کد خبر : 75387
/ 21:54

معادلۀ چندمجهولی حضور خانم‌ها در ورزشگاه

باوجودی‌که سایت بلیت‌فروشی گزینۀ خرید بلیت برای خانم‌ها را داشت، فدراسیون فوتبال گفت: «حالا ما یک گزینه‌ای گذاشتیم، ولی جان هرکی دوست دارید، نخرید.»

معادلۀ چندمجهولی حضور خانم‌ها در ورزشگاه

نویسنده: پرکلام

طنز سرسره شهرآرا آنلاین / باوجودی‌که سایت بلیت‌فروشی بازی ایران و سوریه، قبل از بازی، گزینۀ خرید بلیت برای خانم‌ها را داشت، فدراسیون فوتبال گفت: «ای بابا، حالا ما یک گزینه‌ای گذاشتیم، ولی جان هر کسی دوست دارید، نخرید، حتی شما خانم عزیز!».

اصلا پیشنهاد می‌شود از سری بعد در سایت بنویسند: «این سایت تزیینی است، لطفاً دست نزنید!» همان‌طور که عکس‌های بعد از بازی هم نشان داد، «حتی شما»، شامل خانم‌های سوری باشخصیت نشد. حال کارشناسان «سرسره» از این کلاف سردرگم و معادلۀ چندمجهولی گره‌گشایی کرده‌اند:

چون خارجی‌ها زبان فارسی‌شان تعریفی ندارد، شنیدن شعارهای تماشاگران خصوصاً یاد کردن از خانوادۀ داور، برایشان مشکلی ندارد.

ما که ندیدیم، ولی شنیده‌ایم خارجی‌ها در فیلم‌های صداوسیمای کشورشان، به‌جای خانم‌های باشخصیت، آباژور و گلدان نمی‌بینند! تازه عفت کلامشان هم کلا تعطیل است و حرف‌های بی‌تربیتی فیلم‌هایشان را به ضرب‌المثل‌های عبرت‌آموز فارسی دوبله نمی‌کنند، بنابراین چشم‌وگوش‌شان باز است و ورزشگاه آمدنشان مشکلی ندارد.

اصلا می‌دانید اگر بازیکن تیم ملی گل بزند و به سمت سکوها ابراز احساسات کند و ازقضا خانم‌های ایرانی هم دربین تماشاگران باشند، شب با وردنه، ماهی‌تابه و ملاقه چه بر سرشان می‌آید؟

..........................................

 

ما خیلی باحالیم

نمی‌دانیم چرا آقای هاشمی، بیخودی نگران هستند و در مقام وزیر بهداشت عنوان می‌کنند: «همۀ ما در معرض آسیب به‌ویژه در حوزۀ تنازل اخلاقی هستیم؟». ما که به‌شخصه با چنین مَعرضی مواجه نشده‌ایم؛ یعنی اخلاقیات را جوری ترفیع می‌دهیم که از آن طرفش می‌زند بیرون! نمونه‌اش همین برادر شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامۀ وزین کیهان، که مرزهای اخلاق و آقاتختی را درنوردیدند و به‌خاطر تیترشان دربارۀ برجام که نوشتند: «مذاکره کردید یا دیکته نوشتید؟!»، از آقای ظریف عذرخواهی کردند.

شما درنظر بگیرید مثلا زیدان با کله، قفسۀ سینۀ ماتراتزی را ترکاند یا برادر خاوری، آش را با جاش به کازینوهای غیرقابل پخش کانادا برد، یا دکل نفتی به آن گندگی را قفل فرمان نزدند و بردند. قیمت ارز و نرخ تورم به وضعیت دست ما کوتاه و خرما بر نخیل دچار شد، معاونان سابق هم‌بندی‌های امروز شده‌اند، اما هیچ‌کس معذرت نخواست، ولی جناب شریعتمداری که مثل تریلی بارها از روی برجام رد شد‌ه‌ و محض احتیاط یک دنده‌عقب هم گرفته‌اند، این روزها یاد اخلاقیات افتاده‌‌اند که نشان از ترفیع اخلاقیات در کشور دارد. به‌قول رامبد جوان در خندوانه، «ما خییییلی باحالیم!».

..........................................

 

عجم زنده شد بدین پارسی

سطح زبان انگلیسی جامعه همیشه این‌جوری نبوده که بچه‌‌دبستانی‌ها هم فیلم‌های زبان اصلی را بدون زیرنویس ببینند. در دوره‌هایی که در سازمان ملل، گفتنِ جملۀ «پلیز وان دقیقه» نشانۀ شخصیت دانسته می‌شد، وضعیت برخی سفیران ما هم این‌جوری بود که آقای ظریف می‌گویند: «افرادی را داشتیم که سه دوره هم سفیر بوده‌اند، ولی حتی یک دور هم مذاکره به زبان انگلیسی یا زبان خارجی نداشته‌اند.» البته نه اینکه خدای‌نکرده زبان‌ خارجی‌شان مشکلی داشته، دلایلش این بوده که:

وقتی همه می‌گویند زبان شیرین فارسی را پاس بداریم، چرا خارجی‌ها که ادعای تیکی‌تاکایشان هم می‌شود، به زبان فارسیِ ما پاس ندهند؟

بد است که سفیران ما می‌خواستند به توصیۀ فردوسی عمل کنند و «عجم زنده کنند بدین پارسی؟».

چون خیلی از تهران دور بوده‌اند و میزشان هم محکم بوده، فقط می‌بایست مراقب می‌بودند که عکس‌های اختلاف فرهنگی‌دار ازشان منتشر نشود، زبان خارجی مال دیپلمات‌های تازه‌کار است که سفارش نشده‌اند.

حسن استفاده از زبان مادری در مذاکرات، این است که طرف خارجی هرچه می‌گفته، طرف ایرانی تأیید می‌کرده، طرف ایرانی هم هر چیزی به فارسی می‌گفته، طرف مقابل تأیید می‌کرده. کلا تفاهم به نقطۀ اوج می‌رسیده و همه راضی به خانه‌شان می‌رفتند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی