کد خبر : 72751
/ 21:24
این ماه با کارهای بی‌پایانش، می‌تواند شما را بارها به مراکز درمانی بکشاند؛

نسخه اسفند

سنت پسندیده‌ای که از گذشته‌های دور به نسل امروز رسیده با تغییر شیوه زندگی و محل سکونت، متحول شده اما اساس آنکه پیرایش و آراستگی منزل در سال جدید است، دست نخورده باقی مانده است.

نسخه اسفند

شهرآرا آنلاین

نویسنده: ریحانه حشمتی

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند باید به هنگام تحویل سال محل سکونت آن‌ها از هرگونه کثیفی و پلیدی خالی باشد تا سال پربرکت و خوبی برای آن‌ها رقم بخورد. این سنت پسندیده که از گذشته‌های دور به نسل امروز رسیده با تغییر شیوه زندگی و محل سکونت، متحول شده اما اساس آنکه پیرایش و آراستگی منزل در سال جدید است، دست نخورده باقی مانده است. خانه‌تکانی نوروز شاید سخت‌ترین مقدمه شروع سال باشد. از همین روزها به بعد خبرهایی می‌شنوید از آسیب‌های خانم‌های خانه یا مرگ مادری که در حال شستشو و نظافت بوده‌ است. به یاد داشته باشید که قرار نیست سال نو را با بدنی بیمار و خسته شروع کنید یا به قیمت نظافت خانه، سلامتی‌تان را قربانی کنید. آن چه ممکن است در هیاهوی خانه‌تکانی و آماده شدن برای رسیدن سال نو فراموش شود، سلامت است.

بسیاری از خانم‌ها در این ایام با کمک اعضای خانواده یا به تنهایی مشغول نظافت و خانه‌تکانی هستند و تلاش می‌کنند به موقع نظافت را به پایان برسانند. در طول اسفندماه مراجعه زنان به مراکز درمانی درمقایسه با دیگر ماه‌ها ۱۵درصد افزایش می‌یابد که علت مهم آن بی‌احتیاطی در هنگام انجام کار یا خستگی مفرط ناشی از خانه‌تکانی است. سقوط از بلندی، وارد شدن ضربه به گردن، دست و کمر از عوارض شایع خانه‌تکانی در این فصل است.به علاوه برخی زنان به علت فشار جسمانی ناشی از خانه تکانی به درد قلب، پرفشاری خون و تنگی نفس مبتلا و گاه در بیمارستان بستری می‌شوند. بهتر است زنان برای پیشگیری از خستگی مفرط ناشی از کار، در مدت کوتاهی اقدام به خانه‌تکانی نکنند و به هنگام کار توان جسمی خود را مدنظر قرار دهند.

..........................................

 

مسمومیت شوینده‌ها

هر سال، خانه‌تکانی نوروز باعث می‌شود تعداد زیادی از کودکان و مادرانشان با مواد شوینده مسموم شوند. آن‌قدر که بیمارستان‌ها بیشترین آمار بستری به خاطر مسمومیت را در همین دوران گزارش می‌کنند. مسمومیت با گاز مواد شوینده گاهی به همان اندازه خطرناک است که خوردن این مواد شوینده مهلک خواهد بود. بیشتر شوینده‌ها و سفید‌کننده‌ها گاز کلر آزاد می‌کنند و به همین دلیل اگر با بی‌‌احتیاطی استفاده شوند، منجر به مسمومیت‌های شدید خواهند شد. ‏ سرفه،‏ اشک ریزش، احساس سوزش در قفسه سینه، برونشیت و گرفتگی صدا و تنگی نفس، تهوع، تعریق و سردرد، التهاب ریه بارزترین نشانه‌های مسمومیت با مواد شوینده هستند.

 

نفس تنگی‌های خانه‌تکانی

استفاده‏ از مواد شیمیایی شوینده در فضای سربسته در خانه‌تکانی نوروز خطرناک‌ترین کاری است که برخی خانم‌های خانه‌دار در زمان خانه‌تکانی انجام می‌دهند. بخارهای حاصل از شوینده‌ها حاوی کلر است که با استنشاق آن مخاط تنفسی می‌سوزد و ریه یک فرد سالم در حد ریه یک بیمار مبتلا به آسم آسیب می‌بیند که حتی در بعضی از موارد این آسیب‌ها ماندگار هستند. طبق مطالعات مختلف هنگام خانه‌تکانی نوروز هوای داخل خانه از دو تا صد برابر آلوده‌تر از هوای بیرون از خانه می‌شود. در فضاهای کوچک و بسته یا از تهویه استفاده کنید یا در و پنجره‌ها را باز بگذارید. برخی تصور می‌کنند ماسک زدن می‌تواند مانع از آسیب تنفسی شود در صورتی که این عقیده کاملا اشتباه است.‏

 

هر سال خطر برق‌گرفتگی و مرگ

شستشو و نظافت اجزای خانه، مولفه اصلی خانه‌تکانی است، اما وقتی پای این نظافت به لوازم برقی مانند لوستر، چراغ، روشنایی، کلید و پریز می‌رسد، خانه‌تکانی با خطر دیگری نیز همراه خواهد شد؛ خطر برق‌گرفتگی. یکی از علل شایع برق‌گرفتگی در روزهای پایانی سال، رعایت‌نکردن اصول ایمنی هنگام نظافت لوازم برقی است. برق گرفتگی از جمله نتایج خانه‌تکانی نادرست است که سالانه باعث مراجعه بسیاری از افراد به اورژانس می‌شود. یادتان باشد که پیش از شروع به نظافت، ابتدا برق آن وسیله برقی را قطع کنید. حواستان به این نکته باشد که لوازم برقی به هیچ وجه نباید با آب تماس داشته باشند. از ریختن آب روی کلید، پریز و سیم برق جدا خودداری کنید.

 

دردسر آلرژی‌های پوستی

از دیگر عوارض ناشی از خانه تکانی نوروز، بروز آلرژی‌های پوستی است؛ بسیاری از مواد شوینده، چربی‌های پوست را از بین می‌برد و باعث افزایش نفوذپذیری پوست می‌شوند و احتمال ابتلا به حساسیت پوستی و اگزما را افزایش می‌دهند. بهترین راه جلوگیری از خشکی پوست و عود این ضایعات، استفاده از کرم‌‌های حاوی اوره، گلیسیرین و وازلین پس از هر نوبت شستشوی دست‌ها و استفاده از دستکش مناسب است. بهتر است در زیر دستکش‌های پلاستیکی از یک دستکش نخی استفاده کنید.

 

دردهای عضلانی بسیار شایع

بیشترین مشکلات عضلانی در خانه‌تکانی مربوط به گرفتگی عضلات ناحیه کمر و گردن و مچ دست می‌شود و بیشتر در کسانی اتفاق می‌افتد که سابقه قبلی ضعف عضلات ستون فقرات را داشته‌اند. برای شروع فعالیت‌های سنگین باید توجه داشته باشید که اگر از قبل مشکلی در ستون فقرات تان وجود دارد، از عضو آسیب دیده به هیچ عنوان استفاده نکنید. علاوه بر این، قبل از انجام فعالیت‌های سنگین بهتر است عضلات بدن، به ویژه عضلات پشت ران، ناحیه ستون فقرات، ناحیه شکم، شانه و دست‌ها را در حالت کششی قرار دهید و به این ترتیب عضلات را برای جابه‌جایی و فشار بیشتر آماده کنید.‏

لازم است از بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین به تنهایی و بدون کمک دیگران اجتناب شود و برای نظافت قسمت‌های خارج از دسترس، از چهارپایه یا نرده‌بان استفاده شود تا از کشیده شدن زیاد دست‌ها و جابه‌جا شدن احتمالی عضلات و تاندون‌ها پیشگیری شود. افراد باید برای بلند کردن و جابه‌جا کردن اجسام سنگین، کار را با کمک چند نفر انجام دهند و در ضمن به جای خم کردن کمر، ابتدا نشسته و بعد جسم را بلند کنند. تا سر حد نابودی کار نکنید‏. همیشه بخشی از انرژی‌تان را نگه دارید و همه کارها را در یک روز انجام ندهید.

 

مشکلات چشمی هم پیدا می‌شود

در هنگام نظافت خانه، ممکن است مقداری ماده شوینده وارد چشم شود یا گازهای متصاعد شده از این مواد باعث ایجاد سوزش، قرمزی، التهاب و تاری دید کوتاه مدت شوند، بنابراین لازم است افراد در صورت امکان از عینک‌های ایمنی استفاده کنند. همچنین در کنار رعایت اصول ایمنی و محافظت از چشم‌ها، در‌صورتی‌که ماده‌ای وارد چشم‌ها شود یا در اثر گازهای منتشره در هوا مشکلی مانند سوزش و قرمزی در چشم‌ها ایجاد شود، باید بلافاصله صورت و چشم‌ها را با آب معمولی شسته و آلودگی‌ها را از روی سطح صورت، پلک‌ها و چشم‌ها دور کنند و در جریان هوای آزاد قرار بگیرند و حتما به پزشک مراجعه کنند.

 

مراقبت از کودکان نوپا

یکی از نگرانی‌های مداوم در جریان خانه‌تکانی هر سال افزایش آسیب به کودکان و نوزادان است. کودکان، به ویژه آن‌ها که تازه راه می‌افتند، بیشتر در معرض خطر مسمومیت قرار دارند. پس باید آن‌ها را همیشه تحت نظر داشته باشید، زیرا از یک لحظه غفلت شما استفاده می‌کنند. مادران معمولا مواد شوینده را جایی قرار می‌دهند که در دستر‌سشان باشد، اما توصیه ما این است که هنگام کار، موادشوینده را در جایی بگذارید که کودک نتواند آن‌ها را بردارد. پس از جابه‌جایی مراقب باشید وسایل سنگین مانند میزها و نردبان را جایی بگذارید که از دسترس کودکان دور باشد زیرا آن‌ها علاقه دارند از این اشیا بالا بروند و با آن‌ها بازی کنند.

 

خانه‌داری خانم‌های باردار

شستشوی کف منزل و جار‌وکردن و فعالیت‌هایی شبیه آن می‌تواند باعث تحریک رگ سیاتیک شود. این مشکل در طول بارداری بسیار شایع است و دلیل آن افزایش وزن و فشار رحم روی عصب است. به خانم‌های باردار توصیه می‌شود‌ از بالا رفتن از نردبان و چهارپایه خودداری کنند.

احتمال دارد مواد شوینده‌ای که دارای بوی تند هستند، روی جنین تاثیر بگذارد. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد نوزادانی که مادران آن‌ها در طول دوره بارداری از مواد شوینده استفاده می‌کنند، احتمال مبتلا شدن آن‌ها به آسم زیاد است. به خانم‌های باردار توصیه می‌شود به هنگام گردگیری و استفاده از مواد شوینده، دستکش‌های ساق بلند و شلوار بپوشند. در هنگام کارکردن با این نوع مواد از خوردن و آشامیدن خودداری کنند. زمانی که در حین کار متوجه شدید، احساس سردرد، سبکی سر و درد در ناحیه شکم هستید، فورا کار را متوقف کنید. 

ضمنا خانم‌هایی که وزن بالا یا وزن خیلی پایین دارند، افراد کم‌تحرک که در سایر اوقات سال فعالیت فیزیکی چندانی ندارند و همچنین خانم‌های مبتلا به پوکی استخوان، از جمله گروه‌های در معرض خطر برای خانه‌تکانی هستند. افراد مبتلا به پوکی استخوان در معرض شکستگی استخوانی، حتی به دنبال ضربه کوچک و خفیف هستند. چاقی و اضافه وزن موجب فشار بیش از حد بر مفاصل، عضلات و به طور کلی تمام بافت‌های بدن می‌شود و تأثیر فعالیت سنگین خانه‌تکانی را دو چندان می‌کند.‌ خانم‌های چاق تعادل کمتری دارند و احتمال سقوط و شکستگی شدید آن‌ها بالاست‌.

..........................................

 

آمارهای اورژانس بیشترین حادثه خانه‌تکانی را نشان داده است؛

سقوط از بلندی و سرخوردن

101534.pngدر موضوع خانه‌تکانی بیشترین آمار اورژانس، سقوط از ارتفاع و سر خوردن روی کف سرامیک است که به علت خیس بودن کف در هنگام نظافت منزل روی می‌دهد. همه افراد باید دقت داشته باشند برای شستشوی کف از دمپایی مناسب استفاده کنند. دمپایی ابری به خاطر منافذی که دارد، می‌تواند سر خوردن را تسهیل کند.

از طرف دیگر استفاده‌نکردن از چهارپایه مناسب دلیل افتادن و بالا‌رفتن آمار شکستگی‌ها ذکر شده‌ است. 

اغلب افراد به دلیل جابه‌جایی اجسام سنگین دچار کمر درد می‌شوند. بلند کردن غیراصولی اجسام در هنگام خانه‌تکانی و تغییر دکوراسیون می‌تواند باعث گرفتگی کمر شود. افراد باید دقت داشته باشند تا برای جا‌به‌جایی وسایل سنگین آن‌ها را به بدن خود نزدیک کنند. اگر هم می‌خواهید چیزی را از روی زمین بلند کنید، اول بنشینید و بعد جسم را بالا بیاورید تا فشار کمتری به بدن وارد شود.با پای برهنه و بدون کفش و دمپایی مناسب نباید به خانه‌تکانی پرداخت، چه‌بسا احتمال سرخوردن و افتادن و سقوط در افراد پا‌برهنه به دلیل کاهش تعادل بدن بیشتر است.

هنگام خانه‌تکانی و تمیز کردن منزل، حتماً یک نفر دیگر در منزل حضور داشته باشد تا اگر مشکلی به وجود آمد، بتواند با اورژانس تماس بگیرد. اورژانس می‌تواند هم خدمات مشاوره‌ای به افراد بدهد و هم در موارد اضطرار، آمبولانس به محل اعزام کند.

هنگامی که بالای سر فردی که به زمین افتاده و صدمه دیده یا بیهوش شده رسیدید اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید، این است که به هیچ وجه مصدوم را حتی به منظور راحت‌تر بودن حرکت ندهید زیرا ممکن است به دلیل نامشخص بودن احتمالی آسیب‌های وارده صدمات بیشتری ببیند.

اگر محل یا محل‌های صدمه دیده مشخص نیست احتمال آسیب‌دیدگی گردن‌، سر یا ستون فقرات را در نظر بگیرید و با احتیاط عمل کنید. فرد مصدوم را گرم نگهدارید و چیزی برای خوردن یا آشامیدن به وی ندهید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی