کد خبر : 69824
/ 21:04
شهردار مشهد با اشاره به آلودگی هوا و آلودگی صوتی شهر مشهد خطاب به دولت و مجلس عنوان کرد؛

باند آلودگی بر سر شهر

چهاردهمین پایگاه چندمنظوره مدیریت بحران و ۲۰ پروژه شهری با اعتباری بالغ‌بر ۲۰۰میلیارد ریال به‌صورت هم‌زمان با حضور شهردار و برخی اعضای شورای اسلامی شهر و مسئولان شهری مشهد در منطقه۱۲ شهرداری به بهره‌برداری رسید.

باند آلودگی بر سر شهر

به‌گزارش شهرآرا، سیدصولت مرتضوی در مراسم افتتاح این پروژه‌ها با اشاره به آلودگی‌ هوای اخیر شهر مشهد و آلودگی‌های صوتی که به‌دلیل وجود کریدور هوایی بر روی آسمان شهر مشهد ایجاد شده است، اظهار کرد: فرودگاه هاشمی‌نژاد با داشتن ۲۷۰ پرواز در برخی روزها می‌تواند درآمد سالیانه ۱۰۰میلیارد تومان داشته باشد و ازاین‌حیث یکی از پردرآمدترین فرودگاه‌های کشور است و با این درآمد ساخت فرودگاه جدید یا اصلاح فرودگاه هاشمی‌نژاد بدون استفاده از منابع ملی امکان‌پذیر است.

 

توانایی شهرداری برای احداث باندی جدید

وی عنوان کرد: همان‌طور که در ابتدای روی‌کار‌آمدن دوره جدید مدیریت شهری اعلام شد، ما توانایی ایجاد باندی در فرودگاه‌ مشهد را با کمترین هزینه‌ داریم.

شهردار مشهد با انتقاد از نحوه برخورد با آلودگی هوا و آلودگی صوتی در مشهد، گفت: متاسفانه در برخی روزها تنفس‌کشیدن در شهر مشهد مشکل می‌شود و مهم‌ترین عنصر این آلودگی سوخت وسایل حمل‌ونقل است. صحبت های شهردار مشهد در خصوص لزوم بازنگری در فعالیت فرودگاه مشهد در حالی صورت می گیرد که امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز سه شنبه گذشته در سخنانی صریح از روند نابسامان این فرودگاه گله کرده بود. آیت ا... علم الهدی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اظهارداشت: آقایی به من گفت می خواهیم با یک شرکت فرانسوی قرارداد ساخت یک ترمینال پرواز برای گردشگران خارجی با استاندارهای اروپایی بسازیم، به او گفتم شما بیایید یک باند فرود بسازید تا مردم زیر سایه هواپیماها در شهر آسیب نبینند.

 

عبور از خزان رکود با خردمندی

شهردار مشهد در ادامه صحبت هایش در آئین افتتاحیه طرح های شهری افزود: ما درحالی‌که حمایت کامل خود را از تولیدات و خودرو داخلی اعلام می‌کنیم، اما توقع داریم سازمان استاندارد روی موارد آلایندگی خودروها نظارت دقیق‌تری داشته باشد.

مرتضوی افزود: متاسفانه در بحث سوخت یورو۴ و یورو۵ طی چندین سال اخیر با کاهش آلودگی هوا این موضوع نیز از دستورکار خارج می‌شود. ما بر این باوریم اگر دولت و مجلس به موضوع مدیریت واحد شهری توجه کند و سایر امورات هم دراختیار شهرداری قرار گیرد، به‌طورقطع بر همه مشکلات فائق خواهیم آمد.

وی با بیان اینکه امروز ۲۰ پروژه با اعتباری بالغ‌بر ۲۵۲میلیارد ریال در منطقه۱۲ به بهره‌برداری رسید، تصریح کرد: با توجه به هدف‌گذاری شهرداری مشهد به لطف خدا مراسم بیشتری را به‌منظور ارائه خدمات به شهروندان مشهدی خواهیم داشت. مرتضوی با اشاره به شرایط رکود کشور و فضای بی‌اعتمادی در مشهد گفت: خوشبختانه شهرداری مشهد توانسته در چنین‌فضایی با خردمندی از خزان رکود عبور کند.

وی با بیان اینکه در دوره جدید شهرداری نه‌تنها عقب نیستیم، بلکه امروز با صراحت اعلام می‌کنیم که شهرداری مشهد از تمام برنامه‌های خود هم سبقت گرفته است، تصریح کرد: امروز شهرداری مشهد مدعی برتری کارکرد در مقایسه با دیگر ادوار است و خوشبختانه ما در بسیاری از سرفصل‌های کاری چندین‌برابر ادوار گذشته کار کرده‌ایم.

شهردار مشهد با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در شهرداری مشهد به‌صورت کامل نمود پیدا کرده است، تصریح کرد: شهرداری مشهد طی ۳ سال اخیر درراستای توسعه وضعیت حمل‌ونقل نظیر ساخت پارکینگ‌ها، نوسازی ناوگان تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی، نظارت تصویری و کاهش تصادفات و حوادث رانندگی معادل چندین‌برابر دوره‌های گذشته کار کرده است.

 

مشهد؛ گل سرسبد کشور

وی با بیان اینکه اقدامات شهرداری درخصوص توسعه خطوط قطارشهری بی‌نظیر است، ادامه داد: به‌همت شهرداری مشهد در حوزه فضای سبز تا پایان سال به سرانه ۱۴متر خواهیم رسید و از حیث نظافت و جمع‌‌آوری زباله نیز این شهر بنا به اذعان کارشناسان، گل سرسبد کشور است. مرتضوی با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم مدیریت شهری در شهر مشهد توسعه خدمات و توسعه عدالت در خدمات شهری بوده است، خاطرنشان کرد: در طی ۳ سال شهرداری مشهد توانست حاشیه شهر را به متن تبدیل کند و اقدامات ما در مناطق محروم شهری و حاشیه شهر تحولی شگرف در این مناطق ایجاد کرده است.

شهردار وضعیت مناسب شهری مشهد را درحال توصیف کرد که هیچ‌گاه مدیران شهری مشهد از تحریم و کمبود درآمدها با انجام صرفه‌جویی، ننالیده‌اند و یادآور شد که در این شرایط بدون تعدیل حتی یک نیرو صورت‌وضعیت تمام پیمانکاران پرداخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه هرروز شاهد پیشرفت و توسعه در شهر مشهد هستیم، عنوان کرد: امروز مدیریت شهری کارنامه‌ای بسیار درخشان در حوزه‌های مختلف دارد.

 

دغدغه‌ای به‌نام حوادث غیرمترقبه

همچنین محمود هراتی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در کلان‌شهرها که باعث دغدغه مدیران شده، حوادث طبیعی و غیرطبیعی است، اظهار کرد: نزدیک به یک دهه ما برای مسائل بحران در شهر مشهد کار کردیم تا موضوعات پدافند غیرعامل جدی گرفته شود و خوشبختانه امروز شاهد نهادینه‌شدن این امر در تفکر مدیران شهری هستیم.

 

مجهز‌ترین سوله مدیریت بحران شهر

همچنین شهردار منطقه۱۲ شهرداری مشهد با اشاره به افتتاح پایگاه چندمنظوره مدیریت بحران در این منطقه گفت: این سوله یکی از مجهزترین و کامل‌ترین سوله‌های چندمنظوره شهر مشهد به‌شمار می‌رود و برای ساخت آن بالغ‌بر ۲میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان هزینه شده است. حسنعلی رجب‌زاده افزود: این سوله دارای قسمت‌های مختلف ورزشی، آموزشی و اداری است و در زمان بحران به پایگاه مدیریت بحران تبدیل خواهد شد. سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد نیز با بیان اینکه ۷ پایگاه از مجموع ۱۴ پایگاه طی ۳ سال گذشته ساخته شده است، اظهار کرد: ۳ مورد از این پایگاه‌ها در حاشیه شهر ساخته شده‌اند. امیر عزیزی با اشاره به طرح دوام ثامن عنوان کرد: تاکنون ۳هزار نیروی داوطلب در حوزه زمان‌های بحران آموزش دیده‌اند.

وی افزود: یکی دیگر از نیازهای این منطقه ایجاد پایگاه مدیریت بحران در منطقه منفصل شهرداری منطقه۱۲ است که برای این پایگاه زمین معرفی شده و امید است در سال آینده عملیات ساخت این پایگاه نیز آغاز شود.

 

خبرنگار: علیرضا ظهیری

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی