کد خبر : 75364
/ 23:05

مسعود و سفینۀ فضایی‌اش

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس محترم مجلس، طوری حرف می‌زند که انگار تا امروز در سیارۀ مریخ ساکن بوده است و همین امروز صبح ساعت۵، سفینۀ خودش را در اولین جای خالی، توی خیابان بهارستان پارک کرده است.

مسعود و سفینۀ فضایی‌اش

نویسنده: مهدی محمدی

طنز سرسره شهرآرا آنلاین / مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس محترم مجلس، طوری حرف می‌زند که انگار تا امروز در سیارۀ مریخ ساکن بوده است و همین امروز صبح ساعت۵، سفینۀ خودش را در اولین جای خالی، توی خیابان بهارستان پارک کرده است.

ایشان گفت: «نمی‌شود یک‌شبه ۸هزار میلیارد اختلاس کرد و همه بگویند که ما بی‌خبر بوده‌ایم.».

برای اینکه ایشان بدانند داستان دقیقاً از چه قرار است، خواندن «می‌شود»ها و «نمی‌شود»های زیر را به ایشان پیشنهاد می‌کنیم:

۱- نمی‌شود یک خودکار را هم از بانک خارج کرد، چون فقط مانده با سیم‌بکسل، خودکارها را به باجه‌ها ببندند ولی می‌شود پول‌هایی را که برخلاف خودکارها به هیچ‌جا بند نیستند، تا کازینوهای کانادا هم برد.

۲- نمی‌شود بانک‌ها، حتی اگر فقط یک فتوکپی شناسنامه هم دربین مدارکت کم باشد، به تو وام ازدواج بدهند ولی می‌شود به بعضی‌ها بدون هیچ ضمانت و پشتوانه‌ای و فقط با یک تلفن، وام‌های نجومی‌ بدهند. لازم به ذکر است کسانی که این وام‌های میلیاردی را می‌گیرند، معمولا عادت به بازپرداخت آن‌ ندارند.

۳- نمی‌شود یک واحد نود متری را با ماهی ۷۰۰هزار تومان اجاره کرد ولی می‌شود یک عدد غار علی‌صدر را که درآمد سالانۀ آن ۱۹میلیارد تومان است، «سالی» ۷۰۰هزار تومان اجاره داد.

۴- نمی‌شود با سابقۀ کاری طولانی و مدرک معتبر دانشگاهی یک شغل حتی پایین‌دستی دولتی به‌دست آورد ولی می‌شود با داشتن یک ژن خوب و بدون داشتن هیچ مهارتی، در یک شغل بالادستی شروع به کار کرد و دستورات مدیریتی و حیاتی داد.

۵- نمی‌شود یک کشور بدون پشتوانۀ علمی، مالی و امنیتی دست به تولید انرژی هسته‌ای بزند ولی می‌شود یک دختر شانزده‌ساله از توی کابینت آشپزخانه یک قابلمۀ دسته‌دار بردارد و در زیرزمین خانۀشان، داخل آن انرژی هسته‌ای درست کند و زنگ هنر هم به‌عنوان کاردستی راکتور اتمی‌ به مدرسۀ خودشان ببرد.

۶- نمی‌شود آثار باقی‌ماندۀ چند تا کاغذپارۀ کوچولوموچولو به اسم تحریم، به این راحتی‌ها غیب شود ولی می‌شود یک دکل نفتی ۸۰میلیون دلاری با آن‌همه عظمت و ارتفاع، غیب شود.

۷- نمی‌شود حتی کارمندان رده‌پایین سفارتخانه‌های کشورمان در ممالک خارجی، انگلیسی بلد نباشند، ولی می‌شود یک عدد رئیس‌جمهور سابق در صحن علنی سازمان ملل بگوید: وان دقیقه!

۸- می‌شود از کودکی که اسکناس هزار تومانی را توی راه نانوایی گم کرده است، بازخواست کنید، ولی نمی‌شود به دولتی که در عرض یک سال مدیریتش باعث شد دلارِ هزار تومانی بشود ۳هزارو۵۰۰تومان، چیزی گفت.

۹- می‌شود حقوق روزانۀ کارگری را که با ویزیت کمتر از پنج‌دقیقه‌ای یک پزشک برابر است، با تأخیر چندماهه داد ولی نمی‌شود پرداخت پول ویزیت پزشک را به بعد از معاینه شدن موکول کرد.

۱۰ - می‌شود در یک دورۀ هشت‌ساله، تعداد نامحدودی تعاونی اعتباری‌مالی راه‌اندازی کرد که با عملکرد خود باعث مختل شدن وضعیت اقتصادی بسیاری از سپرده‌گذاران و خانوادۀ آن‌ها شوند ولی نمی‌شود بدون پروانۀ کسب حتی یک بقالی را راه‌اندازی کرد.

۱۱- نمی‌شود به کسی که سابقۀ چک برگشتی دارد، یک دسته‌چک داد ولی می‌شود به ب.ز با وجود نداشتن سابقۀ خوب مالی، تمام نفت کشور را بفرما زد.

۱۲- می‌شود یک‌نفری یک سنگ را شَپَلَق داخل چاه انداخت ولی نمی‌شود ده‌نفری هم آن سنگ را از چاه درآورد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی