• خانه
  • خبرهای سایت
  • «تحقیق و تفحص» از فساد اداری تا دخل و خرج‌های نجومی
کد خبر : 68282
/ 16:34
بررسی شبهات مالی واداری در مجلس

«تحقیق و تفحص» از فساد اداری تا دخل و خرج‌های نجومی

پای بهارستانی‌ها به ١٢ موضوع در شبهات مالی و مسائل داخلی ارگان‌های مختلف باز شد.

«تحقیق و تفحص» از فساد اداری تا دخل و خرج‌های نجومی

به گزارش شهرآراآنلاین، ماجرای فیش‌های نجومی، فساد اداری و مالی در برخی نهادها و سازمان‌ها، شبهات در دخل و خرج و امور داخلی ارگان‌های خاص و حساس از جمله اوقاف و بنیاد شهید، گلایه‌های روزافزون مردمی از طرح بزرگ تحول در نظام سلامت، ابهامات در صندوق ذخیره فرهنگیان و مسائل موجود در سازمان‌هایی نظیر محیط زیست و هلال احمر، پای بهارستانی‌ها را به این موضوعات باز کرده و «تحقیق و تفحص» از مجموعه‌های متولی در این حوزه‌ها کلید خورده است.

تحقیق و تفحص از ارگان‌های مختلف به‌عنوان یک از ابزارهای در اختیار نمایندگان خانه ملت، این روزها بیشتر از هر دوره‌ای در مجلس، مطرح است؛ به طوری که با گذشت بیش از دو ماه از فعالیت مجلس دهم، ١٢تحقیق و تفحص در بخش‌های مختلف به هیئت رئیسه مجلس داده شده، تعدادی نیز بعد از جمع‌آوری امضا، در مراحل بررسی است. اگرچه در فعالیت دوره‌های گذشته مجلس نیز تحقیق و تفحص‌های مختلفی انجام شده که یا به نتایج مدنظر نمایندگان منجر شده یا همانند تحقیق و تفحص از بنیاد شهید بی‌نتیجه مانده است، اما به نظر می‌رسد اصلاح برخی امور که با بخش‌نامه و توصیه به نتیجه نمی‌رسد، با استفاده از اهرم تحقیق و تفحص نتیجه سریع‌تری پیدا کند.

در این زمینه قانون نیز دست نمایندگان را بازگذاشته چنان‌که برابر اصل۷۶ قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد. البته این قانون تبصره‌ای نیز دارد که بر اساس آن تحقیق و تفحص مجلس، شامل شورای نگهبان، مجلس خبرگان رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام و پرونده‌های جریانی مراجع قضایی و امور‌ ماهیتی قضایی نمی‌شود و در مورد دستگاه‌هایی که زیرنظر مقام معظم رهبری هستند، با اذن معظم‌له امکان تحقیق و تفحص توسط مجلس وجود دارد.

 

١٢تحقیق و تفحص در اول راه مجلس دهم

در این میان، از ابتدای شکل‌گیری مجلس دهم که به صورت رسمی کار خود را از ٨خرداد امسال آغاز کرده، تاکنون ١٢تحقیق و تفحص از بخش‌های مختلف در دستورکار مجلس قرار گرفته که در مراحل مختلف قرار دارند. موضوعی که یوسف‌نژاد، عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت آن را رسانه‌ای کرده و از ارجاع تحقیق و تفحص‌های درخواست شده به کمیسیون‌های تخصصی برای بررسی خبر داده بود. به گفته وی، در هیئت رئیسه مجلس، کمیته‌ای برای مذاکره با نمایندگانی که خواستار تحقیق و تفحص از بخشی هستند، تشکیل شده است و سه‌عضو هیئت رئیسه نیز مسئول مذاکره با نمایندگان خواستار تحقیق و تفحص شده‌اند که البته قطعاً این کمیته مانع تصمیم‌گیری نمایندگان نخواهد بود. در این راستا به تشریح جزئیات این ١٢تحقیق و تفحص و اهداف امضاکنندگان آن پرداخته شده است که در عین حال با برخی نمایندگان عضو کمیته‌های مربوطه نیز گفتگو کرده‌ایم.

 

ابهامات در عملکرد سازمان اوقاف؛ از موقوفه‌خواری تا مسائل امام‌زادگان

موضوع دیگری که این روزها خبرهای مختلفی از آن منتشر می‌شود، به تحقیق و تفحص از «اوقاف» اختصاص دارد که البته این موضوع نیز در دوره گذشته مجلس مطرح شده و شبهات مهمی به فعالیت این سازمان وارد شده بود؛ به طوری که شهریور سال٩٣ پورمختار رئیس وقت کمیسیون اصل٩٠ از زمین‌خواری با سوء‌استفاده از نام اوقاف خبر داده بود و شبهاتی نیز در خصوص نحوه هزینه‌کرد نذورات جمع‌آوری شده از بقاع متبرکه مطرح بود و حالا دوباره این موضوع در مجلس جدید جا گرفته و خبرها حکایت از پیگیری دوباره تحقیق و تفحص از اوقاف در مجلس دارد. این تحقیق و تفحص در راستای شفافیت در حوزه‌های مختلف توزیع اعتبارات و توجه به برنامه‌های فرهنگی در امام‌زادگان صورت می‌گیرد که امضاکنندگان آن به مسائلی چون عدم‌توازن‌ و شفافیت در توزیع مناسب اعتبارات و نداشتن برنامه‌های فرهنگی برای امام‌زادگان کشور، اشاره کرده‌اند. از دیگر نکات مطرح شده از سوی امضاکنندگان طرح تحقیق و تفحص از سازمان اوقاف این است که این سازمان باید در بحث اراضی تحت عنوان زمین‌های اوقافی که از قبل مردم در آن بنای مسکونی احداث کردند و اکنون اوقاف بر روی آن‌ها دست گذاشته است، تکلیف را مشخص کند تا بیش‌از این مردم دچار سرگردانی و بلاتکلیفی نشوند.

 

مردم در انتظار تحقیق وتفحص از حقوق‌های نجومی

اعتراض نمایندگان مجلس به دریافت حقوق‌های چندده و چندصد میلیون تومانی توسط برخی مدیران نیز به چرخه تحقیق و تفحص وارد شده است. به طوری که طرح تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی ١٣تیر امسال با امضای ١٣نماینده مجلس به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده و در دست بررسی قرار دارد.این طرح هر چند با فوریت و با توجه به درگیرشدن اذهان عمومی ضرورت دارد که هر چه سریع‌تر به نتیجه برسد، اما هنوز در مراحل اولیه تحقیق و تفحص مانده است و نمایندگان امضاکننده این طرح نیز زمان مشخصی را برای نهایی‌شدن آن اعلام نکرده‌اند.

 

ابهامات در عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان

یکی دیگر از موضوعاتی که در دوره جدید فعالیت مجلس شورای اسلامی مورد تاکید نمایندگان قرار گرفته، بحث تحقیق و تفحص از «صندوق ذخیره فرهنگیان» است. این روزها انتشار فیش حقوق‌های نجومی و پاداش‌های چندصد میلیونی اعضای هیئت مدیره و شرکت‌های وابسته به این صندوق موج جدیدی از اعتراض‌ها را به دنبال داشته است.

در همین رابطه عضو سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرنگار شهرآرا اظهار می‌کند: بررسی موضوعات مرتبط با صندوق ذخیره فرهنگیان جزو برنامه‌های این کمیسیون است که اواخر تیر سال جاری نیز جلسه‌ای با حضور وزیر آموزش و پرورش و مسئولان این صندوق در مجلس برگزار شد و توضیحاتی در خصوص عملکرد این صندوق به نمایندگان ارائه شد. به گفته میرزاده، در این جلسه همچنین موضوع دریافت حقوق‌های بالا نیز مطرح شد و مدارکی در این خصوص به کمیسیون ارائه شد. در همین رابطه احمدقاسمی لاشکی، عضو دیگر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان، می‌گوید:«منتظر ابلاغ تحقیق و تفحص به کمیسیون از سوی هیئت رئیسه برای بررسی بیشتر هستیم.»

 

تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

تحقیق و تفحص از «ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» نیز یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که این روزها توسط کمیسیون اجتماعی مجلس دنبال می‌شود تا وضعیت افسار گسیخته واردات و قاچاق که کمر تولید کشور را خم و به بیکاری دامن زده است را بررسی کند؛ مسئله‌ای که در کمتر جایی از دنیا به این اندازه وجود دارد، در حالی که خیلی از این کشورهایی که قاچاق کالا را کنترل کرده‌اند، از نظر کادر و زیرساخت‌های امنیتی، انتظامی و اداری به پای ایران نمی‌رسند. در عین حال، پدیده قاچاق به عنوان یک بیماری جدی در بخش‌های مختلف کالاهای مورد نیاز کشور رسوخ پیدا کرده و ضربات جبران‌ناپذیری نیز بر بدنه اقتصاد زده است. در همین رابطه فلاحت‌پیشه، از نمایندگان مجلس که طراح این تحقیق و تفحص بوده، در گفتگویی با خانه ملت، اعلام کرده بود:« فرضیه‌ای که بنده را وادار به این تحقیق و تفحص کرده، این است که متاسفانه رانت‌های قدرت پشت قاچاق کالا و ارز وجود دارد و قاچاقچیان فعال در این حوزه افراد پنهان و کوچکی نیستند زیرا اگر این‌گونه بود، زور دستگاه امنیتی و انتظامی به آن‌ها می‌رسید و بنابراین چنین قاچاق گسترده‌ای صرفا از عهده باندها و موسسات قدرتمندی برمی‌آید که از رانت‌های قدرت و ثروت برخوردار هستند.»

 

مسئولان دوتابعیتی زیر ذره‌بین مجلس

دیگر موضوعی که این روزها برای بررسی از سوی هیئت رئیسه مجلس به کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی فرستاده شده، «مدیران دوتابعیتی» است که البته شروع آن از دوره نهم مجلس کلید خورد اما به نتیجه نرسید و با آغاز به کار مجلس دهم دوباره به جریان افتاد.

امضاکنندگان تحقیق و تفحص از« مدیران دارای تابیعت دوگانه»، معتقدند مدیران ارشد کشور که در مسئولیت‌های حساس قرار دارند، نباید دارای تابیعت دیگر کشورها از جمله آمریکا باشند و در این خصوص به رئیس جمهور نیز تذکرهایی داده شده است.

البته هیئت رئیسه مجلس نهم با دلایلی از جمله نبود فرصت برای تحقیق و تفحص در مجلس نهم، عملا تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‌ها را از دستورکار مجلس خارج کرده بود. هرچند در همین رابطه جواد کریمی‌قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس از درخواست‌کنندگان این تحقیق و تفحص، می‌گوید: در اوایل مجلس دهم تعدادی از طرح‌های تحقیق و تفحص تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد اما هیئت رئیسه مجلس در ارجاع آن‌ها به کمیسیون‌های تخصصی تعلل کرد و بیش از یک‌ماه تاخیر داشت. به گفته وی، هیئت رئیسه مجلس ٢٩تیر تحقیق و تفحص از مسئولان دوتابعیتی را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ابلاغ کرد وکمیسیون نیز پس انجام تحقیقات لازم و نظرخواهی با وزارت امور خارجه، اطلاعات، نیروی انتظامی و اطلاعات سپاه در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

 

بلاتکلیفی دوساله در تحقیق و تفحص از بنیاد شهید

و اما تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز که از مجلس نهم شروع شده این روزها خبرهای جدیدی از آخرین وضعیت رسیدگی به آن منتشر می‌شود.اگر چه هنوز به صورت رسمی گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به دلیل ابهامات مالی جدی در بانک دی و سیستم اقتصادی بنیاد شهید در مجلس قرائت نشده است، اما خبر دستگیری چند مدیربانکی و ارسال اطلاعات این تحقیق وتفحص به قوه قضائیه نشان از به‌نتیجه رسیدن این پرونده دارد.

آخرین اظهارنظر درخصوص تحقیق و تفحص از بنیاد شهید مربوط به ماه گذشته و مصاحبه رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس نهم و نماینده فعلی مجلس است که امیر خجسته از ارائه پرونده تفحص از بنیاد شهید طی گزارش مبسوط به رئیس قوه قضائیه و تشکیل دادگاه ویژه‌ای برای بررسی مستندات به دست آمده از این پرونده خبر داده بود. وی در آن مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان، تاکید کرده بود که اگر رئیس مجلس اجازه دهد، ۳۰هزار سند از این تحقیق و تفحص را رسانه‌ای خواهم کرد و اینکه می‌گویند این پرونده مختومه شده، اطلاعات غلطی است. ما مشکلات عدیده‌ای در بانک دی و سیستم‌های اقتصادی در بنیاد شهید داشتیم که تیم تحقیق و تفحص در بررسی‌های خود به آن‌ها پرداخت. در جریان تحقیق و تفحص از بنیاد شهید صد‌ها میلیارد تومان برگردانده شده است. به عنوان مثال ۵۰۰میلیارد تومانی که از صرافی بانک دی به دبی رفته بود، برگردانده شد همچنین بخشی از اموال و یک هتل نیز بازگردانده شده است.این نماینده خانه ملت در عین حال اعلام کرده است: « اکنون رئیس قوه قضائیه دستور دادند تا این موضوع در دادگاهی پیگیری شود، از قبل تعدادی از افراد دستگیر شده‌اند و در آینده نیز با قدرت این کار ادامه می‌یابد.»

 

تحقیق و تفحص‌های نیمه‌کاره

«تحقیق و تفحص از عملکرد صنایع خودروسازی کشور و شرکت‌های خودروساز» که پس از تصویب مجلس، گزارش آن در تیر٩٣ قرائت و به قوه قضائیه ارسال شد، پس از گذشت دو سال بی‌نتیجه مانده است و حال باید منتظر بود و دید نمایندگان مجلس دهم در این خصوص چه تصمیمی خواهند گرفت.

علی علیلو که ریاست هیئت تحقیق و تفحص مجلس نهم از صنعت خودروسازی کشور را برعهده داشت، در این خصوص گفت «تهیه گزارش تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی، یکی از اقدامات مهم مجلس نهم برای بررسی وضعیت صنعت خودروی کشور بود و در قالب آن حدود ١٣پرونده به قوه قضائیه ارسال شد اما تاکنون اقدامی برای رسیدگی به این پرونده‌ها انجام نشده است».این در حالی است که طبق قانون باید ظرف شش‌ماه این پرونده‌ها تعیین تکلیف می‌شدند اما امروز دو سال از ارسال پرونده‌های تحقیق و تفحص به دستگاه قضایی می‌گذرد و هیچ تعیین تکلیفی انجام نشده است.

 

محیط زیست و هلال احمر در نوبت تحقیق و تفحص

سازمان حفاظت محیط زیست نیز که به دلیل حواشی فراوان در بدنه مدیریتی آن و همچنین افزایش مسائل زیست محیطی در سال‌های گذشته زیر ذره‌بین متولیان امور نظارتی بوده، به‌منظور بررسی عملکرد آن بهارستانی‌ها طرح تحقیق و تفحص را در دستورکار خود قرار داده‌اند. تحقیق و تفحص از جمعیت هلال احمر نیز مشابه سازمان محیط زیست هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و با توجه به زیاد شدن طرح‌های تحقیق و تفحص، در نوبت بررسی است.

 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی