کد خبر : 68592
/ 09:57
آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی روز‌به‌روز بیشتر می‌شود

فیس‌بوک و افسردگی

در مطالعه جدیدی که در دانشگاه هیوستون صورت گرفته است محققان از مردم درباره میزان و شکل استفاده‌شان از فیس‌بوک سوال کرده و مشخصا در این باره تحقیق کرده‌اند که معمولا آن‌ها چقدر درگیر مقایسه‌های اجتماعی می‌شوند و تا چه حد دارای علائم افسردگی هستند.

فیس‌بوک و افسردگی

این تحقیقات نشان می‌دهد که احتمال بروز علائم افسردگی در کسانی که بیشتر از فیس بوک استفاده می‌کنند، زیادتر است.مایلی استرز، یکی از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «نمی‌توان گفت که فیس‌بوک باعث افسردگی می‌شود، اما زمان زیادی که در فیس‌بوک می‌گذرانیم تا خود را با دیگران مقایسه کنیم و احساس رخوتی که در آن زمان داریم احتمالا به افسردگی منجر می‌شود.»
در بخش دوم این مقاله بیشتر به این تفاوت پرداخته شده و این سوال پرسیده شده است که وقتی آن‌ها مطالب دیگران را می‌خوانند دقیقا چه احساسی پیدا می‌کنند. یکی از جواب‌ها این است: «امروز وقتی داشتم در فیس بوک می‌چرخیدم از دیدن موفقیت‌های دیگران و مقایسه آن با شکست‌های خودم غمگین شدم و اعتماد به نفسم به شدت پایین آمد.» و جواب دیگر: «معمولا به این مسئله که من در زندگی چه کار کرده‌ام و دیگران چه کار می‌کنند خیلی فکر می‌کنم و درباره‌اش در فیس‌بوک گشت‌و‌گذار می‌کنم.»
در مجموع می‌توان گفت علائم افسردگی در افرادی که وقت بیشتری را در فیس‌بوک می‌گذرانند، به وجود می‌آید. همچنین مقایسه اجتماعی در هر دو صورت می‌تواند موجب افسردگی شود. به عبارت دیگر، مهم نیست که فرد خود را با فردی بالادست یا پایین‌دست‌تر از خودش مقایسه کند، زیرا هر دوی این مقایسه‌ها می‌تواند موجب بروز و شدت افسردگی شود. 
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی