کد خبر : 71375
/ 20:52
معرفی پرجستجوترین و پربحث‌ترین کلیدواژه‌ها و اتفاقات جهان در سال جاری میلادی؛

#داغ‌ترین‌های ۲۰۱۶

#داغ‌ترین‌های ۲۰۱۶

با توجه به اینکه دیگر زمان زیادی تا پایان سال جاری میلادی باقی نمانده، شرکت‌هایی نظیر گوگل، توئیتر، یوتوب و سایرین به رسم هر سال، محبوب‌ترین موضوعات شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های خود طی ۱۲ماه اخیر را اعلام کرده‌اند.

در این مطلب قصد داریم داغ‌ترین موضوعاتی که مردم جهان طی یک‌سال گذشته به دنبال آن بوده‌اند را با تفکیک هر رسانه به شما معرفی کنیم.

 

فیس‌بوک

در ابتدای مطلب یادی می‌کنیم از فیس‌بوک که البته در ایران فیلتر است ولی اولین شبکه اجتماعی مورد انتخاب مردم جهان است.فیس‌بوک اعلام کرده که داغ‌ترین موضوع در نیوزفید کاربران طی سال جاری، انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بوده است.

افزون بر انتخابات ایالات متحده، همه‌پرسی برکسیت برای جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز محبوب‌ترین موضوع در میان کاربران انگلیسی فیس‌بوک بوده است که چندان پیش‌بینی‌ناپذیر نبود. از دیگر موضوعات داغ این شبکه اجتماعی طی سالی که گذشت می‌توان به بازی واقعیت افزوده پوکمون‌گو، جنبش بین‌المللی «جان سیاه‌پوستان مهم است»، مسابقات المپیک، دیوید بویی، محمدعلی کلی و جام ملت‌های اروپا اشاره کرد.

 

توئیتر

توئیتر نیز فهرستی از پرطرف‌دارترین مباحث و موضوعات سال۲۰۱۶ را بر اساس هشتگ‌های به کار رفته در این شبکه اجتماعی منتشر ساخته که در بین آن‌ها موارد جالبی را مشاهده می‌کنیم.رتبه اول در این لیست به هشتگ Rio2016 اختصاص دارد که مربوط به بازی‌های المپیک تابستانی ریودوژانیرو می‌شود. بسیاری از قهرمانان این بازی‌ها برای ارسال تصاویر و تشکر از طرف‌دارانشان از شبکه اجتماعی توئیتر استفاده کردند.در مقام دوم همان‌طور که انتظار می‌رفت، هشتگ Election2016 مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده قرار دارد که به پیروزی دونالد ترامپ انجامید. طبق آمار توئیتر، بیش از ۷۵میلیون پیام در این رابطه صرفاً در زمان اعلام پیروزی ترامپ رد و بدل شد.

رتبه سوم به یکی از جنجالی‌ترین بازی‌های سال جاری یعنی پوکمون گو اختصاص دارد که هشتگ PokemonGo برای آن استفاده شده است. این بازی رکورد بیشترین تعداد دانلود در هفته اول عرضه را شکست و تاکنون بیش از ۵۰۰میلیون‌بار به‌طور مستقیم نصب شده است.بازی‌های فوتبال قهرمانی اروپا با هشتگ Euro2016 مقام چهارم را در اختیار دارد. در این رقابت‌ها ایسلند به عنوان یکی از تیم‌های شگفتی‌ساز، با شکست‌دادن انگلستان توانست حجم عظیمی از پیام‌های توئیتر را به خود اختصاص دهد.در ادامه شاهد هشتگ Oscars هستیم که البته با جنبش ضدنژادپرستی در این مراسم و هشتگ OscarsSoWhite همراه بود، زیرا هیچ رنگین‌پوستی در بین نامزدهای بازیگری در چهار دسته اصلی حضور نداشتند.انگلستان با تصمیم به خروج از اتحادیه اروپا هشتگ Brexit که مخفف Britain’s Exit است را به راه‌انداخت و جنجال‌های حاصل از آن توانست این موضوع را به رتبه ششم در سال ۲۰۱۶ برساند.

هشتگ BlackLivesMatter مرتبط با جنبش حمایت از سیاه‌پوستان که از سال۲۰۱۲ پس از کشته‌شدن «تریون مارتین» نوجوان سیاه‌پوست آمریکایی شکل گرفت، سال گذشته نیز یکی از داغ‌ترین مباحث شبکه اجتماعی توئیتر بود.

سال ۲۰۱۶ چهره‌های سرشناسی از جمله دیوید بویی، پریسن، محمدعلی کلی و لئونارد کوهن از دنیا رفتند و هشتگ RIP یا همان Rest in Peace برای عرض تسلیت به آن‌ها به کار رفت.GameofThrones، این سریال پرطرف‌دار شبکه تلویزیونی HBO توانست در مقام دهم برترین هشتگ‌های سال۲۰۱۶ جای گیرد، سریالی که سرانجام در هشت فصل به پایان خواهد رسید.

 

یاهو

یاهو نیز اخیرا لیست محبوب‌ترین واژه‌ها و عبارت‌های جستجوشده در موتور جستجوی خود را منتشر کرده که در کنار آن شاهد معرفی پرجستجوترین وقایع سال، محبوب‌ترین شرکت‌ها و دیگر لیست‌های متنوع هستیم.بنا به گفته یاهو، پرجستجوترین واژه سال۲۰۱۶، عبارت 

«2016 Election» یا انتخابات ۲۰۱۶ بوده و در رتبه دوم نیز شاهد نام «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور منتخب آمریکا هستیم. هیلاری کلینتون که در این کارزار از ترامپ شکست خورد، رتبه دهم لیست را به خود اختصاص داده است.جالب اینکه بازی ویدئویی Robolox در رتبه سوم پرجستجوترین واژه‌های سال۲۰۱۶ قرار دارد. گوئن استفانی خواننده آمریکایی و المپیک۲۰۱۶ در رتبه چهارم و پنجم لیست یاهو قرار دارند.

پرجستجوترین وقایع یاهو در سال۲۰۱۶ نیز به ترتیب عبارتند از روز انتخابات، مرگ پرینس، کشتار در باشگاه شبانه پالس، حملات کشنده استانبول، توفان متیو، تیراندازی به پلیس در باتون روژ، پرواز شماره۸۰۴ اجیپت ایر، تظاهرات علیه ترامپ، ایمیل‌های کلینتون.۱۰شرکت با بیشترین جستجو از نگاه Yahoo Financials نیز عبارت است از اپل، فیس‌بوک، توئیتر، بانک آمریکا، آمازون، تسلا، علی بابا، صنایع دارویی والینت، فورد و ولز فارگو.

 

گوگل

اما غول دنیای جستجو یعنی گوگل آمار سالانه جستجوهای خود طی یک‌سال گذشته را نیز منتشر کرد و تعجب‌برانگیز است که دونالد ترامپ، المپیک و آیفون۷ نتوانستند رتبه اول را در اختیار بگیرند و این جایگاه به یک بازی موبایل پرطرف‌دار اختصاص یافت: پوکمون گو.پس از پوکمون‌گو، به ترتیب آیفون۷ و دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. 

داستان‌های مهم امسال، نظیر شیوع ویروس زیکا، حملات تروریستی نیس و اورلاندو، برگزیت، توفان متیو، مرگ پرینس، دیوید بویی، محمد علی کلی و لئونارد کوهن نیز بیشترین جستجوها را در میان اتفاقات سال گذشته در سراسر جهان داشته‌اند.در زمینه تکنولوژی، پرجستجوترین واژه آیفون۷ بود و پس از آن نام تلفن ۳.۶ دلاری هندی Freedom 251 را می‌بینیم. آیفون SE، آیفون۶ اس و گوگل پیکسل نیز به ترتیب رتبه‌های سوم تا پنجم را در اختیار دارند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی