کد خبر : 72714
/ 21:15

خانه‌تکانی به سبک ایرانی

زندگی شستن یک بشقاب است! این قضیه شاید در تمام طول سال صدق کند، ولی وقتی به ماه اسفند می‌رسیم، زندگی معنای دیگری به خود می‌گیرد و آن‌گاه زندگی شستن و سابیدن یک خانه است از بالا تا پایین!

خانه‌تکانی به سبک ایرانی

طنز سرسره شهرآرا آنلاین

خبرنگار: مهدی محمدی

هر کس که ایرانیست بداند موعد خانه تکانیست و زمانی است که هر زن، ساکن هر کوی و برزن است، بسیار امیدوار به تنظیف در و دیوار و مشغول شده به تولید دستمال، از پیراهن و شلوار و پیژامه گلدار و جوراب پاره تا کت اداره و گاهی دستمال مذکور، آستین تی‌شرت است و مرد نق بزند: «خانه تکانی چِرت و پِرت است و اصلا این خانه کلا تمیز است و همسرش وسواس و مریض است و مصرف آب خانه ما، به اندازه مردم شهر ونیز است و خانه‌تکانی، همه‌اش غیرضروری است و آنچه جلوی مهمان ضروریست همان بودن چای داخل قوریست.»

 

زندگی شستن یک بشقاب است! این قضیه شاید در تمام طول سال صدق کند، ولی وقتی به ماه اسفند می‌رسیم، زندگی معنای دیگری به خود می‌گیرد و آن‌گاه زندگی شستن و سابیدن یک خانه است از بالا تا پایین!

ماه اسفند، ماهی است که خیلی از تحقیق و تفحص‌هایی که به نتیجه نرسیده بود، به نتیجه می‌رسد. در روزهای خانه‌تکانی خیلی از چیزهایی که در طول سال دنبالش می‌گشتید، می‌یابید و اگر احیانا این وسط چند تا هواپیمای مفقودالاثر مالزی را هم پیدا کردید، تعجب نکنید.

بیشترین خانه تکانی دنیا، مربوط به ژاپنی‌هاست که بدون دخالت دست خانه تکانی انجام می‌دهند، در این کشور هر سال ۱۵۰۰بار خانه تکانی انجام می‌گیرد. البته فکر نکنید آن‌ها این‌کار را با استفاده از روبات‌ها انجام می‌دهند یا مثلا تمیزی را از اینترنت پرسرعتشان دانلود می‌کنند. خانه‌تکانی ژاپنی‌ها بدین صورت است که در ژاپن سالانه ۱۵۰۰بار زلزله می‌آید و ژاپنی‌ها چه بخواهند، چه نخواهند خانه‌ها ۱۵۰۰بار تکانده می‌شوند.

از قرن هفدهم میلادی جاذبه زمین به طور مشترک توسط سیب و نیوتون کشف شده است. از قانون جاذبه درمورد خانه‌تکانی هم می‌شود استفاده کرد، بدین صورت که برای تمیز کردن اتاق نشیمن یا هر اتاقی، از سطوح بالاتر شروع کرده و به پایین بیایید، چون اگر بخواهیم سقف را در آخرین مرحله تمیز کنیم، ریزگردهای روی آن به صورت ذرات معلق دوباره کف و دیوارهای تمیز شده را کثیف می‌کند.

هر چند روغن پالم موجود در لبنیات مصرفی باعث روغن‌کاری استخوان‌های بدن می‌شود ولی باید دانست که باز هم در زمان خانه‌تکانی باید مواظب کمر و مهره‌های مستقر در این ناحیه از بدن باشیم.

زیر یخچال، محلی است که میکروب‌ها از آنجا درخواست پناهندگی می‌کنند و به خاطر امکانات رفاهی ویژه میکروب‌ها، آن‌ها دست زن و بچه‌هایشان را می‌گیرند و می‌برند آنجا. سوسک‌ها هم از آنجا به عنوان اتاق مخصوص زایمان استفاده می‌کنند. حواستان به این جور جاها باشد.

اگر در کمد خود لباس‌هایی دارید که به خاطر جوگیرشدن آن‌ها را خریده‌اید ولی سلیقه شما آن را نمی‌پسندد و استفاده نکرده‌اید، به جای اینکه سرتان را به دیوار بکوبید، این لباس‌ها را به دیوار مهربانی بزنید.

بحرانی‌ترین مناطق برای خانه‌تکانی اتاق خواب بچه‌هاست. جایی که هر وقت وارد آنجا شوید، آن‌قدر به هم ریخته است که انگار یک حمله بی‌رحمانه تروریستی رخ داده است و حتی ابوبکر البغدادی هم جرئت به عهده گرفتن مسئولیت آن را ندارد. برای همین این منطقه از خانه را در آخرین مرحله خانه‌تکانی قرار دهید.

بعضی اعضای خانواده همین قدر که می‌فهمند خانه تکانی دارد شروع می‌شود و آن‌ها نیز باید یک نقشی داشته باشند، بلافاصله و بدون فوت وقت محل را ترک می‌کنند و حتی ممکن است خود را از پنجره به بیرون پرت کنند. آن‌ها یادشان رفته است که در این لحظات که سخت‌ترین لحظات زندگی هر انسانی است، تمام اعضای خانواده باید کنار یکدیگر باشند.

در پایان یک شعر از سعیدطلایی را با هم بخوانیم: «ما خانه نداریم کجا را بتکانیم؟ وقتی که زمین نیست هوا را بتکانیم؟»

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی