کد خبر : 72718
/ 22:18
برای کسانی که قصد خرید فرش دارند یک راهنمای کامل خرید تهیه کرده‌ایم؛

فرش مشتی

مطمئنا به این موضوع دقت کرده‌اید که خانه هیچ ایرانی تا‌کنون هیچ‌گاه خالی از فرش نبوده است، نام ایرانیان با فرش گره خورده و همه ما خانه‌های بدون فرش را بی‌روح و سرد می‌دانیم. این خود دلیلی است بر این واقعیت که نیاز به خرید این محصول در کشور ما در همه زمان‌ها وجود دارد و هیچ‌گاه از بین نخواهد رفت.

فرش مشتی

شهرآرا آنلاین

نویسنده: معین اصغری

صنعت فرش در ایران تا‌کنون رونق بی‌نظیری داشته است. ما تقریبا چیزی حدود یک‌سوم بازار‌های جهانی فرش را در اختیار داریم و به کشور‌های زیادی از جمله امارات، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا، برزیل، سوئد، قطر، لبنان و استرالیا فرش صادر می‌کنیم. در مورد واردات فرش دستباف هم آماری که اعلام می‌شود صفر است اما نمونه‌های محدودی از فرش‌های بلژیکی در بازار وجود دارد که با وجود ماشینی‌بودن شباهت بسیار زیادی به فرش‌های دستباف ایرانی دارند.

تا قبل از دهه ۵۰، تمام فرش‌های تولیدشده در ایران دستباف بودند اما اوایل دهه‌۵۰ اولین فرش‌های ماشینی نیز تولید شدند و بهترین فرش‌های ایرانی متعلق به قم، تبریز و کرمان هستند اما نمی‌توان هنر بی‌همتای هنرمندان فرشباف شهرهایی چون بیرجند، کاشان، اراک و فرش‌های ترکمن را نادیده گرفت. 

صنعت فرش ایران همواره در معرض خطر الگوبرداری و تقلید کشورهایی چون هند، پاکستان و افغانستان، چین و ترکیه قرار داشته است و حتی نمونه‌های کپی شده بسیاری توسط این کشور ها در اروپا و آمریکا به فروش می‌رسد. با ما همراه باشید و یک عالم نکته درباره این هزاررنگ پر‌نقش و نگار بخوانید.

..........................................

 

خرید فرش را حتی‌المقدور در مواقعی که بازار ساکت‌تر است، عملی کنید و با بازدید از چند تجارتخانه معتبر و ملاحظه امکانات و تسهیلاتی که برای شما فراهم می‌کنند، فرش مورد نظر خود را از میان مجموعه فرش‌های آنان انتخاب کنید. نظرات مشورتی فروشندگان خبره فرش را قبول کنید ولی هیچ‌گاه به طور مطلق تسلیم سلیقه و نظر آن‌ها نشوید. فرشی را انتخاب کنید که مناسب با احتیاج شما و مطابق با بودجه شما و باب سلیقه‌تان باشد. 

 

طرح و اندازه

برای خرید فرش به اندازه‌های آن نیز باید توجه کرد. از چند سانتی‌متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت‌های بالا و پایین که اصولاً از مشخصات فرش دستباف است، می‌توان چشم‌پوشی کرد ولی بیشتر از این حدود بالاخص در قالیچه‌های کوچک عیب فرش به شمار می‌رود. با تا کردن فرش از قسمت میان و روی هم قرار دادن این دو قسمت می‌توان تقارن طرح را در مقایسه با محورهایی که از مرکز فرش می‌گذرند، تشخیص داد. این عمل را می‌توان به وسیله متر یا خط‌کش مدرج نیز انجام داد و فاصله نقاط مختلف فرش را نسبت به یکدیگر سنجید. تقارن رنگ نیز در اشکال بافته شده در فرش را مورد توجه قرار دهید و همچنین دقت کنید که اَشکال طرح در متن فرش ناتمام گذارده نشده باشد و هر خط و شاخه‌ای شکل و امتداد طبیعی خود را داشته و ناگهان در میان طرح قطع و ناپدید نشده باشد.

 

تماشای فرش در نور طبیعی 

فرش را باید از زوایای مختلف و در نور طبیعی مورد مطالعه قرار داد. رنگ فرش در جهت خواب آن تیره‌تر از رنگ آن در جهت عکس خواب فرش به نظر می‌رسد در نتیجه خطوط طرح درجهت عکس خواب به نحو مشخص‌تری دیده می‌شود. همچنین باید رنگ فرش در تمام سطح آن یکنواخت باشد و مخصوصاً در فرش‌های کف ساده دو رنگی و اختلالات رنگ دیده نشود. لذا رنگ فرش به اندازه کافی غنی و کامل باشد و قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش اختلاف نداشته باشد چون این اختلاف نمودار آن است که فرش با رنگ‌های جوهری رنگ شده است. با مالیدن تکه پارچه مرطوب روی قسمت‌های رنگ‌دار مشکوک می‌توانید از ثبوت رنگ‌های فرش اطمینان حاصل کنید.

 

پشت فرش را فراموش نکنید

شاید مهم‌ترین عاملی که در انتخاب فرش باید مورد توجه قرار گیرد، بافت آن است. برای بررسی چگونگی بافت فرش بهتر است آن را از قسمت پشت مورد مطالعه قرار دهید، چون در پشت فرش کیفیت بافت مشخص‌تر است. با مطالعه پشت فرش به بسیاری از نکات آگاهی خواهید یافت که با بررسی روی فرش امکان آن میسر نیست. مواردی از قبیل تعداد گره‌ها، نحوه تراکم و کوبیدگی پودها و همچنین یکنواختی طرح.

فرش را از نظر کیفیت پرزهای آن نیز باید مورد بررسی قرار داد. پرز فرش باید با دوام، درخشان و انعطاف‌پذیر باشد. فرش‌های با پرز نرم در مقایسه با فرش‌های با پرز ضخیم دوام کمتری دارند و همچنین تمایل بیشتری به جذب گرد‌و‌خاک داشته و مانند فرش‌های با پرز خشن نیز تمیز نمی‌شوند.

 

پوسیدگی و رفوشدگی

با ملاحظه پشت فرش قسمت‌هایی را که بافت ناجور داشته یا احتمالاً پوسیده یا رفو شده باشند، بهتر می‌توان تشخیص داد. قسمت‌های رفو شده معمولاً زبرتر و محکم‌تر از دیگر نقاط فرش است و با کمی دقت علائم سوزن خوردگی را در آن می‌توان مشاهده کرده و به علاوه با تا‌کردن فرش در سمت‌های مشکوک به پوسیدگی صدای خفیف و مخصوص شکستگی احساس خواهد شد. در موقع بررسی پرزهای فرش توجه داشته باشید ارتفاع پرز معیار ظرافت فرش نیست. برای کنترل کیفیت پرزهای فرش و چگونگی پرداخت آن‌ها باید پرزها را با دست مالش داد، در قسمت‌های مختلف ارتفاع پرزها باید به یک اندازه بوده و اثری از تموج در آن‌ها نباید باشد. یکی از دلایل نامنظم بودن پرزها علاوه بر پرداخت ناجور و نامنظم شستشوی خشن الیاف فرش است.

 

ماشینی بخریم یا دستباف؟

اگر توجه کرده باشید بیشتر پدرها و مادرهای ما در خانه‌هایشان فرش دستباف دارند و آن را بسیار با‌ارزش‌تر از فرش ماشینی قلمداد می‌کنند. گرچه هم اکنون فرش‌های ماشینی بسیار زیبایی وارد بازار شده است و به دلیل ارزانی آن نسبت به فرش دستباف بسیار مورد استقبال قرار گرفته اما باید به این نکته اشاره کنیم که فرش دستباف مزایای بسیاری در مقایسه با فرش ماشینی دارد و بهای بیشتر پرداخت کردن برای آن از نظر بسیاری افراد به‌صرفه‌تر است. در اینجا برخی مشخصات این دو نوع فرش را با هم مقایسه می‌کنیم: 

فرش‌های دستباف از دور و نزدیک جلوه بسیار خوبی دارند اما فرش‌های ماشینی تنها از دور جلوه دارند و از نزدیک چندان مرغوب به نظر نمی‌رسند. 

گذشت زمان رنگ‌های فرش دستباف را جلا می‌دهد اما از جلوه فرش ماشینی می‌کاهد. 

فرش دستباف در زمستان گرم و در تابستان سرد است اما فرش ماشینی به دلیل آنکه از مواد پلاستیکی تهیه شده است، این خاصیت را ندارد. 

فرش دستباف اگر تمیز نگه داشته شود، هیچ‌گونه مشکلی برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کند اما فرش ماشینی دارای پرزهای پلاستیکی است که در پی عبور و مرور حالت کهربایی به خود گرفته و در هوا معلق می‌شود و در مواردی باعث بروز حساسیت‌های تنفسی می‌شود. 

فرش ماشینی به مرور زمان ارزش خود را از دست می‌دهد ولی فرش دستباف به مرور زمان ارزش پیدا می‌کند. برای راهنمایی بیشتر این مطلب روی فرش ایرانی سرمایه‌گذاری کنید! را هم می‌توانید بخوانید

 

هماهنگی با دکوراسیون منزل

رعایت برخی اصول در رابطه با انتخاب فرش و دکوراسیون، علاوه بر آنکه نشانگر ذوق و سلیقه خریدار است در دوام و پاکیزگی و نمود هرچه بیشتر فرش نیز تاثیر انکارناپذیری دارد. در این ارتباط باید عوامل رنگ، بافت و طرح فرش را مورد توجه قرار داد. به عنوان مثال فرش‌های کم‌دوام، ظریف، ابریشمی، قدیمی و عتیقه یا زمینه روشن را نباید در اطاق نشیمن، ناهارخوری و اتاق‌های کودکان قرار داد. محل‌های مناسب برای این‌گونه فرش‌ها معمولاً اتاق‌های پذیرایی، خواب، کتابخانه و به طور کلی مکان‌های کم‌رفت‌و‌آمد است. فرش اتاق ناهارخوری باید به اندازه‌ای باشد که پایه‌های صندلی‌های مستقر در اطراف میز ناهارخوری کاملاً روی آن قرار گیرد. به عبارتی دیگر ابعاد فرش باید از هر طرف حداقل ۶۰ تا ۷۰‌سانتی‌متر بزرگ‌تر از اندازه‌های میز ناهارخوری باشد. در سالن‌های پذیرایی فرش مقابل مبل‌ها و کاناپه را به اندازه‌ای انتخاب می‌کنند که ضمن پوشش مساحت مور نظر مقداری از سطح آن نیز زیر پایه‌های مبل‌ها و کاناپه قرار گیرد. توصیه‌ای دیگر در این مورد داریم و آن این است که هیچ‌گاه مساحت مقابل کاناپه و مبل‌ها را با یک جفت قالیچه مفروش نکنید که از نظر زیبایی تاثیر نامطلوب و ناخوشایندی دارد. 

به جای مفروش کردن اتاق خواب با یک تخته فرش بزرگ که اجباراً قسمت‌هایی از آن زیر تخت خواب می‌رود توصیه می‌شود از چند تخته قالیچه کوچک و پاتختی ترجیحاً رنگ‌های روشن استفاده شود. عامل طرح در انتخاب فرش برای مکان‌های مورد نظر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به عنوان چند اصل کلی می‌توان گفت در منازل و محل‌هایی که با مبلمان استیل و تزئین شده باشند. طرح‌های گل‌دار و همچنین فرش‌هایی با طرح‌های هندسی و در آپارتمان‌ها و ساختمان‌هایی که مبلمان آن‌ها از نوع مدرن است، فرش‌هایی با طرح‌های هندسی و شاخه شکسته جلوه و زیبایی بیشتری دارند. فرش‌های ترنج‌دار در سالن‌های پذیرایی و محل‌هایی که نقش ترنج آن در معرض دید کامل باشد و قالی‌های با نقش سرتاسری یا خنثی در سالن‌های ناهارخوری و پذیرایی و نشیمن و کتابخانه منظره بهتری دارند.

..........................................

 

نکاتی درباره موکت که هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد

کف‌پوش دوست‌داشتنی

101486.pngدر میان کف‌پوش‌هایی که این روزها در خانه‌ها، دفاتر کار، هتل‌ها و... استفاده می‌شوند، شاید موکت‌ها از محبوب‌ترین و شیک‌ترین‌ها نباشند اما یکی از کف‌پوش‌های پرکاربرد به شمار می‌آیند که این روزها در بازار شاهد رشد تنوع از لحاظ مدل و طرح و البته برند و قیمت هستیم.

کف‌پوشی که بهترین گزینه برای فصول سرد سال و فضاهای خاص مانند اتاق کودک و... به شمار می‌آید. کف‌پوشی که امروزه شاهد تنوع زیادی از لحاظ نوع، طرح و رنگ از آن در بازار هستیم. در نتیجه پیدا کردن موکتی که سازگار با سلیقه و نوع زندگی کاربر باشد، کار سختی نیست. با این حال، باز هم نکاتی وجود دارند که آگاه بودن از آن‌ها هنگام خرید باعث می‌شود خریدی هوشمندانه و باکیفیت‌تر داشته باشیم. نکاتی که در این بخش ما به شما گوشزد می‌کنیم.

موکت‌ها با هر نوع سبک مبلمان و دکوری کاملا هماهنگ هستند. موکت ثابت سراسری، رنگ و بافت و نقش را به اتاق‌‌های شما می‌آورد. به علاوه، بافت موکت عایق حرارت و صوت است به همین دلیل در مکان‌های پر‌سر‌و‌صدا و سرد استفاده از موکت بسیار مناسب است. هم موکت و هم فرش، به خاطر بافت ملموس و لطیفی که دارند، باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق می‌شوند. از‌آنجایی‌که موکت‌ها در بافت، رنگ و طرح‌های متنوع در دسترس هستند، هماهنگ کردن آن‌ها با انواع دکوراسیون نیز به راحتی صورت می‌گیرد.

به طور معمول اتاق‌های کم‌اثاثیه را موکت می‌کنند تا مبله‌تر به نظر برسد. همچنین موکت برای پوشش اتاق‌هایی که کف چندان زیبایی ندارند، بسیار مناسب است. انتخاب موکت طرح‌دار برای فضاهای بزرگ، کار بسیار هوشمندانه‌ای است؛ چراکه با این کار، فضا، کوچک‌تر و دوستانه‌تر به نظر می‌رسد. برای اتاق‌های کوچک از موکت‌های ساده و بدون طرح و با رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد. نکته دیگر اینکه هر‌چه پرز موکت‌ها کمتر باشد، فضای اتاق بزرگ‌تر جلوه می‌کند. موکت‌هایی که رنگ تیره دارند، فضاهای بزرگ را به جایی دنج و کوچک تبدیل می‌کنند.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی