کد خبر : 75358
/ 18:44

سامان دهی طلاق از مشهد کلید خورد

با حضور معاون رئیس‌جمهور و جمعی از مسئولان کشوری، هم زمان با رونمایی از سامانۀ ملی طلاق ، طرح «مداخله در طلاق» نیز اجرایی شد.

سامان دهی طلاق از مشهد کلید خورد

خبرنگار: مصطفی یاوری‌نسب

به‌گزارش شهرآرا آنلاین / با حضور معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، اجرای طرح ملی مداخله در طلاق هم‌زمان با رونمایی سامانۀ ملی طلاق در ١١ استان کشور از طریق ارتباط ویدئوکنفرانس از مشهد آغاز‌به‌کار کرد. درهمین‌راستا به‌صورت هم‌زمان ١۵٠ اورژانس اجتماعی در سراسر کشور افتتاح شد که ١١ اورژانس اجتماعی در استان خراسان رضوی قرار دارد.

معصومه ابتکار در مراسم بهره‌برداری از طرح ملی «مداخله در طلاق» در مشهد گفت: «لازم است نگاه فرابخشی و فراقوه‌‌ای به کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم‌ و لازمه‌اش این است که قوۀقضائیه با تمامی قوه‌ها وارد این مسئله شود تا بتوانیم از مشاوران قوی که به کاهش این آسیب‌ها کمک می‌کند، بهره‌مند شویم.».

وی تأکید کرد: «باید در بلندمدت این آسیب‌ها را رصد کنیم تا بتوانیم تحولات و آمار را علمی و بدون نقص و روندها را به‌صورت دقیق ارزیابی کنیم و در سطح ملی نتایج اثرگذاری را شاهد باشیم.».

ابتکار بیان کرد: «دولت دوازدهم به موضوعات اجتماعی توجه ویژه‌ای دارد و باید به حل‌وفصل بحران‌های خانواده بپردازیم که بخشی از این بحران‌ها ناشی از تحولات موجود در جامعه است.».

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: «برای اینکه استحکام خانواده را مدیریت کنیم، باید از کودکانمان شروع کنیم و با تقویت شاخۀ مهارت‌های زندگی با همکاری دستگاه‌های مسئول و رویکرد و نگاه درمانی، فرزندان خود را از آسیب‌ها دور کنیم تا با تقویت مهارت‌هایشان با آسیب‌ها آشنا شوند.». 

ابتکار درخصوص اورژانس‌های اجتماعی ابراز کرد: «این اورژانس‌ها نقش مهمی را در مداخله ایفا می‌کنند و قوانین لایحۀ تأمین امنیت زنان در قوۀقضائیه درحال نهایی‌شدن است.».

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده همچنین با بیان اینکه براساس تکلیف برنامۀ ششم توسعه باید به‌تدریج به سهم ٣٠درصدی زنان در مسئولیت‌های دولتی برسیم، گفت: «دراین‌راستا تلاش می‌شود بانوان توانمند و دارای ظرفیت‌های مدیریتی و تخصص‌های لازم را به دستگاه‌ها معرفی کنیم.». 

 

حمایت دولت دوازدهم از سازمان‌های مردم‌نهاد

ابتکار، روز گذشته همچنین در مراسم بهره‌برداری از مرکز اقامتی اجباری مادۀ١۶ زنان خراسان رضوی در مشهد، افزود: «یکی از رویکردهای دولت، شناسایی سازمان‌های مردم‌نهاد، کمک به آموزش‌های تخصصی و حمایت از طرح‌های آن‌هاست.».

وی گفت: «برخی از آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها از درون خانواده آغاز و به اجتماع کشیده می‌شود و با تقویت گفتگو بین افراد خانواده، می‌توان از آسیب‌های زیادی پیشگیری کرد.».

 

افزایش سازش بین زوج‌های جوان

رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در مراسم رونمایی از سامانۀ ملی مداخله در طلاق با بیان اینکه رشد آسیب‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های مسئولان کشور به‌ویژه رهبر معظم‌ انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: «دولت تدبیر و امید از بدو شکل‌گیری بر روی سلامت اجتماعی با نگاه علمی و تخصصی تأکید کرده است.».

انوشیروان محسنی افزود: «نگاه علمی به آسیب‌های اجتماعی، آسایش را در خانواده رقم ‌می‌زند و سازمان بهزیستی کشور مقابله، کنترل و پیشگیری از آسیب‌ها را در دستورکار خود قرار داده است.».

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پنج آسیب اجتماعی اولویت‌دار کشور گفت: «اعتیاد، طلاق، مفاسد اجتماعی، حاشیه‌نشینی، زنان و کودکان کار، ازجمله‌موضوعاتی هستند که به‌صورت جدی برای کاهش آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.».

محسنی ادامه داد: «با توجه به شکننده‌بودن خانم‌ها و آسیب‌هایی که طلاق برای آن‌ها درپی دارد، طبق مادۀ۱۰۴ برنامۀ ششم توسعه، محوریت کار به سازمان بهزیستی واگذار شده و تمامی دستگاه‌ها موظف شده‌اند که همکاری لازم را داشته باشند.».

 

برنامه‌ریزی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در استان

استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم از اجرای ٨۴ پروژه درراستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در این استان خبر داد.

علیرضا رشیدیان گفت: «۲۴ طرح مقابله با اعتیاد، ۲۶ طرح مربوط به کاهش طلاق، ۳۰ طرح در حوزۀ مفاسد اخلاقی و ۴ طرح در سایر مباحث دستگاه‌ها، اجرایی شده‌اند.».استاندار خراسان رضوی در رابطه با پارلمان مشورتی زنان گفت: «این مهم در ۱۳ شهرستان خراسان رضوی راه‌اندازی شده بود و امروز در ۱۱ شهرستان دیگر اجرایی می‌شود و امیدواریم تا پایان شهریور‌ماه در تمامی شهرستان‌های استان، این مهم انجام شود.».

 

مشاورۀ اجباری قبل از طلاق

معاون قوۀقضائیه در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، نیز در این مراسم گفت: «برای کاهش طلاق در جامعه، همۀ دستگاه‌ها باید مشارکت لازم را داشته باشند.».محمدباقر الفت بیان کرد: «سازمان بهزیستی که به‌عنوان ‌مجری طرح‌های اجتماعی و کنترل آسیب‌های طلاق است، احکام و قوانینی را تدوین کرده و برای اینکه طلاق را کنترل کنیم، باید فرایندی را با تمامی دستگاه‌ها طی کنیم.».

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوۀقضائیه با اشاره به مراکز مشاورۀ قبل از طلاق تصریح کرد: «ارجاع زوجین متقاضی طلاق به مراکز مشاوره، به کاهش میزان طلاق کمک قابل‌ملاحظه‌ای کرده است و در دفاتر رسمی طلاق، گواهی عدم سازش زوجین باید صادر شود.».وی تأکید کرد: «بعد از سال۹۲، قانون‌گذار تأکید کرده است که زوجین متقاضی طلاق حتماً باید به این مراکز مراجعه کنند و هر زوج قبل از اینکه به آستانۀ طلاق بروند، باید به‌سمت درمان بیماری زندگی‌شان بروند.».

شایان‌ذکر است روز گذشته همچنین رئیس سازمان بهزیستی کشور، و معاون پیشگیری از وقوع جرم قوۀ‌قضائیه از استاندار خراسان رضوی برای اجرای موفق برنامۀ پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تقدیر کردند.همچنین شب گذشته نشست هم اندیشی معاون رئیس جمهور با سمن های فعال در حوزۀ زنان برگزار شد و خانۀ تشکل های اجتماعی غیردولتی در مشهد با حضور ابتکار ،آغاز به کار کرد.

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی