کد خبر : 71651
/ 22:37
گفتگوی شهرآرا با برگزیدگان ششمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب؛

درخشش خراسانی‌ها در آسمان شعر انقلاب

ششمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب با حضور شاعرانی از ایران، آذربایجان، سوریه، لبنان، پاکستان، عراق، تاجیکستان، کویت و هلند برگزار شد.

درخشش خراسانی‌ها در آسمان شعر انقلاب

طیبه ثابت- ششمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب با حضور شاعرانی از ایران، آذربایجان، سوریه، لبنان، پاکستان، عراق، تاجیکستان، کویت و هلند درحالی برگزار شد که هر چهار شاعر خراسانی راه‌یافته به این جشنواره، جزو برگزیدگان و تقدیرشدگان در دو حوزه شعر کلاسیک و شعر نو در این مراسم شناخته شدند و باافتخار به خراسان بازگشتند. به همین مناسبت به‌سراغ سه تن از این شاعران رفتیم تا درخصوص سطح کمی و کیفی این جشنواره و حضور آنان بدانیم.

 

«شعرِ نو» جدی‌گرفته نشد

امان‌ا.. .میرزایی، برگزیده ششمین جشنواره شعر انقلاب‌ درخصوص کم و کیف سطح این جشنواره گفت: اگرچه ما چهار شاعر خراسانی در دو بخش شعر«کلاسیک و نو» جزو برگزیدگان و تقدیرشدگان بودیم و من هم بالاترین امتیاز را در بخش شعر نو آوردم، اما معتقدم که متولیان جشنواره می‌توانستند از آن کسانی که آثارشان در این بخش پذیرفته شده‌اند، نفرات اول تا سوم را اعلام کنند ولی برای آنکه هزینه‌ کمتری صرف کنند، هر ۵نفر را شایسته تقدیر اعلام کردند و این، نشان از آن دارد که متولیان جشنواره ششم، آن‌قدر شعر نو انقلاب را جدی نگرفته‌اند.

 

«شعرخراسان» حرفی برای گفتن دارد

وی ضمن اشاره به این مطلب که ما شاعران خوب و فراوانی در خراسان داریم، تصریح کرد:‌‌‌ ما در خراسان، هم در شعر سپید و هم در شعر کهن، خیلی عالی و قدرتمندیم و مدعای این‌گفته من هم نظر شاعران سرشناش کشور برای خراسانی‌هاست که اذعان داشتند شاعران خراسانی در همه دوره‌ها حرفی برای گفتن دارند، چه در گذشته که غول‌های ادبیات را به جامعه معرفی کردند و چه الان که در بین این همه تعداد زیاد شاعران در کشور، چهره‌های خاص در شعر، بیشتر خراسانی هستند.

 

می‌شد از تشریفات زیاد جشنواره کم کرد

ملیحه‌سادات قاضی، تقدیر شده جوان خراسانی ششمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب ضمن اشاره به این نکته که این جشنواره‌ها علاوه‌بر شناسایی استعدادهای شعری شهرستان‌ها، فرصت و امکان آشنایی شاعران جوان‌تر را با استادان و پیش‌کسوتان شعر فراهم می‌کنند، درخصوص سطح شعری این جشنواره تصریح کرد: شعرهای خوبی در این دوره از رقابت‌های شعری جشنواره شعر انقلاب شنیدیم اما چیزی که از همه بیشتر برای ما به چشم آمد، این است که ای کاش از تشریفات و مخارج جشنواره کاسته می‌شد و در عوض از همه پذیرفته‌شدگان به یک نحو تقدیر به عمل می‌آمد که شاعری با دلخوری از جشنواره نرود. وی ادامه داد: خیلی خوب بود که اختلاف جوایز تا این حد نبود و آن ۷ یا ۵میلیون جایزه یک شاعر بین همه تقسیم می‌شد. قاضی در پایان افزود: اینکه از خراسان، هم در شعر نو و هم در شعر کلاسیک ما دارای رتبه شدیم، حاکی از آن است که ظرفیت بسیار زیادی در این دیار بزرگ از نظر شعر و ادب وجود دارد که باید به آن توجه بیشتری شود.

 

سطح جشنواره از نظر شعری متوسط بود

«خدابخش صفادل»، شاعر خراسانی کتاب برگزیده «تا خاکریز ماه» در ششمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب درباره طیف‌های شاعران راه‌یافته به این جشنواره شعر گفت: دو گروه شاعر در این رقابت‌ها حضور داشتند؛ یک‌سری شاعران شناخته شده که در خیلی جشنواره‌های شعر کشور شرکت می‌کنند که من بارها آن‌ها را دیده بودم و دیگر یک‌سری جوان‌ترهایی که برای نخستین‌بار در جشنواره‌ای حضور پیدا کرده بودند. این شاعر پیش‌کسوت خراسانی اظهار داشت: جشنواره از نظر شعری سطح متوسطی داشت. خدابخش صفادل با اشاره به این مطلب که در این دوره شاعری که سرشناس و پدیده باشد، در بین شاعران نبود و می‌توانم بگویم که شعرهای این دوره همه در سطح نزدیک به هم بودند و شاید یک تا۵نمره با هم فاصله داشتند.وی درخصوص کتابش که جزو سه برگزیده نخست بخش کتاب در جشنواره شعر انقلاب بود، افزود: نام کتابم را از یکی از شعرهای همین مجموعه وام گرفتم که ماهیت دفاع مقدس دارد.

صفادل ادامه داد: شعرهای مجموعه «تا خاکریز ماه» متنوع است و به‌نوعی شعرهای آیینی‌معارفی من را با موضوع‌های عفاف و حجاب، شهدای منا، شعرهای اجتماعی و دفاع مقدس دربرمی‌گیرد.

 

معیار تعیین‌کننده ارزش‌گذاری شعر شاعران

شاعرکتاب برگزیده «تا خاکریز ماه» درباره مزایای جشنواره‌هایی مثل شعر انقلاب تصریح کرد: نفس برگزاری جشنواره شعر انقلاب ایجاد انگیزه است. «خدابخش صفادل» ادامه داد: این رقابت‌ها باعث می‌شود تا شاعران در وادی‌هایی که تا به حال در آن موضوع شعر نسروده‌اند، وارد شوند و شعرهای جدید و خوبی بگویند. این شاعر برگزیده خراسانی گفت: این رقابت و حس راه‌یافتن به جشنواره و درکنار بقیه شاعران قرارگرفتن به خودی خود یک ارزش است و به رشد شعر کشور کمک می‌کند. صفادل ضمن اشاره به این نکته که در این جشنواره‌ها شعرها فرصت محک‌خوردن پیدا می‌کنند، ادامه داد: این رقابت‌ها مثل یک دومینو می‌چرخد و به گوش دیگران می‌رسد و یک تحرک ایجاد می‌کند که شاعرانی که در این زمینه کار می‌کنند، وادار به جنب‌وجوش ‌شوند و در سال‌های دیگر بتوانند شرکت کنند.

 

جشنواره شعر، باید ماهیت اتحاد داشته باشد

شاعر تقدیرشده جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب درخصوص راهکار پیشنهادی برای بهبود سطح جشنواره شعر انقلاب گفت: شعر باید انتقال‌دهنده مهربانی و صلح و آرامش به مخاطب باشد و جایگاه شعر این است که ما پیام مهربانی را بدون تحکم به دیگران منتقل کنیم. 

صفادل ضمن اشاره به این نکته که شاعرنباید خود را از کائنات جدا بداند، تصریح کرد: حتی افرادی که به جشنواره شعر انقلاب برای سخنرانی دعوت می‌شوند، نباید نگاهشان حزبی و دسته‌ای باشد، چون به ضرر مردم تمام می‌شود. من معتقدم خیلی از اختلافات نباید در این جشنواره‌ها مطرح شوند چرا که این جشنواره‌های شعر، جشنواره همدلی و اتحاد باید باشد.

خدابخش صفادل در پایان افزود: در این جشنواره ۳۰شاعر دعوت شده بودند که همه کارهایشان به این بخش از رقابت‌ها راه یافته بود. از ۲۶شاعر تقدیر به عمل آمد و فقط ۴ یا ۵ نفر تقدیر نشدند و با دلخوری به شهرهایشان برگشتند. ای کاش به جای اینکه به یک شاعر۷میلیون جایزه می‌دادند، طوری این جایزه‌ها تقسیم می‌شد که به جنبه‌های منفی روان‌شناسانه این رقابت توجه می‌شد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی