کد خبر : 72997
/ 22:58
برای کسانی که کارهای خانه تکانی‌شان را برای روزهای آخر سال گذاشته‌اند؛

لحظه آخری

می‌گویند خانه‌تکانی را باید از اواسط بهمن ماه شروع کرد. با این کار خیلی راحت و با صرف روزانه ۳۰ دقیقه زمان، خانه تکانی‌تان را انجام می‌دهید و دیگر نیازی نیست که مدام نگران تمام نشدن کارها باشید.

لحظه آخری

شهرآرا آنلاین

نویسنده: محمدحسین وکیلی

می‌گویند خانه‌تکانی را باید از اواسط بهمن ماه شروع کرد. با این کار خیلی راحت و با صرف روزانه ۳۰ دقیقه زمان، خانه تکانی‌تان را انجام می‌دهید و دیگر نیازی نیست که مدام نگران تمام نشدن کارها باشید. این کار منطقی به نظر می‌رسد و کاملا درست است اما پای عمل به آن که می‌رسد، امروز و فرداها شروع می‌شود.

«از شنبه» گفتن‌ها و اینکه «هنوز خیلی مونده تا عید»! اما همین که چشم به هم می‌زنید صدای پای بهار را می‌شنوید و می‌بینید که ۹۵ دارد نفس‌های آخرش را می‌کشد و دیگر زمان زیادی باقی‌ نمانده است. آن‌وقت است که «ناگهان چقدر زود دیر می‌شود» را با بند بند وجودتان احساس می‌کنید! ولی جای نگرانی نیست. شما می‌توانید در همین چند روز باقی‌مانده هم خانه‌تکانی‌تان را به سرانجام برسانید به این شرط که اصولی پیش بروید و آشفته نشوید.

با ناراحتی و استرس بیش از اندازه شما نه تنها کارها تمام نمی‌شود؛ بلکه ممکن است با این حجم از فعالیت‌های فیزیکی و افکار منفی، بیمار شوید و این بیماری لحظه سال تحویل یا حتی در ایام تعطیلات نوروز هم با شما باشد و نگذارد مانند دیگران از رسیدن سال نو خوشحال باشید.

 پس در مرحله اول آرامشتان را حفظ کنید و یادتان باشد که قرار نیست به خودتان فشار بیاورید. برای انجام این کار باید برنامه داشته باشید و نکاتی را درباره کارهایی که باید پیش از شروع خانه‌تکانی انجام دهید و کارهایی که باید در حین آن و پس از آن را انجام دهید، بدانید. در این مطلب این نکات را برایتان آماده کرده‌ایم تا به راحتی بتوانید خانه تکانی دقیقه ۹۰ خود را انجام دهید و نتیجه خوبی بگیرید.

   ..........................................

 

          مناطق استراتژیک را شناسایی کنید

حالا که زمان کم است، لازم نیست همه خانه را بیرون بریزید و یک شبه آن را برق بیندازید. به قول دوستی خانه تکانی درست دو روز مانده به عید، مثل درس خواندن در شب امتحان است که معمولا همه نیاز ما را برطرف نمی‌کند! در این فرصت کم به سراغ لوازم و اسباب و اثاثیه اصلی بروید. مثل پرده‌ها، مبل، فرش و هرچیزی که به چشم می‌آید و لازم است حتما تمیز شوند. مکان‌هایی مثل کمد و یا کابینت‌ها را فعلا بی‌خیال شوید و پس از عید، کم‌کم به سراغ‌ آن‌ها بروید تا هم خسته نشده باشید و هم خانه‌تکانی‌تان کیفیت لازم را داشته باشد.

 

          اول برنامه‌ریزی، بعد کار

موقع برنامه‌ریزی نقاط مختلف خانه را در ذهنتان مرور کنید. کدام‌ نقاط را به تازگی تمیز کرده‌اید و کدام نقاط را مدت‌هاست که رها کرده‌اید؟ چه چیزهایی در اولویت هستند؟ اصلا برای انجام خانه‌تکانی چه لوازمی لازم دارید؟ تی، مواد شوینده، پودر لباس‌شویی، چهارپایه، دستمال گردگیر و خلاصه هرچه نیاز است، یادداشت کنید تا در حین کار تک‌تک یادتان نیفتد و مجبور شوید برای تهیه‌شان خانه‌تکانی را متوقف کنید و راهی خرید شوید. وقتی برایتان روشن شد که قرار است چه کار کنید و چه برنامه‌ای دارید، آن‌وقت بر اساس اولویت‌بندی‌تان وارد عمل شوید تا از اتلاف انرژی و وقت جلوگیری کنید. گاهی ما بی‌آنکه بدانیم می‌خواهیم چه کار کنیم، مدت‌ها دور خودمان می‌چرخیم، به ویژه اگر تازه خانه‌دار شده باشیم! 

 

           بخش بخش پیش بروید

وقتی کار یک اتاق تمام شد بعد به سراغ اتاق بعد بروید. زمان کم است و ممکن است به همه کارها نرسید. پس اصلا نیازی نیست در همان بدو شروع به کار فوری همه لوازم را بریزید، کف خانه و کم‌کم شروع به تمیز کردن و جابه‌جایی‌شان کنید. این کار را باید بخش بخش انجام دهید. برای مثال اگر کارتان در آشپزخانه تمام شد بعد به سراغ اتاق خواب بروید و یک نکته مهم یادتان باشد. پیش از آنکه به سراغ هر بخش بروید، ابتدا کف را بشویید یا جاروبرقی بکشید و سپس به کارهای دیگر بپردازید. برای تمیز کردن آشپزخانه هم بهتر است اولین قدمتان شستن ظرف‌های ناهارتان باشد یا جمع‌آوری وسایل روی اپن! در هر قسمت اول تمیزکاری‌های بدیهی را انجام دهید و سپس به سراغ خانه‌تکانی اساسی بروید.

 

           از اعضای خانواده کمک بگیرید

خانه‌تکانی مختص خانم خانه نیست و بهتر است برای انجام آن، همه اعضای خانواده کمک کنند. اگر در خانه کودک دارید از او بخواهید اسباب‌بازی‌هایش را مرتب کند و قفسه‌های اتاقش را بچیند. لباس‌هایش را تا بزند و وسایل اضافه و اسباب‌بازی‌هایی که دیگر کاری با آن‌ها ندارد را به شما بدهد تا زودتر لوازم اضافه را جمع و جور کنید. اگر نوجوان یا جوان دارید کارهای خودتان را با او تقسیم کنید.

مثلا شستشوی دیوارها را به او بسپارید یا از او بخواهید با احتیاط به سراغ لوازم آشپزخانه برود. آقای خانه هم در شستشوی پنجره یا تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی می‌تواند کمک دست‌تان باشد. سعی نکنید همه کارها را خودتان انجام بدهید، همین که نظارت بدون وسواس شما اعمال شود، کافی است!

 

          با لوازم اضافه خداحافظی کنید

در خانه همه ما خیلی از لوازم هستند که نه تنها به کارمان نمی‌آیند؛ بلکه سال‌هاست فضا را اشغال کرده‌اند و تنها چیزی که از آن‌ها نصیبمان می‌شود، زحمت تمیز و یا مرتب کردن‌شان است! همین حالا دست به کار شوید و این لوازم را شناسایی کنید. اگر احساس می‌کنید کارایی دارند و دیگران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، این لوازم را به خیریه‌ها برسانید تا مقصد مناسب این لوازم را پیدا کنند و به دست افراد نیازمند برسانند. اگر هم برای دیگران کاربردی ندارند، آن‌ها را دور بیندازید تا هم خانه خلوت‌تری داشته باشید و هم زحمت مرتب کردنشان به گردن شما نیفتد. لنگ جوراب، گوشواره، جاسوئیچی و همه لوازم بی‌مصرف را با خیال راحت دور بریزید تا ببینید چقدر از زحمت‌تان کاسته می‌شود.

 

           وقت‌های اضافی را دریابید!

اگر برنامه هر روزتان را چک کنید، قطعا زمان‌هایی را پیدا می‌کنید که بیهوده تلف می‌شوند یا اصلا در آن زمان کار مهم و ضروری انجام نمی‌شود. این وقت‌ها را شناسایی کنید و خودتان ملزم کنید که در آن ساعات به ویژه به امور خانه تکانی بپردازید. مثلا اگر زمان زیادی را برای خرید بیرون از خانه یا میهمانی صرف می‌کنید، این مدت زمان را کوتاه‌تر کنید و کارهایی از قبیل خواب بعدازظهر و تماشای همه فیلم‌ها و سریال‌ها را حذف کنید. ضمنا به خودتان سخت نگیرید و مدام فکر و خیال نکنید. از موزیک استفاده کنید و سعی کنید لحظات خوبی را برای خودتان رقم بزنید.

 علاوه بر این، طوری رفتار نکنید که همسر و فرزندانتان از خانه‌تکانی متنفر شوند و نه تنها شما را همراهی نکنند، بلکه از شما دلخور هم بشوند.

 

          غرق خاطرات نشوید

خانه‌تکانی به لوازم قدیمی و عکس‌ها و وسایل خاطره‌انگیز که می‌رسد، ناگهان متوقف می‌شود! یاد خاطرات گذشته و لحظات خوب و بد گذشته زنده می‌‌شود و حسابی آدم را در فکر فرو می‌برد.

 این حال و هوا نباید زیاد به طول بکشد؛ چرا‌که باعث می‌شود بعد از مدتی کلا خانه‌تکانی را رها کنید و به خاطره‌بازی بپردازید یا اصلا به خودتان بیایید و ببینید ساعت‌ها گذشته و الان زمان انجام کار دیگری است و خانه‌تکانی به کل متوقف شود. در مواجه با این لوازم، سعی کنید از کنارشان عبور کنید و بعد از سر فرصت به سراغشان بیایید و هرچقدر دوست دارید در خاطرات آن‌ها غرق شوید.

 

          اگر راهی سفر هستید...

اگر راهی سفر هستید و تعطیلات نوروز در خانه نیستید، اصراری نیست که همه کارها را پیش از سال تحویل انجام دهید. نزدیک به نوروز که می‌شود همه یادشان می‌افتد که باید فرش‌ها را قالی‌شویی بسپارند و پرده‌ها را برسانند به دست خشکشویی محل و هزار کار دیگر! توصیه می‌کنم اگر در خانه نیستید این کارها به بعد از تعطیلات موکول کنید. با این حساب هم شما اعصاب راحت‌تری دارید و هم زمانی به سراغ قالی‌شویی و خشک‌شویی و... می‌روید که سرشان خلوت‌تر است و می‌توانند خدمات بهتری به شما ارائه دهند.

 

          گردگیری وقت‌گیر!

گردگیری وسایل تزئینی از آن کارهای وقت‌گیر است. سعی کنید گردگیری این لوازم را خودتان انجام ندهید و فرزندانتان کمک بگیرید.

 از آن‌ها بخواهید تا روی یک سطح نرم که از آسیب‌ دیدن‌شان جلوگیری می‌کند، این کار را انجام دهند و وقت‌تان را برای کارهای دیگر بگذارید. اگر هم در خانه دست تنها هستند، سعی کنید این لوازم را تک‌تک و با دستمال مرطوب تمیز نکنید. اگر قابل شستشو هستند، همه‌شان را در محلول آب و مایع شوینده بگذارید و بعد آبکشی کنید و اجازه دهید تا خشک شوند. اگر هم این مورد امکان‌پذیر نیست و لوازم‌ تزئینی‌تان با قرار گرفتن در آب آسیب می‌بینند، این کار در زمان استراحت‌ انجام دهید.

 

          خانه دلتان را بتکانید

یک سال با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش در حال سپری شدن است. در این یک سال غبارهای زیادی ممکن است آینه دلمان را پوشانده باشد.

 قبل از اینکه به استقبال سال نو بروید و در کنار خانواده‌تان سر سفره هفت‌سین بنشینید، این غبار را پاک کنید و تمام ناراحتی‌ها و کینه‌ها را بشویید. حتی به خودتان قول بدهید که عادت‌ها و رفتارهای بدتان را ترک کنید و دوباره از نو شروع کنید. خانه‌تکانی دل به مراتب واجب‌تر و بهتر از خانه‌تکانی منزلتان است و باعث می‌شود تبدیل به صاحبخانه دوست‌داشتنی شوید.

   ..........................................

 

بگذارید چند نکته خواندنی و کمکی هم به مطلب اضافه کنیم

چند ترفند

101929.pngبرای شستشوی سینک ظرف‌شویی به هیچ‌وجه از پاک‌کننده‌های قوی استفاده نکنید. سینک‌ها معمولا از جنس استیل هستند و به همین دلیل کدر و تیره می‌شوند.

برای مرغ که احتمالا روی تخته گوشت‌تان به جا مانده است از لیمو ترش نصف شده استفاده کنید.

برای نظافت نشیمن و پذیرایی از بالاترین نقطه یعنی لوستر، دیوارها و پرده‌ها شروع کنید و کارتان را با نظافت کف به پایان برسانید. شاید تا به حال لکه‌های زرد روی لوازم سفید رنگ آشپزخانه را دیده‌باشید. برای از‌بین‌بردن این لکه‌ها نصف پیمانه سفیدکننده را با نصف پیمانه جوش شیرین و کمی آب گرم مخلوط کنید و با اسفنجی نرم روی سطح مورد نظرتان بکشید و بعد از گذشت ‌۱۰دقیقه با دستمال تمیزش کنید. برای تمیز کردن سطوح شیشه‌اش مثل صفحه تلویزیون، از دستمال‌های نخی استفاده کنید و اصلا به سراغ دستمال‌های پرزدار و حوله‌ای نروید.

برای تمیز کردن سطح کابینت‌های فلزی از پاک‌کننده‌های چند منظوره یا پودرماشین لباس‌شویی استفاده کنید و برای تمیز کردن کابینت‌هایی با روکش چوب نظیر ام‌دی‌اف، یادتان باشد که ممکن است بدنه کابینت آسیب ببیند به همین دلیل مواد پاک‌کننده را با آب رقیق کنید و سپس در تمیز کردن، از آن استفاده کنید.

برای شستشوی شیرآلات خانه، به ویژه شیرآلات سرویس‌های بهداشتی؛ از مواد پاک‌کننده مخصوص یا سرکه استفاده کنید. در کنار این‌ها لیمو ترش هم گزینه مناسبی است؛ چرا‌که علاوه بر برق انداختن شیرآلات خانه‌تان، بوی خوبی هم به آن‌ها می‌دهد. برای این کار آبلیمو باید یک شب تا صبح روی شیرآلات بماند.

برای گردگیری لوستر و لامپ‌ها حتما از پارچه‌های بدون پرز استفاده کنید.  وقتی نوبت به کمدها رسید، اول تمام لباس‌هایی که استفاده نمی‌کنید را کنار بگذارید، سپس لباس‌های زمستانی را که تا مدت‌ها لازم ندارید، جمع‌آوری کنید و از دسترس دور کرده و در آخر کمدها را مرتب کنید.

در خانه‌تکانی به حمام که رسیدید باید وسایلی را دور بریزید. هرچیزی که احساس می‌کنید کهنه شده است، جایگزین کنید.

برای تمیز کردن زیر مبل‌ها، حتما آن‌ها را جا‌به‌جا کنید و سعی کنید همان‌طور که سر جایشان هستند، سطح زیرشان را پاک کنید. برای لکه‌گیری دیوارهایی را رنگ روغن از دستمال نخی، آب و کمی مایع پاک‌کننده کمک بگیرید و دیوارهای گچی را هرگز با آب تمیز نکنید.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی