کد خبر : 69949
/ 10:34

پوتین، نخستین برندۀ جایزۀ صلح چاوز

رئیس‌جمهور ونزوئلا، جایزۀ صلح تازه‌ ایجادشده را که به افتخار هوگو چاوز، رهبر فقید این کشور نام‌گذاری شده، به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعطا کرده‌است.

پوتین، نخستین برندۀ جایزۀ صلح چاوز

نیکلاس مادورو روز جمعه در مراسم رونمایی از مجسمۀ چاوز که توسط یک هنرمند روس طراحی شده بود، گفت: «تصمیم گرفتم تا جایزۀ صلح و حاکمیت هوگو چاوز را ایجاد کنم.»

وی در ادامه رئیس‌جمهور روسیه را «مبارز راه صلح»، عنوان کرد و گفت: «فکر می‌کنم ولادیمیر پوتین شایستۀ جایزۀ هوگو چاوز است.»

وی افزود برندگان سالانۀ این جایزه نمونۀ کوچکی از این مجسمه را دریافت خواهند کرد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا در بخش دیگری از این سخنرانی تلویزیونی گفت این جایزه به شخصیت‌های ملی و بین‌المللی اعطا خواهد شد که «در مسیر مبارزه برای صلح عملکردی عالی داشته باشند.»

مادورو افزود وی پوتین را به عنوان اولین دریافت‌کننده این جایزه انتخاب کرد زیرا وی متحد ونزوئلاست.

برندۀ این جایزه درست در همان روزی اعلام شد که کمیتۀ نروژی نوبل اعلام کرد خوان مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهور کلمبیا، به خاطر تلاش‌هایش برای توافق صلح با نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) پس از 52 سال خونریزی، حائز جایزۀ صلح نوبل شده‌است.

چاوز 14 سال رئیس‌جمهور ونزوئلا بود و در ماه مارس 2013 پس از مدت‌ها مبارزه با سرطان، درگذشت؛ وی سلطه‌طلبی امریکا را در منطقۀ امریکای لاتین به چالش کشید و در عین حال با دشمنان سنتی واشنگتن از جمله روسیه و چین هم‌پیمان بود.

این در حالی است که مادورو از سال 2014 و در پی مشکلات اقتصادی، با اعتراضات مکرر مخالفان روبرو بوده‌است.

وی مشکلات کنونی ونزوئلا را «جنگ اقتصادی» می‌خواند و می‌گوید مخالفان دولت با حمایت امریکا در تلاش برای کودتا در این کشور نفت‌خیز هستند.

منبع: پرس تی‌وی فارسی

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی