• خانه
کد خبر : 75147
/ 23:06
خط و نشان صالحی برای نقض‌کنندگان برجام؛

امکان از‌سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی طی ۵ روز

علی‌اکبر صالحی: «اگر اراده کنیم، در فردو حداکثر تا پنج روز می‌توانیم غنی‌سازی ۲۰درصدی را آغاز کنیم و این خیلی معنی دارد. این اقدام از نظر فنی و حرفه‌ای پیام‌هایی گوناگون دارد و طرف مقابل پیام آن را می‌فهمد.».

امکان از‌سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصدی طی ۵ روز

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، امروز در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما با اشاره به هشدار اخیر رئیس جمهور به آمریکا در صحن علنی مجلس دربارۀ نقض برجام و از‌سرگیری برنامۀ هسته‌ای تأکید کرد: «این هشداری نیست که در خلأ باشد. هشدار بدون پشتوانه نیست. این‌ها براساس داده‌هایی است که آقای رئیس جمهور دارد.».

وی تأکید کرد: «اگر اراده کنیم، در فردو حداکثر تا پنج روز می‌توانیم غنی‌سازی ۲۰درصدی را آغاز کنیم و این خیلی معنی دارد. این اقدام از نظر فنی و حرفه‌ای پیام‌هایی گوناگون دارد و طرف مقابل پیام آن را می‌فهمد.».

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: «غربی‌ها می‌دانند و می‌گویند فلانی هر وقت حرفی زده درست گفته است. البته ما علاقه‌مند نیستیم که چنین اتفاقی بیفتد. ما برای برجام خیلی زحمت کشیده‌ایم و آن را به‌آسانی به دست نیاورده‌ایم که به‌‌آسانی از دست بدهیم. ما برجام را قبول داریم به آن پایبندیم. می‌خواهیم بماند و این را در چهارجوب مصالح و منافع ملی، منطقه‌ای، ان‌پی‌تی و بین‌‌المللی می‌دانیم.».

صالحی هشدار داد: «اگر برجام را به هم بزنند، کرۀ شمالی به آنان می‌گوید که شما اصلا به قولتان وفادار نیستید. فرض کنیم که بخواهند موضوع آن کشور را به شکل سیاسی و علمی حل‌و‌‌فصل کنند. اگر برجام را به هم بزنند، کرۀ شمالی می‌گوید شما با ایران توافق کردید و ایران هم اصرار دارد که پابرجا بماند. پس چرا آن را بر هم زدید؟».

وی افزود: «در آن صورت، کره‌ای‌ها می‌گویند فرض کنیم در مذاکرات به نتیجه برسیم. چه ضمانتی هست که پایدار بماند؟».

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: «در صورت بر هم خوردن برجام، همه‌چیز به هم می‌خورد و اصلا منطق سیاست بین‌المللی به هم می‌ریزد. اعتبار کشورها مانند آمریکا به هم می‌خورد و این پرسش مطرح می‌شود که چرا تعهد دادند و ملتزم شدند و زیر تعهدشان زدند.».

صالحی افزود: «در صورت بر هم زدن برجام، اعتبار سیاسی آمریکا مخدوش می‌‌‌شود. گرچه این کشور از منظر ما اعتبار سیاسی ندارد، دیگرانی که هنوز معتقدند اعتبار سیاسی دارد بی‌‌اعتماد می‌شوند.».

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی