل کنند و اگر اشکال از قانون باشد، باید آن را اصلاح کرد و صورت‌مسئله را پاک نکرد.

وی با بیان اینکه «دولت برخی نقاط کشور را با کار کارشناسی، مستعد منطقه آزاد شدن دانسته‌است»، خاطرنشان کرد: نباید بین مناطق تبعیض قائل شد. باید فرصت داد. همچنین در راستای بندهای11و19 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، می‌توان تولید و صادرات را در مناطق آزاد تسهیل کرد.

مناطق آزاد تبدیل به دروازه واردات کالاهای خارجی شده‌اند

 

دبیر کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی صنایع خراسان رضوی هم در این‌باره گفت: سابقه فعالیت مناطق آزاد نشان داده‌است که آن‌ها نه‌تنها کمکی به تولید نکرده‌اند، بلکه تبدیل به دروازه واردات کالاهای خارجی شده‌اند.

خانی‌زاده با بیان اینکه «با تصویب مناطق آزاد، در حال افزایش ورودی‌های کالاهای خارجی به کشور هستیم»، افزود: مدافعان ایجاد مناطق آزاد معتقدند که ایجاد آن‌ها به رقابتی‌کردن تولید داخلی کمک می‌کند، اما به دلیل تفاوت نرخ سود بانکی و تورم در ایران و کشورهای خارجی و کم‌بودن هزینه تولید در کشورهایی مانند چین و کشورهای جنوب‌شرق آسیا، در عمل، مناطق آزاد تبدیل به باراندازهای وارداتی می‌شوند.

وی تصریح کرد: برخی استدلال می‌کنند که مناطق آزاد می‌توانند بستر صادرات کالاهای غیرنفتی را فراهم کنند، اما در حال حاضر، مهم‌ترین مانع توسعه صادرات نه کمبود مناطق آزاد که هزینه تمام‌شده کالا در ایران است که باعث شده‌است کالاهای ایرانی گران‌تر از مشابه‌های خارجی باشند و توانایی رقابت با کالاهای خارجی و قاچاق را نداشته‌باشند.

خانی‌زاده در پایان، با طرح سوالی گفت: در شرایطی که اعلام می‌شود رکود اقتصادی داریم و بسیاری از تولیدکنندگان دچار مشکل شده‌اند، افزایش تعداد مناطق آزاد که دروازه واردات کالاهای خارجی است، چه جایگاه علمی و اقتصادی‌ای برای کشورمان دارد؟

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی