کد خبر : 72112
/ 21:58
نگاهی به دوستی‌های دوران مجردی و دگرگونی‌های آن بعد از ازدواج؛

خداحافظ رفیق

دقیقا یکی از دل‌مشغولی‌های خودم قبل از ازدواج موضوع دوستانم بود. تصوری که داشتم، این بود که با ازدواج، دیگر پیوند دوستان قدیمی گسسته می‌شود و باید تنهایی را تجربه کرد اما این‌چنین نشد.

خداحافظ رفیق

معین اصغری- همسرم آنچنان جای دوستانم را پر کرد که دیگر شخصا علاقه‌ای برای هم‌نشینی با دوستان دوران مجردی نداشتم. موضوع رفاقت‌های مجردی و ورود به دنیای تاهل یکی از مسائلی است که شاید خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند.

یافتن دوستان مشترک و حفظ آن‌ها بهترین روش برای داشتن یک زندگی اجتماعی مشترک است. بیشتر زوج‌های تازه ازدواج کرده، به معاشرت با زوج‌های دیگر متمایلند. این تمایل به جمع‌هایی خوب با عده‌ای که همه همراهی دارند، منجر می‌شود و بهترین جا برای مشاهده و آموختن ریزه‌کاری‌های مثبت زندگی مشترک دیگران و ارج نهادن به نکات مثبت زندگی مشترک خود ما خواهد بود. بعد از ازدواج شما وارد شبکه گسترده‌ای از ارتباطات می‌شوید. تنها ارتباط با همسرتان نیست که تعیین‌کننده موفقیت شما در ازدواج است. شما باید با خانواده او، دوستان او حتی شغل او و دل‌مشغولی‌های شما ارتباط درست برقرار کند.برپا کردن یک زندگی اجتماعی که بتواند زن و شوهر را راضی نگهدارد، نشانه بسیار مثبتی از موقعیت زندگی مشترک است. زندگی امروز بدون روابط اجتماعی غیرممکن است. بخش عمده‌ای از روابط اجتماعی این روزها را ارتباط با دوستان تشکیل می‌دهد. هم‌کلاسی‌های دوران دانشگاه، همکاران قدیمی و…بعد از ازدواج وضعیت ارتباط با دوستان کمی فرق می‌کند. باید هرکدام از طرفین در کنار حفظ روابط دوستانه خود با ایجاد تعادل در میزان رابطه، رضایت خاطر همسرشان را تأمین کنند.

..........................................

 

پس از ازدواج، به تدریج متوجه تغییراتی در دوستان خود خواهید شد. معمولا دوستان متأهل با شادی شما را به فهرست زوج‌هایی که می‌توان با آن‌ها قرار مسافرت و شام گذاشت وارد می‌کنند و از طرف دیگر ممکن است ازدواج شما موجب شود که دوستان مجردتان متوجه ناموفق‌بودن خودشان در امر ازدواج و داشتن یک زندگی مستقل شوند. اما چگونه می‌توان با دوستانی که هر یک به شیوه خود فکر می‌کنند کنار آمد؟ آیا باید این دوستی‌ها را حفظ کرد؟

 

منطقی باشید و متعادل

خیلی‌ها عقیده دارند پس از تشکیل خانواده باید ارتباطشان را با رفقایشان کمتر کنند. بسیاری هم فکر می‌‌کنند برای برخوردارشدن از یک زندگی سالم باید ارتباطشان را با رفقای قدیمی کاملا قطع کنند اما هیچ یک از این موارد صحیح نیست. زن وشوهر می‌‌توانند قسمتی از وقت خود را به دوستان صمیمی خود اختصاص دهند.

البته ناگفته نماند که بعد از ازدواج شاید این دوستی‌ها از بین نرود اما نوع آن‌ها تغییر می‌‌کند که بیشترین علت آن کمبود وقت و اولویت‌بندی افراد است. ارتباط با دوستان یک نیاز است و محدود کردن همسر در این مورد منطقی نیست. به علاوه دور شدن از دوست‌های قدیمی و اختصاص دادن تمام وقت به رابطه با همسر، ممکن است بعد از مدتی حس بدی در شما ایجاد کند. البته برعکس این موضوع هم وجود دارد و بعضی از زوجین آن‌قدر در روابط دوستانه خود فرومی‌‌روند که از رابطه زناشویی و مسئولیت‌های خود دور می‌‌شوند که این مورد به مرور زمان آسیب‌های جدی به روابط زوجین وارد می‌‌کند.

طبیعت انسان این است که پس از ازدواج بیشتر توجه فرد معطوف به همسر خود می‌‌شود اما گاهی دیده شده برخی آقایان یا حتی خانم‌ها پس از ازدواج نه‌تنها این توجه را به همسر خود معطوف نکرده‌اند؛ بلکه میزان ارتباط با دوستان زمان مجردی‌شان افزایش یافته است.

 

با هم کنار بیایید اما قبل از ازدواج

اگر می‌خواهیم ارتباطمان با همسرمان خدشه‌دار نشود و از طرفی زنجیره دوستی‌های سابقمان پاره نشده و بعد از تشکیل خانواده دوستان جدیدی هم پیدا کنیم و وارد ارتباط‌های عمیق‌تری شویم باید با همسرمان حتی قبل از ازدواج درباره نوع دوستانی که داریم، نحوه رفت‌وآمدها و حد و مرز صمیمیت‌‌ها به توافق برسیم و بعد از ازدواج هم اولویت را به همسر و زندگی زناشویی‌مان بدهیم. سعی کنیم اگر زمانی را برای دوستان خود به صورت مجردی می‌گذاریم حتما با رضایت همسرمان باشد و دوستی‌های خانوادگی‌مان را افزایش دهیم. گاهی پنهان‌کاری‌ها کار را خراب‌تر می‌کند.

فراموش نکنید اگر قرار باشد دوستان شما نزدیک‌ترین افراد زندگی‌تان باشند و تمام لذت‌ها و تفریحات‌تان را کنار آن‌ها باشید، همین‌ها می‌توانند زندگی مشترکتان را خراب کرده باعث دوری شما از همسرتان شوند.

 

برخی مشکلات بعد از ازدواج حل نمی‌شوند

زوجین باید به خیلی از نکات قبل از ازدواج توجه داشته باشند و سعی کنند در معاشرت‌های این دوران بیشتر مسائل اخلاقی و رفتاری را بررسی کنند و با حقیقت‌ها روبه‌رو شوند و از پنهان‌کردن آن‌ها بپرهیزند.

برخی افراد قبل از ازدواج متوجه رفیق‌بازی همسرانشان می‌‌شوند اما با تصور اینکه بعد از ازدواج تغییر خواهد کرد، سعی می‌‌کنند چشمشان را روی این حقیقت ببندند. مقوله رفیق‌بازی جزو رفتارهایی است که اگر به آن رسیدگی نشود بعد از ازدواج هم ادامه خواهد داشت و ممکن است پیامدهایی را به دنبال داشته باشد. پس بهتر است با دیدن حقایق و در‌نظر‌گرفتن تمام جوانب تصمیم‌گیری کنید و اصلاح هیچ رفتاری و اختلافی را به زمان بعد از ازدواج موکول نکنید.

 

تصمیم نهایی را شما می‌گیرید

افرادی که اجتماعی هستند و زمان بیشتری را با دوستانشان سپری می‌‌کنند، کمتر می‌‌توانند با افرادی که این ویژگی‌ را ندارند، ارتباط برقرار کنند و رابطه صلح‌آمیزی داشته باشند یا حتی برعکس، چون اگر این دو فرد با این ویژگی متفاوت (فرد اجتماعی در مقابل فردی که رفت‌و‌آمد کمتری با دوستان خود دارد) ازدواج کنند و وارد زندگی مشترک شوند، احتمال زیادی وجود دارد که رابطه آن‌ها دچار نوسان و مشکلاتی شود. پس بهتر است قبل از ازدواج انتخاب درستی داشته باشیم.

 

رفیق‌بازی‌= طلاق عاطفی

بدترین پیامد داشتن رابطه بیش از اندازه با دوستان یا به اصطلاح عامیانه‌تر «رفیق‌بازی» این است که فاصله بین افراد بیشتر و بیشتر می‌‌شود و هر یک از زوجین ترجیح می‌‌دهند کمترین ارتباط را با یکدیگر داشته باشند. در پی این نوع رفتارها به مرور زمان آن عاطفه و احساسی که اوایل ازدواج وجود داشته، از بین می‌‌رود و در نهایت ممکن است به طلاق عاطفی منجر شود.

ضمنا زوج‌هایی که فرزند دارند، باید بدانند این نوع روابط ممکن است به فرزندان آسیب وارد کند و این سردی عاطفه به آن‌ها هم سرایت پیدا کند. حتی برخی فرزندان ممکن است سوگیری کنند و فقط با یکی از والدین ارتباط صمیمانه‌ای داشته باشند. با این روند محیط خانه سرد خواهد شد و حتی حرف‌ها به‌صورت تلگرافی بین افراد ردّ و بدل می‌‌شود.

 

به اشتراک گذاشتن دوستی‌ها

زنان آمادگی بیشتری دارند که خود را در رابطه با همسر و بچه‌ها غرق کنند و تمام وقتشان را به این روابط اختصاص دهند. در مقابل مردها بعد از ازدواج دوستانشان را کنار نمی‌گذارند. زن‌ها به‌دلیل روحیه خود از مردها انتظار دارند مثل آن‌ها رفتار کنند اما این درست نیست. بهتر است هر دو نفر در کنار اینکه با دوستانشان ارتباط دارند، همسرشان را هم به داشتن این روابط تشویق کنند. اگر همسر شما دوست‌های زیادی ندارد، می‌‌توانید به او برای گسترش روابطش کمک کنید. مطمئن باشید اگر همسرتان را در داشتن روابط معقول و منطقی محدود کنید، او هم به خودش اجازه می‌‌دهد همین توقع را درباره شما داشته باشد.

 

او را از برنامه‌هایتان باخبر کنید

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که برای ارتباط با دوستان (در حد متعادل) از قبل همسر خود را مطلع کنید، به‌عنوان مثال اگر نیاز دارید وقتی را به تنهایی با دوستانتان بگذرانید باید از قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید و شرایط را برای همسرتان توضیح دهید. ممکن است شما هفته‌ای یک ناهار را برای گذراندن با دوستانتان در نظر بگیرید. اطلاع ندادن یا ناهماهنگی رفتار درستی نیست. همچنین گاهی اوقات می‌‌توانید از دوستانتان خواهش کنید بعضی وقت‌ها با شما و همسرتان در کنار هم ارتباط داشته باشند. این کار باعث می‌‌شود دوستان و همسرتان با شناخت و درک یکدیگر، تلاش شما را برای تعادل برقرار‌کردن در روابط درک کنند.

 

شاید خودتان مقصر باشید

فردی که در زندگی مشترک در انجام وظایف زناشویی و همسرداری کوتاهی می‌کند، خواسته یا ناخواسته باعث می‌شود که همسرش بیشتر از گذشته اوقات فراغت خود را با دوستانش سپری کند. در این حالت ممکن است مرد یا زن رشد یافته باشند اما چون همسرشان در ایفای نقش همسری ضعف‌هایی دارد، فرد با بودن بین دوستانش احساس می‌کند آرامش بیشتری دارد. در واقع وقتی یک مرد یا زن نتواند نقش‌آفرینی صحیحی در خانه داشته باشد، کانون خانواده سرد می‌شود و یکی از زوجین ترجیح می‌دهد نیاز عاطفی‌اش را در جمع دوستانش و گاه متاسفانه با نشاط‌های کاذب تامین کند.البته کوتاهی همسر تنها یکی از دلایل رفیق‌بازی است به عبارت دیگر این رفتار نادرست می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد.

..........................................

 

اگر مراقب نباشید دوستی‌های شما به دشمنی تبدیل می‌شود

پنهان‌کاری ممنوع!

100583.pngهمان‌طور که در رابطه زناشویی پیشرفت می‌کنید، باید یاد بگیرید زمان و انرژی لازم را بین رابطه با دوستان و رابطه با همسرتان تنظیم کنید، بنابراین طبیعی است که وقت کمتری برای گذراندن با دوستان‌تان داشته باشید. این یک اصل است و وقتی آن را بپذیرید، راحت‌تر می‌توانید مسائل بعدی را مدیریت کنید.

کافی است یک‌بار، فقط یک‌بار همسرتان متوجه شود شما با فرد خاصی بدون اطلاع او ارتباط دارید. این موضوع به طور ناخودآگاه او را نگران و حساس می‌کند و البته حق با اوست. شما نباید روابطی را که با دوستانتان دارید از همسرتان پنهان کنید یا درباره آن‌ها به او دروغ بگویید. همسر شما باید بداند شما با چه کسانی ارتباط دارید. همین‌طور که حق شماست که از روابط همسرتان مطلع باشید. با همسرتان حرف بزنید. برای او تعریف کنید که روابط دوستانه چقدر در روحیه شما موثر است و چقدر به آن‌ها نیاز دارید. البته این را هم بگویید که اولویت شما فقط اوست و هیچ‌کسی نمی‌تواند جای او را برایتان بگیرد. حرف زدن بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید در زند‌گی‌تان موثر است.

خیلی از دوستان شما، مخصوصا دوستان مجرد ممکن است درگیر مسائلی باشند که برای همسر شما خوشایند نباشد. این مسائل مخصوص دوران آن‌هاست و درمیان گذاشتن آن‌ها با همسرتان احتمالا برای آن‌ها خوشایند نخواهد بود، علاوه‌بر اینکه ممکن است باعث حساسیت همسر شما شود. 

مشکلات شخصی از رابطه با همسرتان را هم بهتر است زیاد به دوستانتان نگویید. آن‌ها حرف همسرتان را نشنیده‌اند و ممکن است یک‌طرفه به قاضی بروند. در عین حال مطرح کردن لحظات احساسی زن و شوهر با دوستان مجرد هم کار درستی نیست. احتمال زیاد دارد که دوست مجرد شما نتواند با شنیدن این حرف‌ها در حس شما شریک شود.

دوستی‌ها تجربه‌های منحصر‌به‌فردی به ما هدیه می‌کنند که برای تقویت اعتماد به نفس ما مفید هستند. اما حیف است که به خاطر آن، به رابطه با همسرتان خدشه وارد شود. بدیهی است که در این برهه از زمان نزدیک‌ترین فرد به شما باید همسرتان باشد، نه دوست‌تان.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی