کد خبر : 72690
/ 20:48
اسفندماه آغاز نگرانی برای خانه تکانی و نظافت خانه است؛

بشـور و بسـاب

قصه هرسال خانم‌های خانه‌دار همین است. تقویم که به بهمن‌ماه می‌رسد نگرانی‌ها و غرولندهایشان شروع می‌شود. هر روز برای نظافت بخشی از خانه فکری می‌کنند و اغلب هم بخش اصلی کارها می‌افتد به روزها آخر و شب عید.

بشـور و بسـاب

شهرآرا آنلاین

نویسنده: ریحانه حشمتی

هر چند خانه‌تکانی یکی از سنت‌های نوروز است، اما گاهی همین طولانی‌شدن و خستگی و گاهی آسیب‌دیدگی به‌ویژه برای خانم‌های شاغل باعث می‌شود که خاطره خوبی از خانه تکانی نداشته باشند. زیرا با محدودیت زمانی و خستگی که بابت کار روزانه بیرون دارند، نمی‌توانند کارهایشان را به موقع تمام کنند. از قدیم گفتند هر کاری راه‌حلی دارد، برای اینکه بانوان شاغل هم بتواند با زمان کمی که دارند و بدون آسیب رساندن به خودشان کارهای خانه‌تکانی را به بهترین نحوه ممکن انجام بدهند.

درست است که شستن و تمیزکردن، یکی از هدف‌هایی است که برای خانه‌تکانی در نظر گرفته می‌شود‌ اما بخشی از خانه تکانی سروسامان دادن به وسایل خراب و شکسته است که از دور و بر خانه جمع یا تعمیر شوند. دورریختن اشیا و اسباب بی‌استفاده در خانه است.

اولین گام در تمیز کردن و نظم بخشیدن به خانه خلاص شدن از شر چیزهای کوچک یا نظم بخشیدن به آن‌هاست. این چیزهای کوچک می‌تواند کاغذهایی که روی هم قرار گرفته‌اند، لباس‌هایی که روی زمین پخش شده‌اند یا کتاب‌هایی باشند که در کنار تخت خواب شما قرار گرفته‌اند. پس سعی کنید در اولین گام به این بی‌نظمی‌ها نظم دهید و تکلیف آن‌ها را روشن کنید. شستن قسمت‌های خاک‌خورده و کثیف را بعدا نظافت کنید. اصول دیگری هم در خانه‌تکانی وجود دارد که در اینجا شرح می‌دهیم.

..........................................

 

استارت کار

برای شروع خانه تکانی دست به کار شوید.

اول از همه یک لیست تهیه کنید: برای اینکه بتوانید دغدغه‌هایتان را سر‌و‌سامان بدهید، احتیاج دارید که به آن‌ها نظم بدهید. همین امروز روی یک کاغذ همه کارهایی را که فکر می‌کنید لازم است انجام دهید، بنویسید. زمانی که احساس کردید همه کارهای مهم مدنظرتان را یادداشت کرده‌اید چنددقیقه زمان بگذارید و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید.

مثلا گردگیری را باید قبل از شستن پرده و فرش قرار دهید. در غیراین صورت دوباره گرد و خاک روی اشیای تمیز می‌نشیند و کارهای کوچک شما را در این بازه زمانی زیاد می‌کند.

برای زمان خانه‌تکانی محاسبه کنید: در لیستی که از کارها تهیه می‌کنید زمانی برای هر کار در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر از امروز شروع می‌کنید به تمیز کردن اتاق نشیمن، پایانی هم برای آن در نظر بگیرید و خودتان را ملزم کنید که به طور مثال ظرف دو روز آینده نظافت و رفت‌و‌روب و شستشوی مربوط به این اتاق به طورکامل به پایان رسیده باشد.

چنانچه به زمان‌بندی خود مقید باشید و به آن عمل کنید، با انجام هر مرحله احساس بسیار خوبی نصیبتان می‌شود.

 

در خانه شوینده طبیعی بسازید

شوینده‌های مختلفی که در بازار موجود است هم باعث می‌شود پوست دست‌تان از بین برود و هم بوی بسیار نامطبوعی دارد که در طولانی‌مدت برای ریه‌های شما مضر است. می‌توانید با چند ماده ساده، خودتان یک شوینده بسازید.

جوش شیرین و نمک، مواد ساینده ملایمی هستند که به راحتی می‌توان آن‌ها را جایگزین پودرهای ساینده آماده کرد. مخلوط را داخل یک شیشه کوچک که در آن محکم بسته می‌شود، نگهداری کنید. در صورت از بین رفتن بو، یک قطره دیگر اسانس به آن اضافه کنید.

لیمو یک ساینده مفید: بوراکس و لیمو هر دو به عنوان تمیزکننده و سفیدکننده شناخته شده‌اند ولی هر کدام مجزا عمل می‌کنند. بوراکس به دلیل خاصیت قلیایی، ماده خوبی برای از بین بردن لک و چربی است و لیمو به خاطر خاصیت اسیدی در حذف لکه‌های آب و صابون بسیار موثر است.

برای استفاده از هر دو ماده، نصف لیمو را داخل بوراکس ریخته و به عنوان یک ساینده حمام، آشپزخانه، کابینت و وسایل و تمیزکننده هر سطحی که احتمالا دارای جرم‌های اسیدی و قلیایی است، استفاده کنید. برای از‌بین‌بردن زنگ زدگی و لکه‌های غذا از روی کابینت، لیمو را برش زده، مستقیم روی نقطه مورد نظر بمالید و بعد از ریختن آب لیموی تازه روی آن ۳۰ دقیقه صبر کنید.

شیشه پاک‌کن درست کنید: با مخلوط کردن دو پیمانه آب، دو پیمانه الکل و یک دوم پیمانه آمونیاک شیشه‌شور بسازید. محلول را داخل اسپری بریزید. با استفاده از یک دستمال تمیز که پرز ندهد، شیشه را تمیز کنید. آمونیاک نقش مهمی در تمیزی شیشه داشته و الکل با تسریع در خشک شدن، به از بین رفتن خط‌ها و لکه کمک می‌کند.

سرکه سفید ازبین‌برنده لکه‌ها: سرکه برای از بین‌بردن لکه چای و قهوه و زنگ فوق‌العاده است. سرکه سفید را داخل آب رقیق کنید و از آن برای کثیفی، سفیدک صابون، لکه‌های مواد معدنی آب و قطره‌های سفت شده موم شمع استفاده کنید. 

برای از بین رفتن بوی سرکه، از یک قطره اسانس استفاده کنید. برای از بین بردن لکه‌های بزرگ و مانده از قبل روی لباس، آن را داخل سرکه فرو ببرید، بگذارید سرکه یک ساعت روی آن باقی بماند، سپس آن را مالش دهید.

مایع ظرفشویی طبیعی به کار بگیرید: به عنوان یک پاک کننده، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با یک چهارم پیمانه آب هم بزنید سپس یک قاشق چایخوری سرکه به آن اضافه کنید. دقت کنید هم‌زمان این کار را انجام ندهید چون اسید سرکه، حالت قلیایی مایع ظرفشویی را از بین می‌برد.

 

نکته‌هایی که باید در خانه‌تکانی همراهتان باشد

به فرش‌ها توجه کنید: یک نگاه کارشناسانه به فرش‌های پذیرایی و اتاق‌ها بیندازید. اگر لکه‌های کمی دارند و فکر می‌کنید با مقداری شامپو فرش و انرژی شما تمیز می‌شوند، در لیست کارهایتان بنویسید و بعد از خشک شدن، روی آن‌ها را با روفرشی بپوشانید تا تمیز بمانند.

به این ترتیب در زمانی غیر از این هفته‌های آخر سال فرش‌ها را به قالی‌شویی بسپارید که هزینه‌های شستشویشان کمتر است و کیفیت کارشان بیشتر. اگر فکر می‌کنید فرش‌هایتان خیلی لک دارند و تمیز کردنشان از عهده شما و شامپو فرش بر نمی‌آید باید آن‌ها را به قالی‌شویی بسپارید.

برای تمیز کردن لوسترها انرژی داشته باشید: پاک‌کردن گردوغبار از روی لوسترها و لامپ‌ها هر چند که به نظر نمی‌آیند اما وقت‌گیر هستند. باید وقتی که انرژی کافی دارید روی چهارپایه بروید و مدتی همان بالا دوام بیاورید.

دیوارها قبل از کارهای دیگر شروع کنید: برای این کار نیاز به یک برس دسته بلند دارید. اگر رنگ دیوارها قابل شستشوست، محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی مایع سفیدکننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید.

هر بار قسمت کوچکی از دیوار را تمیز کنید (حداکثر نیم مترمربع). مرز بین دو قسمت تمیز شده را نیز هر بار تمیز کنید تا لکه به جا نماند. بعد از شستن دیوارها و درها نوبت پرده‌ها می‌رسد.

تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی را بگذارید برای روزهای آخر: از جمله کارهایی که باید در آخرین روزها انجام شود، تمیزکردن اساسی سرویس‌های بهداشتی است. کف خانه را هم باید بگذارید در آخرین مرحله.

مرتب کردن انباری وقت‌گیر است: محیط انباری خانه‌ها همواره مملو از انبوهی از لوازم و اثاثیه‌ای است که بدون نظمی خاص روی یکدیگر چیده شده‌اند. به این ترتیب علاوه بر خانه‌تکانی دسترسی به آن‌ها نیز با مشکل زیادی همراه خواهد بود.

استفاده از کشوهای آماده طبقاتی که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند، راهکار مناسبی برای نظم بخشیدن به انباری‌ها و کمدهاست. از جعبه‌های مختلف لوازم خریداری شده برای انبار و تقسیم‌بندی وسایل دیگر هم می‌توانید استفاده کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای سرعت‌بخشیدن در پیدا کردن لوازم مورد نیاز در یک تقسیم‌بندی نصب برچسب روی جعبه‌ها، نمای کشوها یا طبقات است. روی این برچسب شما می‌توانید فهرست لوازم و وسایل موجود در آن مکان را بنویسید.

هم نظافت کنید هم خوش بگذرانید: نظافت لزوما معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید می‌تواند شما را با اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد.

برای خود انگیزه‌هایی پیدا کنید و به خود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، به خود جایزه‌ای خواهید داد. این جایزه می‌تواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک فیلم خوب در سینما باشد.

..........................................

 

قبل از اینکه دستی به سر و روی خانه بکشید، فنگ‌شویی کنید

خلاصی از شر کهنه‌ها

101440.pngوقتی به خانه و وضعیت کشوهای شلوغ، کمدهای پر از لباس و وسایل زیاد نگاه می‌کنید خانه‌تکانی خیلی سخت و عذاب‌آور می‌شود اما اگر پیش از نظافت خود را از شر وسایل کهنه و قدیمی خلاص کنید کار خانه تکانی آسان‌تر می‌شود.

چوب لباسی‌های فلزی: دوره چوب لباسی‌های فلزی به سر رسیده، بهتر است آن‌ها را دور بیندازید و در عوض از چوب لباسی پلاستیکی یا چوبی استفاده کنید.

بسته‌های مقوایی و پلاستیکی را دور بیاندازید. آن‌ها زیبا نیستند و فضایی اضافه اشغال می‌کنند و غذا را تازه و سالم نگه نمی‌دارند. در عوض بطری‌های شیشه‌ای را جایگزین کنید.

کفش‌های قدیمی: از هر چه کفش قدیمی و رنگ‌و‌رو‌رفته در خانه دارید، خلاص شوید. اگر کفش‌ها قابل استفاده هستند به نیازمندان ببخشید.

لباس‌هایی که هیچ‌گاه نمی‌پوشید: نگهداری لباس‌هایی که بیش از یک سال است استفاده نشده، کاری بیهوده است. با فروختن لباس یا اهدا به نیازمندان کمدتان را خلوت کنید. لباس‌های کهنه را دور بیندازید یا آن‌ها را به دستمال گردگیری تبدیل کنید! همه ما کیسه‌هایی پر از جوراب کهنه، سوراخ یا لنگه به لنگه داریم. بعید است نیمه گمشده این جوراب‌ها را پیدا کنید. پس بهتر است همه را با همان کیسه‌اش دور بریزید و خیال خودتان را راحت کنید.

لوازم آرایشی تاریخ گذشته: چند وقت است که لوازم آرایشی روی میزتان جا خوش کرده است؟ ریمل باید هر سه ماه یک بار عوض شود. کرم پودر تا یک سال قابل استفاده است، درحالی‌که رژ لب، سایه چشم و رژ‌گونه تا دو سال تاریخ مصرف دارد. بهتر است از مواد آرایشی کهنه دل بکنید.

ادویه‌جات و گیاهان داروی تاریخ گذشته: معمولا ادویه‌جات تا ۱۲‌ماه تازگی خود را حفظ می‌کنند. هر کدام را یک بار آرام فوت کنید. اگر رایحه‌ای به مشامتان نرسید، آن را دور بریزید! گیاهانی که بیش از شش ماه مانده هم دیگر موثر نیستند.

فریزری‌های بی‌هویت: نگاهی به یخچال و فریزر بیندازید. حتما موادی به چشمتان می‌خورد که مدت‌هاست استفاده نکردید و به کل آن را فراموش کرده‌اید. بهتر است از این به بعد هم فراموش‌شان کنید و بگذارید یخچال نفس بکشد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی