کد خبر : 71316
/ 21:52
نگاهی به فراخوان یک مسابقه طراحی و چند اتفاق پیرامون یکسان‌سازی و بهسازی مزار شهدا؛

فازبندی یا دوباره‌کاری؟

اخیرا فراخوان مسابقه‌ای موسوم به «طراحی حجمی تابلوهای عکس و سنگ مزار شهدا در گلزار شهدای بهشت‌رضا(ع)» رسانه‌ای شده‌است.

فازبندی یا دوباره‌کاری؟

غلامرضا زوزنی- در این فراخوان آمده‌است: در گذشته، در گلزار شهدا برای قبر هر شهید، فضایی جهت قراردادن عکس و برخی وسایل شخصی در نظر گرفته شده‌بود، اما با اجرای طرح یکسان‌سازی قبور شهدا در گلزار، این فضا از بین رفت. 

پس از اجرای طرح یکسان‌سازی، خانواده شهدا و نیز عموم مردم خواستار فضایی برای قراردادن عکس شهدا شدند و حالا سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد با برپایی این مسابقه، قصد دارد این نقیصه را رفع کند.

 

ماجرا از کجا شروع شد؟

* عکس : نمایی از گلزار شهدا بهشت رضا قبل از طرح یکسان‌سازیسامان‌دهی گلزارهای شهدا از سال۸۳ به تصویب هیئت وزیران رسید و در گلزارهای شهدای سراسر کشور اجرا شد. این یکسان‌سازی قبور منجر به تخریب نمادهای مختلفی در قطعات شهدا شد و شکل ظاهری آن‌ها را دگرگون کرد. 

به دنبال این تغییرات، موج اعتراضات گسترده‌ای از جانب خانواده شهدا و ایثارگران، مردم و برخی مسئولان شکل گرفت، حال‌آنکه به گفته صمیمی، مدیرکل وقت بنیاد شهید استان تهران، رهبر انقلاب در بازدیدی که بعدها از گلزار شهدای بهشت زهرا داشتند، بر حفظ شکل ظاهری گلزار شهدا تاکید کرده‌اند، اتفاقی که در گلزار شهدای بهشت‌رضای مشهد رخ نداد و آن موزه مردمی دفاع مقدس از بین رفت.

 

به چند پاسخ صریح نیازمندیم

سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد و بنیاد شهید و امور ایثارگران و شاید بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس نهادهایی هستند که تولیت گلزار شهدا را بر عهده دارند. 

از این نهادها انتظار است با توجه به ارتباط خوبی که با خانواده شهدا و ایثارگران دارند، در این‌باره با احساس تکلیف بیشتری اقدام نمایند، حال آنکه چند سوال مطرح است که برای تنویر اذهان عمومی، نیازمند پاسخ دقیق از سوی مسئولان مربوط هستند: اول، با توجه به اینکه طرح اول مزار شهدا تمام ویژگی‌هایی که مطلوب خانواده شهدا هست را داشت، پس چرا طرح یکسان‌سازی

اجرا شد؟ دوم، چرا نظر خانواده شهدا درباره تغییر فضا و اجرای طرح یکسان‌سازی اخذ نشد؟ سوم، چرا در همان طرح یکسان‌سازی که با صرف هزینه زیادی از بیت‌المال اجرا شد، امکاناتی که برای گلزار شهدا نیاز بود دیده‌نشد و طرح با نقص اجرا شد؟ و... .

رئیس سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد که خود مجری مسابقه «طراحی حجمی تابلوهای عکس و سنگ مزار شهدا» نیز هست، در گفتگو با شهرآرا، هدف از برپایی این مسابقه را رسیدن به طرح نهایی برای ساخت جایگاهی برای قراردادن عکس و طرح سنگ مزار شهدا دانست و تصریح کرد: بعد از اینکه هیئت داوران درباره آثار دریافتی به جمع‌بندی رسیدند، طرح نهایی آماده شده و بعد از کسب رضایت از خانواده شهدا، آن را اجرا خواهیم‌کرد.

حسن کریمدادی با بیان اینکه طرح یکسان‌سازی نقصی نداشته‌است، افزود: آن طرح به عنوان فاز یکِ طرح یکسان‌سازی، کامل اجرا شده‌است و اکنون این مسابقه مقدمه اجرای فاز۲ طرح یکسان‌سازی است و اگر هم نقیصه‌ای دارد، باید با همکاری همه دستگاه‌ها و مردم رفع شود.

او در پاسخ به این سوال که چرا فاز۲ این طرح بعد از گذشت بیش از ۱۰سال از اجرای فاز یک اجرا می‌شود، پاسخ داد: تا این زمان فرصت این نبوده‌است که بخواهیم این طرح را اجرا کنیم، ولی الان تمام سازمان‌ها مخصوصا شهرداری و شورای شهر مشهد مقدس پای کار آمده‌‌اند تا این مرحله را عملیاتی کنند.

کریمدادی که در زمان اجرای طرح یکسان‌سازی گلزار شهدا، معاون پژوهش و ارتباطات بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان‌رضوی بوده‌است، درباره لزوم اجرای طرح یکسان‌سازی فقط به این جمله بسنده کرد که: در آن دوره که مسئولان این طرح را اجرا می‌کردند، تمام جوانب را سنجیده‌اند و این طرح با کارشناسی اجرا شده‌است.

او همچنین از کلیه فرهیختگان ایثارگر و خانواده شهدا که توان کمک به این طرح را دارند، خواست تا با ارائه نظر، پیشنهاد و طرح مناسب، سازمان فردوس‌ها را در اجرای این کار یاری دهند.

 

انتقاد به طرح یکسان‌سازی وارد است

همچنین یک فعال فرهنگی که نخواست نام او فاش شود، در گفتگو با شهرآرا، با وارددانستن انتقاد به اجرای طرح یکسان‌سازی، گفت: متاسفانه مسئولان مجری این طرح آن‌طور که باید نتوانستند از عهده این طرح برآیند و به رغم صرف هزینه‌ای زیاد، رضایت خانواده شهدا جلب نشد.

این منبع آگاه با ناقص خواندن مسابقه «طراحی حجمی تابلوهای عکس و سنگ مزار شهدا» افزود: ما در تلاشیم که با نظرات افراد متخصص، به مجریان این طرح کمک کنیم تا با توجه به بودجه‌ای که برای اجرای آن در نظر گرفته شده، به نتیجه مطلوب برسد.

او با اشاره به اینکه کارفرمای اجرای طرح یکسان‌سازی، بنیاد شهید و امور ایثارگران بوده‌است، تصریح کرد: بنده درباره نواقص طرح یکسان‌سازی با طراح و مجری طرح صحبت کردم و مجری طرح مدعی بود که کارفرما موضوعاتی که اکنون در طرح مورد اشکال است را از ما درخواست نکرده‌بود، وگرنه ما تمام آن‌ها را لحاظ می‌کردیم.

این منبع آگاه که خود از رزمندگان دفاع مقدس نیز هست، به جلسه‌ای که اخیرا با رئیس سازمان فردوس‌ها داشته‌است اشاره کرد و گفت: ما با جمعی از فعالان فرهنگی با آقای کریمدادی و چند نفر از مسئولان شهر جلسه‌ای داشتیم که متاسفانه به نتیجه‌ای که از برپایی این هم‌اندیشی توقع داشتیم نرسیدیم.

او همچنین تاکید کرد: باید از اجرای صحیح این طرح حمایت کرد و باید همه سازمان‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد پای کار بیایند تا بتوانیم حقی که از شهدا در این رابطه بر گردنمان مانده را ادا کنیم.

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی